«Περίεργη» συμπεριφορά xinitrc με «χειροκινητα» sessions

Συζήτηση στην κατηγορία 'Απορίες για το Περιβάλλον Εργασίας - Εμφάνιση' που ξεκίνησε ο χρήστης DarkGoth, 20 Σεπ 2017.

1. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ακριβως... ασχετα... εδωσες καμια απαντηση πανω στο θεμα μου, για τον χειροκινητο xserver; οχι. μονο το ΜΧ. τι δουλεια εχουν οι γραφικοτητες του χαζοΜΧ, με τον χειροκινητο xserver του debian, βρε χαζοπουλη;...:eek:

υποθετω οτι θα εβλεπαν ενα μαντροσκυλο... ΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ... (λιτ χακξσορ :D:lolx )... βεβαια δεν ξερω τι θα φοβοντανε περισσοτερο και θα γινοντανε μπουχος. το ιδιο το μαντροσκυλο, η, τις γνωσεις του μαντροσκυλου; :D:eek:
  2. @DarkGoth
    Όταν αποκλείσεις κάποιο χρήστη δε βλέπεις πλέον τις δημοσιεύσεις του. Ξέρω, χάνω τα καλύτερα.
    Το κακό είναι ότι τα απολαμβάνουν οι υπόλοιποι συνομιλητές και αποχωρούν από την κουβέντα. Αυτά έχει η online επικοινωνία, τουλάχιστον μέχρι να καταφέρουμε να περάσουμε ιπτάμενα γιαούρτια από TCP/IP.
  3. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

debianass, τυπικα γινεται να περασεις και ιπταμενα γιαουρτια απο ιντερνετς, καπως ετσι :D ...

...ψαχνεις και βρισκεις μια εικονα καποιου που τρωει γιαουρτι στη μαπα. την κανεις λινκ, και βαζεις το λινκ εδω. κατι σαν αυτο δηλαδη (τυχαια εικονα καποιου πολιτικαντη να υποθεσω, που την ψαρεψα απο το ιντερνετς):...

φυσικα δεν παραλειπεις να το κανεις με παραθεση απαντησης στο ατομο για το οποιο προοριζεται το γιαουρτωμα
  4. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Η ελευθερία του καθενός να γράφει ότι θέλει (εφόσον φροντίζει να τηρεί κοινά αποδεκτούς κανόνες που ορισμένοι τους κάνουν κωλόπανο) δεν εμποδίζει την ελευθερία κάποιου άλλου να επιλέξει να μη διαβάζει αυτά που ο πρώτος γράφει. Όταν γνωρίζουμε ότι κάποιος δε μας παρακολουθεί, καλό είναι να μην του απευθυνόμαστε προσωπικά. Αυτά ως προς το ποιος τιμά τι.

Επίσης, το δικαίωμα στην έκφραση «άποψης» είναι αυτονόητο και σεβαστό. Η ίδια η «άποψη» όμως δεν είναι αλλά πάντα κρίνεται για τη σοβαρότητά της, την εγκυρότητά της, τη διατύπωσή της και διάφορα άλλα. Κοινή λογική 101.
  5. Σκεφτόμουν κάτι πιο "kiss". Πχ:
    Κώδικας:
    dd if=/dev/yaurtaki bs=9000 count=1000 > /dev/tcp/$vlax-ip/$vlax-port
    αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα :)

Υ.Γ. Η παραπάνω εντολή δεν εγγυάται ότι το γιαουρτάκι μας θα φτάσει στον προορισμό του αρκετά φρέσκο.
  6. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Επιχειρηματική ιδέα: θα φτιάξουμε μια online πλατφόρμα όπου οι ενδιαφερόμενοι θα καταχωρούν μια φωτογραφία και την τοποθεσία του στόχου, θα επιλέγουν τύπο γιαουρτιού (θα συνεργαζόμαστε μόνο με τοπικούς παραγωγούς, ώστε και ποιότητα να έχουμε αλλά και να βοηθάμε την τοπική οικονομία) και τρόπο ρίψης, ίσως και κάποια φράση που θέλουν να ειπωθεί, και ένας υπάλληλος-νίντζα θα βρίσκεται στο κατάλληλο σημείο, με 2% λιπαρά στο χέρι. Εννοείται ότι θα γίνεται live streaming, ώστε οι πελάτες μας να αισθάνονται την ικανοποίηση.

debianass ψήνεσαι; Να κάνουμε αίτηση για ΕΣΠΑ αν είναι.
  7. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

