Η επαναλειτουργία του site 2.0

Συζήτηση στην κατηγορία 'Ιδέες - Προτάσεις - Ανακοινώσεις osarena' που ξεκίνησε ο χρήστης Soulrain Falls, 10 Νοε 2017.

1. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

“That is not dead which can eternal lie...”
    Τα καλύτερα έρχονται (και αυτό είναι υπόσχεση).
    Αρέσει σε kouros17
  2. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ολοκληρη η δομη της σελιδας ειναι ομορφη. απλη, λιτη, διακριτικη, ακριβως το αντιθετο απο το βαμπιρογκοθι καγκουροdesktop μου :p . και αυτο το μπλογκι-στυλ το βλεπω πολυ πιο καθαρο, και ευκολο στη χρηση... μια μικρη ιδεα... αν γινεται τα γραμματα (το logo και το συνθημα αποκατω), να φτιαχτουν αναγλυφα ωστε να φαινονται σαν να γραφτηκαν πανω στο background-τοιχο. με υφη σε στυλ γκραφιτι δηλαδη. γραφιστικα ειναι πανευκολο με ενα BumpMap, (αλλα κατα προτιμηση με ακινητο logo. τα περιορισμενα χρωματα του gif, το σακατευουν για κατι τοσο «συνθετο»), προγραμματιστικα δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι. κατι σαν αυτο εδω αποκατω δηλαδη («σουφρωσα» ξεδιαντροπα το φοντο με τον τοιχο, απο τον dom inspector, για να το χρησιμοποιησω για τη δοκιμη. δεν νομιζω να σας πειραζει, ε; :D:p ):...

ασχετο Υ.Γ:... σορυ... ειναι ολοκληρο το desktop, γιατι βγαζω screnshots με το gimp, και εβαλα να το βγαλει ολοκληρο οπως ειναι (ολοκληρη η λειτουργια screenshot του gnome, εγινε φαγητο για τα μαυρα τα ψαρια οταν πεταξα τα xdg-utils :D:eek: ). παντως φαινεται μια χαρα τι θελω να πω.
  3. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Να κάνεις τα παράπονά σου σε αυτόν που έφτιαξε το logo. Τον ξέρεις.

Πέρα από την πλάκα, το logo αλλάζει εύκολα γιατί είναι εικόνα αλλά το motto είναι HTML και θα θέλει (κάμποσο) CSS για να του βάλεις τέτοιο εφέ. Αλλά με το «ψεκασμένο» εφέ δε θα ξεχωρίζουν τα γράμματα πάνω στο φόντο και θα μας χαλάσει το branding (αν είχαμε τέτοιο).

Για σκρινσότι έχει λειτουργία η αλεπού κάπου στο μενού αλλά μπορείς και με Shift+F2 -> γράφεις «screenshot» -> Enter.
  4. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

δεν ξερω ποιον εννοεις. μιλα καθαρα Γιανγκο. τι θελεις να πεις; :D:p

μαμησε το τοτε. αν θελει τετοια διαδικασια για το «συνθημα», αστο ετσι οπως ειναι ολοκληρο. ασε που αν ειναι το μισο σαν ψεκασμενο και το αλλο μισο οχι, θα φαινονται ασχετα μεταξυ τους. και τωρα που το λες, και το συνθημα οντως θα χανεται μεσα στο φοντο, που ειναι και πιο μικρη γραμματοσειρα. φαντασου και για το [email protected]:~$_ (TM) (patent pending :p ), αυτο ηταν το πιο «καθαρο» αποτελεσμα που μπορεις να εχεις, γι'αυτο το setup της σελιδας.

σε ποια εκδοση; εχω την 52.4 (σαπιο debian). μηπως και δαυτη δεν εχει αυτο το πραγμα; γιατι δεν υπαρχει καμια επιλογη πουθενα για screenshot. στο shift+F2 (console) υπαρχει εντολη για screenshot, αλλα βγαζει μονο την ιστοσελιδα που ειναι εκεινη την ωρα ανοιχτη εκειμεσα, οχι καποιο αλλο παραθυρο, η, κατι ασχετο εκτος γκοτζιλλα. εκτος και αν με ξεφυγε εμενα κατι.
  5. Χμ, κοίτα, αισθητικά δεν είναι ότι καλύτερο, δεν λέω για την κεντρική αφίσα, λέω για την εμφάνιση των σελίδων, αλλά πρωταρχική σημασία έχει να είναι λειτουργικός ο ιστότοπος. Αν αυτό επιτυγχάνεται, και παρά να παρατείνεται ένα πρόβλημα μη λειτουργίας, τότε είναι πρόοδος.

Δηλαδή, ο χρήστης πρέπει να ρολάρει την σελίδα για να δει αυτό που θα του κεντρίσει το ενδιαφέρον. Άλλο θα ήταν να μπαίνει στην κεντρική σελίδα και να βλέπει φάτσα όλη την δομή, links, όπως είναι τώρα, η στην προηγούμενη έκδοση, και άλλο να ρολάρει. Το ρολάρισμα αυτό το βρίσκω αντιεργονομικό.

Στην δεύτερη ενότητα "άρθρα", θα ήταν καλύτερα οι φωτογραφίες να μην αλλοιώνονται σε σινεμασκόπ. Αν δεν γίνεται τώρα, δεν πειράζει. Καλύτερα να είστε λειτουργικά εντάξει, και ας είναι η αισθητική σε δεύτερη μοίρα.

Αυτό που μπορώ να πω απολάμβανα πάντα σε δικτυακούς τόπους είναι η απλότητα. Όπως παλιά, απλή η σελίδα, δεν ήθελα φλας και φρου φρου, να λειτουργούν τα links, και η δομή να είναι εντάξει. Σαν το παλιό καλό internet δεκαετίας 1990.

Ελπίζω πως η νέα πλατφόρμα GRAV να είναι χωρίς προβλήματα, και ο ιστότοπος να συνεχίσει.

