ΟΥΦ !

Συζήτηση στην κατηγορία 'Γενικά' που ξεκίνησε ο χρήστης Keravnos2, 18 Νοε 2017.

1. Τις γνώσεις που έχω αποκτήσει στο διαδίκτυο δεν τις αμφισβητεί η αδερφή μου , ΑΛΛΆ δεν κατάφερα ΠΟΤΈ να την πείσω να βάλει Linux . Θέλει windows αυτά ξέρει αυτά έμαθε δεν τ αλλάζει , ( παρόλα τα φορματ που τις έχω κάνει και τους ιούς που έχει κολισει ) .

Πέρασα Lubuntu σε ένα λαπτοπ ενός φίλου διπύρηνο με 1 gia Ram και το έχει και δουλεύει !!!

Μόλις αυτός ο φίλος είδε ότι το κατέχω μου φερε και ένα άλλο λαπτοπ για να το φτιάξω και αυτή τη φορά επειδή ήταν καλύτερο .... μου ζήτησε windows !!! .

Βρε συ θα σέρνετε βρε θα κολαει ιούς !!! έχεις κάνα σπασμένο antivirus ? μουπε ...

Έχω έναν άλλο φίλο διπύρηνος 4 giga Ram ... έχει windows xp πάνω ... χάλασαν τα windows xp και θέλει φορματ ..

Έλα καλέ μου φίλε να σου βάλω Linux mint να παίζει και μερικά παιχνίδια του Linyx να είναι και ασφαλές , να τρέχει στον υπολογιστή σου ...

- και τι είμαι εγώ Hacker να βάλω Linux ?

Άλλος φίλος , εγώ δεν βάζω Linux δεν μπορώ να τα δουλέψω , θέλω να κατεβάζω ένα πρόγραμμα ότι γουστάρω και να το εγκαθιστώ εύκολα ...

Άλλος φίλος διπύρηνος 2 giga Ram windows xp ναι αλλά εγώ θέλω να παίζω παιχνίδια των Windows ....

Προσωπικά αυτές τις μέρες έχω μπουχτίσει και κάνω αυτό το ποστ μόνο και μόνο για συμπαράσταση .

stupid emot
    Αρέσει σε Χάρης
  2. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

αστα και εγω μια απο τα ιδια. εχω το βασικο μου πισι με λινουκς (amd X2 5600 windsor, 4GB ddr2 800, nvidia 9400gtx 512MB). ενα εντελως custom debian μονταρισμενο μεχρι κοκκαλο (φαντασου αν δεν εχω τιποτα ανοιχτο, πιανει 220ΜΒ μνημης... με gnome... :smok ). εχω και ενα σαπιο λαπτοπακι παλι με λινουκς (μονοπυρηνο amd 1600 με 512MB ram). αυτο εχει ξωμεινει με ενα ουμπουντου 9.04, γιατι ενω θελω να το περασω το μονταρισμενο debian δεν ξερω πως (εχει καει το dvd, εχει ψοφησει αγνωστο πως η καρτα δικτυου του, και μονο μια usb θυρα λειτουργει που εχω συνδεσει πληκτρολογιο γιατι το δικο του εχει χαλασει).

σε οποιον δικο μου και να πω για λινουκς, βγαζει χιονιστρες στις μασχαλες και με λεει καμμενο και απροσαρμοστο ( :p ). λεω σε ενα φιλο που θελει να παρει τωρα desktop:...

...εγω:... παρε ενα σε ξεχωριστα εξαρτηματα, να το συναρμολογησουμε, και να βαλουμε λινουκς που ειναι δωρεαν, "open sores" (sic:... open source :D ), και μπορεις να το κανεις οτι θελεις, χωρις να δινεις λογαριασμο σε κανεναν χαρτογιακα καμιας εταιριας. γλιτωνεις και τους τεχνικους που θα κανουν τη συναρμολογηση, και την «αδεια χρησης» (μαλλον το ενοικιο θα ελεγα σωστοτερα) των παντζουριωνε. και ειδικα τα 10 που ειναι και σκατορουφιανος εκτος των αλλων

