Βιβλία Linux και πληροφορικής θα χαριστούν

Συζήτηση στην κατηγορία 'Πωλήσεις' που ξεκίνησε ο χρήστης Χάρης, 18 Οκτ 2016.

1. Στις επόμενες μέρες θα χαρίσω ορισμένα πολύ καλά βιβλία Linux και πληροφορικής. Ενδιαφέρον μπορούν να δείξουν ορισμένοι που μένουν μόνο Αθήνα και έχουν πρόσβαση στο μετρό (σταθμός Αμπελόκηποι) όπου μπορούν να παραλάβουν, να τους τα δώσω δηλαδή. Σε κάθε ενδιαφερόμενο θα χαριστούν 5 έως 6 βιβλία.

Ένα για Linux, και δύο πληροφορικής.

Προτάσεις όπως "εδώ ίδρυμα τάδε, φέρτε τα και θα τα μοιράσουμε εμείς" αποκλείονται.

Η ιδιωτικότητα θα γίνει σεβαστή, και δεν με ενδιαφέρει να γνωρίσω παραπέρα οποιονδήποτε πάρει, ούτε θα τον ρωτήσω ποιος είναι, ούτε θα έχω μαζί κάποιο κινητό να τον φωτογραφίσω. Του τα δίνω και φεύγει.

Τα βιβλία θα δοθούν λόγω χώρου, κυρίως, και επειδή τελικά οι περιστάσεις είναι τέτοιες δεν θα μπορέσω να τα διαβάσω.

Πρόκειται για πολύ καλούς τόμους, από τους εκδοτικούς οίκους SAMS, QUE και παρεμφερείς, έκδοσης περίπου 1998, από Παπασωτηρίου. Η κατάσταση είναι ολοκαίνουργια (ήταν φυλαγμένα σφραγισμένα σε ντουλάπι). Κάθε βιβλίο είναι για εκμάθηση του λειτουργικού σε όλο το φάσμα του, στο CLI, και υπόσχεται να σας μάθει στο στυλ "everything about". Είναι στα αγγλικά, και είναι ανεξάρτητα από διανομή. Βέβαια, συνηθίζονταν τότε να συνοδεύεται από μια διανομή εκμάθησης Red Hat 5.5 η Slackware. Όμως επειδή το Linux δεν αλλάζει, δεν έχει σημασία η διανομή.

Τα υπόλοιπα βιβλία αφορούν κυρίως Java, HTML, Internet και γλώσσα C / C++.

H επικοινωνία θα είναι ως παρακάτω: Γράψτε μου εδώ μέσα μια απάντηση για ενδιαφέρον, να δούμε τι θα παραλάβετε. Στη συνέχεια αφού συνεννοηθούμε από εδώ, θα σας πω να μου στείλετε ένα e-mail με ένα τηλ. για συνεννόηση, και τέλος ορίζουμε μια μέρα, όπου ο καθένας θα παραλάβει τα βιβλία του.
    Οι τόμοι είναι αρκετά ογκώδεις, και πρόκειται για βιβλία που γενικά δεν θα ξανάρθουν στην Ελλάδα, ήδη και τα μαγαζιά, αλλά και οι εκδοτικοί οίκοι που τα διέθεταν εδώ (κάτι Κλειδάριθμος και έτσι), έχουν αποσυρθεί.

Υπάρχουν ακόμα και βιβλία Windows XP, και Office XP αν κάποιος εργάζεται σε εταιρία όπου έχουν XP και θα συνεχίσουν να έχουν.

Όποιος ενδιαφέρεται, απαντά.

