Γνώμες για επεξεργαστή.

Συζήτηση στην κατηγορία 'Hardware' που ξεκίνησε ο χρήστης Πράος, 2 Δεκ 2017.

1. Καλησπέρα.
    Ξέρετε αν είναι καλή φουρνιά οι επεξεργαστές RYZEN της AMD. Τους έμαθα από εμπορικά site που φτιάχνεις πύργο κομμάτι κομμάτι. Είδα ότι είναι και στα 14 νανόμετρα και ψάρωσα.
    Τι γνώμη έχετε; Είναι πιο καλοί από του Athlon που τουλάχιστον είναι γνωστοί και δοκιμασμένοι;

Δεν θέλω να βάλω λινκ, πάντως το πλαίσιο (που τα έχει ακριβούτσικα) έχει αυτόν

AMD CPU Athlon A12 9800 (AM4/4.20 GHz/2 MB)

και αυτόν

AMD CPU Ryzen 5 1500X with Wraith Spire Cooler (AM4/3.7 GHz/18 MB)

Ο πρώτος είναι στα 110 ευρώ και ο δεύτερος στα 190.
    Ο πρώτος βλέπω ότι είναι πιο γρήγορος σε συχνότητα. Ο RYZEN όμως είναι στα 18 MB ενώ ο άλλος στα 2
    Η cache λέει είναι αυτό. Τι είναι αυτό ρε παιδιά; Πρέπει να το λαβαίνουμε υπόψιν μας ως κριτήριο;
    Παλιά θυμάμαι που λέγανε ότι έχει πιο μεγάλο FSB ο τάδε επεξεργαστής και γι αυτό να τον προτιμήσω.

Όποιος δεν βαριέται και γουστάρει ας πει κάνα δυο λόγια να μάθουμε κάτι παρα πάνω.

Επειδή είμαι σε φάση να αγοράσω έναν καινούργιο πύργο ζητάω τη γνώμη σας και κόλλησα με αυτόν τον επεξεργαστή. Αν δεν έχει καλή φήμη θα ψαχτώ και για intel.

Ευχαριστώ.
  2. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

και οι προηγουμενοι οι Α-ταδε ηταν καλοι, αλλα τραβαγανε πολυ ρευμα και ζεσταινοντουσαν παρα πολυ. οι ryzen ειναι πολυ πιο γρηγοροι γιατι ειναι τελευταιας γενιας, πολυ πιο οικονομικοι, και δεν ζεσταινονται καθολου. η cache παιζει πολυ μεγαλο ρολο το ποσο αποδοτικος ειναι ο επεξεργαστης. εννοειται οτι πρεπει να το κοιτας. οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα. ο ryzen ειναι λιγο πιο αργος, αλλα λογω μεγαλης cache, τρωει τον αλλον για πρωινο. η cache ειναι ενα ειδος «εσωτερικης ram» για τον επεξεργαστη, που αποθηκευει δεδομενα που επεξεργαζεται εκεινη τι στιγμη. οσο μεγαλυτερη ειναι τοσο πιο αποδοτικος ειναι, γιατι δεν καταναλωνει χρονο να παρει τα δεδομενα απο τη ram, που ειναι πολυ πιο αργη απο τη cache του (κανει πολυ λιγοτερες φορτωσεις απο την πιο αργη ram, οποτε κερδιζει και απο αυτο χρονο στην επεξεργασια)

φαντασου οτι εχεις ενα αρχειο π.χ. 16ΜΒ. ο ryzen θα το τραβηξει μια φορα απο τη ram και θα το φορτωσει στην cache του, και θα το επεξεργαζεται εκει. ο Α12 θα κανει θα φορτωσει ως 2ΜΒ, το σημειο του αρχειου που επεξεργαζεται. αν θελει να επεξεργασει αλλο σημειο, θα πρεπει να αδειασει την cache του, να παει μια βολτα μεχρι τη ram, να τραβηξει αργα-αργα και βασανιστικα το αλλο κομματι (παλι 2ΜΒ μεγιστο) και να το φορτωσει στην cache του να το επεξεργαστει, κλπ, κλπ. οποτε θα χρειαστει σιγουρα πανω απο 8 «βολτες» στη ram αν χρειαστει να επεξεργασει ολο το αρχειο. ολη αυτη διαδικασια τον καθυστερει παρα πολυ, και χανει το πλεονεκτημα της μεγαλυτερης συχνοτητας εναντι του ryzen. συν οτι τα μετρια ενσωματωμενα γραφικα του Α12, τραβαν και αυτα επεξεργαστικη ισχυ, χωρις να προσφερουν κατι αξιολογο