...απαντηση του:... τι να το κανω το λινουκς; δεν παιζει παιχνιδια (παιζει ενα συγκεριμενο, που ομως εχει βγει κανονικα native και για λινουκς, ενω για κατι αλλα retro παιχνιδακια που εχει, θα μπορουσε ανετα να σηκωσει εναν εξομοιωτη), δεν εχει συμβατοτητα με «ολους τους υπολοιπους» (εννοει προφανως ολους αυτους που χρησιμοποιουν τα παντζουρια και το φιδι (οφις) της μικρομαλακης), δεν εχει προγραμματα (δεν εχει ΕΜΠΟΡΙΚΑ προγραμματα. προγραμματα εχει να φαν'κ'οι'κοτες)»

...απαντηση μου:... τι θα το κανεις; οτι το κανω και εγω χωρις τις μοντες και τις καφριλες. ιντερνετς, ταινιες, παιχνιδια. το παιχνιδι που παιζεις ειναι native για λινουκς οπως και το steam, και τα μικρουλια retro που εχεις τα σηκωνεις μεσα σε εναν εξομοιωτη. απο προγραμματα δεν εχεις εμπορικα, αλλα εχεις αντιστοιχα του λινουκς που κανουν την ιδια δουλεια. εχεις libreoffice, gimp, σημαδουρι, γκοτζιλλα. προγραμματα που καποια απο αυτα ηδη τα χρησιμοποιεις (σημαδουρι και γκοτζιλλας).

...απαντηση του:... τωρα που να ασχολουμαι με λινουκς; εχω συνηθισει τα παντζουρια. που να αλλαζω τωρα;...

καπου εκει το παρατησα
    Αρέσει σε Χάρης
  3. Εγώ ούτε την γυναίκα μου ......... :angy
  4. Κεραυνέ, να σου πω κάτι, επειδή έχω και εγώ γνωστούς χρήστες (και χρήστισσες), αυτό που ζητάνε, είναι επειδή πλέον τα 7 έχουν ξεκινήσει και τους παρουσιάζουν σοβαρά προβλήματα, θέλουν μια Windows λύση. Linux δεν θέλουν. Όχι τόσο για παιχνίδια, όσο για Photoshop, Office, και μερικές εφαρμογές υποτιτλισμού ταινιών που τις ξέρουν ήδη.

Σε αυτή την περίπτωση, δεν πιέζω, εγώ θα πρότεινα τα Windows 8.1 η 32 bit η 64 bit, ανάλογα την CPU, που είναι τα πιο καλά. Έχουν βελτιωθεί πολύ στο boot, στις ταχύτητες, στο plug n play (hardware recognition), φέρνουν περίπου μία φορά μόνο 170 αρχεία Update, και στα επόμενα (άλλες 2 φορές), ελάχιστα. Η ενημέρωση τους είναι απροβλημάτιστη. Είναι μεν κατασκοπάκια, αλλά μπορείς να το μειώσεις όσο μπορείς, άμα δεν χρησιμοποιείς Explorer, αλλά Google Chrome (μπαίνει το Ad Guard σαν extension), έχουν δικό τους Antivirus και Firewall που είναι πολύ καλά και ενημερωμένα.

Άν τα παραμετροποιήσεις στα πλακάκια, βγάλεις τα άσχετα να μην τους ζαλίζουν (κάτι αμερικάνικες ειδήσεις και λοιπά), μπαίνουν πολύ καλά τα ελληνικά και εξελληνίζεται το περιβάλλον επιφανείας. Οι εκδόσεις που πρέπει να προτιμηθούν είναι η αμερικάνικη έκδοση (english) με το αμερικανικό σημαιάκι. Όχι με το αγγλικό international. Τις ελληνικές απόφυγε τις, διότι πάντα ήταν προβληματικές.

Εγώ έχω δύο παραθυρομηχανήματα αυτή τη στιγμή, που πήγα να τους βάλω Ubunto ειδή, αλλά από τότε που μπήκε ο πυρήνας 4 πάνε αργά. Αντίθετα κανονικά και απροβλημάτιστα πήγαιναν με πυρήνα 3. Και δεν λέω οτι φταίει ο 4 έτσι; Απλά είναι παραθυρομηχανήματα του εμπορίου.