Το πρόβλημα όμως παίδες, το βλέπω αλλού. Και δεν είναι άλλο, από την κόπωση των παλιών αρθρογράφων, όχι από το Αρένα, αλλά από την ζωή και την παρατεταμένη διάρκεια της οικονομικής κρίσης. Διότι η κινητήρια δύναμη είναι η ψυχολογία. Αν ο ψυχολογικός παράγοντας δεν είναι εντάξει, δεν έχει κάποιος την όρεξη, την ορμή, το κίνητρο να δημιουργήσει. Γιατί και η αρθρογραφία είναι δημιουργία. Η την αντοχή να κάτσει να κάνει μεταφράσεις.

Δεν βλέπω θέμα στην επισκεψιμότητα, έχει, και θα έχει πιστεύω άτομα επισκέπτες, φαίνεται εξάλλου. Αλλά η νεκρή περίοδος ήταν παρατεταμένη, αναγνώστες έφυγαν, ξεχάστηκαν, ίσως δηλαδή να μην θυμηθούν την ύπαρξη του site για να ξαναρθούν. Και αυτό ήταν κακό.

Νομίζω λοιπόν, με την επανέναρξη, να σκεφτόσασταν να προσελκύσετε νέους αρθρογράφους, εθελοντικά φυσικά, πάντα, από σχετικό κόσμο όπως χρήστες linux η φοιτητές, σπουδαστές πληροφορικής. Να είναι σοβαρά άτομα δηλαδή.

Δεν ξέρω, ίσως τα λέω αυτά ευρισκόμενος, όπως μπορείτε να πείτε, στον δικό μου μικρόκοσμο, άρα να κάνω λάθος κρίνοντας από τον εαυτό μου ως κουρασμένο, εξαντλημένο, από αυτό το παρατεταμένο πράγμα που ζούμε.
  6. Καλά, εσύ εκεί, στο πάντρεμα της τεχνολογίας με την dark τέχνη. Χα χα χα.

Dark, εμένα η απαισιοδοξία μου, που τώρα δεν θέλω να σας την εμφυσήσω, το αντίθετο μάλιστα, εύχομαι να έχετε δύναμη να συνεχίσετε, έγκειται στο θέμα "κούραση".

Βέβαια αυτό, δεν αφορά τον νέο κόσμο, ευτυχώς, αλλά όσοι από εμάς είμαστε μεγάλοι, πιστεύω, ίσως και να κάνω λάθος κρίνοντας από τον εαυτό μου, αισθανόμαστε πεσμένοι λόγω της κατάστασης. Να φανταστείς ετοίμαζα ένα άρθρο σχετικά με τους λόγους αποτυχίας των Win 10, και δεν μπόρεσα να το συνεχίσω. Το άφησα.

Οι νέοι είναι πιο τυχεροί γιατί έχουν την φυσική δύναμη, για να αντιμετωπίσουν την κρίση.

Ξέρεις τι πιστεύω, εντάξει, μπορεί ο κόσμος να μην ξεσπάει, να μην βγαίνει στο δρόμο με το πανό, με τι δύναμη και ψυχή άλλωστε, πως η περίπτωση που βιώνουμε είναι πρωτότυπη, διότι είμαστε χώρα δυτικού τύπου, που λειτουργούσε με συγκεκριμένους κανόνες δυτικού κόσμου. Σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν υπήρξαν ιστορικά τόσο παρατεταμένες κρίσεις. Γι' αυτό λέω πρωτότυπο. Χώρες ας πούμε όπως το Μεξικό, που είχαν για τρεις δεκαετίες και άνω, κρίσεις, δεν είναι χώρες δυτικού κόσμου. Έχουν άλλη κουλτούρα και τρόπο ζωής.

Εδώ λοιπόν, έχει μεγάλη επίπτωση αυτό, και παρενέργειες, στις κοινωνικές, και ατομικές, αλλά και εργασιακές, λειτουργίες. Και αυτό, ίσως αυξηθεί πολύ περισσότερο τώρα, καθώς έχουν περάσει ήδη πολλά χρόνια. Διάβαζα πως η κρίση του 29' στις Ηνωμένες Πολιτείες, δεν είχε τέτοια διάρκεια. Βέβαια ήταν χειρότερη.

Τα δύο πολύ θετικά που βλέπω για τον δικτυακό τόπο είναι:

1. Εξακολουθεί η επισκεψιμότητα.

2. Μπορεί να προσελκύσει νέους ενθουσιώδεις (πληροφορικούς επιστήμονες) αρθρογράφους.

3. Πιστεύω πως η νέα έκδοση Ubuntu GNOME, θα δώσει ώθηση στην υπόθεση Desktop Linux, και με την έκδοση να υπάρξει ενθουσιασμός και συμμετοχή.
  7. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

εγω, στο μονο που θα ελεγα για «αλλαγη», στην κεντρικη σελιδα, ειναι να εβγαινε το μενου της σελιδας κατω-κατω, ακριβως κατω απο την «αφισα» με τον τοιχο, ανεξαρτητα με την αναλυση. εγω π,χ, τωρα εχω σηκωσει τον εξομοιωτη σε 1024Χ768. για να δω το μενου, πρεπει να ρολλαρω λιγο. αυτο μονο. κατα τα αλλα η σελιδα ειναι μια χαρα εμφανισιακα. απλη, καθαρη, χωρις καθολου περιττα φρου-φρου (απο αυτα που δειχνουν σαν να προσπαθουν απελπισμενα να σε τραβηξουν την προσοχη). εχει κατι bugs προς το παρον, με κατι rss feeds που για καποιο λογο ψοφανε, αλλα αρχη ειναι ακομα

πως δεν γινεται «παντρεμα» τεχνολογιας με dark τεχνη; μια χαρα γινεται. δες και το desktop μου πως το εχω κανει :D:p ειμαι γκοθι-cyborg :D:p . κατι αντιστοιχο ηταν και το steampunk παλιοτερα. συνδυασμος dark-τεχνολογιας, με τη διαφορα οτι δεν κυριαρχουσαν τα cyborg, αλλα τεχνολογιες του μακρινου σκοτεινου μελλοντος, απεικονισμενες με την τεχνολογια του ατμου που υπηρχε εκεινη την περιοδο

το θεμα «κουραση» που λες, τι νομιζεις οτι ειναι; ψυχολογικο πολεμο μας κανουν, για να μην αντιδραμε. η ψυχολογια παιζει παντου ρολο. οι λερες οι πολιτικαντηδες το εχουν «σπουδασει» καλα το θεμα, και το εκμεταλλευονται στο επακρο. μαρκετινκ και πολιτικη ειναι το ιδιο πραγμα. το ψεμα, η χειραγωγηση, και η εξαπατηση, που εγιναν «νομιμο επαγγελμα».

