«Περίεργη» συμπεριφορά xinitrc με «χειροκινητα» sessions

Συζήτηση στην κατηγορία 'Απορίες για το Περιβάλλον Εργασίας - Εμφάνιση' που ξεκίνησε ο χρήστης DarkGoth, 20 Σεπ 2017.

1. ναι οk, δε νομιζω οτι ειναι κακοβουλο, αλλά μου φαινεται πολυ περιεργο και δε μου δινουν εντυπωση οτι λειπει η ικανοτητα και η αντιληψη, κανει μπαμ δηλαδη το πραμα.

σωστα... άλλο πολυ περιεργο και αυτο

δεν ξερω αλλά δε μου δινεται η εντυπωση οτι ειναι κατι απο αυτα. σαν κατι να λειπει.
    το κακο ειναι οτι αν προσπαθησω να ρωτησω, που ειναι και το σωστο αντι να πρηζω εσας, ειτε θα χαθω στη μεταφραση της ερωτησης , ειτε σιγουρα στη μεταφραση και την κατανοηση της απαντησης (για να ξερετε γιατι σας τα επρηξα)
  2. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Δε μπορούσαν να πάρουν ως βάση το Devuan, γιατί οι συζητήσεις για το MX άρχισαν το 2013 ενώ οι προθέσεις των «βετεράνων developers και SysAdmins» του Devuan εκδηλώθηκαν το 2014 και το πλήρες fork 1.0.0 (αν είναι όντως πλήρες, δεν το γνωρίζω) ολοκληρώθηκε μόλις φέτος το Μάιο. Θα έπρεπε δηλαδή να περιμένουν τρία χρόνια για να έχουν κάτι ως βάση.

Μπορούν, ακόμα και τώρα, να κάνουν rebase σε Devuan αλλά το rebase είναι πολύ δύσκολη δουλειά για τόσο μικρή ομάδα προγραμματιστών. Άσε που δεν είναι σίγουρο ότι οι μεν θα συμφωνήσουν με τις προθέσεις των δε.
  3. Δεν έτυχε να συναντήσω αυτή την υπηρεσία στο porteus. Οι επιλογές αυτές υπήρχαν στο slax όπου διάλεγες τις εφαρμογές που ήθελες να περιλαμβάνει το iso OOB. Μόνο τις εφαρμογές, όχι το DE (δεν υπήρχε άλλη επιλογή από το KDE). Πάντως η διαδικασία αυτή στο slackware είναι αυτοματοποιημένη. Κάθε εφαρμογή είναι ένα μοναδικό αρχείο και ανάλογα σε ποιό directory το αποθηκεύεις αυτό φορτώνει κατα την εκκίνηση ή κατ'επιλογή. Φυσικά ορισμένες εφαρμογές απαιτούν εξαρτήσεις, αλλά αυτό είναι εύκολο να αυτοματοποιηθεί διαβάζοντας έναν πίνακα βάσης δεδομένων. Είναι πολύ εύκολο να φτιάξει κανείς ανάλογη online υπηρεσία για slackware iso (αρκεί να έχει τα απαραίτητα δικαιώματα στο server) και δεν χρειάζεται να απασχολείται άτομο για να λειτουργήσει. Οπότε δε νομίζω να καταργήθηκε (αν υπήρξε ποτέ στο porteus) λόγω έλλειψης ανθρώπων. Ενδεχομένως να διαμοιράζεται από virtual host που δεν έχουν πλήρη πρόσβαση οι developers (για οικονομικούς λόγους), αυτό είναι πολύ πιο πιθανό (αν τελικά υπήρξε και καταργήθηκε).
  4. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Παλιότερα, όταν πατούσες λήψη του ISO στο Porteus, μπορούσες να επιλέξεις αν θέλεις γραφικό ή όχι, ποιο DE, ποιον browser, timezone, locale, drivers γραφικών, επεξεργαστή κειμένου και διάφορα άλλα και κούμπωναν σε προσαρμοσμένο ISO. Τώρα βλέπω έχει μόνο λήψη generic ISO.
  5. Δεν το αμφισβητώ, άλλωστε το γράφει: "The Porteus build page has been discontinued."
    Η γνώμη μου είναι πάντως ότι η ιστοσελίδα γίνεται host σε οικονομικό virtual server και γι αυτό δεν περιλαμβάνει την υπηρεσία. Άλλωστε αν δεις όλα τα download mirrors βρίσκονται σε servers τρίτων (vim.org, frugalware.org etc) ή δωρεάν mirrors.
    Πάντως στο forum http://forum.porteus.org όποτε ανεβαίνει κάποια ερώτηση, ο brokenman (μάλλον ο developer) απαντά σχεδόν αμέσως.
    Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το porteus, καλύπτει τις ανάγκες μου κατα 90% απ'ότι το debian. Το 10% αφορά σε κάποια προβλήματα που παρουσιάζει σε vpn clients και firewalls. Ακόμα κι αν είναι γραμμένα για (αρχαία έκδοση) slackware. Μικρό το κακό για μια portable διανομή, αλλά κάπου ήθελα να δοκιμάσω τα πρώτα μου linux exploits κι απλά απέτυχα.
  6. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