Τα 10, απέφυγέ τα σαν και γω να μην πω τι. Χάλια, χάλια χάλια. Φοβερά μπερδευτικά, κατασκοπικά, διαφημιστικά, οι ενημερώσεις είναι ένα μπάχαλο, ο δίσκος δουλεύει συνέχεια με ενημερώσεις χωρίς να σου λέει τι και πως, δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Αν τα βάλουνε θα μουρλαθούνε.

Εκτός αν στην τελική βάλουν κανένα Chrome OS, που το ξέρουν από τα κινητά, αλλά πάλι θα θέλουνε όφις.

Νομίζω τα 8.1 είναι η λύση. Εγώ με αυτά είμαι ήρεμος, και δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα. Τραβάνε περίπου 1,2 Gb με σηκωμένο τον browser, όπως και το Ubuntu εξάλλου. Μόνο (που χωρίς παρεξήγηση), σε παραθυρομηχανήματα όπως είπα, πάνε πιο καλά από Ubuntu με πυρήνα 4, και δεν κολλάνε.
  5. DarkGoth το μόνο που ίσως να τους έπειθε, είναι να τους έδειχνες με Live DVD, ένα Ubuntu οειδές με GNOME περιβάλλον επιφανείας. Διότι το GNOME θυμίζει πολύ τα κινητά τηλέφωνα, πράγμα που θα τους εντυπωσίαζε, και θα τους τράβαγε. Libre Office, και GIMP, το οποίο μάλιστα απέκτησε ελληνικό help πρόσφατα, πράγμα πολύ θετικό.

Αν τώρα τους δείξεις δύσκολες διανομές εκτός Ubuntu και παράγωγες, θα δυσκολευτούν. Το Zorin OS είναι πολύ καλό, και στην Ultimate έχει και περιβάλλον GNOME 3, και περιβάλλον Windows 7 like.

H Chrome OS. Τι να πω.

Αν επιμένουν, τότε Win 8.1.

10 με τίποτα, εκτός αν το ζητήσουν. Αυτό που θα σου ζητήσουν σίγουρα είναι Skype και Facebook, και στο Skype αν δεν λειτουργεί η κάμερα τους θα στα πρήξουν, γι' αυτό σου λέω, 8.1 να μην σκάσεις.

Όπως λέει και ο λαός μας "Ας τον τρελό στην τρέλα του". :rolleyes:
  6. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

χαρη, εγω που ειχα τα παντζουρια 10 για λιγο στον εξομοιωτη, ειχα κατεβασει ενα προγραμματακι απο τη sysinternals, το autoruns. αυτο ψαχνει οτιδηποτε τρεχει στο startup και στα εμφανιζει σε διαφορες κατηγοριες. μπορεις να βρεις οτιδηποτε δεν θελεις μεσα στην αντιστοιχη κατηγορια, και να τα διαγραψεις πανευκολα. πηγα στο schedule, και αποκειμεσα διεγραψα τα παντα στη λιστα (αν εχεις καπου, η, καποιον με παντζουρια 10 καντο. ειναι εντελως ακινδυνο). μολις το εκανα, και εκανα και μια επανεκκινηση για να διαγραφουν και απο τη μνημη, το συστημα ηρεμησε εντελως. ουτε σκληροι να δουλευουν συνεχεια, ουτε να τρεχει ενας τονος σαβουρα αποπισω και να λαγκαρει ολο το συστημα, ουτε τιποτα.

οσο για τους παντζουρηδες γνωστους μου... δεν... τιποτα... ποιο live dvd; δεν χρειαζομαι dvd οταν εχω εδω το ολοζωντανο κανονικα εγκατεστημενο debian. που το βλεπουν κιολας μπροστα τους οταν ερχονται (και ερχονται αρκετα συχνα). βλεπουν οτι δεν κανω κατι περιεργο οταν ασχολουμαι με τα κλασσικα απλα καθημερινα πραγματα του απλου χρηστη. με gnome το εχω και εγω και δαυτο, (gnome-shell σκετο για την ακριβεια), οποτε δεν βλεπουν κατι διαφορετικο απο ενα κλασσικο ουμπουντου. τους λεω κιολας πολλες φορες, να κατσουν σε δαυτο (οχι ακριβως στο ιδιο βεβαια, αλλα στον κλωνο που εχω μεσα στον εξομοιωτη), να δουν οτι θελουν σε ιντερνετς, να χαζολογησουν, κλπ. οχι. προτιμουν τα λοβοτομημενα γκατζετακια