πηγαινε με τη μια στον ryzen. εχει 80 παραπανω, αλλα λεει. αρχικα οταν πρωτοβγηκαν οι ryzen, ηταν λιγο, εδω, εκει, παραπερα. αλλα τωρα ειναι μια χαρα σταθεροτατοι οι ryzen. δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα. για ιντελ που λες, μην πας τωρα ουτε για αστειο. οι τωρινοι ιντελ ειναι αυτοι οι Ι9 που λενε, που ειναι μουφες του κερατα. σαν επεξεργαστες ειναι καλοι μεν, αλλα η πλατφορμα γενικα ειναι πετσοκομμενη και περιορισμενη μεχρι αηδιας. λιγα pci lanes (καναλια συνδεσης με τον υπολοιπο υπολογιστη, δηλαδη, μνημες, σκληρους, usb, καρτες γραφικων, κλπ), μικρη cache, «στενο» καναλι μνημης. εχουν πετσοκοψει οτι θα εκαναν τους Ι9 επεξεργαστες ισαξιους (η, ακομα και καλυτερους) αντιπαλους του ryzen. μπορει να βλεπεις στα benchmarks τους Ι9 ιντελ να βγαινουν πιο πανω, αλλα αυτο ειναι λογω πολυ μεγαλυτερης συχνοτητας (το 4.7 το πανε για πλακα, σε σχεση με το μεγιστο 3.7 του ryzen), αλλα σε πραγματικη χρηση οι ryzen εχουν αποδειχτει δυναμη, λογω περισσοτερων πυρηνων, μεγαλυτερης cache, περισσοτερων pci lanes.
  3. Οκ θα πάρω αυτόν. Να σου πω τώρα που σε βρήκα :D.

Τελευταία φορά είχα πάρει από το πλαίσιο και είχα εμπιστοσύνη στη σύνδεση. Όμως με περιορίζει γιατί πουλάει περιορισμένα προϊόντα και τα έχει ακριβά.
    Σκέφτηκα λοιπόν να αγοράζω ιντερνετικά από το σκρουτζ κομμάτι κομμάτι κάθε μήνα με τα λεφτά που θα μπορώ να διαθέτω.
    Τώρα τον επεξεργαστή, τον άλλο μήνα το δίσκο κλπ κλπ. Θα τα έχω στη ντουλάπα στα κουτάκια τους και μια χαρά.
    Όταν πάρω το κουτί, τα πάω όλα στο κομπιουτεράδικο και τα δένουν. Αν έχω καταλάβει καλά με πριτσίνια πιάνεται η πλακέτα πάνω στο κουτί. Αν έχω (λένε) το πριτσινοπίστολο το στήνω και μόνος μου. Εγώ βέβαια δεν το κάνω μην σπάσω το πλαστικό της πλακέτας και δεν έχω δουλέψει ποτέ μου τέτοιο πράγμα.
    Αν ισχύει αυτό και είναι κάτι εύκολο τότε ο κομπιουτεράς στο μαγαζί δεν είναι εγγύηση; Γιατί έχω μια ανησυχία για το δέσιμο και τι εγγυήσεις θα έχω.