κατι ασχετο:... το χαζοgdm login screen πως μπορω να το ξαποστειλω; το εχω απενεργοποιησει απο τον systemd οποτε δεν τρεχει καθολου, αλλα αν το πεταξω ψοφαει το gnome. για καποιον αγνωστο λογο το gnome το θελει οπωσδηποτε εγκατεστημενο, ασχετα αν δεν το χρησιμοποιει πλεον. μπορω να το αφαιρεσω χωρις να αφαιρεθει το gnome (δεν το θεωρει δηλαδη dependency, οποτε δεν πειραζει το gnome), αλλα μετα το gnome την ακουει. τι παιζει με δαυτο;
  7. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Είσαι σίγουρος ότι το έχεις απενεργοποιήσει; Το Debian είχε τη χαζομάρα ότι έπρεπε να δώσεις
    Κώδικας:
    systemctl disable gdm
    και
    Κώδικας:
    systemctl disable gdm3
    αλλά και πάλι δεν έκανε απολύτως τίποτα κι έπρεπε να διαγράψεις τα symlinks χειροκίνητα. Έχω δει και περίπτωση που κάποιος το έκανε mask αλλά πάλι ξεκινούσε. Δες μήπως ξεμένει τίποτα σχετικό με gdm ή display-manager στο /etc/systemd/system.
  8. Απ'όσο ξέρω για να απεγκαταστήσεις έναν display manager (π.χ. gdm) πρέπει να έχεις εγκαταστήσει κάποιον άλλο (π.χ. lightdm) και να έχεις εκκινήσει με τον νέο. Σ'αυτή την περίπτωση απεγκαθίσταται χωρίς πρόβλημα. Ομως απ'ότι καταλαβαίνω, δε θέλεις καθόλου DM οπότε θα πρέπει να ψαχτείς διαφορετικά.
    Απ'όσο θυμάμαι επίσης, το gdm με την εγκατάστασή του δημιουργεί χρήστη και group "gdm", οπότε ενδέχεται να πρέπει να τα καταργήσεις πριν το απεγκαταστήσεις.

Σχετικά με το porteus, τελικά κατάφερα να τρέξω VPN client (νεότερη έκδοση) αλλά και το firewall που ήθελα. Παραδόξως όμως τα αποθετήρια δεν ενημερώνονται σωστά. Είναι πιθανό να βρίσκεται σε φάση εγκατάλειψης η τελευταία έκδοση 3.2.2. Ελπίζω αυτό να συμβαίνει επειδή οι developers ασχολούνται με νεότερη έκδοση και δε σημαίνει το τέλος της διανομής.

Υ.Γ. Για να επιλέξεις διαφορετικό DM (εφόσον έχεις εγκατεστημένο το gdm) δίνεις την εντολή
    Κώδικας:
    sudo dpkg-reconfigure gdm
    και εμφανίζει επιλογές των DM που έχεις εγκατεστημένους.
  9. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

τα εχω κανει αυτα, και mask το εχω κανει, αλλα η μαλακια παλι ξεκινουσε, πριν περασω το "multiuser.target.wants", στο systemd. το "multiuser.target.wants" σε πεταει απο default σε commandline με τη μια, (πριν το κανω αυτο, ειχα βαλει εκεινη την ακυρη εντολη kill gdm στο bashrc γι'αυτο ακριβως, για να το σκοτωνει και να μπορει να σηκωσει το xinitrc)

την πεταξα τη σαβουρα το gdm, και οντως ειχε αφησει ενα «αδειο» symlink "display-manager.service". το διεγραψα και αυτο. κανω logoff-logon, και βλεπω να φορτωνει κανονικα το gnome. ωραια λεω λειτουργει, επιτελους ξεφορτωθηκα την σαβουριτσα. το κλεινω, παιρνω ενα σημειο επαναφορας, και το ξανανοιγω... παπαρια... η μαλακια το gnome παλι πεπονι