το chrome-os δεν ξερω γιατι υπαρχει ακομα, αν υπαρχει ακομα. ειναι το πιο ΓΙΑ ΤΟΝ Π@#$%^ λειτουργικο που εχει κατασκευαστει ποτε μαζι με το android. το εχω δοκιμασει 2-3 φορες στον εξομοιωτη και ειναι δραμα. τα ιδια σκατα με το android. κολλαει, λαγκαρει, ριχνει memory leaks για πλακα, χανει τον bootloader χωρις λογο (και καλα ειδες. ειναι ΤΟΣΟ ηλιθιο, που μπορει να χασει τον bootloader, χωρις κανενα λογο, ξαφνικα). ασε που χωρις ιντερνετς ειναι εντελως αχρηστο, ενα μοδατο paperweight, γιατι δεν εχει καμια local εφαρμογη. ολοκληρο το λειτουργικο ειναι ενας browser ουσιαστικα, και ολα τα «προγραμματα» ειναι webapps.
  7. χαρη, εγω που ειχα τα παντζουρια 10 για λιγο στον εξομοιωτη,

DarkGoth, θα διαφωνήσω με το θέμα του εξομοιωτή. Ο εξομοιωτής είναι πάντα εξομοιωτής. Αν το Λ/Σ, δεν έχει άμεση επαφή με το hardware, δεν πρόκειται να λειτουργήσει σωστά, και εσύ βεβαίως δεν πρόκειται να κάνεις αξιόπιστη κριτική. Αν ήταν έτσι, στο PC Magazine στο RAM, η οπουδήποτε θα δοκίμαζαν τα χίλια μύρια σε ένα PC εξομοιωτή, όμως δεν το κάνουν. Είναι σαν να μου λες πως σε ένα Flight Simulator είναι ακριβώς σαν να πετάξεις σε πραγματικές συνθήκες το 737, 747 η Α320. To αεροσκάφος σε αληθινές συνθήκες μπορεί να παρουσιάσει ένα σωρό πράγματα που δεν θα τα δεις ποτέ σε εξομοιωτή πτήσης.

Ακόμα, και παιχνίδι να βάλεις, δεν κάνεις ποτέ αξιόπιστη κρίση και συμπέρασμα. Άλλα παιχνίδια σε εξομοιωτή απλώς τρελαίνονται, άλλα δεν βγάζουν τα Frames per second που έπρεπε να βγάζουν σε επαφή με πραγματικό υλικό, και διαμέσου αληθινού DOS / Windows.

Πραγματικά μην κολλάς με εξομοιωτή, δεν θα βγάλεις σωστά συμπεράσματα.

ειχα κατεβασει ενα προγραμματακι απο τη sysinternals, το autoruns. αυτο ψαχνει οτιδηποτε τρεχει στο startup και στα εμφανιζει σε διαφορες κατηγοριες.

Μα χρειάζεται αυτό; Αφού τα Windows στις τελευταίες εκδόσεις έχουν δικό τους Start Up Manager, κόβεις πράγματα, ως προγράμματα βέβαια, ως διεργασίες δεν είμαι σίγουρος.

μπορεις να βρεις οτιδηποτε δεν θελεις μεσα στην αντιστοιχη κατηγορια, και να τα διαγραψεις πανευκολα. πηγα στο schedule, και αποκειμεσα διεγραψα τα παντα στη λιστα

Ναι αλλά πρέπει να ξέρεις τι διεργασίες κόβεις, αλλιώς μπορεί και να μην λειτουργήσουν. Είναι για εξπέρ άτομο.

(αν εχεις καπου, η, καποιον με παντζουρια 10 καντο. ειναι εντελως ακινδυνο). μολις το εκανα, και εκανα και μια επανεκκινηση για να διαγραφουν και απο τη μνημη, το συστημα ηρεμησε εντελως. ουτε σκληροι να δουλευουν συνεχεια, ουτε να τρεχει ενας τονος σαβουρα αποπισω και να λαγκαρει ολο το συστημα, ουτε τιποτα.

