Ενημέρωση σχετικά με την λειτουργία του osarena

Συζήτηση στην κατηγορία 'Ιδέες - Προτάσεις - Ανακοινώσεις osarena' που ξεκίνησε ο χρήστης constantinos, 17 Ιουν 2013.

1. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

Ενημέρωση για κάποιες αλλαγές οι οποίες έγιναν στην σελίδα:

1. Έφυγε το σύστημα σχολιασμού του Disqus και σβήστηκαν όλα τα δεδομένα από αυτό.
    Πλέον δεν υπάρχει ενδιάμεσος για τα σχόλια και αυτά θα γίνονται απ' ευθείας στο osarena.
    Αυτό είναι καλό για την ιδιωτικότητα όλων.
    Μας είναι αδιάφορο το αν θα γράφετε σχόλιο με κανονικό mail ή όχι. Δεν μας ενδιαφέρουν και δεν θέλουμε τα στοιχεία σας.

2. Παίρνει πόδι και το Gooogle Analytics. Πλέον οι επισκέπτες του osarena, δεν θα καταγράφονται από την Google.

3. Όλες οι απόψεις και τα σχόλια είναι δεκτά, μα θα υπάρχει στο εξής, μια σημαντική διαφορά:
    -α) Προσωπικές ύβρεις θα μπανάρονται άμεσα.
    -β) Φασιστικός, ρατσιστικός και ναζιστικός λόγος δεν θα έχουν θέση εδώ. Όλα τα υπόλοιπα ναι, εκτός από αυτό.

Και όλα αυτά, λίγο διάστημα, πριν την μετάβαση σε ιδιόκτητο server και με νέα πλατφόρμα (Drupal), με υψηλή ασφάλεια και μέγιστο βάρος στην ιδωτικότητα.
    Μας είναι αδιάφορο τι κάνουν άλλοι, μα το δικό μας όραμα είναι ένα καλύτερο διαδίκτυο και θα συμβάλλουμε σε αυτό τα μέγιστα.
  2. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

Επιτέλους τα καταφέραμε!
    Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους τεχνικούς μας και σε όλους όσους με τις γνώσεις τους βοήθησαν! (Εκτός από μένα, καθότι άσχετη :rolleyes: )
  3. Καλή συνέχεια.
  4. Μ' αρέσει που σου είχα στείλει και πμ πρόσφατα για να αλλάξεις την διαμόρφωση του OSArena να τη κάνεις σαν του Phoronix , θυμάσαι ; Δηλαδή τα σχόλια στο φόρουμ. Θυμάμαι πως έλεγα ότι αυτό είναι μεγάλο βήμα..
    Κι εσύ τώρα.. του άλλαξες τα φώτα.. !!!! Αχαχαχα :D

Μου επιτρέπεις φαντάζομαι να κάνω τα παραπάνω μια αναδημοσίευση στο ubuntu-gr forum και στο G+ (στην κοινότητα ubuntu-gr).
    EDIT: Το έκανα αναδημοσίευση σε αυτά που είπα.. να ενημερωθεί ο κόσμος. :)
  5. Opanos Παιδί για τις δουλειές του Forum

Άντε, με το καλό.
    Όπου μπορούμε να βοηθήσουμε, ξέρεις....Μέσα σε όλα.
    :)

Το άρθρο μου για το kde - customization, το έφαγε η μαρμάγκα?
  6. osarena & ξερό ψωμί!
    Αρέσει σε Maria Afentouli
  7. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

Πεστο στους τεχνικούς αυτό για το Phoronix και θα σου πάρουν το σκλαπ με τα υπάρχοντα ζόρια :p
    Όλο το osarena, να αναδημοσιεύει όποιος θέλει και όποτε θέλει, δεν χρειάζονται ερωτήσεις.
  8. Αυτά είναι! Το επόμενο βήμα νομίζω είναι η οργάνωση της επανάστασης! ;) Και εις ανώτερα!
    Αρέσει σε mikeius666p και Maria Afentouli
  9. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

Χμμμ....
    και σίγουρα πεφωτισμένοι δεν είμαστε.
    Λαός είμαστε και όταν έρθει η ώρα, θα είμαστε εκεί έξω στον δρόμο...
    Αρέσει σε mikeius666p και Γιώργος Κ.
  10. Ammer Παιδί για τις δουλειές του Forum

Έλα σιγά-σιγά Twitter και Facebook να παίρνουν πόδι.

