Δοκιμαστική αλλαγή skin στο forum

Συζήτηση στην κατηγορία 'Ιδέες - Προτάσεις - Ανακοινώσεις osarena' που ξεκίνησε ο χρήστης administratoras, 16 Σεπ 2016.

1. Γεια σας και από μένα.

Παρακολουθούσα το forum εδώ και καιρό και χθες - προχθές αποφάσισα να γίνω μέλος.

Τον προηγούμενο καιρό που το παρακολουθούσα ήταν άσπρο φόντο με γκρι-μαύρα γράμματα. Δεν ξέρω τίποτα από css, αλλά εκείνα τα χρώματα εμένα μου άρεσαν πολύ περισσότερο, τα έβρισκα πιο ξεκούραστα στα μάτια.

Εξ όσων έχω διαβάσει, το σκούρο φόντο με άσπρα - έντονα γράμματα, είναι πολύ πιο κουραστικό για τα μάτια από το άσπρο-γκρι φόντο με μαύρα γράμματα. Και η πείρα μου από άπειρες ώρες στο Word στη δουλειά, μου λέει το ίδιο: Προτιμώ ένα απαλό γκριζάκι φόντο με μαύρα γράμματα. Κάτι σαν το KDE δηλαδή, ειδικά στην έκδοση 4!

Πέραν της προσωπικής προτίμησης, μια δυσλειτουργία που παρατήρησα με το νέο πράσινο σκούρο φόντο, είναι ότι σε αρκετά νήματα χρήστες έχουν γράψει με μαύρα γράμματα αντί να το έχουν στο αυτόματο, με αποτέλεσμα τώρα στο σκούρο φόντο να μην φαίνονται καθόλου.

Αυτά! :)
    Αρέσει σε Αυτεξούσιος
  2. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Εσένα σε έχει πληρώσει η Μαρία, πες την αλήθεια. Για τα μαύρα γράμματα που λες, το έχουμε εντοπίσει αλλά δυστυχώς δε μπορούμε να κάνουμε κάτι. Για τη γενικότερη εμφάνιση, είναι στα σχέδια και εναλλακτικοί χρωματισμοί. Απλά λίγη υπομονή και κατανόηση.

EDIT: και φυσικά έκανες πολύ καλά που τα ανέφερες και να πεις κι άλλα αν υπάρχουν.
    Αρέσει σε Αυτεξούσιος και Maria Afentouli
  3. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

εγω τα θελω μωβι!!!... οριστε μας!!!... :D:p
  4. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Θα φτιάξουμε τη DarkGoth Edition και το πιο ανοιχτό χρώμα θα είναι το μωβ θανατί, μη σκας.
    Αρέσει σε Αυτεξούσιος
  5. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

κατσε να δω αν το πατυχω με το css αποδω :D
  6. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

Χαχαχα, πες τα dim_mint :resp:good:clap .

Με νιώθεις εσύ, το βλέπω :D .
  7. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ελα, τωρα να παιρνουν σιγα-σιγα σειρα οι επαγγελματιες:...
    ξερασατε, η, οχι ακομα? :D:lolx:p:rolfx
    Αρέσει σε STavrosYoMafias και troikas
  8. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

:frog
  9. administratoras Διαχειριστής

Προστέθηκε και νέο θέμα (δημιουργίες του Soulrain και τα δυο), με ανοιχτό χρωματισμό.

Δυστυχώς, η πλατφόρμα έχει πολλά προβλήματα και είναι δύσχρηστη στις επιλογές για περισσότερα, μα όλα τα κάνουμε live και σε πραγματικό χρόνο ώστε να σχολιάζετε αν βλέπετε κάτι.

Για την αλλαγή του skin θα βρείτε επιλογή στο κάτω αριστερό μέρος της σελίδας, μα προσωρινά έχει προστεθεί και σε εμφανές σημείο στην side-bar.

10. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ρε παιδια τα snipets που κανω αλλαγες πως τα ανεβαζω? και πως τα κανω force load? (για εμενα μονο προφανως) ανοιγω τον inspector και τον css editor. επιλεγω το στοιχειο που θελω να αλλαξω. κανω την αλλαγη και φαινεται κανονικα στη σελιδα (το μωβ εκτρωμα που ειδατε λιγο παραπανω :D:eek: ).

με δεξι κλικ, πανω στο snipet (στον css editor), μπορω να το εξαγω σε κειμενο (με τις αλλαγες που εχω ηδη κανει). ολα καλα μεχρι εδω. οταν κανω reload τη σελιδα οι αλλαγες χανονται (προφανες αφου οι αλλαγες που κανω γινονται στην cache του μηρυκαστικου, οχι στη σελιδα).