Α. Εμένα μου φάνηκε πως η όλη ιστορία ήταν από ατέρμονα updates. Να φανταστείς, αυτό το έχουν αναφέρει και άλλοι χρήστες, εμένα σε μια παλιότερη build των 10, ξέρεις τι έκανε; Χωρίς να με ενημερώσει, έφερνε ατελείωτα, και πήγα στο εικονίδιο του δικτύου για να δω πως είχε φέρει 3 + Gb. Λοιπόν τι έκανε, είχε φέρει όλη την τελευταία build των Win 10, χωρίς να πει τίποτα, επαναλαμβάνω, διότι όπως εξήγησε αργότερα, οι νέες λειτουργίες των Updates θα προσαρμοζόντουσαν σε αυτή την build (μόνον).

Ακόμα, διάφορα άλλα κουφά, έχουν πολλά κουφά, είναι πως στον Explorer που έχουν τα Win 8.1 δεν μπαίνει το Ad Guard σαν Add On, αλλά και το Ad Block Plus πηγαίνει σε ανύπαρκτη σελίδα προσθήκης του πρόσθετου, άρα δεν μπορείς να το βάλεις είναι απών. Σου λέει όσον αφορά το Ad Guard, πως είναι μόνο για MS Edge, όχι για Explorer, και φυσικά εσύ βάζεις αμέσως τον Chrome. To Chromium (ανοικτού λογισμικού), κρασάρει σε Win, θέλουν Chrome. Μετά, γιατί παραπονιούνται πως ο κόσμος δεν θέλει τον Explorer. Η μάλλον τώρα για να προωθήσουν τον Edge, μήπως τον σνομπάρουν και οι ίδιοι (λέω).

οσο για τους παντζουρηδες γνωστους μου... δεν... τιποτα... ποιο live dvd; δεν χρειαζομαι dvd οταν εχω εδω το ολοζωντανο κανονικα εγκατεστημενο debian.

Έλα μωρέ, χρήστης Windows δεν πάει σε Debian κατευθείαν, είναι δύσκολη διανομή αυτή.

που το βλεπουν κιολας μπροστα τους οταν ερχονται (και ερχονται αρκετα συχνα). βλεπουν οτι δεν κανω κατι περιεργο οταν ασχολουμαι με τα κλασσικα απλα καθημερινα πραγματα του απλου χρηστη. με gnome το εχω και εγω και δαυτο, (gnome-shell σκετο για την ακριβεια),

Με GNOME 2.x μην περιμένεις να προσελκύσεις χρήστη Windows. Θα πρέπει να δει GNOME 3.x όπως βλέπει το κινητό του. Εγώ για αυτό επιμένω, για νέο χρήστη Ubuntu GNOME 3.x, και ας το θεωρείτε εσείς οι εξπέρ μάπα. Ο απλός χρήστης είναι πάντα απλός χρήστης.

οποτε δεν βλεπουν κατι διαφορετικο απο ενα κλασσικο ουμπουντου.

Ναι, το 2.x GNOME δεν τους λέει κάτι. Μια μπάρα πάνω, και κάτι μενού, που τα θεωρούν φυσικά αρχαία.

τους λεω κιολας πολλες φορες, να κατσουν σε δαυτο (οχι ακριβως στο ιδιο βεβαια, αλλα στον κλωνο που εχω μεσα στον εξομοιωτη), να δουν οτι θελουν σε ιντερνετς, να χαζολογησουν, κλπ. οχι. προτιμουν τα λοβοτομημενα γκατζετακια

Με πρώτο το Skype. o_O

το chrome-os δεν ξερω γιατι υπαρχει ακομα, αν υπαρχει ακομα. ειναι το πιο ΓΙΑ ΤΟΝ Π@#$%^ λειτουργικο που εχει κατασκευαστει ποτε μαζι με το android.

Θα το αποσύρουν λένε, και θα επικεντρωθούν στο Android. Μάλλον θα βγάλουν Android για PC.