Βy the way καλορίζικες όσες καλές αλλαγές πρόκειται να γίνουν.
    Αρέσει σε EMMANUEL NINOS και efi
  11. Αλήθεια πού είναι τα σηματάκια των
    identi.ca, diaspora & pumpity.net
    στο κάτω μέρος της σελίδας;;;
  12. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

Δε ξέρω αν έχει νόημα να τα βάλουμε σε αυτή τη σελίδα. Έτσι κι' αλλιώς όλο αλλαγές γίνονται και live, προσπαθώντας να την ελαφρύνουμε. Στο pumpity.net δεν έχουμε και θεωρώ πως θέλει ακόμα πολύ δουλειά το συγκεκριμενο social.
    Πάμε τώρα ως φαίνεται να ξηλώσουμε και τα ads.
  13. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

Ααα και αφού το ανέφερες.
    Μια διευκρίνηση για όσους έχουν Twitter:
    Το χρησιμοποιούμε μόνο ως rss και δε μπαίνει ποτέ κανείς μας. Αναδημοσιεύει αυτόματα από το Facebook, οπότε όσοι έχουν και μας μιλάνε εκεί, ας μη παρεξηγούν που δεν απαντάμε ποτέ...
  14. Μπράβο ρε παιδιά! Πολύ καλές κινήσεις! Έτσι, σφίξτε λίγο τα ζωνάρια! Καλό θα κάνει! :cool:
    Αρέσει σε Maria Afentouli
  15. dio

Θα θέλαμε και κάποια στιγμή -αν είναι δυνατόν- κι ένα συγκριτικό wordpress-drupal για την περίπτωση του Osarena, ποιοι λόγοι οδήγησαν σ' αυτές τις επιλογές, τι προβλήματα υπήρξαν και πως αντιμετωπίστηκαν κτλ...
  16. τελικά το drupal όσο πάει και εξαπλώνεται! συγχαρητήρια για την επιλογή του framework (το λες και cms άλλα τέσπα...) επίσης αν χρειαστείτε βοήθεια στο theming, είτε νέο custom theme είτε τροποποιήσεις θα ήταν τιμή μου να συνεισφέρω για το osarena. αναμένουμε την λειτουργία του!
  17. Δεν το κατάλαβα αυτό! Εγώ δηλαδή τσάμπα έκανα βαράκια; Τα μπράτσα να τα βλέπω μόνος μου; Τσάμπα μαλλί, νυχάκια; Μπικίνι, στήθος ξύρισμα-λάδωμα; Μας λέτε στα μούτρα μας ότι ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΑΣ;

Πόσο πιο χαμηλά θα πέσετε ρε ξεφτίλες; Δηλαδή να μείνουμε στην αφάνεια; Μας στερείται το δικαίωμα να μας δικαιώσει, να μας επιβεβαιώσει την ύπαρξή μας ρε παιδί μου!.... ένας μεγάλος και αναγνωρισμένος οργανισμός;

Δηλαδή τι; Μαγκιά τώρα; Να μην εκφράζω αυτό που ανησυχεί; Το ότι ο βρωμοπακιστανός είναι ικανός να έρθει μέχρι εδώ από κει κάτω γιατί επιθυμεί κάτι καλύτερο στη ζωή του .... ενώ εγώ άμα μου γαμάνε τη ζωή δεν είμαι ικανός να κάνω τίποτα καλύτερο; Και η μόνη λύση που μένει είναι να χαλάω όσο μπορώ τις ζωές των άλλων; Για να μην είμαι κάτω κάτω;
    Αυτό θέλετε να το απαγορέψετε ρε καθάρματα;
  18. το drupal όντως είναι πολύ καλό, καλή επιλογή!

μην ξεχάσετε να βάλετε το site στην drupalolista με τα Ελληνικά sites
    http://mydrupal.gr/view/sites

..και εκεί ετοιμάζουμε... (εδώ και πολύ καιρό ) αναβάθμιση του site..
  19. Συγχαρητήρια γιὰ τὸ νέο look, ποὺ κρύβει καὶ σημαντικὲς βαθύτερες ἀλλαγὲς ἀπὸ κάτω. Μπράβο παιδιά.
    (Καί, παρεμπιπτόντως: Κωνσταντῖνε, ἐξαιρετικὸ - ὅπως σχεδὸν πάντα - τὸ editorial).
    Μιὰ καὶ τὰ πιάσαμε ὅλα, ἂς μοῦ λύσει κάποιος καὶ τὴν ἀπορία γιατὶ δὲν μπορῶ νὰ κάνω log -in στὸ blog, ἢ ἀκόμα περισσότερο νὰ κάνω νέα ἐγγραφή. Λογικὰ κάπου θὰ πρέπει νὰ ὑπάρχει, ἁλλὰ εἶναι κι ἐκεῖνος ὁ Γερμανὸς ποὺ μοῦ 'χει πάρει τὰ μυαλά. Ξέρετε τώρα, ἐκεῖνος ὁ Ἀσλ... Ἀλσ... Ἄει_στὸ_καλὸ_χάιμερ...