Πες μου γι αυτό (και δήλωσε από τώρα αν θα δεχτείς άλλες ερωτήσεις γιατί σκοπεύω να το ξεφτιλίσω :pcboy
  4. Ο τελευταίος που είχα είχε και βιβλιαράκι ως τούρμπο εξ και εγγύηση δυο χρόνια νομίζω... μπορεί και παραπάνω.
    Βέβαια παίζει πάντα μέσα μου και όλα αυτά που έχουμε σχολιάσει κατά καιρούς γι αυτά τα μαγαζιά και τις συνθήκες δουλειάς
    (Τζάμπο και τέτοια ξέρεις) και δεν πολυγουστάρω μαζί τους.

Ρε συ λες να αποπειραθώ να το κάνω μόνος μου να γουστάρω μετά και δημιουργικότητα. Καλό δεν θα μου κάνει κιόλας ως εμπειρία; Για λάθος σύνδεση δεν με φοβάμαι. Για χειρονακτικό χειρισμό με φοβάμαι λίγο κι όχι ότι είμαι αδέξιος άλλα άπειρος στη χρήση του εργαλείου αυτού.
  5. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

με μικρες βιδουλες, πανω σε κατι κοντοστουμπικα παπαρακια, στηριζεται η μητρικη μεσα στο κουτι, οχι με πριτσινια. ασε που και να ηθελες να χρησιμοποιησεις πριτσινια, δεν εχουν που να μπουν μεσα στο κουτι. ναι, μπορεις να το πας σε καποιον τεχνικο να το συναρμολογησει, αλλα και μονος σου δεν ειναι δυσκολο. δες μερικα βιντεακια με συναρμολογηση πισι στον σωληνα, και θα το καταλαβεις ευκολα. προφανως και ετσι θα τα παρεις, κομματι-κομματι. βγαινουν ποιο φτηνα, γιατι αλλου θα βρεις φτηνα μητρικη, αλλου σκληρο, κλπ. εγγυηση τα εξαρτηματα δεν εχουν σαν υπολογιστης, εχουν σαν μεμονωμενα εξαρτηματα. μονο αν παρεις καποιο ετοιμο του στυλ ΗΡ, dell, κλπ, θα εχει εγγυηση σαν ολοκληρωμενο μηχανημα

τωρα οσον αφορα τη συναρμολογηση, εξαρταται και το τι τεχνικος ειναι αυτος που θα το πας. δυσκολη δεν ειναι, αλλα μερικοι ειναι τσιτζηδες. οταν με ψοφησε το δικο μου μηχανημα (απο την αχρηστη ΕΛληνικη δεη), ο «τεχνικος» που το συναρμολογησε γιατι αλλαξα διαφορα που ειχαν ψοφησει, ειχε κανει επικες μαλακιες. δεν ειχε συνδεσει τον ανεμιστηρα ψυξης των σκληρων, δεν ειχε συνδεσει την τροφοδοσια του ενως σκληρου, καναδυο καλωδια που δεν χρησιμευαν σε κατι (η καινουρια μητρικη δεν τα χρειαζοταν) τα ειχε αφησει να κρεμονται μεσα στο κουτι ξεμπαρκα, και ειχε βαλει την καρτα ηχου ακριβως κατω απο την καρτα γραφικων, να ψηνεται καλα-καλα. τελικα το εκανα βιδες και το ξανασυναρμολογησα μονος μου. δεν λεω οτι ειναι ολοι ετσι προφανως, αλλα θελει λιγο ψαξιμο, να τον «κοψεις» ποσο επαγγελματιας ειναι, ποσο ενδιαφερον και προσοχη δειχνει, και προπαντως να μην σε ξεπαραδιασει με ηλιθιες δικαιολογιες (του στυλ, «καηκε η bios και αλλαξα τα παντα», ενω εχει αλλαξει ξερω'γω ενα jumperακι στη μητρικη, που απλα ειχε τοποθετηθει λαθος)

ρωτα οτι θελεις. και αν δεν το ξερω εγω, θα το ξερει καποιος αλλος.
  6. Που τα είχα δει τα πριτσίνια ο μαλάκας;!!! Παίζει και στραβομάρα. Τέλος πάντων θα το δουλέψω μέχρι τότε. Έτσι κι αλλιώς θα πάρει μήνες.