το εχω δοκιμασει 2-3 φορες στον εξομοιωτη και ειναι δραμα. τα ιδια σκατα με το android. κολλαει, λαγκαρει, ριχνει memory leaks για πλακα, χανει τον bootloader χωρις λογο (και καλα ειδες. ειναι ΤΟΣΟ ηλιθιο, που μπορει να χασει τον bootloader, χωρις κανενα λογο, ξαφνικα). ασε που χωρις ιντερνετς ειναι εντελως αχρηστο, ενα μοδατο paperweight, γιατι δεν εχει καμια local εφαρμογη. ολοκληρο το λειτουργικο ειναι ενας browser ουσιαστικα, και ολα τα «προγραμματα» ειναι webapps.

Χμ, κοίτα, θα επιμείνω πως άλλο στον εξομοιωτή, σε πραγματικές συνθήκες τι λέει; Το δέλεαρ, όπως λένε τα βιντεάκια, είναι "έχετε ένα παλιό λάπτοπ, να η ευκαιρία να το μετατρέψετε σε Chromebook". Οπότε ακούν Chromebook, και λένε:

Α! Θα έχω δωρεάν Chromebook; Πω πω, ναι βάλε μου το αμέσως!
  8. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ο εξομοιωτης, αν εχεις καλο μηχανημα και τον στησεις σωστα, εχει αμελητεα διαφορα σε σχεση με το πραγματικο hardware. τωρα εχουν βελτιωθει παρα πολυ. δεν ειναι με software emulation και βλακειες οπως ηταν καποτε. ακομα και τα γραφικα, τρεχουν το ιδιο καλα οπως σε πραγματικο hardware. υπαρχει μια μικρη διαφορα γιατι πρεπει να περασει απο ενα προσθετο layer, αλλα οχι κατι αντιληπτο. εχω 3 βιντεακια που ειχα ανεβασει με παντζουρια8.1 και παντζουρια10 (στο ενα τεσταρω την ταχυτητα εκκινησης και στο αλλο απλα ανοιγω τυχαια βιντεακια στο youtube, για να δω γενικα αποδοση και να συγκρινω γκοτζιλλα με «νεο ΙΕ»). θα δεις οτι εκτος απο τον ΙΕ που λαγκαριζε σαν τον διαολο (γιατι ειναι ΙΕ), τα συστηματα πηγαιναν μια χαρα. για παιχνιδια εννοειται οτι θελεις να εγκαταστησεις και τους οδηγους της καρτας γραφικων για να τρεξουν. αλλα εγω επειδη δεν ασχολουμαι με παιχνιδια δεν το εχω κανει, γιατι σε κατι αλλο δεν κανουν διαφορα (το SDL mode που τρεχω τον εξομοιωτη, σηκωνει 3D acceleration χωρις να χρειαζομαι οδηγους, με υποβοηθηση της καρτας γραφικων και επεξεργαστη μαζι, που σε ολες τις αλλες περιπτωσεις εκτος των παιχνιδιων ειναι παραπανω απο επαρκες). και εδω τα βιντεακια:...

τωρα οσον αφορα το τι πρεπει να πεταξεις στις διεργασιες για να μην κολλαει σαν τον διαολο το παντζουρι, δεν ειναι δυσκολο. αν κατεβασεις αυτο το προγραμματακι (το startup των παντζουριωνε ειναι για πεταμα) σε βγαζει τα παντα. μην σε απασχολει οτι ειναι σκουπιδι/ιος, γιατι δεν ειναι. το autoruns ειναι επισημο προγραμματακι απο την επισημη σελιδα/φορουμ της μικρης και απαλης (technet microsoft). για την ακριβεια δεν ειναι μονο αυτο, αλλα ειναι ολοκληρο πακετο με καμια 30ρια τετοια προγραμματακια για διαφορες εργασιες (sysinternals suite. αλλα στην προκειμενη περιπτωση μας χρειαζεται μονο το autoruns). αν πεταξεις ολη τη σαβουρα τα scheduled tasks αυτο αρκει. δεν χρειαζεται κατι αλλο. απλα ανοιγεις το autoruns, περιμενεις λιγο να βρει οτι βρει, και πας στα scheduled και απλα τα κανεις ολα delete, τοσο απλο. δεν διαλυεις απολυτως τιποτα με αυτο