για το αρθρο που λες για τα παντζουρια10, εχω καποιες προσθετες πηγες. καπου εχω παρατησει ενα θεμα στο φορουμ για δαυτα, που τα εβαλα για λιγο στον εξομοιωτη. βρες το και χρησιμοποιησε το ελευθερα σαν συμπληρωμα. κατι για ηλιθια apps που τα κατεβαζει με το ετσι θελω, εγραφα αν θυμαμαι καλα (εχω βαλει και ενα αρθρο παρωδια στη φρικηπαιδεια, που λεω για δαυτα. παρτο και καντο οτι θελεις και αυτο)

για το «ουμπουντου-gnome» που λες, δεν ξερω αν καταφερει κατι. ετσι που'γινε πλεον το ουμπουντου, ειναι για τον @@@@. κανεις δεν θελει να εχει σχεση μαζι του. ειμαι σιγουρος οτι και το gnome θα το εχουν βιασει. σιγα μην το εχουν αφησει «εργοστασιακο». το καθαρο αυτουσιο gnome (το gnome-shell μονο του γυμνο, χωρις δηλαδη gdm, sessions, κλπ μαλακιτσες) ειναι απιαστο σαν γραφικο. παναλαφρο (ολο το λειτουργικο εχει 200-230ΜΒ καταναλωση μνημης ΣΥΝΟΛΙΚΑ), εργονομικο, ταχυτατο. αλλα επειδη στο ουμπουντου ολα αυτα τα «κλικ-κλικ-οκ» δεν γινεται να λειπουν (σιγα μην ψαχνει ο απλος χρηστης να βρει gtkrc αρχεια για να αλλαξει theme, css αρχεια για να μονταρει το gnomeshell, και να φτιαχνει xinitrc scriptlets για να σηκωσει το γραφικο), θα τα φτιαξουν με τον δικο τους ουμπουνταδικο τροπο, η, θα κανουν αυτο που ξερουν πολυ καλα. θα τα αφαιρεσουν εντελως και θα το κανουν unity.
    Αρέσει σε Χάρης
  8. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Χάρη, να τα πιάσουμε ένα-ένα.

Πρώτα απ' όλα, το Drupal (και όλα τα «full blown» CMS) έχει μεγάλο τεχνικό κόστος διαχείρισης, κάτι που στην περίπτωσή μας αποδείχθηκε ανασταλτικός παράγοντας. Από ένα σημείο και μετά, ήμασταν στο έλεοςτης τεχνολογίας και αυτό δεν είναι ποτέ καλό. Γι' αυτό και επιλέξαμε κάτι διαφορετικό.

Το οποίο διαφορετικό, είναι νέο για εμάς αλλά και νεαρό σε ηλικία. Δεν έχει ακόμα την «ωριμότητα» άλλων λύσεων, εντούτοις έχει ήδη σημειώσει επιτυχίες στην κατηγορία του και το μαθαίνει ο κόσμος. Θα εξελιχθεί με τον καιρό και θα εξελιχθούμε κι εμείς γνωρίζοντάς το. Αυτή είναι και μια όμορφη πλευρά της τεχνολογίας, που τείνει να εκλείψει στην εποχή των έτοιμων λύσεων και του «εύκολα και γρήγορα».

Αν αναλογιστούμε όμως ότι κάναμε πραγματικά βουτιά στο άγνωστο και σε διάστημα λίγων μηνών έχουμε ικανοποιητικό αποτέλεσμα, αντιλαμβάνεσαι πιστεύω πόσο διαφορετική (θα) είναι η κατάσταση. Το να στήσεις μια σελίδα είναι σχετικά εύκολο. Το να έχεις όμως τον πλήρη έλεγχο και να καταλαβαίνεις τη χρήση και τη χρησιμότητα των εργαλείων σου, δεν είναι. Αυτό δεν το είχαμε, ούτε με το WordPress, ούτε με το Drupal. Κρεμόμασταν από τον εκάστοτε «τεχνικό». Στο σημείο αυτό, κάποιες συμπεριφορές πόρρω απείχαν από την ομαδικότητα και τη συνεργατικότητα αλλά δε θα επεκταθώ.

Θέλεις να γράψεις ένα άρθρο. Δεν πρέπει να σε απασχολεί αν θα προλάβεις να το βάλεις, αν θα δημοσιευτεί, αν θα φαίνεται κλπ. Πρέπει, επιβάλλεται, να γνωρίζεις ανά πάσα στιγμή ότι θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου απρόσκοπτα. Η συγγραφή είναι έκθεση ιδεών και συνδιαλλαγή με τους αναγνώστες. Ως εκ τούτου, η ενασχόληση με αυτή θα πρέπει να σε γεμίζει με όμορφα συναισθήματα και να απολαμβάνεις αυτό που κάνεις. Αυτό μας λείπει τόσο και θεωρώ ότι θα το θυμηθούμε ξανά στο προσεχές μέλλον.

Τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου. Μακάρι να μπορούσαμε να τους ικανοποιήσουμε όλους. Αυτό το «όλα φάτσα» όμως, πέραν της σύνθετης δόμησης, μακροπρόθεσμα είναι χειρότερο γιατί χάνεται το μάτι. Ξέρεις πόσα άρθρα υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην αρχική του Drupal που είτε δεν τα διαβάζει κανένας είτε είναι σχεδόν ένα χρόνο παλιά; Απλά κάθονται εκεί και πιάνουν χώρο. Κι αν βάλεις άλλο, θα πρέπει να πετύχεις συγκεκριμένες κατηγορίες για να εμφανιστεί.

