Εξαφανίστηκε το panel καθώς πάτησα το ημερολόγιο στο Linux Mint 18.1 σε mate περιβάλλον

Συζήτηση στην κατηγορία 'Απορίες για το Περιβάλλον Εργασίας - Εμφάνιση' που ξεκίνησε ο χρήστης mikeius666p, 8 Αυγ 2017.

1. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

CSS είναι και τώρα Dark (και Sass που είναι κάτι σαν βελτιωμένη σύνταξη), απλά είναι precompiled. Μπορείς άνετα να το κάνεις decompile, να πειράξεις ό,τι θέλεις και ξανά compile μετά. Ψάξε «decompile gresource» και θα βρεις τον τρόπο.

Τα πρόσθετα του browser προφανώς και θα είναι web based. Απόλυτα λογικό είναι αυτό. Όταν όμως κάτι που συμβαίνει μέσα στον browser επηρεάζει το εξωτερικό σύστημα, τότε φταίει το σύστημα, όχι το πρόσθετο.
  2. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

αν αυτο το gresource αρχειο το πεταξω, και το αντικαταστησω με το raw ccs αρχειο (αλλαζοντας και τα οποια λινκ στα αλλα αρχεια, ωστε να κατευθυνουν στο css αρχειο), θα δουλεψει αραγε, η, θα την ακουσει; αν δεν βαριεμαι θα κατεβασω το καινουριο debian, να το δοκιμασω. αν δεν το αναγνωριζει, θα ξενερωσω απιστευτα, γιατι το theme που εχω τωρα (αυτο το γκοθικο), εκανα καπου 2-3 μερες να το φτιαξω, ωστε να ταιριαζουν ολα παντου, και να ειναι τοσο ομοιομορφα και smooth τα παντα. περασα μεσα custom υφες, τροποποιησα σχεδον ολα τα γραφικα στοιχεια. πηρα το default gnomeshell theme σαν template, και το εκανα ετσι οπως το βλεπεις (απο screenshots που εχω βαλει)

αυτες οι παπαριες που με εκανε το umatrix θα το περιεγραφα καπως σαν να εβαζε το μηρυκαστικο σε always on top, και με «εκλεινε» μεσα στο μηρυκαστικο (γιατι αν εκανα κλικ οπουδηποτε μεσα στο μηρυκαστικο, εκλεινε το μενου του οπως θα επρεπε, και μπορουσα να κανω πλεον κλικ οπουδηποτε). προφανως δεν το λες οτι φταιει αποκλειστικα το προσθετο, αλλα μαλλον «φταιει» οτι κατι κακοφτιαγμενο μεσα στο συστημα επηρεαζεται απο αυτο, ενω δεν θα επρεπε. σε μια τετοια περιπτωση, τι μπορει να γινεται ομως. bug στο γραφικο; καποιο λαθος δικαιωμα προσβαση καπου; (π.χ. δινονται υπερβολικα δικαιωματα προσβασης στο μηρυκαστικο, σε πραγματα που δεν θα επρεπε)
  3. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Κανονικά δεν υπάρχει λόγος να μη σου αναγνωρίζει το παλιότερο θέμα. Αυτό που έσπαγε συνήθως (υποτίθεται το έχουν σταθεροποιήσει τώρα) ήταν τα GTK θέματα. To ίδιο το GNOME Shell όμως δε χρησιμοποιεί πουθενά GTK.

Στη χειρότερη περίπτωση, το κάνεις compile. Δεν είναι δύσκολο απ' όσο έχω δει. Βασικά φτιάχνεις ένα XML αρχείο όπου βάζεις τη διαδρομή του κάθε image file και .css και τρέχεις μια εντολή.

Το πρόβλημα με τον browser και τα γραφικά το έχω δει μόνο σε GTK περιβάλλοντα. GTK χρησιμοποιεί και ο Firefox. Μάλλον κάπου υπάρχει bug.
  4. Προσωπικά βρίσκω τις "προαιώνιες διαμάχες" άνευ ουσίας. Άλλωστε το web δεν είναι παρά ένα interface μιας εφαρμογής που σερβίρεται μέσα από ένα ορισμένο πρωτόκολλο. Αυτές οι διαμάχες είναι για όσους δεν έζησαν εποχές gopher και perl ή θεωρούν ότι όλοι οι web developers είναι απλοί χρήστες των δημοφιλών πακέτων πλατφόρμας δημοσίευσης. Οι περισσότερες ιστοσελίδες από τέτοιους φτιάχνονται, αλλά δε λογίζονται για web developers. Απλοί χρήστες είναι, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι υποτιμητικό.
    Αν ήταν στο χέρι μου ίσως να μην υπήρχε καν css και η HTML να κάλυπτε το κενό. Ομως δεν είναι στο χέρι των web developers αλλά των browser developers.
  5. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου, δεν υπάρχει τίποτα λάθος στο να τρέχεις για παράδειγμα έναν app launcher και να σηκώνει ολόκληρη τη Blink engine; Ή, για να αφαιρέσουμε το web κομμάτι από την εξίσωση και να πάμε σε ένα άλλο, υπαρκτό παράδειγμα, θεωρείς ότι ένα μενού εφαρμογών σε Python είναι εφάμιλλο με το αντίστοιχο σε C;

Και αντίστοιχα, θεωρείς ότι ένα native DE όπως το MATE που χρησιμοποιείς μπορεί να συγκριθεί με το «DE» του ChromeOS;
  6. Ξέρεις καλά ότι η εκάστοτε γλώσσα προγραμματισμου δεν είναι ο μόνος συντελεστής επιτυχίας. Εννοείται ότι η C με την ιστορία που κουβαλάει, τα χρόνια ανάπτυξης και τους αντίστοιχους compilers σε κάθε OS είναι πολύ πιο δυνατή. Αλλά ένας "καλοχτενισμένος" κώδικας python είναι απείρως προτιμότερος από ένας "σάπιο" C. Και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι καθώς πολλές φορές η προσαρμογή τους γίνεται με προχειρότητα (π.χ. το lumina που τρέχει άψογα στο BSD και αγκομαχεί στο linux). Σε γενικές γραμμές η python μια χαρά τα πάει, τα προβλήματα προκύπτουν κατα κανόνα σε ασυμβατότητες με το παραθυρικό περιβάλλον. Τα έχουμε πει περί του GTK, να μην τα ξαναλέμε.

Οι μηχανές των browsers πάντως έχουν εξίσου μεγάλη ιστορία ανάπτυξης και θα ήταν εμμονικό να μην τους χρησιμοποιήσει κανείς και στο desktop. Είναι σαν να λές "'εχω ένα παπί να πηγαίνω στη δουλειά μου, θα πάρω κι άλλο ένα να πηγαίνω για καφέ".

Είναι μάταιο να περιμένουμε τους χρήστες να μπουν στη θέση του προγραμματιστή. Το αντίστροφο όμως επιβάλλεται. Ισως επειδή η ποσότητα παράγει ποιότητα, ενώ το αντίστροφο δε συμβαίνει.
  7. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Σαφώς και η γλώσσα δεν κάνει θαύματα από μόνη της. Όμως μία «δύσκολη» προϋποθέτει σε κάποιο βαθμό και, ας την πούμε «περιμετρική», γνώση επί του εκάστοτε συστήματος. Όπως και, ακριβώς επειδή είναι «δύσκολη», δε μαθαίνεται στο άψε-σβήσε, άρα αποκομίζεις και εμπειρία. Πολύ σχετικό με αυτό που ανέφερες είναι και το ότι στη σύγχρονη εποχή τείνει να εκλείψει η βελτιστοποίηση του κώδικα, με το (σιωπηρό) πρόσχημα ότι τα σύγχρονα μηχανήματα έχουν άφθονους πόρους και δε χρειάζεται. Έλα όμως που η βελτιστοποίηση δεν αφορά μόνο την κατανάλωση πόρων.

Σε ένα υποθετικό σενάριο, ακόμα και αν πρόκειται για την ίδια γλώσσα, ο Bob που ξέρει να γράφει κώδικα και γνωρίζει επακριβώς τι πρέπει να κάνει για να έχει η εφαρμογή του «ένα κουμπί κάτω δεξιά», δε συγκρίνεται με τον Rajesh που ανακάλυψε τον «SuperDevel Builder», όπου απλά μεταφέρει το code block «κουμπί» στη θέση «κάτω δεξιά». Περίεργα τα λέω αλλά νομίζω κατανοείς το σκεπτικό μου.

Κατά κάποιο τρόπο, αυτό προσφέρουν και οι «εύκολες» γλώσσες. Φτιάχνει ο άλλος ολόκληρη γραφική εφαρμογή σε πέντε ώρες. Και έχει και «όμορφη» εμφάνιση. Επειδή όμως, για να πετύχει την ευκολία του πεντάωρου, επέλεξε μια web γλώσσα, θυσίασε μεταξύ άλλων ένα σημαντικό πλεονέκτημα των native γλωσσών, ήτοι την πληρέστερη και καλύτερη αξιοποίηση των πόρων του συστήματος.

Επίσης, λέμε ότι τα τελευταία χρόνια οι browsers έχουν «βαρύνει» σημαντικά. Τι είναι όμως αυτό που έχει «βαρύνει»; Δεν είναι λόγου χάρη το GTK που χρησιμοποιεί ο Firefox στο GUI του αλλά όλες αυτές οι (web) τεχνολογίες που πρέπει να διαχειριστεί εντός του.

Μια web engine μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί εκτός του browser. Σε mail client ας πούμε ή σε RSS reader. Το να έχουμε όμως ένα «DE» που ουσιαστικά είναι browser, μέσα στον οποίο τρέχουν εφαρμογές, δε θα έλεγα ότι είναι και ό,τι καλύτερο.
  8. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

debianass, ο soulrain εχει δικιο. η καθε τεχνολογια και η καθε γλωσσα προγραμματισμου φτιαχτηκε για συγκεκριμενα πραγματα. αλλου θα χρησιμοποιησεις πυθωνα, αλλου html, αλλου C, κλπ. οι web τεχνολογιες (java, flash, html, κλπ) φτιαχτηκαν για ενα περιβαλλον που βασιζεται αποκλειστικα στην εμφανιση και στην ευκολια (και για τον τελικο χρηστη, και για τον προγραμματιστη), και οχι στην ευελιξια, τις επιδοσεις, και την ασφαλεια. και αυτο γιατι οι web εφαρμογες εκ των πραγματων επειδη μεσολαβουν αποστασεις, απωλειες σηματος, latency κλπ, δεν εχουν την ταχυτητα και την αποδοση του desktop. βαλε π.χ. εγω να ανοιγω τα activities του gnome, και να θελω 2 δευτερολεπτα για να με εμφανισει το overview, αργα και βασανιστικα. το εχω πεταξει... χθες... ποια ιστοσελιδα εχεις δει να εχει τετοια αποκριση; εγω καμια (που και παλι το gnome δεν το λες και πουπουλο xfce, και για να τρεξει ετσι θελεις αρκετα καλο μηχανημα, και αρκετες μοντες):...
  9. Δε διαφωνώ επί της ουσίας, κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Όταν όμως θα μου παραγγείλει πελάτης π.χ. ένα custom ERP για την εταιρία του, θα προτιμήσω να το στήσω σαν web εφαρμογή. Αν μη τι άλλο, θα το βλέπει με κάποιο browser ο καθένας από το λειτουργικό του και θα έχω λιγότερες ενοχλήσεις.
    Θα μπορούσα βέβαια για λόγους ενδιαφέροντος να επέλεγα java, όμως αυτό σημαίνει περισσότερο τρέξιμο για υποστήριξη κλπ. Με τους προυπολογισμούς που βγάζουν σήμερα οι εταιρίες, web και πολύ τους είναι.
  10. Άλλο ένα άσχετο θέμα (το ξεχειλώσαμε ούτως ή άλλως το topic) που έχει ενδιαφέρον, είναι το XiniX. Πρόκειται για μια διανομή βασισμένη στο tinyCore αλλά προσαρμοσμένη για desktop χρήση.
    Η ιδέα ξεκίνησε με μια δικτυακή διανομή για μια κατάληψη, όπου ένα προσαρμοσμένο tiny με όλες τις απαραίτητες εφαρμογές για επικοινωνία, επεξεργασία κειμένου και αναπαραγωγή video/audio, εκκινούσε από PXE.
    Συνέδεες το pc σου στο τοπικό δίκτυο και εφόσον υποστήριζε η κάρτα δικτύου σου net booting, μπορούσες να εκκινήσεις χωρίς σκληρό δίσκο. Με αυτό τον τρόπο αξιοποιήθηκαν άχρηστα ως τότε μηχανήματα, μετανάστες μιλούσαν με τους δικούς τους, παιδάκια χάζευαν ταινίες κλπ.
    Η διανομή αυτή (την λέγαμε hardCore λόγω του αδυσώπητου hardcoding) δε διανεμήθηκε στο διαδίκτυο (χωρίς να απαγορεύεται) παρα μόνο χέρι με χέρι. Αφού εκπλήρωσε το στόχο της, σταμάτησε η ανάπτυξή της. Ευτυχώς όμως, ένας από αυτούς που βοήθησαν αναπτύσσει το Xinix (το όνομα μοιάζει με το nick του) αξιοποιώντας την εμπειρία της προσπάθειας.

Δεν έχω χρόνο να γράψω περισσότερα, υπάρχει review (στα αγγλικά) στο linuxinsider.com http://www.linuxinsider.com/story/84641.html
    Η σελίδα του developer: https://www.cliquesoft.org/
    Download: https://sourceforge.net/projects/xinix/