χμμμ... δεν το ειχα σκεφτει ετσι. οντως αυτο ειναι πιο ευκολο. ισως να μπορεις να το περασεις και μεσα απο κανα cereal port (serial > cereal... got it?... :D ). τα δημητριακα ταιριαζουν με το γιαουρτακι :p
  8. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

υπαρχει κατι αντιστοιχο στο εξωτερικο που λεγεται send poop, η, καπως ετσι. επιλεγεις τον «στοχο» (καταχωρεις δηλαδη ονομα και διευθυνση), το ειδος κουραδας (αλογου, σκυλου, κατσικας, κλπ), καποιο μηνυμα ισως που θελεις να γραψεις, και αυτοι τα στελνουν με ταχυδρομειο στον «στοχο» (μην με ρωτησετε πως τα πακεταρουν και δεν βρωμανε. δεν εχω ιδεα). αλλα δεν εχει live streaming, ουτε τα παραδιδει προσωπικα καποιος νιντζα.
  9. Είμαι μέσα αρκεί οι υπάλληλοι να έχουν από saga chunin πιστοποίηση και πάνω στο ninjutsu.

Edit: Άλλαξα γνώμη, Αντί για υπάλληλο-ninja μπορούμε να προμηθευτούμε γιαούρτια-ninja.
  10. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

μπορουμε να προσλαβουμε και τον τσακ νορις... νομιζω...
  11. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

@DarkGoth
    Υπάρχει αυτό που λες, υπάρχει κι ένα άλλο, που στέλνεις σε κάποιον τούρτα που γράφει πάνω κάτι άσχημο που σου είχε πει (ή κάπως έτσι τέλος πάντων).

@debianass
    Είναι ξεκάθαρη απομίμηση αυτό το γιαούρτι. Έναν πραγματικό ninja δεν τον βλέπεις ποτέ. Μπορούμε να έχουμε και πολιτικό παράρτημα, που θα αξιοποιεί τις τελευταίες τεχνολογίες. Θα έχουμε στόλο με drones, τα οποία θα είναι κατάμαυρα και ολόκληρη η σειρά θα ονομάζεται «Αναρχικοί» ή κάτι σχετικό. Κι έτσι, όταν θα πέφτει το γιαουρτάκι, θα έχει βάση το πρωτοσέλιδο «ρίψη γιαουρτιών από ιπτάμενους αναρχικούς».
  12. Λοιπον οση ωρα ανταλλαζατε μαλλον ανουσιους τελικα χαρακτηρισμους και πηζατε στραγγιστα γιαουρτια στην τσαντιλα προκειμενου να τραβηξετε μεσω tcp/ip καποιο κονδυλι απο το εσπα, προσπαθησα να κατατοπιστω λιγο περισσοτερο. Δεν ξερω ποσο καλα τα καταφερα αλλά και παλι θελω τη γνωμη σας. Οχι τη δικη σου asinoro , αυτην την εχω καταλαβει και επιπλεον φοβαμαι μην εκτροχιαστει παλι η συζητηση, οποτε συγκρατησου λιγο πλιζ.