Η λειτουργικότητα είναι το ζήτημα. Στην καινούργια σελίδα θα υπάρχει (εσωτερική) ταξινόμηση ανά tag, κατηγορία, μήνα και αρθρογράφο. Δε θα φαίνονται όλα αυτά άμεσα, δε γίνεται να φαίνονται χωρίς να γίνει η σελίδα τέρας εμφανισιακά. Θα είναι όμως άμεσα προσβάσιμα από διάφορα σημεία. Λόγου χάρη, στην καινούργια αρχική, κάτω από την περίληψη θα φαίνονται οι κατηγορίες του εκάστοτε άρθρου. Με ένα και μόνο κλικ θα έχεις όλα τα άρθρα της ίδιας κατηγορίας. Άνοιξες κάποιο άρθρο και το διάβασες; Πολύ ωραία. Θα έχεις τη δυνατότητα να διαβάσεις κι άλλα από το ίδιο άτομο με κλικ στο όνομά του/της ή από την ίδια κατηγορία ή το ίδιο tag, με κλικ στα σημεία που θα φαίνονται στο τέλος του άρθρου. Εκεί επίσης θα βλέπεις και πέντε ή έξι σχετικά άρθρα. Δοκίμασε να ανοίξεις ένα άρθρο στη Drupal σελίδα και δες πόσο εύκολο (δεν) είναι να «ανακαλύψεις» κάποιο άλλο. Τόσα έχουν χαθεί έτσι.

Οι παραπάνω λειτουργίες θα υπάρχουν και στη sidebar, μαζί με το αρχείο μηνών, την αναζήτηση και (ευελπιστούμε) κι άλλα ενδιαφέροντα πράγματα. Δε θα φωνάζει η σελίδα «διάβασε αυτό κι εκείνο και το άλλο» αλλά θα μπορείς να βρεις οτιδήποτε έχουμε, πολύ εύκολα.

Μια σελίδα που είναι -εμφανισιακά- βγαλμένη απ' το «παλιό καλό internet δεκαετίας 1990», είναι το γνωστό μας DistroWatch. Οπτικά είναι ένας άθλιος «τοίχος κειμένου» και πρέπει να σκρολάρεις πολύ. Έχει όμως και τεράστιο όγκο πληροφοριών, σε δεκάδες clickable σημεία. Θα μπορούσε να ήταν διαμορφωμένη αλλιώς. Δεν είναι όμως, γιατί σημασία έχει η πληροφορία, το κείμενο. Αυτή είναι και η βασική διαφορά μεταξύ ενός CMS όπως το Drupal και άλλων όπως το Grav.

Όταν με το καλό συνηθίσεις το νέο τρόπο λειτουργίας, πιστεύω ακράδαντα ότι θα σε ικανοποιήσει περισσότερο. Θα δεις πόσο εύκολο είναι να βρεις πράγματα. Παρεμπιπτόντως, στη σελίδα «Άρθρα» δε θα σκρολάρεις του θανατά. Υπάρχει λειτουργία «pagination» στα δέκα άρθρα, δηλαδή θα πηγαίνεις στη σελίδα 2, 3 κ.ο.κ.

Όσο για την κόπωση, είναι κυρίως πνευματική. Όχι μόνο λόγω της γενικότερης κατάστασης στο Ελλαδιστάν αλλά και γιατί το παιδί μας ήταν άρρωστο. Πολλά συνέβησαν στο μεσοδιάστημα. Και φόβος υπήρξε και απ' όλα. Πλέον όμως οι μηχανές θα δουλεύουν σε πλήρη ρυθμό. Αυτό, στο βαθμό που μπορώ, στο εγγυώμαι προσωπικά.

Από 'κει και πέρα, το osarena ήταν πάντα και εξακολουθεί να είναι ορθάνοιχτο προς οποιονδήποτε θέλει να προσφέρει. Ξέρεις τι γίνεται όμως; Πολλοί πέρασαν, λίγοι ακούμπησαν, λιγότεροι αγάπησαν. Η ενασχόληση με το osarena δεν είναι για να γεμίσει τα βιογραφικά κάποιων, ούτε για να τους κάνει «γνωστούς». Και σίγουρα δε θα εφοδιάσουμε κανέναν με φανταχτερά gadgets, γιατί δεν πουλάμε τίποτα και δεν ξεπουλιόμαστε για προσωπικό όφελος. Είναι πολλά που συνέβησαν στο παρελθόν κι άλλα τόσα που συμβαίνουν σήμερα και κανένας μας δεν έχει πει τίποτα, με αποτέλεσμα κάποιοι εκεί έξω να περνιούνται για «σπουδαίοι».

Όσοι όμως γνωρίζουν τι πραγματικά είναι το osarena, να ξέρεις ότι εξακολουθούν να είναι δίπλα μας. Θα το διαπιστώσεις στην πορεία. Έχουμε επίσης να βοηθήσουμε και τους νεότερους. Κάποτε υπήρχε μόνο άγνοια, σήμερα όμως υπάρχουν και κακοτοπιές, και μερικές είναι «ελληνόφωνες». Κι αν τυχόν βρεθεί κάποιος/α που να θέλει πραγματικά να προσφέρει, καλώς να ορίσει.
    Αρέσει σε Χάρης
  9. για το αρθρο που λες για τα παντζουρια10, εχω καποιες προσθετες πηγες. καπου εχω παρατησει ενα θεμα στο φορουμ για δαυτα, που τα εβαλα για λιγο στον εξομοιωτη. βρες το και χρησιμοποιησε το ελευθερα σαν συμπληρωμα. κατι για ηλιθια apps που τα κατεβαζει με το ετσι θελω, εγραφα αν θυμαμαι καλα (εχω βαλει και ενα αρθρο παρωδια στη φρικηπαιδεια, που λεω για δαυτα. παρτο και καντο οτι θελεις και αυτο)

Θα το αναβάλλω για το μέλλον, γιατί είναι ένα άρθρο που ήθελα να το κάνω με πρακτική, με εγκατάσταση δηλαδή, και με παρατηρήσεις, δεν είναι σαν τα άλλα που είχα κάνει που ήταν μεταφράσεις. Τα είχα κάνει δοκιμή σε έναν φορητό αλλά επειδή ήταν παλιό μοντέλο πήγαινε πολύ αργά.

