Κάμερα που φαίνεται σαν... πληκτρολόγιο???... WTF???...

Συζήτηση στην κατηγορία 'Hardware' που ξεκίνησε ο χρήστης DarkGoth, 9 Σεπ 2017.

1. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

εχω μια χαζουλα ΟΕΜ webcam, που χρησιμοποιω περιστασιακα, για κανα ψευτοcapture, η, κανα χαζοβιντεακι (βυζια αναλυση, 30fps, μην φανταστειτε τιποτα το εξωπραγματικο)
    Κώδικας:
    [email protected]:~$  lsusb
    Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
    Bus 004 Device 003: ID 046d:c52b Logitech, Inc. Unifying Receiver
    Bus 004 Device 002: ID 051d:0002 American Power Conversion Uninterruptible Power Supply
    Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
    Bus 001 Device 004: ID 1e4e:0102 Cubeternet GL-UPC822 UVC WebCam
    Bus 001 Device 003: ID 05e3:0608 Genesys Logic, Inc. USB-2.0 4-Port HUB
    Bus 001 Device 002: ID 0424:2504 Standard Microsystems Corp. USB 2.0 Hub
    Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
    Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
    [email protected]:~$

μολις σημερα προσεξα στην tail (logs), οτι τη εμφανιζει σαν... πληκτρολογιο... η καμερα λειτουργει κανονικα με το uvcview. ολα τα controls και οι ρυθμισεις του uvcview λειτουργουν σωστα. για ποιο λογο ομως την εμφανιζει σαν πληκτρολογιο στα logs; στα devs μεσα, τη βλεπω και συνδεεται κανονικα σαν /dev/video0
    Κώδικας:
    [  598.829] (II) config/udev: Adding input device USB2.0 Camera (/dev/input/event10)
    [  598.829] (**) USB2.0 Camera: Applying InputClass "evdev keyboard catchall"
    [  598.829] (II) Using input driver 'evdev' for 'USB2.0 Camera'
    [  598.829] (**) USB2.0 Camera: always reports core events
    [  598.829] (**) evdev: USB2.0 Camera: Device: "/dev/input/event10"
    [  598.829] (--) evdev: USB2.0 Camera: Vendor 0x1e4e Product 0x102
    [  598.829] (--) evdev: USB2.0 Camera: Found keys
    [  598.829] (II) evdev: USB2.0 Camera: Configuring as keyboard
    [  598.829] (**) Option "config_info" "udev:/sys/devices/pci0000:00/0000:00:02.1/usb1/1-2/1-2.3/1-2.3:1.0/input/input10/event10"
    [  598.829] (II) XINPUT: Adding extended input device "USB2.0 Camera" (type: KEYBOARD, id 10)
    [  598.829] (**) Option "xkb_rules" "evdev"
    [  598.829] (**) Option "xkb_model" "pc105"
    [  598.829] (**) Option "xkb_layout" "us,gr"
    [  598.829] (**) Option "xkb_variant" ","
    [  598.829] (**) Option "xkb_options" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"

2. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Έχει κάποιο φυσικό κουμπί η κάμερα; Μήπως έχει τίποτα LEDάκια που ρυθμίζονται με τροχό; Αν ναι, αυτά είναι input. Γενικά πάντως, το USB υποσύστημα στο Linux είναι χαώδες (δεν το λέω εγώ, αυτοί που το φτιάχνουν το λένε).
  3. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ειχε ενα λεντακι για «φλας» (που δεν φωτιζε ουτε στους 3 ποντους), οχι για καποιον λειτουργικο λογο στο κυκλωμα (γιατι καποιες φορες χρησιμοποιουν λεντ σαν διοδους στην κατασκευη κυκλωματων (που αυτο ειναι ουσιαστικα βεβαια)). και ειχε και εναν διακοπτη που το ενεργοποιουσε/απενεργοποιουσε. αυτο μονο, τιποτα αλλο. καποια στιγμη που η καμερα ψοφησε (ειχε κοπει ενα καλωδιακι εσωτερικα), την ανοιξα να τη φτιαξω (την εφτιαξα οπως ηταν) και αφαιρεσα το λεντακι. τον διακοπτη δεν τον αφαιρεσα και τον αφησα σε off θεση (παντα στο off τον εχω, αφου ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει το λεντακι)
  4. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Ε, ο διακόπτης είναι κουμπί που παράγει events, άρα ενεργοποιεί το evdev. Τα υπόλοιπα υποθέτω είναι γενικές ρυθμίσεις αλλά, αν είσαι καμμένος, μπορείς να βρεις τον κωδικό του διακόπτη, να τον κάνεις remap και να αλλάζεις γλώσσες ή ό,τι άλλο. Να πού κολλάει το «πληκτρολόγιο».

Δεν είναι περίεργο πάντως. Συμβαίνει και με κάμερες που είναι «μάρκα».
  5. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

χμμ, δεν το ειχα σκεφτει αυτο, αλλα λογικο με ακουγεται (γιατι πολλες καμερες ρυθμιζουν και τα λεντ μεσω usb). δεν μπορω να ειμαι σιγουρος, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτο στη δικη μου, γιατι ο διακοπτης αυτος ενας απλος μηχανικος κλικ-κλικ on/off. δεν ειναι momentary οπως στα πληκτρολογια/ποντικια. οταν τον βαλεις στο on, ειναι σαν να κρατας ενα κουμπι στο πληκτρολογιο συνεχεια πατημενο

επισης κοιταξα τα traces του κυκλωματος (σιγα το περιπλοκο κυκλωμα. μια σκατουλα 2Χ3cm με εναν ccd αισθητηρα και εναν microcontroler), για να ειμαι σιγουρος πριν αφαιρεσω το λεντακι, μην κανω μαλακια (ΑΝ τυχαινε να ηταν και λειτουργικο τμημα του κυκλωματος). δεν ειδα να συνδεεται πουθενα ουτε στον microcontroler, ουτε στα data lines του usb. μονο ρευμα απο τα usb power lines επαιρνε απευθειας

εκτος, αν, επειδη οντως ειναι input device η καμερα, μηπως σαν input θεωρει μονο τα ποντικια και τα πληκτρολογια;... λεω... ισως...
  6. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Αφού υπάρχει κουμπί και εκτίθεται στο σύστημα, πρέπει κάπως να το αναγνωρίζει ο Xorg για να ξέρει τι να το κάνει. Οπότε, εφόσον αυτό που κάνει είναι πιο κοντά σε λειτουργία πληκτρολογίου παρά σε ποντίκι (έτσι το καταλαβαίνει τέλος πάντων), το αναγνωρίζει ως είδος πληκτρολογίου. Τα inputs είναι μαζεμένα σε generic κατηγορίες keyboard, mouse, joystick, trackball/trackpad, touchpad και graphic tablet.