Εγκατάσταση/ενεργοποίηση Java στο Chromium

Συζήτηση στην κατηγορία 'Γενικές τεχνολογικές ερωτήσεις' που ξεκίνησε ο χρήστης mikeius666p, 14 Ιουλ 2017.

1. Μία ιστοσελίδα με online περιεχόμενο μαθημάτων λογισμικού μου ζητάει να εγκαταστήσω το Java αλλά στην ιστοσελίδα οι οδηγίες εγκατάστασης δεν μου είναι σαφείς.Τι πρέπει να κάνω εγώ τώρα; δεν είναι εγκατεστημένο από προεπιλογή στο Linux Mint; τι είναι αυτό το OpenJDK που έχω εγώ; τέλος πάντων. Δεν σκαμπάζω από αυτά ο μπαρμπέρος
  2. H sun στο site της δίνει .deb αρχείο για εγκατάσταση. Δοκίμασε αυτό.
  3. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ασχετο, αλλα υπαρχουν ακομα σελιδες που δουλευουν με java; ειναι τοσο προβληματικη, που ειχα την εντυπωση οτι εχει εγκαταλειφθει πλεον. εχω πολλα χρονια να δω σελιδα σε java (και οσες ειχα πετυχει παλιοτερα, ηταν παρακμιακες μουφοσελιδες)
  4. Δεν ξέρω Dark πραγματικά.Κι όμως ζει ακόμη. Κάτι έπιασε το μάτι μου σε ένα άρθρο ότι θα αρχίσει η Google να απαλλάζεται από την Java στο Android και θα στραφεί στην openjdk λόγω oracle. Αλήθεια τόσο άθλια είναι; αυτό θα είναι καλό ή κακό;
  5. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

μονο αθλια; το android γιατι ειναι τοσο τρυπιο, τοσο προβληματικο, και τοσο δυσκινητο λες; λογω java. εντελως τρυπια απο ασφαλεια, bugs μεχρι αηδιας, αθλια διαχειρηση μνημης, αργη μεχρι θανατου. απλα δεν παιρνουν αποφαση να τη σκοτωσουν, γιατι ειναι ευκολη. ποσοι "προγραμματιστες" σε java, θα μεινουν ανεργοι (και ειναι παρα πολλοι, γιατι δυστυχως αυτοι εχουν "περαση"). και την openjdk να βαλουν, τα ιδια σκατα ειναι. ειναι και ο τροπος λειτουργιας της γενικα (λειτουργει με wrappers, containers, και μαλακιες οπως η java), αλλα και το ιδιο το framework συνολικα, που ειναι σκαρτα και κακοφτιαγμενα. και η οpenjdk, java ειναι, απλα ειναι "open sores" (sic:... open source)
  6. Ποια είναι η ασφαλέστερη γλώσσα; καιρός είναι η Google να απεξαρτηθεί από την Java αλλά μάλλον θα προκύψουν προβλήματα ασυμβατότητας με διάφορες εφαρμογές και λειτουργίες γενικότερα.
  7. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ασφαλεστερη γενικα δεν υπαρχει. ολες θα παρουσιασουν καπου-καπου προβληματα. πανω-κατω στα ιδια ειναι ολες, αλλα βγαινουν τακτικα updates, οποτε διορθωνονται. μονο η java και το φλας ηταν παντα τελειως για πεταμα. γιατι φτιαχτηκαν τελειως προχειρα, και για να ειναι ευκολα (και τα επισης προχειρα updates τους, ειναι απλα για τα ματια του κοσμου). δεν φτιαχτηκαν για να ειναι ασφαλη και αποδοτικα. και για να καταλαβεις, και ποσο ανικανα ειναι τα "προγραμματα" σε java και φλας, παρολο που τα κανεις compile, και παλι δεν τρεχουν χωρις τον container τους (java plugin / flash plugin). που σε μια σωστη γλωσσα προγραμματισμου, οταν κανεις compile ενα προγραμμα, κανονικα θα πρεπει να μπορει να τρεχει μονο του, αυτονομο, αμεσα, χωρις να χρειαζεται containers.