για το «ουμπουντου-gnome» που λες, δεν ξερω αν καταφερει κατι. ετσι που'γινε πλεον το ουμπουντου, ειναι για τον @@@@. κανεις δεν θελει να εχει σχεση μαζι του.

Διάβαζα ένα άρθρο για το 17.04. Λοιπόν ο τύπος λέει στα συμπεράσματα πως βρήκε αρκετά θέματα και προβλήματα:

γγγ τελεία fossmint τελεία com/ubuntu-17-04-my-first-experience-and-customization/

ειμαι σιγουρος οτι και το gnome θα το εχουν βιασει. σιγα μην το εχουν αφησει «εργοστασιακο». το καθαρο αυτουσιο gnome (το gnome-shell μονο του γυμνο, χωρις δηλαδη gdm, sessions, κλπ μαλακιτσες) ειναι απιαστο σαν γραφικο.

Όντως.

παναλαφρο (ολο το λειτουργικο εχει 200-230ΜΒ καταναλωση μνημης ΣΥΝΟΛΙΚΑ), εργονομικο, ταχυτατο. αλλα επειδη στο ουμπουντου ολα αυτα τα «κλικ-κλικ-οκ» δεν γινεται να λειπουν (σιγα μην ψαχνει ο απλος χρηστης να βρει gtkrc αρχεια για να αλλαξει theme, css αρχεια για να μονταρει το gnomeshell, και να φτιαχνει xinitrc scriptlets για να σηκωσει το γραφικο), θα τα φτιαξουν με τον δικο τους ουμπουνταδικο τροπο, η, θα κανουν αυτο που ξερουν πολυ καλα. θα τα αφαιρεσουν εντελως και θα το κανουν unity.

Για να δούμε με το 18.04 τι θα γίνει. Διαφορετικά θα το σκεφτώ να αλλάξω διανομή.
  10. Η λειτουργικότητα είναι το ζήτημα. Στην καινούργια σελίδα θα υπάρχει (εσωτερική) ταξινόμηση ανά tag, κατηγορία, μήνα και αρθρογράφο. Δε θα φαίνονται όλα αυτά άμεσα, δε γίνεται να φαίνονται χωρίς να γίνει η σελίδα τέρας εμφανισιακά. Θα είναι όμως άμεσα προσβάσιμα από διάφορα σημεία. Λόγου χάρη, στην καινούργια αρχική, κάτω από την περίληψη θα φαίνονται οι κατηγορίες του εκάστοτε άρθρου. Με ένα και μόνο κλικ θα έχεις όλα τα άρθρα της ίδιας κατηγορίας. Άνοιξες κάποιο άρθρο και το διάβασες; Πολύ ωραία. Θα έχεις τη δυνατότητα να διαβάσεις κι άλλα από το ίδιο άτομο με κλικ στο όνομά του/της ή από την ίδια κατηγορία ή το ίδιο tag, με κλικ στα σημεία που θα φαίνονται στο τέλος του άρθρου. Εκεί επίσης θα βλέπεις και πέντε ή έξι σχετικά άρθρα. Δοκίμασε να ανοίξεις ένα άρθρο στη Drupal σελίδα και δες πόσο εύκολο (δεν) είναι να «ανακαλύψεις» κάποιο άλλο. Τόσα έχουν χαθεί έτσι.

Όλα αυτά ακούγονται πολύ καλά.

Μια σελίδα που είναι -εμφανισιακά- βγαλμένη απ' το «παλιό καλό internet δεκαετίας 1990», είναι το γνωστό μας DistroWatch. Οπτικά είναι ένας άθλιος «τοίχος κειμένου» και πρέπει να σκρολάρεις πολύ. Έχει όμως και τεράστιο όγκο πληροφοριών, σε δεκάδες clickable σημεία. Θα μπορούσε να ήταν διαμορφωμένη αλλιώς. Δεν είναι όμως, γιατί σημασία έχει η πληροφορία, το κείμενο. Αυτή είναι και η βασική διαφορά μεταξύ ενός CMS όπως το Drupal και άλλων όπως το Grav.

Εμένα ρε παιδιά το distrowatch δεν με χαλάει καθόλου. Επιτυγχάνει το σκοπό του, την πληροφόρηση πάνω στις διανομές, και έχει καλά και τα νέα (τις νέες εκδόσεις) ως ροή.

Όσο για την κόπωση, είναι κυρίως πνευματική. Όχι μόνο λόγω της γενικότερης κατάστασης στο Ελλαδιστάν αλλά και γιατί το παιδί μας ήταν άρρωστο. Πολλά συνέβησαν στο μεσοδιάστημα. Και φόβος υπήρξε και απ' όλα. Πλέον όμως οι μηχανές θα δουλεύουν σε πλήρη ρυθμό. Αυτό, στο βαθμό που μπορώ, στο εγγυώμαι προσωπικά.

Εντάξει, οι μηχανές θα δουλεύουν, ο δικτυακός τόπος θα στηθεί, δεν ξέρω όμως τι γίνεται με το θέμα "όρεξη" και στους αρθρογράφους, αλλά και στο αναγνωστικό κοινό. Βλέπω μεν αναγνωσιμότητα, αλλά παρατηρείς κάτι, πως πλέον διαβάζουν αλλά δεν συμμετέχουν. Που οι παλιές συζητήσεις, οι καυγάδες, τα μηνύματα...

Ρε παιδιά ξέρετε τι γίνεται (εύχομαι να κάνω λάθος), όλα ξεκινάνε από την ψυχολογία, και αυτή τη στιγμή το κοινό έχει μια πεσμένη ψυχολογία. Για να είναι εντάξει το ψυχολογικό, προηγείται να είναι εντάξει το βιοποριστικό. Σήμερα αν ο Α η ο Β σκέφτεται πως θα βγει ο μήνας, λέτε να έχει κίνητρο για χόμπι όπως υπολογιστές, PC games, Linux, οτιδήποτε. Ελπίζω πως είναι προσωπική μου εμπειρία, και πως οι υπόλοιποι δεν το αντιμετωπίζουν. Πολύ θετικό είναι πως η αναγνωσιμότητα του τόπου είναι σταθερή, και εδώ έγκειται η αισιοδοξία μου.