για τους χρηστες και το debian, ναι προφανως δεν θα πανε σε debian, αλλα απλα θα δουν ενα ηδη ετοιμο στημενο συστημα, για να δουν πως ειναι αυτο το περιφημο λινουκς. θα δουν ενα βιντεακι στο σωληνα, θα ανοιξουν καμια ταινια, κλπ, σε ηδη ετοιμο συστημα (σαν να ηταν ουμπουντου που θα τα παρειχε ολα ετοιμα). θα δουν οτι δεν εχει και το περιεργο. αυτοι δεν θα κανουν τα προγραμματιστικα μπουρμπουτσαλα και τις μοντες που κανω εγω. το ουμπουντου που θα βαλουν, θα κανει μονο του αυτοματα στην εγκατασταση τα παντα (οχι αυτα τα ασπρομαυρα αρκουδια). θα παρουν ενα συστημα ηδη ετοιμο, κλικ, κλικ, οκ. αρα αν δεν τους φανει δυσκολο το ηδη ετοιμο debian, φαντασου το ουμπουντου. επισης στο debian ΕΧΩ gnome3. δεν εχω το 2, το 3 εχω. το εγραψα αλλα μαλλον σε ξεφυγε. εχω το gnome-shell που ειναι gnome3 (εντελως γυμνο βεβαια αλλα ειναι). ιδου:...

τωρα οσο για το android/chromeos, κλπ, μην το ψαχνεις. ειναι μπαζα και πραγματικα απορω πως μια εταιρια σαν τη γουγλ εβγαλε στην κυκλοφορια τετοιο σκουπιδι. εχω τρεξει στον εξομοιωτη οτι λειτουργικο μπορεις να φανταστεις. απο dos και παντζουρια μεχρι amigaOS. κανενα δεν μ@λ@κ!ζ[email protected]ν σαν το android/chromeos. ετρεχαν ολα μια χαρα. κανενα δεν ειχε τις βλακειες του android/chromeos. να κολλαει να κλεινουν εφαρμογες, να γεμιζει η μνημη (memory leaks) και να πεπονι, και να θελει επανεκκινηση με hard reboot, να χανει τον bootloader χωρις λογο και χωρις να εχω πειραξει εγω το παραμικρο. δεν φταιει ο εξομοιωτης, αλλα ειναι ηλιθιο το «λειτουργικο». οταν εχω ακριβως τα ιδια προβληματα και στο κινητο (εκτος απο το χασιμο του bootloader), ειναι προφανως θεμα λειτουργικου.
  9. ο εξομοιωτης, αν εχεις καλο μηχανημα και τον στησεις σωστα, εχει αμελητεα διαφορα σε σχεση με το πραγματικο hardware. τωρα εχουν βελτιωθει παρα πολυ. δεν ειναι με software emulation και βλακειες οπως ηταν καποτε. ακομα και τα γραφικα, τρεχουν το ιδιο καλα οπως σε πραγματικο hardware. υπαρχει μια μικρη διαφορα γιατι πρεπει να περασει απο ενα προσθετο layer, αλλα οχι κατι αντιληπτο.

DarkGoth, μπορεί όντως να βελτιώθηκαν, μα όσο και να βελτιώθηκαν, είναι διαφορετική η πλήρης επαφή με το υλικό. Αν ήταν έτσι ρε Dark θα τρέχαμε και όλες τις εφαρμογές Win με το Wine, και δεν θα χρειαζόταν καν Windows. Αλλά η απόδοση είναι άλλη, και το ξέρουμε. Ακόμα, δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα στους παιχνιδάδες να τρέξουν πχ. DOOM 4, σε VB, σε Linux, αλλά ούτε καν το διανοούνται, γιατί θέλουν απόδοση στο 100%.

Εσύ έχεις το Virtual Box, και με αυτό τρέχεις και τις DOS Apps, όχι με ξεχωριστή εφαρμογή DOS Box, μάλιστα, ώστε το VB είναι από ότι καταλαβαίνω πολύ καλό.

εχω 3 βιντεακια που ειχα ανεβασει με παντζουρια8.1 και παντζουρια10 [...] (το SDL mode που τρεχω τον εξομοιωτη, σηκωνει 3D acceleration χωρις να χρειαζομαι οδηγους, με υποβοηθηση της καρτας γραφικων και επεξεργαστη μαζι, που σε ολες τις αλλες περιπτωσεις εκτος των παιχνιδιων ειναι παραπανω απο επαρκες). και εδω τα βιντεακια:...