Κάτι άλλο. Έχει "αγοράσει" η AMD αυτό που έβλεπα κάποτα σαν ATI RADEON;
    Θέλω να σου πω ότι το είδα σε διάφορους AMD τον όρο RADEON. Μήπως έχει να κάνει με το τι κάρτα γραφικών θα πρέπει να προτιμήσω; Είμαι κολλημένος με NVIDIA. Δεν ξέρω γιατί. Θες επειδή για χρόνια άνοιγα στα ουμπουντοειδή το ψαχτήρι κλειστών οδηγών (Το λέγανε κάπως gtk-jokey-κλπ); Επειδή χειροκίνητα είχα βάλει οδηγό στο Arch και στην opensuse; Κάπως μου έχει κολλήσει ότι η NVIDIA ήταν πάντα καλύτερη από την ATI.
    Όμως ATI τώρα δεν είδα να παίζει.
    Γενικά τι ξέρεις; θα μπορώ να βάλω πάνω όποια κάρτα γραφικών μου κάνει κλικ ή θα πρέπει να περιοριστώ;
    Στο λέω γιατί νομίζω ότι ή ο επεξεργαστής αυτός ή μία μητρική που ήθελα να συνδυάσω έχει ενσωματωμένα γραφικά και τη λέξη RADEON.
  7. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

η παλια ATI αγοραστηκε απο την AMD, οποτε οι καρτες πλεον ειναι AMD. και εγω nvidia προτιμουσα λογω καλυτερης συμβατοτητας. οι (πρωην) ΑΤΙ, δεν ειχαν καθολου καλη συμβατοττηα με λινουκς. τωρα δεν ξερω τι παιζει, γιατι δεν το εχω ψαξει καθολου το ζητημα προσφατα. γενικα θελει λιγο ψαξιμο για συμβατοτητα, γιατι δεν ειναι ολες συμβατες

οι ryzen (ολοι οι ryzen, οχι μονο καποιες σειρες) δεν εχουν ενσωματωμενα γραφικα. αυτο το RADEON τσιπακι που ειδες ειναι για την προηγουμενη γενια (τους Α-ταδε) που ειχαν ενσωματωμενα γραφικα. οι καινουριες ryzen μητρικες ειναι συμβατες και με τους προηγουμενους Α-ταδε, γιαυτο εχουν και αυτο το παπαρακι. στους ryzen δεν θα ενεργοποιειται
  8. OK.

Ρε συ έψαχνα μητρικές κι ήθελα να βγάζουν μπόλικα usb. Έβλεπα ότι έχει ας πούμε: 1XUSB 2.0, 0XUSB 3.0, 5XUSB 3.1
    Πιο παλιά νόμιζα ότι είναι θέμα κουτιού και ήθελα να μου βγάζει μπροστά τις τρύπες.
    Τι γίνεται με τις εκδόσεις usb; Γιατί απγιούν στο 3.0 και πλακώνουν τις καινούργιες με 3.1;
    Αν έχω δηλαδή στικάκια με 3.0;

Άλλα που κοίταζα ήταν: Να παίρνει DDR4, Να έχει PCI express για την κάρτα γραφικών (Εκεί είδα διαφορετικά πράγματα. Ένα λέει είναι Χ16 κι ένα άλλο κάτι άλλο. Τέλος πάντων. Κάπως διαισθητικά αποθήκευσα αυτήν

www .skroutz.gr/s/11521911/MSI-X370-Sli-Plus.html#specs

Τι λες;

