Βιβλία Linux και πληροφορικής θα χαριστούν

Συζήτηση στην κατηγορία 'Πωλήσεις' που ξεκίνησε ο χρήστης Χάρης, 18 Οκτ 2016.

1. φιλε που τα βρησκεις τοσα λεφτα για βιβλια? :p

2. Δεν τα βρίσκω τώρα ρε συ, όλα αυτά τα βιβλία ήταν της εποχής της δραχμής (περίπου 1992-1998). Τότε υπήρχε αγοραστική δύναμη, γιατί με τις δραχμές οι τιμές ήταν φτηνές.

Ακόμα, τότε δεν υπήρχε διαδίκτυο, ούτε smartphones, ούτε e-books. Εμένα τότε με ενδιέφερε να εμπλουτίσω τις μελέτες μου στην επιστήμη των Η/Υ, και να μάθω Linux, C, Assembly, Hardware αρχιτεκτονική. Γι' αυτό τα είχα αγοράσει. Τότε πέραν του βιβλίου δεν είχες τίποτα άλλο. Ούτε καν τα περιοδικά μιλάγανε για Linux, κάτι χαζομάρες παραθυριασμένα άρθρα βάζανε.

Είχα πάρει λοιπόν αυτά τα βιβλία με σκοπό να τα διαβάσω. Επειδή όμως η δουλειά που δούλευα τότε είχε μεγάλες απαιτήσεις, συν του ότι μου έτυχαν γεγονότα, δεν "μου βγήκε" όπως το λέμε, και έτσι έμειναν μέσα σε μια ντουλάπα φυλαγμένα. Συνεχώς ανέβαλλα να τα μελετήσω, έως ότου σήμερα που έχω άλλες υποχρεώσεις, πέρασε η ηλικία, ήρθε η πρεσβυωπία και κουράζομαι στο διάβασμα, και γενικά δεν έχω φαγωμάρα πια να κάνω σταδιοδρομία στην πληροφορική επιστήμη.

Έτσι θεώρησα το καλύτερο να τα χαρίσω σε νεότερους ανθρώπους που έχουν όρεξη να μάθουν.