Κερδοσκόποι και στο Bitcoin στην Ελλάδα της κρίσης

Συζήτηση στην κατηγορία 'Γενικά Τεχνολογικά θέματα' που ξεκίνησε ο χρήστης Evi, 14 Ιουλ 2015.

1. Πραγματικά το έχω το Πι Σι όλοι μέρα ανοιχτό αν είχα και κάποιο κέρδος; δεν θα ήταν άσχημα.
  2. Εξαρτάται με τι θέλεις να ασχοληθείς γέρο.Λογικά θα πρέπει να διαθέτεις και κάποιες γνώσεις
  3. Υπάρχει ένα δύσκολο ερώτημα με μια εξής σου δύσκολη απάντηση για το κάθε άτομο, στο πόσα χρήματα χρειάζεται και όχι στα πόσα θέλει. Η απάντηση σε αυτό το ερώτημα καθορίζει και τον δείκτη ευτυχίας του.
  4. Η άποψή μου για το Bitcoin είναι ένα ακόμη οικονομικό εργαλείο και όπως γίνεται συνήθως στα πάντα, εφόσον υπάρχει κέρδος μεγάλοι παίχτες μπαίνουν στο οικονομικό παιχνίδι φυσικά για το κέρδος και τον έλεγχο του νομίσματος, όπου αυτομάτως σημαίνει και τέρμα η όποια αγνή ιδεολογική του προσέγγιση.
    Το ευρώ είναι καταδικασμένο αφού οι ίδιοι που το δημιούργησαν το ήξεραν από την αρχή, ότι νόμισμα χωρίς κοινές κοινωνικές, γλωσσικές, χωρικές καταβολές δεν μπορεί να ευδοκιμήσει και το βλέπουμε. Όμως δαγκώσανε τον κόσμο όπως το ελληνικό χρηματιστήριο και ταράξανε στους φόρους τις χώρες που τις βάλανε με τον τσαμπουκά μέσα διαλύοντας και τις οικονομίες τους.
  5. Είχα γνωρίσει ένα νέο Άραβα που σπούδαζε πιλότος εδώ. Πολλές αερολέσχες πλέον παρέχουν τμήματα ή ολοκληρωμένη εκπαίδευση για πιλότος. Αυτός λοιπόν μου έλεγε οτι στη χώρα του η ηλεκτρογεννήτρια του με πετρέλαιο για να κάνει bitcoin δούλευε ασταμάτητα με κόστος αστείο για μας. Μηνιαία ίσως τόσο όσο ξοδεύει η φωτεινή επιγραφή σ'ένα ελληνικό μαγαζάκι. Είχε δει μια μέρα το λαπτοπάκι μου και τα λίνουξ και ήθελε βοήθεια σε κάτι καινούργιες κάρτες που είχε παραγγείλει. Τελικά αυτός τα παράτησε μια μέρα ή έφυγε και δε τον ξαναείδα αλλά εκείνη τη βδομάδα που διάβασα λίγο, αν θυμάμαι καλά το θέμα ενέργειας (λογαριασμός ΔΕΗ, κ.α) έκανε τη παραγωγή bitcoin απαγορευτική για ένα απλό πολίτη εδώ.
    Δεν έχω αποδείξεις αλλά το ένστικτό μου μου λέει ότι είναι ένα ακόμη οικονομικό εργαλείο, όπως λέει ο ασύνορος, με ύποπτες προεκτάσεις. Έλεγχος ατόμων με παραβατικότητα ; Ψηφιακή παρακολούθηση του μαύρου χρήματος ; Αντιπερισπασμός στο πείραμα που κάναν οι πολίτες στη λατινική Αμερική με κατάργηση του χρήματος και ανταλλαγή υπηρεσιών και αγαθών ; Πυρομαχικό προπετάσματος ( δλδ όπως οι οβίδες που κάνουν χρωματιστή ομίχλη για να προελάσουν άρματα ή κάθε άλλη στρατηγική κίνηση); Θα δείξει
  6. Ωπ! Τι μαλακία έκανα; Τώρα το είδα. Έκανα εσένα παράθεση ενώ ήθελα τον Μίκυ. Αυτόν είπα μπάμια. Το είδε κι αυτός και νόμιζε ότι στα χώνω εσένα και μου έκανε λάικ. :oops: Ε ρε πούστη μου όλο αστοχία στο ποστάρισμα! :D Το διόρθωσα τώρα πάντως.
    Αρέσει σε Αυτεξούσιος
  7. Και κάτι άλλο. Είναι κλειστός ο κώδικας για την εξόρυξη ναι ή όχί;
  8. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

λενε οτι δημιουργηθηκε για να καταργησει τις ταξικες διαφορες. και στον κοσμο του bitcoin ομως, και παλι δημιουργουνται ταξικες διαφορες. ενας πιο «πλουσιος» με πιο πολλα και δυνατα μηχανηματα θα «εξορυσσει» και πιο πολλα bitcoins απο καποιον «φτωχοτερο» με καποιο ασθενικο μηχανημα. οποτε θα εχει περισσοτερη αγοραστικη δυναμη σε οσες υπηρεσιες συναλλασσονται με bitcoin. επισης τα μηχανηματα οσο λειτουργουν εχουν καποιο κοστος σε συντηρηση, σε καταναλωση ρευματος, κλπ, που μπορει και να μην καλυπτεται απο τα εξορυσσομενα bitcoins.
  9. Ο κώδικάς του bitcoin είναι ανοικτός και μπορείς να τον πάρεις και να φτιάξεις το δικό σου νόμισμα. Και μπορείς να τροποποιήσεις μια σειρά από παραμέτρους. Μια παρατήρηση όμως. Το ζουμί της υπόθεσης ΔΕΝ είναι η διαδικασία της εξόρυξης. Το να συζητάς για αυτήν χάνεις τα ποιο ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά ενός κρυπτονομίσματος.