Να πω καταρχην οτι αυτο που λετε για τα αποθετηρια που ειναι ολα μαζι ενεργοποιημενα, (εκτος απο αυτο του mepis που μαλλον ειναι άλλη ιστορια και μαλλον αφορα τους χρηστες που προερχοντε απο mepis) οτι ειναι μια παραλογη και επικινδυνη τακτικη, γενικα μου φαινεται απολυτως λογικο. Θα ηθελα ομως να δουμε λιγο περισσοτερο τη συγκεκριμενη περιπτωση γιατι εχω μπλεχτει λιγο. Και συγκεκριμενα τον mxpackage installer.
    Ο mxpackage installer εχει προκυψει απο την ενοποιηση διαφορετικων εργαλειων. Στην αρχη ηταν μια εφαρμογη που εκανε απλη την εγκατασταση καποιων συνηθως δημοφιλων προγραμματων οπως πχ το google earth οπου η εγκατασταση γινεται με δυο κλικ (προσοχη, δε λεω ποσο καλο ειναι να εγκαταστησεις το google earth με τις εξωτερικες πηγες του, λεω οτι αν ηθελες παρα ολα αυτα να το εγκαταστησεις , αυτο το προγραμμα εκανε τη διαδικασια απλη) . Επισης υπηρχε ενα εργαλειο οπου παλι εκανε απλη τη διαδικασια να εγκαταστησεις καποιο προγραμμα μεσω debian backports. Και παλι δε λεω οτι ειναι καλο να εγκαθιστας κατι απο το debian backports στην εγκατεστημενη διανομη σου, αλλά το εργαλειο αυτο εκανε τη διαδικασια απλη. Αντιστοιχως υπηρχε και ενα εργαλειο οπου εγκαθιστουσες καποιο προγραμμα απο το αποθετηριο test της mx , οχι του debian, οπου απο οτι καταλαβαινω εχει γινει build για την mx.
    Σε μια τετοια περιπτωση , εμενα δε μου φαινεται παραξενο να υπαρχουν ολα αυτα τα αποθετηρια ανοιχτα, αλλά θελω τη γνωμη σας.
    Το θεμα ομως δεν τελειωνει εδω :)
    Δηλαδη γιατι να κανει μια διανομη κατι τετοιο «εργοστασιακα» απο τη στιγμη που ακομα και αν εχουν παρθει καποια μετρα , που νομιζω οτι εχουν παρθει καποια μετρα αλλά δεν ειμαι σιγουρος, αυτη η ευκολια μπορει να οδηγησει μπερδεμα εξαρτησεων και δεν ξερω εγω τι άλλο.
    Αυτο που καταλαβα ειναι οτι η διανομη ολοκληρη ειναι ετσι σχεδιασμενη , οσο και αν σας φαινεται παραξενο, γιατι σιγουρα θα σας φαινεται παραξενο, για να δημιουργεις χρηστικα και πρακτικα live usb sticks. Και πραγματικα να εγκαθιστας διαφορα πραματα σε live usb stick μπορει να ειναι απολυτως χρησιμο, γιατι ακομα και αν τελικα ολα αυτα συγκρουστουν μεταξυ τους και σπασει το συστημα στο live usb stick , ε μικρο το κακο (εξάλλου υπαρχει και ενα εργαλειο στην mx που λεγεται mx remastercc που μαλλον για αυτη τη δουλειαειναι κυριως , αν εχω καταλαβει σωστα, παντως σιγουρα για να τροποποιεις live usb sticks). Κατα τα άλλα ακομα και αν χρησιμοποιεις την mx σαν κανονικη εγκατεστημενη στον υπολογιστη διανομη μια χαρα ανετη και βολικη ειναι , αλλά σε αυτη την περιπτωση πιστευω οτι τετοιες καφριλες οπως θα εκανες στο live usb με εξωτερικες πηγες και διαφορετικα αποθετηρια δεν πρεπει να γινοντε.
    Και εδω θα συμφωνησω με τον soulrain falls οτι κατι δεν παει και πολυ καλα γιατι μπορει να δεις disclaimer και προειδοποιησεις στο wiki αλλά αυτο δεν ειναι και πολυ ξεκαθαρο , ειδικα στον αρχαριο ή ακομα και στον νεοεισερχομενο.
    Αυτα εχω καταλαβει εγω, δεν ξερω ποσο σωστα ειναι ( disclaimer! ) και θα ηθελα και τη γνωμη σας παρακαλω.
    Μονο μη μου πειτε για αυτη την αντιπαραθεση πλιζ μεταξυ systemd και sysvinit , πιστευω αυτο εχει γινει κατανοητο πλεον και το βαριεμαι απο εδω και περα.
    Πολυ πραμα εγραψα τελικα.
  13. Όπως καταλαβαίνεις θα συμφωνήσω με τα μάυρα drones, η διαδικασία πρέπει νάναι αυτοματοποιημένη. Αν πάει καλά κανείς δε μας εμποδίζει να προσλάβουμε υπαλλήλους, υπό τον όρο πάντα να μη διανοηθούν να δουλέψουν.
  14. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

οχι ρε'σεις... drones;.. σιγα τα αυγα τα βραστα... θα χρησιμοποιησουμε αυτο εδω:...

http://forum.osarena.net/threads/κατασκευασμένο-κουνούπι-με-rfid-microchip.5658/

τοση τεχνολογια απο τα βριλ, και να παει αχρηστη; μονο που θα το φτιαξουμε σε λιγο μεγαλυτερο μεγεθος. καπου στο μεγεθος σπουργιτιου μαλλον. εχει και «πυρηνικες μπαταριες», οποτε δεν θα χρειαζεται να το φορτιζουμε συνεχεια
  15. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

@itsok
    Για να καταλάβεις γιατί κάτι είναι λάθος, πρέπει πρώτα να καταλάβεις ποιο είναι το σωστό και γιατί θεωρείται σωστό. Γράφτηκαν κάμποσα πράγματα επ' αυτού.