Αλλά όπως έλεγες και εσύ κάποτε "έχω να φανώ πολύ καιρό γιατί έχω διαφωνίες με τη ζωή".

Από 'κει και πέρα, το osarena ήταν πάντα και εξακολουθεί να είναι ορθάνοιχτο προς οποιονδήποτε θέλει να προσφέρει.

Καταλαβαίνω, απλώς έλεγα σαν ιδέα, αν απευθύνατε καμία πρόσκληση για αρθρογραφία σε τίποτα ομάδες από Facebook, είχα δει (όταν ήμουνα στο Fb, γιατί μετά αποχώρησα), αρκετές Linux ομάδες, αλλά σαν να μου φάνηκαν αρκετές από αυτές "περίεργες". Κάτι κλειστές ομάδες λέει, θα έπρεπε να γίνεις μέλος, και από τον τρόπο γραψίματος σαν να ήταν αρκετοί μυστήριοι τύποι. Ίσως να μην είναι καλή η ιδέα.

Ξέρεις τι γίνεται όμως; Πολλοί πέρασαν, λίγοι ακούμπησαν, λιγότεροι αγάπησαν.

Καταλαβαίνω.

Η ενασχόληση με το osarena δεν είναι για να γεμίσει τα βιογραφικά κάποιων, ούτε για να τους κάνει «γνωστούς».

Μα καλά υπάρχουν τέτοιοι που θα λένε στο βιογραφικό "αρθρογραφούσα στο osarena για Linux", εκτός μόνο αν τους ενδιαφέρει να πιάσουνε δουλειά σε έντυπο.

Και σίγουρα δε θα εφοδιάσουμε κανέναν με φανταχτερά gadgets, γιατί δεν πουλάμε τίποτα και δεν ξεπουλιόμαστε για προσωπικό όφελος. Είναι πολλά που συνέβησαν στο παρελθόν κι άλλα τόσα που συμβαίνουν σήμερα και κανένας μας δεν έχει πει τίποτα, με αποτέλεσμα κάποιοι εκεί έξω να περνιούνται για «σπουδαίοι».

Λοιπόν αυτές οι πτυχές του Αρένα, είναι για μένα τελείως άγνωστες. :)

Όσοι όμως γνωρίζουν τι πραγματικά είναι το osarena, να ξέρεις ότι εξακολουθούν να είναι δίπλα μας. Θα το διαπιστώσεις στην πορεία. Έχουμε επίσης να βοηθήσουμε και τους νεότερους. Κάποτε υπήρχε μόνο άγνοια, σήμερα όμως υπάρχουν και κακοτοπιές, και μερικές είναι «ελληνόφωνες».

Α.

Κι αν τυχόν βρεθεί κάποιος/α που να θέλει πραγματικά να προσφέρει, καλώς να ορίσει.

Μακάρι να πετύχει.
  11. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

και δυστυχως μολις ειδα μερικα βιντεακια με το «νεο ουμπουντου gnome». παλι unity το εχουν κανει... ΠΑΛΙ... εμφανισιακα ειναι ενας αχταρμας unity και gnome μαζι, και χρηστικα ειναι πολυ πιο δυσχρηστο και αβολο απο το αρχικο unity.
  12. μαλλον κολλαει αυτο το λινκ σε αυτο που λες

https://community.ubuntu.com/t/unity-maintenance-roadmap/2223/2
  13. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

και αυτο ακριβως με αρεσει απιστευτα σε τετοιες σελιδες οπως εδω. σελιδες ανθρωπινες, αυθορμητες, και φυσικες, που δεν πουλανε τιποτα και κανεναν. συζητησεις που γινονται ανθρωπινα, ομορφα, και χαλαρα. οχι πληρωμενες σελιδες, με αποστειρωμενες κατευθυνομενες αποψεις, υποκριτικα ατομα για διαΧΟΙΡΟΙστες (οποιαδηποτε σχεση με γουρουνι ΔΕΝ ειναι συμπτωματικη), και ηλιθιους περιορισμους που σε απαγορευουν να εκφραστεις, γιατι θα χαλασεις το δηθεν καθωσπρεπιστικο υφακι τους.

14. Ναι, άστα. Από τη μία γκέλα στην άλλη το πάνε.

15. Θα συμφωνήσω. Να σου πω εγώ προσπαθώ να θυμηθώ το τι γινόταν ανάλογα στα περιοδικά.

Λοιπόν DarkGoth το μόνο περιοδικό που ήταν γραμμένο σε στυλ φιλικό, πάρε-ίστικο, με χιούμορ, με ειλικρίνεια, αγνότητα, αμεσότητα, ήταν το PC Master (περιοδικό κυρίως για Games). Είχαν μείνει αξέχαστοι οι Τσουρινάκης, Πατρίκος, και άλλοι συντάκτες. Τα άρθρα, τα review ήταν μια απόλαυση. Ακολουθούσε το CΓO (Computer Για Όλους), όπου τα άρθρα ήταν PCάδικα (εφαρμογών), αλλά το περιοδικό αυτό δεν έπαιρνε θέση. Δεν κράταγε γραμμή. Ήταν ειλικρινές και φυσικό.

Ακολουθούσε το CHIP, τουλάχιστον στα πρώτα τεύχη, πριν γίνει καταναλωτικό.

Αντίθετα το RAM ήταν μεν εξαιρετικά επαγγελματικό, αλλά μικροσοφτιασμένο μέχρι αηδίας, έπαιρνε καθαρά γραμμή. Ήταν απρόσιτο (αν θυμάσαι τη στήλη αλληλογραφίας). Και ναι, είχαν υφάκι, τι υφάκι δηλαδή, υφάρα.

Το PC Magazine ήταν και αυτό κολλημένο με τον παραθυρικό κόσμο, αλλά δεν είχε το απόλυτο κόλλημα όπως το RAM.

Λοιπόν για να επανέλθω, έβρισκα αυτή την ατμόσφαιρα που περιγράφεις μόνο στο PC Master, το οποίο αδημονούσα κάθε μήνα να αγοράσω, και το διάβαζα αχόρταγα, ήταν μια απόλαυση. Υπήρχε φυσικά επικοινωνία με τους αναγνώστες του (παιχνιδάδες βέβαια), σε φιλικό πάντα επίπεδο.