--------------------------
    ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΑΛΛΟΙ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΑΝΕ ΣΤΟΥΣ 4 ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝΕ
    ΘΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΣΕ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΑΣΗ. ΟΙ 4 ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ
    ΤΟ ΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
    Αρέσει σε Pragma_linux, kouros17, lios και 1 ακόμα άτομο
  2. καλημέρα. με ενδιαφέρει πάρα πολύ τόσο ένα βιβλίο για Linux, όσο και κάποιο πάνω στην html.
    Όμως πάνω από όλα και ασχέτως άν πάρω κάποιο βιβλίο θεωρώ υπέροχη την κίνηση σου. Τέτοιες απελευθερωτικές ενέργειες δημιουργούν τα ρήγματα ανάμεσα στις "αυθεντίες", στους "ειδικούς" και στους έχοντες την πρόσβαση στην γνώση..
    άλλωστε "το αίσθημα της ευτυχίας γίνεται ανατρεπτικό όταν είναι συλλογικό".
  3. Να πω πάντως, πως όσο είχα διαβάσει πιο παλιά σε άλλο thread, ο Χάρης φροντίζει κάποια αδέσποτα (γατιά), επομένως, σαν ελάχιστο "αντάλλαγμα", θα μπορούσατε να του πάτε καμιά κονσέρβα ή ξηρά τροφή για τα γατάκια.
    Αρέσει σε Χάρης
  4. μπραβο χαρη , πολυ καλη κινηση. μηπως εχεις να προτεινεις κατι και για packet radio ;

εγω βιβλιο δε θα παρω εξαλλου δεν ειμαι στην αθήνα, ομως προσφατα ανακαλυψα αυτό , δεν ξερω αν εχει αναφερθει καπου και το αναφερω , επισης θυμιζω οτι στο libgen εχει καποια βιβλια πχ αυτό
    Αρέσει σε kouros17
  5. Καλησπέρα κι από εμένα,

Χάρη αξιέπαινη η προσφορά σου! Αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ σκονισμένων βιβλίων και e-books (ή pdf ή docs ή scribd κ.ο.κ.), θα διάλεγα ασυζητητί βιβλία. Είμαι μάλλον ρετρό τύπος...
    Θα μου άρεσε να διάβαζα βιβλία για το Linux και για C++!
    Αρέσει σε Χάρης
  6. Συγχαρητηρια κι απο μενα για την κινηση σου. Εννοειται ενδιαφερομαι..

7. Ωραία, άρα εσύ παίρνεις 1 για Linux, 1 για HTML, 1 για UNIX. Από τα υπόλοιπα θα δεις τον κατάλογο που βάζω σε επόμενο μήνυμα και μου λες. Είπα να πάρει ο καθένας έως 6 βιβλία αφού θα κάνει και τον κόπο να έρθει για παραλαβή.

8. Εντάξει, άρα να πάρεις και εσύ 1 για Linux, 1 για UNIX, και από τα υπόλοιπα θα δεις τον κατάλογο που είναι σε επόμενο μήνυμα και θα μου πεις. Ας φτάσουμε στα 6 βιβλία ο καθένας, μιας και δεν ενδιαφέρονται πολλοί.
    Αρέσει σε v1t0tgf
  9. Ο κατάλογος των βιβλίων που θα δοθούν σε πρώτη φάση είναι:

2 Linux γενικά (αυτά πήγαν ήδη στους 2 πρώτους)

1 Linux adminostration

1 HTML (δόθηκε στον έναν σας)

2 UNIX (δοθήκανε στους 2 πρώτους)

1 UNIX system 5 R 4, (μην μασάτε δεν είναι αποκλειστικά S5R4 είναι γενικά UNIX).

1 JAVA

2 γενικού ενδιαφέροντος Internet και IBM λεξικό πληροφορικής

2 C++

2 ASSEMBLY

1 ASSEMBLY και αρχιτεκτονική επεξεργαστών χ86

1 OS design

1 Χ windows system programming

Οπότε πέστε πιο σαφώς τι θέλετε. Υπ' όψιν τα ασεμπλερικά είναι πολύ καλά για υποψήφιους χάκερ. Και γενικά τα βιβλία είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. Το τονίζω, και δεν θα ξανάρθουνε Ελλάδα. Πρίν κλείσουνε τα βιβλιοπωλεία, κάτι τέτοιους τόμους τους πουλάγανε πενηντάευρο. Επίσης δεν είναι ξεπερασμένα, διότι το λειτουργικό δεν αλλάζει, είναι ίδιο. Αν αναφέρονται μερικά σε μια έκδοση του Slackware, Red Hat, BSD, απλά θα κατεβάσετε τη νέα έκδοση της διανομής και αυτό είναι.