Έψαχνα και με bluetooth αλλά δεν είδα να υπάρχουν. Θα πάρω μάλλον κάποιο ανταπτοράκι.
  9. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ολες εχουν πλεον pci express 16 για καρτες γραφικων. αυτη η μητρικη που εβαλες εδω, ειδα οτι εχει pci express 16 3.0. ειναι απλα πιο καινουριας γενιας, πιο γρηγορη, κλπ. επισης σχεδον ολες πλεον (αν οχι ΟΛΕΣ) παιρνουν ddr4 μνημες. οι usb 3.1 κανονικα θα πρεπει να ειναι και προς τα πισω συμβατες με τις usb 3.0. οποτε λογικα γι'αυτο δεν λεει usb 3.0. σε λεει οτι αν σηκωνει usb 3.1 προφανως σηκωνει και usb 3.0. το bluetooth τωρα, ειναι λιγο περιεργο. επειδη ειναι desktop και οχι κινητο, πρακτικα το bluetooth ειναι σχεδον αχρηστο. υπαρχουν μητρικες με ενσωματωμενο bluetooth, αλλα ειναι λιγες, και θελει λιγο ψαξιμο να βρεις. συνηθως θα εχουν οι πιο ακριβες.
  10. Μιλάμε σεμινάριο ε; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλε :resp

Κάπως έτσι τα φανταζόμουν κι εγώ απλά δεν τα ξέρω με το και νι και με το σίγμα.

Οι κάρτες ρε συ είδα ότι έχουν δυο κριτήρια (μεταξύ άλλων βεβαίως) που μου έκαναν εντύπωση. Η ταχύτητα επεξεργαστή και η ταχύτητα μνήμης. Αυτή που διάλεξα είδα ότι έχει πιο γρήγορο επεξεργαστή από τις άλλες και συγκεκριμένα στα 1.4 γίγα. Ως προς τη μνήμη έχει 7008 MHz και βλέπω ότι είναι μία μέτρια προς καλή περίπτωση. Τι παίζει με αυτά; Τι έχει σημασία πιο πολύ
  11. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

οι ταχυτητες της καρτας γραφικων,(επεξεργαστη, μνημων, gddr, κλπ) σε νοιαζουν μονο αν παιζεις παιχνιδια. αν δεν παιζεις παιχνιδια, οτι και να παρεις θα ειναι το ιδιο. εγω ειμαι ακομα με μια αρχαια 9400GTX 512ΜΒ και κανω τη δουλεια μου μια χαρα (και εχεις δει τι καφριλικια κανω γενικα :p ). αν θελεις να παρεις κατι καλο, προφανως θα παρεις αυτη που εχει τον πιο γρηγορο επεξεργαστη και τις πιο γρηγορες μνημες (και τα 2 εχουν σημασια, αλλα αυτα πανε πανω-κατω μαζι. δεν γινεται να εχεις μια καρτα γραφικων με γρηγορο επεξεργαστη και μνημες νεκρα σαλιγκαρια, η, το αντιστροφο). αλλα αν δεν παιζεις παιχνιδια, και μια nvidia quadro 710 που λεει ο λογος να παρεις, τη δουλεια σου την κανεις ανετα. βρες την πιο απλη με συνδεσεις και vga, και dvi, και hdmi (για να μπορεις να συνδεσεις οτιδηποτε οθονη πανω της), με ενεργητικη ψυξη (με ανεμιστηρακι δηλαδη στην ψυκτρα της), χωρις εξωτερικη τροφοδοσια (για να μην τραβαει και τα αντερα της σε ρευμα), και παρτην. αν εχει εξωτερικη τροφοδοσια, η , οχι, το γραφει συνηθως στα χαρακτηριστικα της. αν εχει ενεργητικη ψυξη, η, οχι το βλεπεις ευκολα απο τη φωτογραφια της. αν εχει ανεμιστηρακι πανω στην ψυκτρα ειναι ενεργητικης ψυξης (αποφευγεις τις παθητικες, γιατι ζεσταινονται πολυ ευκολα)

12. Θα διαφωνήσω.

Εννοείς τον
    AMD A10-7800 3.50GHZ

Ενσωματωμένη συχνότητα γραφικών: 720 Mhz

Ενσωματωμένη κάρτα γραφικών: Radeon R7 Graphics

Αν πας στο YT να τσεκάρεις από παιχνιδάδες, γράψε "A10 7800 gaming" θα δεις πως πάνε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ στο ενσωματωμένο τσιπ γραφικών. Πχ. στο Crysis 3.