Μια είναι η ιστορικά ασφαλής μέθοδος για την κατάργηση των ταξικών διαφορών και αυτή δεν περιλαμβάνει ένα κρυπτονόμισμα. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλες οι πιθανές χρήσεις ενός κρυπτονομίσματος (με εξόρυξη, με λίγη εξόρυξη, ή χωρίς εξόρυξη) είναι απόλυτα ταξικές. Με ένα κρυπτονόμισμα δεν μπορεί να κάνεις μόχλευση (φούσκα) και μειώνεις την εξάρτηση από μια κεντρική τράπεζα.

Ας δούμε δυο πιθανές χρήσεις:

1. Ένα τοπικό επιμελητήριο ή μια ομάδα βάσης μπορεί να ρίξει ένα τοπικό νόμισμα στην αγορά. Κάτι τέτοιο πχ έγινε στην Αργεντινή και το κράτος επιτέθηκε γεμίζοντας με πλαστό εναλλακτικό νόμισμα την αγορά. Αν το νόμισμα αυτό ήταν κρυπτονόμισμα αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει.

2. Στη αρχή του internet κάποιος πέταξε την λέξη freemium και βγήκε μια Google και τα διάφορα add networks που μας παρακολουθπυν και μας πουλάνε. Οι μικροπληρομές ποτέ δεν προχώρησαν. Αλλά δεν θα ήταν καλύτερα αντί να βλέπω διαφημίσεις (και να πληρώνω το bandwith και να με παρακολουθούν) να πλήρωνα κάθε σελίδα που έβλεπα; Και κάθε μήνα να μου έβγαινε 5€ (που θα τα κέρδιζα μιας και θα είχα μικρότερη γραμμή). Σαν ένα επιπλέον κέρδος θα είχα και ένα καλύτερο internet. Γιατί οι διάφορες σελίδες mufa.net δεν θα είχαν πέραση αν πλήρωνα να διαβάζω τις μαλακίες τους. Το υπάρχον μοντέλο ευνοεί αυτές τις σελίδες και όχι τις σοβαρές.

Αυτό όμως δημιουργεί ένα ακόμα μεγαλύτερο δίκτυο παρακολούθησης πληρωμών. Εδώ μπορεί να βοηθήσει ένα κρυπτονόμισμα ενσωματωμένο στον περιηγητή. Πατώντας ένα κουμπί μεταφέρω 0.0001€ στην σελίδα και μπορώ να την διαβάζω για μια εβδομάδα. Και δεν θέλεις ένα τραπεζικό σύστημα από πίσω.

Αυτό θα μπορούσε να γίνει αν ένα ίδρυμα σαν το mozilla έλεγε πουλάω το mozilla coin 100$ τα 1Μcoins (μην κολλάμε στα νούμερα) και τα αγοράζω πίσω εγγυημένα (χωρίς ερωτήσεις) στα 99$ (κάπως έτσι όταν το νόμισμα ήταν νόμισμα και ο χρυσός χρυσός έκανε κουμάντο το δολάριο) η διαφορά του 1$ πάει σε ανάπτυξη ελεύθερου λογισμικού. Έχοντας μια τιμή αγκύρωσης δεν μπορεί να υπάρξει κερδοσκοπία και δεν υπάρχει και λόγος να επιστραφεί πίσω το νόμισμα στο mozilla.

Δυστυχώς δεν παίζει αυτό το σενάριο γιατί είναι η καταστροφή της google και η google πληρώνει το ίδρυμα.
  10. μερικες διευκρινησεις...
    το bitcoin σε καμια περιπτωση δεν ειναι ενα δικαιο νομισμα και αμφιβαλλω αν θα υπαρξει ποτε εστω και αν λεγεται faircoin (υπαρχει και τετοιο) καθοτι η δικαιοσυνη δεν ειναι θεμα νομισματος , πχ στο bitcoin ειναι εξοχως ευνοημενοι αυτοι που ασχοληθηκαν στην αρχη που ηταν πολυ πιο ευκολο να παραχθουν. Δηλαδη ειναι σιγουρα βαση της αρχιτεκτονικης του, ενα "αδικο" νομισμα.
    επισης το γεγονος οτι δεν ελεγχεται απο κεντρικη τραπεζα για να το ρυθμισει, κανονικα θα ηταν μειονεκτημα (και ειναι), αλλά οταν η αδικια προωθειται μεσω των κεντρικων τραπεζων και οταν διαφοροι ανθρωποι αποκοπτοντε απο το χρημα τοτε το εκαστοτε κρυπτονομισμα ειναι μια εναλλακτικη και αυτο ειναι ολο. Το οτι δε γινεται μοχλευση ειναι σχετικο (δεν αποκλειεται να υπαρξει , αν δεν υπαρχει ηδη, χρηματοοικονομικο προιον βασισμενο στο bitcoin ή αλλο) , εξαλλου αν δει κανεις την τιμη του πριν μερικα χρονια και την τιμη του τωρα θα δει οτι ειναι φουσκα , καθοτι δε νομιζω οτι η ολοενα και μεγαλυτερη σπανιοτητα του (αφου εξαρχης ηταν γνωστο οτι μονο 21000000 θα παραγοντουσαν συνολικα) δε δικαιολογει τετοια αυξηση στην τιμη του.
    Ομως ειδικα το bitcoin ως το πρωτο κρυπτονομισμα , εχει ιδιαιτεροτητες , οποτε ειδομεν...