το γκρουπ το πεταξε μονο του. gdm-debian το ελεγε. το sudo dpkg-reconfigure το ξερω, αλλα δεν θελω καθολου DM. και το κακο ειναι οτι το gnome δεν τρεχει με κανεναν αλλον το μαλακισμενο. lightdm, xdm, nodm, δοκιμασα ολα αυτα και με ολα πεπονι (σκεφτηκα οτι αν δεν μπορω να το αποφυγω, να βαλω ενα DM οσο πιο απλο, μικρο, και ελαφρυ, γινεται)
  10. Δεν έχω ιδέα για το gnome3, σίγουρα μπορείς να σηκώσεις απλά DE και WM χωρίς DM, σε ορισμένες περιπτώσεις καλώντας ξεχωριστά την alsa διαφορετικά δε θα έχεις ήχο. Προφανώς κάποιες απαιτούμενες λειτουργίες του gnome (κάποιοι daemons?) καλούνται από το gdm. Οταν το απεγκαταστήσεις δεν καλούνται από πουθενά με αποτέλεσμα να μη μπορείς να το σηκώσεις. Αν ίσως έβρισκες τι ακριβώς καλείται και να το κάνεις χειροκίνητα (όπως την alsa) μπορεί να πετύχει. Θα σου έλεγα να ρωτήσεις στο forum του gnome αλλά δεν υπάρχει τέτοιο.
    Κάνε μια προσπάθεια να βρεις τι λείπει με dmesg από την εγκατάσταση που έσβησες τα symlinks και δε σηκώνεται το gnome.
    Μια άλλη ιδέα είναι να δώσεις systemd-analyze blame από τη ζαβή εγκατάσταση, μετά από ένα λειτουργικό gnome με gdm και να τα συγκρίνεις μεταξύ τους.
  11. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ηχος και τετοια δεν εχουν θεμα (νομιζω δηλαδη, γιατι στον κλωνο εχω απενεργοποιησει τον ηχο). και απ'οτι φαινεται το gnome (το gnome-session δηλαδη) μαλλον δεν ειναι το προβλημα. το προβλημα πρεπει να το δημιουργει το gnome-shell. πεταξα το gdm, και εβαλα στο xinitrc το gnome-shell μονο (οχι το gnome-session που ειναι κανονικα). και εβγαλε αυτο το ακυρο παρακατω:...
    βγαζει για καποιο settings schema, που το gnome-shell δεν το βρισκει, γιατι δεν ειναι εγκατεστημενο το gdm. αν ειναι το gdm εγκατεστημενο, τοτε αν σηκωσω το gnome-shell μονο του απο το xinitrc, σηκωνει και τρεχει μια χαρα (αλλα δεν εχω λειτουργιες session, logoff, shutdown, switch user, κλπ, αφου τρεχει ξερο το gnome shell μονο του) οποτε λογικα αυτο ειναι το προβλημα.

θα δοκιμασω απο περιεργεια, να σηκωσω το gnome-session με κανα αλλο «γραφικο» (fluxbox, xfwm, κλπ). αν σηκωσει το gnome-session κανονικα, τοτε ειναι στανταρ προβλημα του gnome-shell μονο. αν ειναι θεμα του gnome, η, θα το αφησω εγκατεστημενο το gdm, η, θα δω, μπας και το κανω καμια τσαρλατανια, ΜΗΠΩΣ καταφερω κατι
  12. Το xkbcomp ίσως είναι εξάρτηση του plymouth το οποίο με τη σειρά του είναι εξάρτηση του gdm και πιθανότατα το απεγκατέστησες μαζί του. Εικάζω λοιπόν, μήπως εγκαθιστώντας το plymouth ξανά να σηκώσει το gnome?
  13. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

το plymouth δεν το ειχα ποτε εγκατεστημενο. αυτο το xkbcomp το εχω δει και εγω, αλλα επειδη παντα το εβγαζε απο την αρχη της εγκαταστασης, ουτε που ασχοληθηκα ποτε μαζι του. και οταν ειναι εγκατεστημενο το gdm παλι το βγαζει αυτο το παπαρακι, οταν κανω logoff (που με πεταει πισω στο commandline)
  14. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

τελικα το καταφερα. εστειλα το gdm στα ψαρια, και το gnome (τουλαχιστον το gnome-shell μονο του) δουλευει κανονικοτατα. αν σας πω, πως καταφερα να στειλω το gdm χωρις να ψοφησει το gnome, θα καραφλιασετε :D:p. βρηκα το αρχειακι αυτο:...

"/usr/share/glib-2.0/schemas/org.gnome.login-screen.gschema.xml"

(αυτο ηταν που που εβγαζε εκεινο το σφαλμα οτι ελειπε, και ψοφαγε το gnome-shell). το εκανα "chattr +i" και αυτο ηταν ολο. πεταξα το gdm, εκανα επανεκκινηση, και το gnome ξεκινησε κανονικοτατα. καφριλα μεχρι παρανοιας, αλλα παντως δουλεψε :D:p

ολη η ιστορια ηταν να μην πεταχτει ενα αναθεματισμενο xml schema αρχειακι, που κραταει ισως καποια ρυθμιση για το gnome. θα το κρατησω λιγο στον κλωνο να δω αν θα ειναι σταθερο, και αν ειναι ενταξει, θα το κανω και στο βασικο συστημα
    Αρέσει σε debianass