Σε Windows έτσι;

Σε Linux, υπάρχουν αντίστοιχα videos βάλε όνομα επεξεργαστή gaming Linux.

Για τα λεφτά τους, γλυτώνεις την κάρτα γραφικών και παίζεις όλα τα μοντέρνα παιχνίδια! Όσο για RYZEN, για βάλε να δεις, απλά φανταστικοί στα ενσωματωμένα γραφικά! Σε πολύ δύσκολα παιχνίδια, αυτοκινητάκια και έτσι, αλλά και στα DOOM-οειδή.

Και μην κοιτάς που χάνουν κάτι καρέ, οι μπόμπιρες παίζουν σε πολύ μεγάλες αναλύσεις, ε και σε αυτές θέλεις πλέον την τελευταία κάρτα γραφικών που υπάρχει. Οι πολύ μεγάλες αναλύσεις και κουραστικές είναι, και δεν απολαμβάνεις το παιχνίδι. Σε φυσιολογικές αναλύσεις είναι εντάξει.

Να ο Α10 7850, αλλά αποσύρονται αυτοί λόγω Ryzen.

13. Ο Ryzen
    AMD RYZEN 5 2400G 3.90GHZ 4-CORE

είναι:

Γραφικά:Radeon Vega 11 Processor Graphics.
    Συχνότητα γραφικών:1250MHz.
    Πυρήνες GPU:11.

Σε videos gaming YT, απλά εντυπωσιακός. Αν είχα τα χρήματα θα τον έπαιρνα άμεσα, δεν είναι ακριβός (προ κρίσης) στα 163 Ε.
    Για αυτά που σου προσφέρει, και τα παιχνίδια που μπορείς να παίξεις, όλα τα σύγχρονα παιχνίδια, είναι ότι πρέπει. Βέβαια όλα αυτά σε Windows, για Linux θα πρέπει να το ψάξεις τι γίνεται, στο Phoronix πάντως κάνουνε tests.

Ορίστε ένα video κόντρα ο Ryzen με ενσωματωμένη γραφικών, έναντι μιας Nvidia GT 1030. Στα Win βέβαια, σε Linux, θα το ψάξω να δω ανάλογα τι συμβαίνει.

14. Έλα ρε συ, το PC είναι και για παιχνίδια, αλλιώς θα βαρεθείς. Μάλιστα, αν πεις πως τα FPS και λοιπά σου φαίνονται χαζά, υπάρχουν κάτι Sim City, κάτι Simulators, που είναι πολύ πορωτικά και σε τραβάνε. Δεν περνάει ο Χειμώνας χωρίς παιχνίδια.

Να, ορίστε, ένας τύπος με Ryzen 5 και Ubuntu, αστραπιαία πάνε όλα:

Και κάποια τεστ στο Phoronix:

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ryzen5-2400g-vega11&num=1

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=raven-ridge-cpu&num=1

15. Για μένα το ψωμί είναι η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, και συγκεκριμένα η VEGA. Αυτά όλα τώρα, Randeon, VEGA και λοιπά είναι εμπορικές ονομασίες. Δεν είναι ο Γιάννης, είναι ο Γιαννάκης.

Και οι Phenom ήταν εξελιγμένοι Athlon, ε, και οι Ryzen πάλι εξελιγμένοι Phenom, FX, A10, είναι. Όλη αυτή η σειρά, μέχρι τον Phenom που είχα εγώ πήγαινε πολύ καλά σε Linux. Εξαιρετικά.

Όμως, σημασία έχει, να γλυτώσεις λεφτά, και να χρησιμοποιήσεις αντί κάρτας γραφικών, το ενσωματωμένο τσιπ Randeon 7, 9 η VEGA όπως το ονομάζουν τώρα. Πως πηγαίνει αυτό σε Linux gaming, πως είναι οι οδηγοί υλικού, τι λέει σε παιχνίδια του Steam.
    Σε Win σκίζει. Σε Linux θα πρέπει να το ψάξεις, και να δεις από τα links, τι λένε στο Phoronix, αλλά και τα videos που έχουν οι Linux gamers σε YT.