Εποχές που δυστυχώς δεν θα τις ξαναζήσουμε, και όσοι τις έζησαν έχουν τις καλύτερες αναμνήσεις.

retrovgame τελεία blogspot.gr/2015/06/pc-master.html

www τελεία iamretro.gr/adventure-memories/
  16. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

χαρη, εγω παλιοτερα ημανε σε καποια αλλη σελιδα με λινουκς (σκετο φορουμ ομως, οχι σελιδα για αρθρα, μπλογκ, σχολια, κλπ). πρεπει να υπαρχει ακομα ο λογαριασμος, (δεν τον ειχα διαγραψει), αλλα δεν μπαινω πλεον. ενω σαν σελιδα με αρεσε γιατι ειχε καλο και αξιοπιστο περιεχομενο, εκει ηταν εντελως αποστειρωμενοι. και υπηρξαν πολλα περιστατικα που με απωθησαν (θα αναφερω μονο περιστατικα, οχι ονομασιες χρηστων, η, ονομασια σελιδας, για ευνοητους λογους):...

σε ενα θεμα που δεν το προσεξα καλα λογω βιασυνης, εγραψα την απαντηση μου. που ηταν βεβαια ανεφαρμοστη στην περιπτωση εκεινη, λογω καποιας λεπτομερειας που με ειχε ξεφυγει. οταν το ειδα μετα απο καποια ωρα, διορθωσα την απαντηση μου για να απαντησω πλεον καταλληλα, αλλα ηταν ηδη αργα. σχεδον αμεσως δεχτηκα πραγματικα επιθεση απο 2 ατομα διαχειριστες της σελιδας, που με εκραξαν οτι γραφω ακυρα πραγματα, και οτι αν ξαναγραψω κατι ακυρο η απαντηση μου θα διαγραφει

αλλη μια φορα με ξαναεκραξαν (παλι οι συγκεκριμενοι 2 ιδιοι) γιατι εγραψα καποια απαντηση με γκρικλις. ημανε με λειτουργικο που εκεινη τη στιγμη δεν ειχε ελληνικα, οποτε δεν γινοταν κατι (ειχε ψοφησει κατι στο γραφικο στον xorg, και ειχα μπει προσωρινα σε xvesa για να το φτιαξω, που δεν εχει γλωσσικη υποστηριξη). ενω εξηγησα σε επομενη απαντηση μου λιγο αργοτερα (οχι εκεινη την ωρα) γιατι το εκανα, και παλι αν ξαναεγραψα σε γκρικλις η απαντηση μου θα διαγραφοταν

αλλη μια φορα ειρωνευονταν γιατι ανεβασα στην δηθεν γενικη-offtopic-ασχετα κατηγορια τους, ενα screenshot των παντζουριωνε 7 (που οτι ειχαν βγει), και ενα αλλο του KDE, και αποκατω εγραφα κατι για kde vs παντζουρια αν θυμαμαι καλα (επειδη τα παντζουρια 7 εμοιαζαν ανησυχητικα με το KDE). παλι οι 2 συγκεκριμενοι χαλαστηκαν γιατι ανεβασα ακυρο θεμα (που η κατηγορια για τετοια υποτιθεται οτι ειναι). που ακυρο δεν το ελεγες. χαβαλε ναι, αλλα ακυρο οχι, μιας που παλι σε λινουκς αναφεροταν

και σαν να μην φτανουν τα παραπανω, για τα ιδια παραπανω εκτος, απο τη δημοσια συζητηση ειχα δεχτει και προσωπικες προειδοποιησεις (παλι απο τους ιδιους 2) για συμπεριφορα, οτι «τα εκανα επιτηδες» για να ανεβασω τα στατιστικα μου και να παρω τα μαλακοσηματακια διπλα απο το ονομα χρηστη. οι συγκεκριμενοι ηταν γενικα ερειστικοι. ειχαν δεχτει μεχρι και παρατηρηση δημοσια, απο τους αλλους 2 υπευθυνους, οτι αν το συνεχισουν ετσι θα διαλυσουν τη σελιδα, και οτι στο τελος θα μεινουν μονοι τους να βαρανε μυιγες

οι ιδιοι αυτοι οι 2 ελεγαν διαφορα του στυλ, οτι η σελιδα πρεπει να παραμενει αυστηρη και καθαρη, ο χαβαλες δεν χωραει εκει, κλπ τετοια. ασε οι κανονες που ειχαν βαλει. οχι ερωτησεις για παντζουρια, οχι γκρικλις, οχι 733+ χ@κξ$0ρ, οχι εικονες, οχι κειμενα, οχι θυσιες παρθενων στον ΚΘΟΥΛΟΥ και τον οσιρι. πραγματα που εβγαζαν δηλαδη κατι που φαινοταν να μοιαζει περισσοτερο με ελιτισμο και μονοχνωτια, παρα με προσπαθεια για αξιοπιστια και κυρος της εν λογω σελιδας

εκεινη η σελιδα γενικα ειναι πολυ αξιοπιστη στο περιεχομενο της, αλλα οταν σε αντιμετωπιζει ετσι σαν μελος να το βρασω. ετσι την εκανα αποκει. και οταν λεμε κραξιμο και ειρωνια λεμε σοβαρα. οχι αστεια. και στο τελος κατεληγα να απολογουμαι εγω αντι για αυτους. φαντασου οτι το κραξιμο που εχουμε κανει εδω στον ασινορο για αυτα που ανεβαζει, ειναι χαδι μπροστα στην ειρωνια και το κραξιμο εκεινων των 2 (και χωρις να εχω γραψει ουτε κατα διανοια τετοιες ακυριλες)
  17. εκεινη η σελιδα γενικα ειναι πολυ αξιοπιστη στο περιεχομενο της, αλλα οταν σε αντιμετωπιζει ετσι σαν μελος να το βρασω. ετσι την εκανα αποκει. και οταν λεμε κραξιμο και ειρωνια λεμε σοβαρα. οχι αστεια. και στο τελος κατεληγα να απολογουμαι εγω αντι για αυτους. φαντασου οτι το κραξιμο που εχουμε κανει εδω στον ασινορο για αυτα που ανεβαζει, ειναι χαδι μπροστα στην ειρωνια και το κραξιμο εκεινων των 2 (και χωρις να εχω γραψει ουτε κατα διανοια τετοιες ακυριλες)

Να σου πω εγώ σε τέτοια φόρα και ομάδες δεν μπαίνω με τίποτα, μπορεί όντως να είναι πολύ καλή η πληροφόρηση, αλλά αυτή την βρίσκεις και αλλού. Το διαδίκτυο είναι γεμάτο. Να φανταστείς μου είχαν πει παλιότερα να συμμετείχα στην ubuntu τελεία gr, αλλά δεν πήγα ποτέ. Και εκεί, πέφτει μεγάλο κόλλημα, και πρέπει οι συζητήσεις να αφορούν αποκλειστικά το ubuntu, ούτε καν παράγωγες διανομές.