Για μέρα δωσίματος να ξέρετε πως είναι το επόμενο δευτερότριτο που μπορώ και έχω άδεια.
    Ώρες, θα μου πείτε.

10. Πες μου αν θα πάρεις τελικά, για να δούμε τον διαμοιρασμό τι θα πάρει ο καθένας. Δες κατάλογο πιο κάτω.
  11. OK. Θα ήθελα ένα Java, ένα C++, ένα Assembly και ένα OS Design, εάν είναι δυνατό. Συγγνώμη αν τα γράφω ξερά. Σε καμία περίπτωση δε θέλω να φανεί σαν παραγγελία και εννοείται ευχαριστώ πολύ για προσφορά!! Επόμενο Δευτερότριτο (φαντάζομαι 24-25/10;;) θα είμαι εδώ.
  12. κι εγω ενα assembly θα το χτυπαγα :) java & os design επισης μ εναδιαφερουν αλλα εχεις απο ενα βλεπω. Οκ 1 C++ επισης ή οτι αλλο βγει, τ αφηνω πανω σου. Και με τα 2 πρωτα να μ αφησεις ευχαριστημενος ειμαι. :) Ειμαι πολυ κοντα στους αμπελοκηπους οποτε μπορεις μεσυ μου λες. Ευχαριστω!!
  13. Καλησπερα, θα με ενδιεφερε καποιο βιβλιο για linux καθως και assembly αμα εχου μεινει ^^ Πολυ ωραια η κινηση σου btw και υποσχομαι να αξιοποιοηθουν ^^
  14. Καλησπέρα! Πραγματικά πολύ καλή κίνηση αυτή! Εγώ θα ήθελα ένα c++ που περισσεύει εάν δεν κάνω λάθος και εάν περίσσευε κάτι σε Linux η assembly θα ήταν ευπρόσδεκτο! Με ενδιαφέρουν εξίσου, αλλά εάν δεν κάνω λάθος πρέπει μην τα πρόλαβα. Θα αξιοποιηθούν!

15. ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ:

1. LINUX ADMINISTRATOR'S SURVIVAL GUIDE - ΕΚΔΟΣΕΙΣ SAMS
    2. USING HTML - ΕΚΔΟΣΕΙΣ QUE
    3. UNIX SYSTEM 5 R 4 - ΕΚΔΟΣΕΙΣ OSBOURNE

Μου αποστέλλεις e-mail στο [email protected] να μου γράφεις μέσα πως είσαι ο βαλκάνιος για να ξέρω τα βιβλία που παίρνεις. Ευχαριστώ.

16. ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ:

1. ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΣ ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗ - ΓΚΙΟΥΡΔΑΣ
    2. OS DESIGN - PRENTICE HALL
    3. C++ THE COMPLETE REFERENCE - OSBOURNE
    4. USING JAVA - QUE
    5. ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ UNIX - ΓΚΙΟΥΡΔΑΣ
    6. LINUX UNLEASHED - SAMS

Να μου αποστείλεις e-mail στο [email protected] και να μου λες πως είσαι ο Λιος για να ξέρω τι λίστα βιβλίων. Ευχαριστώ.

17. ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ:

1. C++ MC GRAW HILL
    2. UNIX UNLEASHED - SAMS
    3. ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΩΝ
    4. X-WINDOWS SYSTEM PROGRAMMING - SAMS

Επικοινώνησε στο e-mail [email protected] να λες οτι είσαι ο V1 για να ξέρω τη λίστα βιβλίων ευχαριστώ.

18. ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΣΥ ΕΙΝΑΙ:

1. USING LINUX - QUE
    2. ASSEMBLY LANGUAGE FOR THE PC - JOHN SOCHA & PETER NORTON
    3. IBM DICTIONARY OF COMPUTING
    4. USING THE INTERNET - QUE

Επικοινώνησε στο e-mail [email protected] και μην ξεχάσεις να μου πεις το Μάριος για να ξέρω τη λίστα βιβλίων. Ευχαριστώ.

19. ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕΣ, ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΑΣΗ ΘΑ ΞΑΝΑΔΟΘΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ. ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΨΙΝ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
  20. Εντάξει. Ευχαριστώ πολύ!