Και η ιστορία λέει, διότι με μια ψήκτρα μόνο, μια καλή γιγαντοψήκτρα, καθάρισες και με CPU και με GPU. Άλλο να κάθεσαι με κάρτα γραφικών που ζεματάει, και πρέπει να βρεις λύσεις πως θα της φυσάς αέρα από το πλάι του κουτιού, η να αλλάζεις ψήκτρα κάρτας.

Πάντως ο Ubunt-άς του Video που παρέθεσα, μια χαρά του πάει ο Ryzen.
  16. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

αν σε πω οτι δεν εχω παιξει ποτε παιχνιδια, θα με πιστεψεις? παντα οταν επαιρνα hardware το προοριζα για workstation/server setup, και ποτε για παιχνιδια. εγω ασχολουμαι αποκλειστικα με εξομοιωτες (συστηματων), multimedia rendering, δικτυα, και ψευτοπρογραμματισμο. τα παιχνιδια ποτε δεν με τραβουσαν.

για τους ryzen και εγω συμφωνω παντως. και εγω σε ryzen θα πηγαινα τωρα. γενικα παντα προτιμουσα την AMD αρκετα περισσοτερο απο την ιντελ. πιο φτηνοι και πολυ πιο σταθεροι επεξεργαστες (αφου δεν τους φτανουν στα ορια, οπως κανει η ιντελ, για να κανει ποζα στους gamers με τα overclocks)

για τις μνημες που λες, dd2 4ρες δεν υπαρχουν πουθενα, γιατι το ψαχνω καναδυο χρονια. πακετακια 2Χ2GB και τετοια, ναι βρισκω. αλλα εγω θελω 4ρια ριμμακια, οχι 2αρια (2 4αρια ριμμακια, για να τη παω στα 8GB)

ασχετο Υ.Γ:. αυτο το phoronix, μην το πολυεμπιστευεσαι. καπου το λεγαμε εδωμεσα προσφατα, οτι πολλα τεστ που κανουν ειναι κακοστημενα, οποτε τα αποτελεσματα δεν ειναι αντιπροσωπευτικα και πραγματικα. δεν το λεω τωρα για τους ryzen, μιας που αυτοι αποδειχτηκαν στην πραξη ποσο επιτυχημενοι ειναι. το λεω γενικα

17. Είπα στο e-shop, πήγες να δεις; Πήγαινε στην κατηγορία "Μνήμες", "ddr2", "8Gb".

Στα 8 Gb έχει ένα μοντέλο μόνο, 2 Χ 4, της Mushkin 667 MHz, 1.8 V, CL 5. Έχουν και ψηκτράκι, αλλά η τιμή τις καθιστά ασύμφορες. Στα 185 Ε, βγαίνει 23 Ε ανά Gb, πράγμα που δεν συμφέρει πια, να κάνεις δηλαδή τσόντα σε παλιό μηχάνημα. Οι άλλες, είναι βατές, 2 Χ 2. Μα τι τα θέλεις τα 8 Gb αφού δεν παίζεις παιχνίδια; Α, για server;

Μωρέ να σου πω κάτι, στην τελική, διότι και εγώ το γυροφέρνω για τσόντες σε παλιά μηχανήματα, αλλά θέλει να δεις και αν σε συμφέρει. Ξέρεις που την πατάμε; Λυπόμαστε να πετάξουμε παλιούς επεξεργαστές, και στη συνέχεια οι τύποι βαράνε τις μητρικές και τις μνήμες σε υψηλές τιμές. Και εγώ έχω κάτι παλιές CPU και τις κλαίω, καταλαβαίνω τον πόνο σου. Αλλά αν τα βάλεις κάτω οικονομικά, θα δεις πως πας να φτιασιδώσεις τη γριά. Ναι μεν φτιασιδώνεται η γριά, αλλά θέλει πολλά λεφτά, και λες αξίζει;