Όλοι αυτοί το κάνουν νομίζω, και επειδή πιστεύουν πως θα διατηρήσουν ένα φόρουμ καθαρά και αυστηρά εξειδικευμένο, οπότε κάθε άλλη συζήτηση απαγορεύεται, συν το ότι έχουν και διάφορα κόμπλεξ με το moderating.

Ένας δικτυακός τόπος, η φόρουμ αποκλειστικά για Linux, όπως λες και εσύ, θα είναι αποστειρωμένος και βαρετός. Αντίθετα, αν είναι ο τόπος πιο γενικής φύσεως, τότε προκαλεί το ενδιαφέρον και δείχνει φιλικότητα.

Το θέμα είναι, και οι αναγνώστες, γράφοντες, να έχουν τον δικό τους αυτοέλεγχο, και να μην το παρακάνουν.
  18. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

αν δηλαδη πηγαινα εγω στο «ουμπουντου.γρ» και τους ελεγα για μοντες σε debian, τι μπορει να «παθαινα»; ενταξει, θα ημανε σιγουρα τρολλ του κερατα, αλλα εκτος αυτου τι αλλο θα συνεβαινε; επειδη οι ιδιοι λενε οτι η διανομη τους ειναι debian based
  19. Μαντεύω πως (ανάλογα το φόρουμ), θα σου έκαναν παρατήρηση πως "εδώ είναι μόνο για Ubuntu / Xubuntu / Kubuntu / Lubuntu / Edubuntu / Ubuntu Studio, και σας παρακαλούμε να παραμείνετε σε αυτές τις διανομές", αν επέμενες ίσως να σε έκοβαν από μέλος (σκασίλα σου).

Δεν ξέρω τι κάνουν διαδικτυακά, ούτε και θέλω να ξέρω, είμαι να αλλάξω διανομή σου λέω, μάλλον για Fedora με βλέπω. Πριν αρκετά χρόνια όταν είχα πάει σε κοπή πίτας, ήτανε μια ομάδα, καλά παιδιά μέσες άκρες, αλλά παρατήρησα πως δυο τρεις πρέπει να ήτανε μαστουριασμένοι. Ήτανε απωχαυνωμένοι δεν ξέρω. Κράταγαν και ένα laptop με το 14.04 τότε, και είχε έρθει και ο Θοδωρής ο Γούναρης από το κόμμα Πειρατών. Με το που ήρθε του είπαν, "εντάξει, να κάτσεις στο τραπέζι, αλλά πολιτικές συζητήσεις δεν επιτρέπονται".

Στη συνέχεια στην κοπή της πίτας, έκοψαν, λέγοντας "αυτό το κομμάτι του Χριστού, αυτό της Παναγίας, αυτό της καφετέριας, αυτό της Canonical, και τα υπόλοιπα των μελών". Σκέφτηκα πως "καλά αν ήτανε εδώ ο Κωνσταντίνος του Αρένα, θα είχε λιποθυμήσει".

Γενικά καλά παιδιά, και ευχάριστα. Μου είπαν για να τους έδινα e-mail, τηλέφωνα και λοιπά, αλλά απέφυγα είπα "αφήστε, θα μπω από το site". Και, εντάξει δεν μπήκα.
  20. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

λογικα ναι. εκτος αν τους επειθα, να βαλουν και αυτοι debian:eek::p βεβαια απο ουμπουντου, ετσι που εχει γινει τωρα, να πηγαιναν σε debian... δεν θα πηγαινε και πολυ καλα νομιζω:D:p

ελα τωρα, πλακα κανεις :D:p ... χριστος, παναγια, CANONICAL? (WTF???) θα πρεπει να ηταν επικο facepalm :D:p εμενα θα με ειχε πιασει αυτο το cringe που εχεις οταν τριβουν κιμωλια σε πινακα :D:p
    infinite facepalm. when, even the tableflip is not enough, to describe the level of fail on this one :D:lolx

εχμ... οχι;... και εγω θα το απεφευγα. ουτε εγω θα τα εδινα. πολυ δυσκολα, μονο αν γνωριζομουν καιρο με τον αλλον, και τον ηξερα καλα, οτι σεβεται θεματα περι ιδιωτικοτητας, κλπ
    Αρέσει σε Χάρης
  21. ελα τωρα, πλακα κανεις :D:p ... χριστος, παναγια, CANONICAL? (WTF???) θα πρεπει να ηταν επικο facepalm :D:p εμενα θα με ειχε πιασει αυτο το cringe που εχεις οταν τριβουν κιμωλια σε πινακα :D:p

Όχι, δεν κάνω καθόλου πλάκα σου λέω. :p:D Μάλιστα είχε έρθει και ένα γνωστό Linux παιδί ο Salih Emin, που ήτανε και
    OS-αρενίτης, και έχει και ένα ωραίο κανάλι.

Άσχετο, έψαχνα να δω πάλι ορισμένα videos του, και είδα πως παλιότερα υπήρχε το OS Arena TV στο You Tube, με έτσι πολύ ευχάριστα videos. Απλά, αυτά θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα σε ποιότητα ήχου και εικόνας.

Προτείνω να συνεχιστεί η σειρά, σε ποιότητα HQ, στο νέο OS Arena. :p

(καλά, φαντάσου videaki OS Arena TV με τίτλο "παρουσίαση Windows 10" ) :p