Ομοίως, πριν την ερώτηση "δηλαδή γιατί να κάνει μια διανομή κάτι τέτοιο «εργοστασιακά»;", είναι καλό να σκεφτόμαστε "γιατί δεν κάνει το ίδιο κατευθείαν η μητρική διανομή;". Μπορεί να μην το κάνει γιατί έχει «κολλημένους» προγραμματιστές. Μπορεί να μην το κάνει γιατί έχει άλλους στόχους. Μπορεί να μην το κάνει γιατί απλά δεν το ζήτησε κανένας. Μπορεί όμως και να μην το κάνει γιατί δεν είναι σωστό να γίνει και θα δημιουργήσει πρόβλημα στον εσωτερικό σχεδιασμό της. Καθόλου τυχαία, ο τελευταίος λόγος είναι αυτός που ισχύει συνήθως.

Υπάρχουν διανομές που είναι σχεδιασμένες εξαρχής για live (ή καλύτερα portable). Το MX δεν είναι μια τέτοια διανομή, ούτε φυσικά και ισχυρίζεται ότι είναι. Απλά έχει ένα εργαλείο για να κάνεις αυτό. Και πάλι όμως, ως ιδέα δεν είναι αποκλειστική του MX. Κάθε διανομή έχει «συστημικό» τρόπο για να φτιάχνεις live ISO με ό,τι επιθυμείς. Το πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι αυτό, εξαρτάται από το είδος χρηστών στο οποίο απευθύνεται η εκάστοτε διανομή. Η SUSE ας πούμε έχει ολόκληρη υποδομή για να φτιάχνεις live ISO ρυθμισμένο μέχρι κεραίας σύμφωνα με τις προτιμήσεις σου (SUSE Studio). Υπάρχουν επίσης και «μη συστημικοί» τρόποι για να κάνεις το ίδιο, με εξωτερικά εργαλεία. Για τα Debianοειδή/Ubuntοειδή υπήρχε παλιότερα το Remastersys, που πλέον έχει γίνει fork με την ονομασία Linux Respin. Άλλα παρόμοια εργαλεία είναι το Systembak, το Linux Live Kit κλπ. Το εργαλείο του MX είναι απλά μια διαφορετική υλοποίηση της ίδιας ιδέας. Ενδεχομένως να μοιράζεται και κώδικα με κάποια από τις προϋπάρχουσες λύσεις.

Όσο για το αν τα αποθετήρια του MX είναι έτσι όπως είναι για να υποβοηθείται η δημιουργία live, δεν είναι. Είπαμε ότι η ίδια η διανομή δεν είναι σχεδιασμένη με αυτόν τον τρόπο, κι έτσι δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία τα αποθετήρια ως προς αυτό. Μπορείς να διαβάσεις για τις διανομές Porteus και Slax, που είναι από τις πιο γνωστές portable. Θα δεις ότι αυτές όντως δεν έχουν ακριβώς «συμβατικά» αποθετήρια και ακολουθούν διαφορετική μέθοδο ως προς το τι μπορείς να προσθαφαιρέσεις.
  16. Πληροφοριακά, η slax έχει διακόψει την ανάπτυξή της. Η porteus έχει τα επίσημα αποθετήρια slackware και slitaz/salix που διαχειρίζεται ο USM (Unified Slackware Package Manager) που κατεβάζει τον κώδικα και τον μεταγλωττίζει αυτόματα. Στο slackware δεν υπάρχει "dist-upgrade", οι ενημερώσεις γίνονται διαφορετικά. Το porteus έχει δική του εφαρμογή ενημερώσεων.
    Να πω επίσης ότι εκεί γίνονται άλλες μαιμουδιές, όταν δεν βρίσκει κανείς κάποια εξάρτηση του πακέτου που θέλει να εγκαταστήσει (να μετταγλωττίσει δηλαδή), τότε ψάχνει παλιότερες εκδόσεις και γίνεται ο σχετικός αχταρμάς που όμως επηρρεάζει τη λειτουργία της εφαρμογής και μόνο, χωρίς να αποσταθεροποιεί το σύστημα.
    Ενδιαφέρον παρουσιάζει και η παρα-διανομή porteus kiosk που απευθύνεται σε μηχανήματα web kiosk (υπάρχουν σε αεροδρόμια και "κυριλε" δημόσιους χώρους για πρόσβαση διερχομένων στο web). Η διανομή αυτή ενημερώνεται αυτόματα, αν και νομίζω ότι η υπηρεσία ενημέρωσης του kiosk είναι επί πληρωμή.
  17. ναι επρεπε να γραψω , για να γινεται ευκολα η δημιουργια ενος live usb με αυτα τα χαρακτηριστικα. ναι εχω προσεξει οτι ολες οι διανομες εχουν εργαλειο για τη δημιουργια live usb αλλά άλλο να πας να το κανεις σε suse κι άλλο με μερικα κλικ ακομα και ο πιο ασχετος να τα κανει ανετα και πολυ γρηγορα και μαλιστα εγκαθιστωντας προγραμματα με μπερδεμενη εγκατασταση. τι να πω, μαλλον μου φαινεται δυσκολοχωνευτο να εχει γινει συνειδητα μια επικινδυνη επιλογη για μια διανομη προσανατολισμενη για desktop , γιατι δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβει αυτο και ασχετος οπως εγω, που για αυτο ελεγα εξαρχης οτι δε θελω να εγκαταστησω το typora μεσω πηγης ubuntu. Δηλαδη σαν να λειπει καποιο κομματι του παζλ μου φαινεται...
    τεσπα, αν θελετε να προσθεσετε κατι άλλο ευχαριστως...
  18. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