το προβλημα ειναι οταν ανοιγω τον style editor απο τα developer tools και επιλεγω import το snipet που εχω αλλαξει. κανει κανονικα το import, αλλα φαινεται παραλληλα και η native εμφανιση της σελιδας (δεν κανει override τον κωδικα της σελιδας, για να εμφανισει σε εμενα αυτο που εχω ρυθμισει). στα navtabs για παραδειγμα το εβαζα πορτοκαλι, χωρις gradient (ειχε gradient πριν αλλαχτει), και φαινοταν ετσι (πορτοκαλι χωρις gradient). οταν ομως εκανα import απο τον style editor την αλλαγη, εβγαινε πορτοκαλι με gradient.
  11. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Σου είπα ρε 'συ πώς θα το κάνεις εδώ. Ή αυτό ή το Stylish. Ο ινσπέχτορας είναι μόνο για να δοκιμάζεις τις αλλαγές live.
  12. Το ποιο δημοφιλές και αναγνωρίσιμο είναι το άσπρο παρασκήνιο με τα μαύρα γράμματα για αυτό μεταξύ άλλων βλέπουμε και το google news.
    Έχετε επιλέξει σκουρόχρωμα χρώματα παρασκηνίου μη ευανάγνωστα χρώματα συνδέσμων σίγουρα θα έχετε τους λόγους σας!

Γεια βάλτε το ίδιο χρώμα παρασκηνίου στο Blog και παρακολουθήστε επισκεψιμότητα!
  13. administratoras Διαχειριστής

Ποια είναι τα μη ευανάγνωστα χρώματα συνδέσμων, τα μοβ; Και σαν τι λόγους μπορεί να έχουμε;
    Και ποιος σε εμποδίζει να διαλέξεις το άσπρο skin με τα μαύρα γράμματα;
  14. Ο επισκέπτης που θα έρθει πρώτη φορά στο φόρουμ τι θα δει;
  15. administratoras Διαχειριστής

Αυτό το διάστημα τo σκούρο και φάτσα κάρτα δεξιά την επιλογη για αλλαγή skin.
    Με όσα μας έχουν πει και βλεπουμε το πιο κουραστικό είναι η αλλαγή χρώματος στα γράμματα που χρησιμοποιείτε μερικοί.
  16. Επιλέγω το άσπρο φόντο γράφω με μαύρα δεν τα βλέπει το σκουρόχρωμο, κάποια στιγμή με πετάει αυτόματα από το άσπρο στο σκουρόχρωμο και δεν βλέπω τι έχω γράψει. Η μόνη λύση είναι τα ροζ γράμματα!
  17. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

asinoro, ενεργοποιήθηκε και το default skin («Default Xenoro»).
    Αυτό, κρατάει την επιλογή σου και δεν σε πετάει από το ένα στο άλλο.
    Και είναι και άσπρο :clap το φόντο/παρασκήνιο του κειμένου με μαύρα τα γράμματα - δοκίμασε και θα δεις :D .
  18. ευτυχώς που μας δίνεται επιλογή να αλλάξουμε τα skin:clap . Το καινούργιο άσπρο είναι λίγο κουραστικό για τα μάτια
  19. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

Και κάτι πολύ σημαντικό:
    Για όλα αυτά που λες περί γραμματοσειράς, που δεν φαίνονται μετά τα γράμματά σου, δεν φταίνε τα skins, μα ΕΣΥ.
    Εσύ, που δεν αφήνεις το default χρώμα γραμματοσειράς, που αλλάζει αυτόματα ανάλογα με το θέμα (αλλά επιλέγεις το μαύρο απ' τον picker, με αποτέλεσμα να μένει μαύρο και για όσους έχουν το solarized).
    Αν άφηνες το default χρώμα γραμματοσειράς, όπως κάνουν και οι άλλοι, μια χαρά θα φαινόταν τα posts σου (όπως μια χαρά φαίνονται και των άλλων).
    Αρέσει σε STavrosYoMafias και Gianna
  20. Tα πράγματα είναι απλά:

Αυτό μπορέσανε και αυτό έκαναν. Δικαίωμά τους. Επίσης δίνουν επιλογές. Όποιος έχει καλύτερη άποψη, ας προχωρήσει να φτιάξει ένα σκιν.
    Από ορισμό η default γραμματοσειρά σε κάθε θέμα δείχνει μια χαρά.
    Και τα δυο θέματα είναι καθαρά και καλοφτιαγμένα, έχουν "προσωπικότητα".
    Αν κάποιοι θέλετε χρώματα στα γράμματά σας, για να ξεχωρίζουν, είναι δικό σας πρόβλημα. Προσωπικά δεν ασχολούμαι ούτε καν να τα διαβάσω.
    Αφήστε λοιπόν τα fonts ήσυχα και χρώμα μόνο αν θέλετε να τονίσετε κάτι σε μια παράγραφο ας πούμε.