Στο Phoronix ναι το διάβασα. Στο πρώτο link στη σελίδα 3, στα benchmarks, σε παιχνίδια όπως Xonotic, στα FPS ρίχνει τον i7 ο Ryzen. Λοιπόν ξέρεις τι, είχα δώσει παλιότερα ένα link για ένα benchmarking πρόγραμμα gaming, σε Linux που σου έβγαζε και θερμοκρασίες, ναι αυτό όντως ήταν πολύ καλό. A, να το το θυμήθηκα, το Heaven!

https://benchmark.unigine.com/heaven

Το είχα δοκιμάσει, και μου είχε βγάλει μια καλή κάρτα γραφικών πολύ ικανή. Ανταποκρίνεται.

Άσχετο, αν σου έχει μείνει μητρική 775, στην Χρυσή Ευκαιρία πουλάνε Core 2 duo και Core 2 quad σε βατές τιμές.
  18. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

βρηκα στα 160 ευρω και ενα αλλο σετακι της g-skill, 2 ριμμακια 4ρια στα 800MHZ (800 MHZ ειναι το μηχανημα μου, και αν ειχα ΑΜ2+ επεξεργαστη, θα μπορουσα και να τα ριξω oveclock στα 1066ΜΗΖ χωρις overvolt, αλλα δυστυχως δεν εχω). ειναι οντως πανακριβες, αλλα ετσι ακριβες ηταν απο τοτε οι 4ρες μνημες. τα 8GB ddr2 τοτε ηταν πολυ high end, και δεν εβαζε σχεδον κανεις τοσο πραμα.

για τις θερμοκρασιες που λες, δεν χρειαζεσαι προγραμματακια και αηδιες. εχει ηδη το λινουκς module που μπορεις να δεις θερμοκρασιες, τασεις, τα παντα. και μπορεις και να κρατησεις και ιστορικο, αν το φτιαξεις με ενα σκριπτακι της πλακας με την grep. ειναι το lmsensors. ιδου:.

Κώδικας:
    [email protected]:~$  sensors
    atk0110-acpi-0
    Adapter: ACPI interface
    Vcore Voltage:      +1.07 V  (min =  +0.80 V, max =  +1.80 V)
    +3.3 Voltage:      +3.38 V  (min =  +2.97 V, max =  +3.63 V)
    +5 Voltage:        +4.92 V  (min =  +4.50 V, max =  +5.50 V)
    +12 Voltage:      +11.91 V  (min = +10.20 V, max = +13.80 V)
    CPU FAN Speed:    3341 RPM  (min =  600 RPM, max = 7200 RPM)
    CHASSIS FAN Speed:    0 RPM  (min =  600 RPM, max = 7200 RPM)
    CPU Temperature:    +35.0°C  (high = +60.0°C, crit = +95.0°C)
    MB Temperature:    +29.0°C  (high = +45.0°C, crit = +95.0°C)

k10temp-pci-00c3
    Adapter: PCI adapter
    temp1:        +27.5°C  (high = +70.0°C)
                          (crit = +115.5°C, hyst = +113.5°C)

nouveau-pci-0200
    Adapter: PCI adapter
    temp1:        +51.0°C  (high = +95.0°C, hyst =  +3.0°C)
                          (crit = +105.0°C, hyst =  +5.0°C)
                          (emerg = +135.0°C, hyst = +10.0°C)

[email protected]:~$

και ιδου το σκριπτακι της πλακας, για να κρατας ιστορικο (και ουτε καν σκριπτακι. one liner ειναι ουσιαστικα):.

Κώδικας:
    while [ 1 ] ; do sensors | grep "temp" >> ~/system-temps ; sleep 1 ; clear ; done

δεν εχω μητρικη ιντελ 775 (ο τελευταιος μου ιντελ ηταν ενας πεντιουμ 3 σε slot. μετα επαιρνα μονο amd). μονο εναν ξεμπαρκο amd athlon 2500+ μονοπυρηνο εχω, αλλα δεν εχω μητρικη για δαυτον. αν και δεν νομιζω να αξιζει να παρω μητρικη για μονοπυρηνο επεξεργαστη πλεον