@debianass
    Ξέρεις γιατί στο Porteus κατάργησαν τον παλιότερο τρόπο με τη δημιουργία ISO με επιλογές κατευθείαν από τη σελίδα; Δεν είχαν κόσμο να το συντηρήσει ή άλλαξαν κατεύθυνση; Τουλάχιστον κράτησαν τα modules που είχαν;
  19. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

@itsok
    Κανένας δεν είπε ότι έγινε συνειδητά κάποια επικίνδυνη επιλογή. Αυτό θα ήταν κακόβουλο. Λέμε απλά ότι έγιναν ορισμένες λανθασμένες επιλογές. Δεν έχουν όλοι οι προγραμματιστές τις ίδιες ικανότητες και την ίδια αντίληψη.
  20. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

δες και το πιο απλο, για να καταλαβεις ποσο επιπολαιοι ειναι οι τυποι του ΜΧ. εχεις μια διανομη, που θελει να αποφυγει το systemd. το πιο απλο που θα σκεφτοταν ο οποιοσδηποτε τι θα ηταν; να παρει σαν βαση το devuan, (που ειναι sysv debian, και δεν εχει systemd), και πανω σε αυτο να βαλει τις προσθετες δικες του πηγες. ηδη ετοιμο χωρις systemd, απλο, δοκιμασμενο, και σιγουρο. αλλα οχι επρεπε να το κανουν οσο το δυνατον χειροτερο:...

...να παρουν το debian, να σμπαραλιασουν το systemd, και να το «αντικαταστησουν» με εναν εγκατελειμενο systemd εικονικο wrapper (systemd-shim).

...να φτιαξουν τις πηγες τους με βαση αυτον τον τροπο λειτουργιας (κανοντας απο την αρχη recompile τα παντα του systemd, για systemd-shim συστημα)

...να προσθεσουν τις πηγες μιας διανομης που η βαση της ειναι αυτο που θελουν να αποφυγουν, συν διαφορες αλλες πηγες διαφορετικων εκδοσεων μαζι

και το αποτελεσμα; αν πας εσυ να εγκαταστησεις κατι που χρειαζεται systemd απο τις πηγες του debian που εχουν βαλει ετσι «ελαφρα τη καρδια» εκειμεσα, 2 πραγματα θα συμβουν:...

...ειτε θα «εγκατασταθει» το προγραμμα, αλλα δεν θα τρεχει γιατι δεν θα εχει το πραγματικο systemd (ασυμβατοτητα εντολων, γιατι το systemd-shim δεν ειναι ουτε sysv ουτε systemd)
    ...ειτε θα κανει force install του κανονικου systemd, αχρηστευοντας τον wrapper, κατ'επεκταση σμπαραλιαζοντας το συστημα, το οποιο ωντας φτιαγμενο για τον wrapper, θα διαλυσει

και στις 2 περιπτωσεις θα συμβουν πολλα ασχημα. πολλα και πολυ πολυ ασχημα πραγματα. αν αυτο δεν ειναι παραλειψη, ελλειψη γνωσεων, και επιπολαιοτητα, απο θεωρητικα ικανους προγραμματιστες, τοτε τι ειναι;