Εναλλακτικές εφαρμογές windows - linux

Συζήτηση στην κατηγορία 'Αντιστοιχίες εφαρμογών από Windows σε Linux' που ξεκίνησε ο χρήστης administratoras, 1 Δεκ 2011.

1. Μια πολύ καλή εφαρμογή για αναζήτηση αρχείων και βάσει κειμένου που περιέχουν είναι το kfind.
    Το καλό είναι ότι σου δείχνει και την γραμμή που βρέθηκε το συγκεκριμένο string.
    Είναι εφαρμογή kde.
    Μου φάνηκε πολύ χρήσιμη όταν πήγα να κάνω μεταβολές σε ένα web script (turnkey site) που περιείχε πολλά αρχεία php modules και αρχεία ρυθμίσεων.
    Φυσικά γίνεται και μέσω γραμμής εντολών εύκολα .
  2. Browser
    - Firefox
    - Chromium
    Music (iTunes)
    - Songbird, Rhythmbox, amarok
    Video player (MS media player)
    - VLC
    PDF reader (Acrobat)
    - evince
    Media Center
    - XBMC, MythTV
    Chat
    - Pidgin
    Games!
    - 0 A.D.
    - OpenArena
    - OpenTTD
    ...
    3D Graphics (3D Max)
    - Blender
    Imaging (Photoshop, ACDSee)
    - Gimp, Inkscape, Shotwell
    CD-DVD burning (nero)
    - brasero, K3B
    E-mail client (Outlook)
    - Thunderbird
  3. ανάλογο κάποιο με το vitrualbox στο ubuntu 12.10 ; γιατί μου βγάζει σφάλμα στο boot όταν το βάζω
  4. Μηπως δεν έχεις εγκαταστήσει την υποστήριξη στον πυρήνα ; Επίσης δοκίμασε να βάλεις τον χρήστη σου στο αντίστοιχο group και να κάνει logout ή δοκίμασε να το τρέξεις με sudo ή gksu.

Αν και για να λέμε και του στραβού το δίκιου το vmware έχει τρελές επιδόσεις ακόμα και windows 7 εικονική μηχανή να βάλεις θα πετάει
  5. τα δοκίμασα όλα όμως στο sudo μου ζητάει κωδικό ... πάω να πληκτρολογήσω και είναι σαν να μην γράφει στο τερματικό ... (αρχάριος λίγο στα ubuntu)
  6. Καλύτερα να μη γεμίζουμε το νήμα αυτό με ερωτήσεις και επίλυση προβλημάτων.. Ανοίχτε νέο θέμα· δεν υπάρχει πρόβλημα!
    Δεν φαίνεται για λόγους (παραπάνω) ασφαλείας. Τον πληκτρολογείς και πατάς Enter.
  7. Υπάρχει ένας δικτυακός τόπος που λέγεται osalt.com εκεί βάζεις το όνομα του προγράμματος που σε ενδιαφέρει και σου βγάζει τι εναλλακτικά σε open source υπάρχουν.
  8. Ποιος media player υπάρχει στο λίνουξ που μπορεί να ανταγωνιστεί τον pot player? Ως προς αυτά που προσφέρει (την ποιότητα βίντεο, ήχου, σύλληψη εικόνας/ήχου, το γρήγορο τρέξιμο τπυ βίντεο που μπορεί και κάνει με τα πλήκτρα, την εμφάνιση πληροφοριών για την ταινία) και την αναγνώριση της κάρτας ήχου μου χωρίς πρόβλημα. Έχω την creative sound blaster play και με χωρίς τους οδηγούς τρέχει μια χαρά (στα παράθυρα) αλλά δεν την αναγνωρίζει ο vlc. Ποιους player μου προτείνεται για να το ψάξω?
  9. εγω προτεινω παντα τον smplayer που απλα για μενα ειναι ο καλυτερος και δεν ειχα ποτε προβλημα με την asus dx 7.1 που εχω βασικα αν και μπορει να κραξουν καποιοι τον θεωρω καλυτερο και απο τον vlc! και στην μικρομαλακη αυτον εχω βαλει!
  10. Καλημέρα.
    Ο μόνος λόγος που ακόμη έχω dual boot τα ΠΑΤΖΟΥΡΙΑ με το Linux είναι επειδή δεν βρίσκω "ανταγωνιστή" του "Internet download manager" που στην κυριολεξία κατεβάζει τα ΠΑΝΤΑ!!! καθώς και τον BSplayer πάντα βρίσκω υπότιτλους εν σχέση με τον SMplayer.
    Θα ήθελα τη γνώμη σας, μπας και ξεφορτωθώ τα ΠΑΤΖΟΥΡΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ :linuxman
  11. Για download managers ο XDM (Xtreme Download Manager) είναι πολύ καλός, νομίζω ισάξιος του IDM (δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά γιατί έχω κάτι χρόνια να χρησιμοποιήσω windows). Κοίτα εδώ:
    http://xdman.sourceforge.net/
    http://ubuntuportal.com/2013/04/xtr...tive-internet-download-manager-for-linux.html
    http://www.tecmint.com/download-managers-for-linux/

Και με τον VLC μπορείς να βρίσκεις υπότιτλους.
    http://www.webupd8.org/2012/02/vlsub-vlc-extension-to-search-and.html
  12. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

13. Με προβλημάτισε έντονα το γεγονός ότι αν και υπάρχουν OCR στο Linux, σαν το ABBYY δεν δουλεύουν, με την έννοια του γρήγορου και του εύχρηστου. Δοκίμασα τα περισσότερα και να μεν μου έκαναν δουλειά, αλλά όχι όπως την είχα συνηθίσει.
    Κατά λάθος (δεν είμαι guru των linux), βρήκα ότι από το ΑΒΒΥΥ FineReader 8.0, δουλεύει το screenshot reader με το Wine.

Και μάλιστα καλύτερα από τα παντζούρια. Απλά μη βάλετε την εικόνα σε "πρώτο πλάνο" και τύχει από κάτω το παραθυράκι του screenshot reader.

Εδώ και ένα χρόνο το δουλεύω απροβλημάτιστα (δουλεύει σε Linux Mint 15,16,17 32/64 bit και αν κάνετε εκκινητή στην επιφάνεια εργασίας με τη διαδρομή στον φάκελο του wine, θα το έχετε πάντα ετοιμοπόλεμο).
  14. Hellena Παιδί για τις δουλειές του Forum

VueScan και OCRFeeder (tesseract-ocr) , δεν σου δουλέψανε καλά;
  15. Καλησπέρα.

Ο Xdman τελικά είναι πάρα πολύ καλός και μπορώ να κάνω τη δουλειά μου, άσχετα αν δεν κατεβάζει από όλους τους ιστότοπους όπως ο IDM.
    O Vlc αντίθετα έρχεται 2ος από τον SMPlayer οπότε σε καμμία περίπτωση δεν συναγωνίζεται κανένας τον BSPlayer!

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας :)