Η επαναλειτουργία του site και η επιστροφή των χρηστών

Συζήτηση στην κατηγορία 'Ιδέες - Προτάσεις - Ανακοινώσεις osarena' που ξεκίνησε ο χρήστης Χάρης, 28 Μαι 2017.

1. Χάρηκα με την επιστροφή και την επαναλειτουργία του site, όπως και τα υπόλοιπα μέλη πιστεύω. Παρατήρησα όμως, και αυτό είναι φυσικό, πως ύστερα από την μακροχρόνια απουσία, η επισκεψιμότητα έχει πέσει, σύμφωνα με τον αριθμό επισκεπτών που δίνει το φόρουμ, σε σύγκριση με πριν.

Παράλληλα, δεν είδα κάποια νέα άρθρα, όπως συνήθιζαν οι αρθρογράφοι, αυτό νομίζω πως οφείλεται στην καθημερινή εξάντληση από τον αγώνα της επιβίωσης, τις δύσκολες συνθήκες και την κατάθλιψη που τριγυρίζει πολλούς.

Πως μπορεί να ξαναγίνει ο σχετικός ντόρος για να επανέλθουν οι χρήστες;

Η ιδέα μου είναι να έρθει άμεσα το άρθρο (με αντιγραφή) που γράφτηκε στο Cerebrux net σχετικά με την αλλαγή στο Ubuntu, από Unity σε GNOME 3, αφού το Ubuntu είναι πάντα στην κορυφή των συζητήσεων. Αυτό θα προκαλέσει πιστεύω τον απαιτούμενο τζερτζελέ για να ξαναρχίσει η κίνηση στο Αρένα.

Τελικά έφταιγε το Drupal η ο Server; Για διηγηθείτε μας. :p

Και καλή επανέναρξη. :p
    Αρέσει σε mikeius666p και Αυτεξούσιος
  2. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Η επισκεψιμότητα έχει πέσει γιατί δε μυρίστηκαν όλοι την επιστροφή. Σιγά σιγά θα επανέλθουν. Για το ντόρο που λες, θα σου πω κάτι που είναι προσωπική μου άποψη και δε δεσμεύει κανέναν άλλο: καλώς ή κακώς, τόσα χρόνια το osarena στέκεται και παλεύει με τις δικές του δυνάμεις. Όχι διαφήμιση και τέτοια δεν κάνουμε αλλά ούτε καν μια ένδειξη εκτίμησης της προσπάθειάς μας δεν έχει υπάρξει από άλλους χώρους. Κι ας τσιμπάνε κατά καιρούς άρθρα χωρίς να αναφέρουν την πρωτογενή πηγή. Κι έτσι θα συνεχίσουμε. Η δική μας διαφήμιση είναι η αποδοχή των αναγνωστών.

Έχουν δημοσιευτεί δυο-τρία φρέσκα άρθρα αλλά επειδή δε μας πάει γενικώς, υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δε φαίνονται για τους ανώνυμους χρήστες. Όπως θα έλεγε και κάποιο άλλο άτομο εδώ μέσα (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε), ο Μέρφυ -του γνωστού «νόμου»- θα έχει λυθεί στα γέλια. Θα επιληφθεί του θέματος ο ήρωας που τα κουμαντάρει αυτά, απλά πρέπει να φροντίσουμε για την πνευματική του διαύγεια και να μην «καεί» ο άνθρωπος.

Το άρθρο του Κωνσταντίνου που λες, βρίσκεται εδώ και νομίζω ότι είναι στα σκαριά κι άλλο σχετικό με το θέμα.

Αυτό που έφταιγε ήταν το Drupal, ο προηγούμενος host που δεν ήταν καθόλου εντάξει τελικά και κάποια λάθη στο στήσιμο που με τον καιρό μεγάλωσαν. Το φλέγον ζήτημα ήταν να βρεθεί στέγη που θα μπορεί να καλύψει τις κάπως ιδιαίτερες ανάγκες του osarena και αυτό έγινε. Έτσι έφυγε ένα μεγάλο άγχος και λίγο λίγο θα τα πατήσουμε κάτω και τα υπόλοιπα εμπόδια. Σχέδια υπάρχουν πολλά για το μέλλον και η όρεξη περισσεύει. Πρέπει όμως να συνωμοτήσει λίγο και το σύμπαν.

Ελπίζω να ήμουν αρκετά «διάφανος» και να σε κάλυψα. Με την ευκαιρία, θα σε ευχαριστήσω και προσωπικά για τη συμμετοχή και τη στήριξή σου.
    Αρέσει σε mikeius666p και Χάρης
  3. Η επισκεψιμότητα έχει πέσει γιατί δε μυρίστηκαν όλοι την επιστροφή. Σιγά σιγά θα επανέλθουν.

Υπάρχει κάτι περίεργο. Το site δεν βγαίνει όταν δώσεις στον φυλλομετρητή www τελεία οσαρένα τελεία νετ, ενώ βγαίνει κανονικά με http:// και σκέτο οσαρένα τελεία νετ. Έτσι, όσοι το δίνουν με www δεν φορτώνεται τίποτα, και ίσως νομίζουν πως είναι ακόμα down.

4. και εγω με τη σειρα μου χαρηκα για την επιστροφη, γιατι αυτο το διαστημα ενιωσα ενα κενο στην ενημερωση μου αρκετα σημαντικο τελικα θα ελεγα.
    επομενως καλη συνεχεια και ελπιζω απο δω και περα να βλεπουμε και περισσοτερα περα απο το ubuntu.
    Αρέσει σε Χάρης
  5. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Δε σου φορτώνει απολύτως τίποτα με www Χάρη; Περίεργο. Έκανες όμως διπλό bug report, χωρίς να το ξέρεις. Εγώ που λες, το είχα πάντα χωρίς www. Δοκίμασα μόλις με www και όχι απλά βγαίνει κανονικά αλλά φαίνεται να ανανεώνεται σωστά το περιεχόμενο, κάτι που δε συμβαίνει χωρίς www.

Σε κάθε περίπτωση, το ανέφερα το θέμα και φυσικά θα πέσει βλέφαρο. Δε σου λέω δεύτερο «ευχαριστώ», γιατί θα το πάρεις πάνω σου.
    Αρέσει σε Χάρης
  6. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

itsok, ευχαριστούμε κι εσένα. Δε θα πω πολλά γιατί το σύμπαν είναι κακούλι, να ξέρεις όμως ότι κι εμείς θέλουμε να δείτε περισσότερα, γενικώς και ειδικώς.
  7. asinoro Banned

Πάντως ας χαμηλώσουμε τις προσδοκίες μας για το Linux και γενικά για το Desktop, γιατί ο κόσμος στην Ελλάδα στέφεται αρκετά γρήγορα προς τις συσκευές Android κάτι που έχει γίνει μόδα ειδικά στις Ασιατικές χώρες.
    Η οικονομική κρίση από την μια και η ευκολία χρήσης των συσκευών Android με την πληθώρα λειτουργιών του, το κάνουν το κυρίαρχο λογισμικό για καθημερινή χρήση. Εάν μπει και στο Desktop τέρμα τα Windows και το Linux όπως το ξέραμε.
  8. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

τερμα το λινους... δεν νομιζω... το λινουκς ειναι απειρα καλυτερο απο το android, και με απειρα περισσοτερες δυνατοτητες. το android μπορει να ειναι ευχρηστο, αλλα μονο αυτο. ουτε γρηγορο σαν συστημα ειναι, ουτε ασφαλες ειναι, ουτε σταθερο ειναι, ουτε τις δυνατοτητες του λινουκς εχει. καποιος που θελει να κανει σοβαρη δουλεια, δεν προκειται να χρησιμοποιησει android. το android, ειναι απλα γκατζετακι για γουστο, οχι εργαλειο για σοβαρη δουλεια.

μπορεις να στησεις homemade server σε android (ναι, homemade server. γιατι να μην το κανεις; ) ; οχι
    μπορεις να κανεις σοβαρη παραγωγη/επεξεργασια/αναπαραγωγη multimedia σε android; οχι
    μπορεις να εχεις την ιδια ευελιξια σε android (π.χ. κανω κλωνο το λειτουργικο, και το πεταω οπως ειναι σε αλλον υπολογιστη, και λειτουργει αμεσα χωρις να κανω το παραμικρο); οχι
    μπορεις να κανεις τις ιδιες επεμβασεις, σε τοσο βαθος, και τοσο καλα, οπως στο λινουκς; οχι
    μπορεις να τρεξει βαριες εφαρμογες (π.χ. εξομοιωτες), χωρις να βλεπεις το συστημα να λαγκαρει σαν τον διαολο; οχι
    μπορεις να γραψεις ευκολα, και να τρεξεις αμεσα, κωδικα και προγραμματα στο android; οχι

Αρέσει σε mikeius666p και Χάρης
  9. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

οντως, μολις το δοκιμασα και εγω. με το www φαινεται κανονικα και το νεο περιεχομενο και για τους επισκεπτες, ενω χωρις το www φαινεται μονο σε οποιον εχει συνδεθει. για πιο λογο γινεται αυτο; τι κουλο bug ειναι και δαυτο;
  10. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Dark, το osarena προσπαθεί να γίνει Skynet και να αυτονομηθεί. Κάνεις κάτι και νομίζεις ότι θα είναι εντάξει αλλά αποφασίζει από μόνο του να στη χαλάσει. Έτσι, για να έχει σασπένς. Αυτό το
    είναι ψωμοτύρι σε ολόκληρη την ιστορία της τεχνολογίας των υπολογιστών. Φήμες λένε ότι ήταν χαραγμένο πάνω στον αστρολάβο των Αντικυθήρων. Γιατί νομίζεις καταλήγουν μισότρελοι οι διαχειριστές συστημάτων;

Πάντως το πολυάριθμο τμήμα τεχνικής υποστήριξης, αξίας εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ που δεν έχουμε, έχει σίγουρα ενημερωθεί για το πρόβλημα.
  11. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

περιμενε... το'χω... οπως λεει και το παρακατω (τρολλ απαντηση του debianass στον ασινορο, απο αλλο θεμα) το www σημαινει 666. το 666 ειναι ο αριθμος του θηριου . αρα απο τη στιγμη που το osarena λειτουργει κανονικα μονο με το www (και οχι σκετο), αυτο σημαινει οτι ειναι οχι απλο skynet, αλλα ΣΑΤΑΝΙΚΟ skynet :D:p:fap

12. Μπράβο, από ένα σημείο και πέρα το ίδιο έδειχνε και σε εμένα. Και εμένα κουλό μου φαίνεται. Το http είναι πρωτόκολλο, (ανήκει στον υψηλότερο layer του OSI model, τον Application layer). Το www όμως δεν είναι πρωτόκολλο. Αυτό το γράφεις στον browser για να δείξεις πως αυτό που ακολουθεί είναι ένα web site.

Ψάχνοντας για κάποιες πληροφορίες, βρήκα ένα site που δίνει μια ικανοποιητική απάντηση, βέβαια δεν λύνει την απορία.

www τελεία differencebetween τελεία net/technology/difference-between-http-and-www/

Διαβάζοντας καταλήγεις στο συμπέρασμα πως το HTTP είναι το πρωτόκολλο που ανταλάσσει τα δεδομένα σε Hyper Text Transfer μεταξύ πελάτη και διακομιστή. Το www, δεν είναι άρα δεν έχουμε διαφορά. Η διαφορά υποθέτει κανείς είναι στον browser, δηλαδή όταν λες www δηλώνεις ξεκάθαρα πως είναι web site. Εσύ κατάλαβες τίποτα από τα γραφόμενα στο site που έδωσα;

Το να δίνει νέο περιεχόμενο και παλιό περιεχόμενο, μήπως, όταν βλέπεις το παλιό, βλέπεις κάποια cache με το παλιό κάπου, η ένα backup;

Αυτή τη στιγμή δεν δείχνει εντελώς λειτουργικό ούτε με το νέο περιεχόμενο, κάπου σαν να μην μου εμφανίζονται καλά όλα τα μέρη της σελίδας η τα φλασάκια. Υποθέτω κάνουν ακόμα διορθώσεις.
  13. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Το www είναι μέρος του domain αλλά στις μέρες μας δεν είναι απαραίτητο πια, γιατί το σύστημα εξελίχθηκε και γνωρίζει ήδη από το http:// τι θα ακολουθήσει. Γιατί σε εμάς είχε διαφορά, θα σε γελάσω. Ίσως κάτι στράβωσε στις διαδρομές μέσα στο server.

Αυτό με την cache ήταν η πρώτη μας σκέψη αλλά δεν (φαίνεται να) είναι εκεί το πρόβλημα. Το Drupal όμως είναι μυστήριο. Καλό, χρυσό και open source αλλά οι ρυθμίσεις του είναι λες και γράφτηκαν με μυστηριακή λογική που καταλαβαίνουν μόνο οι developers του. Συν τοις άλλοις, ξαφνικά προέκυψε και το πρόβλημα που βλέπεις τώρα. Έχει εξαφανιστεί το περιεχόμενο από ένα χρονικό σημείο κι έπειτα (ευτυχώς, μόνο ως ορατότητα κι όχι από τη βάση) και τα μετέπειτα δημοσιευμένα άρθρα είναι κλειδωμένα. Προσπαθούμε να δούμε αν διορθώνεται με τοπική αναισθησία, αλλιώς αναγκαστικά θα ξαναφορτώσουμε τη βάση απ' την αρχή. Το καλό είναι ότι το forum παραμένει ανεπηρέαστο.

Η όλη κατάσταση πάντως συνοψίζεται σε αυτό που είπε ο Dark:
  14. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

και ενα αλλο ηλιθιο που προσεξα μολις τωρα. εχω το noscript σε full restriction με προσωρινο whitelist (με purge δηλαδη σβηνεται). δεν μπορουσα να μπω ουτε εδω για πολλες μερες, ουτε στην κεντρικη. εκανα ανω-κατω το about:config, και βρηκα αυτη τη μαλακια που ηταν ενεργη (true):...

Κώδικας:
    noscript.httpsDefWhitelist;false
    μολις απενεργοποιησα τη μαλακια, χωρις purge, χωρις καμια αλλη αλλαγη, απλα με force reload (control-F5), μπηκε με τη μια. λεει κατι αυτο σε καποιον απο'σας? ειχε να κανει με τη σελιδα σε συνδυασμο με το noscript? και τι στον κορακα ρυθμιση ειναι και δαυτη? εψαξα σε γουγλ, duckgo, γιουχου. ολες με βγαζουν τα ιδια 4 (ναι 4!...) αποτελεσματα, εκ των οποιων τα 3 ειναι κατι κινεζικα (κυριολεκτικα), και το ενα απο το φορουμ του noscript που και παλι δεν αναφερουν τι κανει.

ασχετο Υ.Γ:... η συνδεση και εδω και στην κεντρικη σελιδα, δεν ειναι https, αλλα σκετο http. δεν ειναι λιγο "επικινδυνο" αυτο, ειδικα για οποιον παει να συνδεθει απο κανα ασυρματο (και χειροτερα free)?
  15. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Δε φταίει το NoScript Dark. Ήμασταν κάτω για μήνες, ακόμα και μετά την επιστροφή. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα (δεν είναι μόνο ένα δηλαδή αλλά ένα είναιτο κρίσιμο), το οποίο το έχουμε εντοπίσει στο περίπου αλλά όχι με απόλυτη βεβαιότητα και παράλληλα δεν υπάρχει διαθέσιμο άτομο με τις απαραίτητες τεχνικές γνώσεις που να μπορεί να ασχοληθεί «μόνιμα». Καταλαβαίνεις πώς πάνε αυτά όταν το όλο εγχείρημα είναι σε εθελοντική βάση. Ελπίζουμε να γίνει κάτι μέσα στην εβδομάδα αλλά γενικά είναι δύσκολη η κατάσταση και η σελίδα ουσιαστικά τρέχει με «μηχανική υποστήριξη».

Για το https, λειτουργούμε και έτσι άλλα όχι σωστά. Αυτό που κάνει το https ουσιαστικά είναι ότι εγγυάται πως το osarena.net π.χ. είναι όντως αυτό κι όχι ας πούμε μια σελίδα-βιτρίνα που μοιάζει με το osarena αλλά παραπέμπει αλλού. Επίσης, κρυπτογραφεί τη σύνδεση μεταξύ του ιστοχώρου και του κάθε μηχανήματος, ώστε να μη μπορεί να δει κανένας πώς «μιλάνε» μεταξύ τους και τι λένε. Είναι σίγουρα ένα έξτρα βήμα ασφάλειας αλλά δε μπορεί να εγγυηθεί για παράδειγμα ότι δεν τρέχουν κακόβουλα scripts στη σελίδα. Εντούτοις, είναι κι αυτό στο πρόγραμμα αλλά, όπωςκαταλαβαίνεις, δεν είναι προτεραιότητα. Αυτό που προέχει είναι να μπορούν να σταθούν σελίδα και forum. Όταν με το καλό το καταφέρουμε αυτό, υπάρχουν μπόλικα σχέδια για το «μετά».
    Αρέσει σε Χάρης
  16. Τι εννοείς "η σελίδα τρέχει με μηχανική υποστήριξη"; δεν το εισέπραξα για καλό αυτό. Τουτέστιν, το osarena στην παρούσα στιγμή πασχίζει να σταθεί στα πόδια του λόγω τεχνικών δυσκολιών και απρόσμενων καταστάσεων. Απ'ότι κατάλαβα, έπεται και συνέχεια και η ιστοσελίδα πρόκειται να ξαναπέσει. Μπούχτισα τόσους μήνες αναμονής και περίμενα εναγωνίως μία ανακοίνωση στην σελίδα σας στο facebook
  17. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Φίλε mikeius666p, το osarena τρέχει ανελλιπώς για 7 χρόνια, με αποκλειστικά εθελοντική δουλειά (ή καλύτερα κατάθεση ψυχής) και χωρίς να έχει το παραμικρό έσοδο. Καταλαβαίνεις πόσο επίπονο είναι αυτό, σωματικά, ψυχικά αλλά και οικονομικά; Δεν είναι ωραίος ο τρόπος σου.
    Αρέσει σε Χάρης
  18. συγνώμη έχεις δίκαιο αλλά δεν το εννοώ με τον τρόπο που το εισέπραξες με την έννοια ότι απαιτώ κάτι. Απλώς μου λείψατε. Τέλος πάντων, συγνώμη για τον τρόπο που φέρθηκα ειλικρινά.Είμαι λιγάκι αδέξιος στους τρόπους.Όπως και να χει, χαίρομαι που σας βρήκα και πάλι
    Αρέσει σε Maria Afentouli
  19. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Ε, να μη σας λείψουμε και λίγο; Το παίζουμε δύσκολοι, για να έχει σασπένς η σχέση (ψέματα, μας χτυπάει αλύπητα το σύμπαν).
    Αρέσει σε Χάρης
  20. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ε, χτυπηστε το και εσεις, αλυπητα σαν το χταποδι. που ειναι το προβλημα?:lolx:rolfx

μια σχεση που για καποιους ειναι ταυτοχρονα αγαπη και μισος, σαν αυτον εδω τον "hackxsor", συγκεκριμενα το (πρωην?) μελος "xaris2335" :lolx:rolfx :...

http://forum.osarena.net/threads/κατασκευασμένο-κουνούπι-με-rfid-microchip.5658/