Δεν είναι το ίδιο ρε συ, όσο και να θέλει κανείς να το πιστέψει, ναι μεν πλησιάζει την αληθινή εγκατάσταση, αλλά δεν είναι. Δεν μπορείς να συμπεράνεις σωστά. Ακόμα και benchmarks να έβαζες, τα αποτελέσματα δεν θα ήταν φερέγγυα. Αν ήταν έτσι θα λειτουργούσαν και τα περιοδικά σε tests τους, αλλά δεν το κάνουν. Σου λέω ποιος, στο YT ακόμα, θα κάτσει στα σοβαρά να δει review προγράμματος, διανομής, η παιχνιδιού μέσα από εξομοιωτή.

τωρα οσον αφορα το τι πρεπει να πεταξεις στις διεργασιες για να μην κολλαει σαν τον διαολο το παντζουρι, δεν ειναι δυσκολο. αν κατεβασεις αυτο το προγραμματακι (το startup των παντζουριωνε ειναι για πεταμα) σε βγαζει τα παντα. μην σε απασχολει οτι ειναι σκουπιδι/ιος, γιατι δεν ειναι. το autoruns ειναι επισημο προγραμματακι απο την επισημη σελιδα/φορουμ της μικρης και απαλης (technet microsoft). για την ακριβεια δεν ειναι μονο αυτο, αλλα ειναι ολοκληρο πακετο με καμια 30ρια τετοια προγραμματακια για διαφορες εργασιες (sysinternals suite. αλλα στην προκειμενη περιπτωση μας χρειαζεται μονο το autoruns). αν πεταξεις ολη τη σαβουρα τα scheduled tasks αυτο αρκει. δεν χρειαζεται κατι αλλο. απλα ανοιγεις το autoruns, περιμενεις λιγο να βρει οτι βρει, και πας στα scheduled και απλα τα κανεις ολα delete, τοσο απλο. δεν διαλυεις απολυτως τιποτα με αυτο

Α, μάλιστα κατάλαβα.

για τους χρηστες και το debian, ναι προφανως δεν θα πανε σε debian, αλλα απλα θα δουν ενα ηδη ετοιμο στημενο συστημα, για να δουν πως ειναι αυτο το περιφημο λινουκς. θα δουν ενα βιντεακι στο σωληνα, θα ανοιξουν καμια ταινια, κλπ, σε ηδη ετοιμο συστημα (σαν να ηταν ουμπουντου που θα τα παρειχε ολα ετοιμα). θα δουν οτι δεν εχει και το περιεργο. αυτοι δεν θα κανουν τα προγραμματιστικα μπουρμπουτσαλα και τις μοντες που κανω εγω. το ουμπουντου που θα βαλουν, θα κανει μονο του αυτοματα στην εγκατασταση τα παντα (οχι αυτα τα ασπρομαυρα αρκουδια). θα παρουν ενα συστημα ηδη ετοιμο, κλικ, κλικ, οκ. αρα αν δεν τους φανει δυσκολο

Κοίτα, αυτοί οι χρήστες δεν λειτουργούν έτσι, στα PCάδικα θέματα τείνουν να είναι ανίδεοι. Και να πάνε στο YT, δεν ξέρουν που να πάνε, και τι είναι αυτό που βλέπουν. Αυτοί θέλουν να τρέχουν Word, και παρεμφερή παραθυρικά προγράμματα, γρήγορα, με ασφάλεια, και αποδοτικά, έτσι ώστε να δουλεύουν. Στην πλειοψηφία οι users αυτού του τύπου προέρχονται από εντελώς άσχετα επαγγέλματα, και δεν θέλουν να ασχολούνται πολύ με τον ίδιο τον υπολογιστή, απλώς να κάνουν την δουλειά.

το ηδη ετοιμο debian, φαντασου το ουμπουντου. επισης στο debian ΕΧΩ gnome3. δεν εχω το 2, το 3 εχω. το εγραψα αλλα μαλλον σε ξεφυγε. εχω το gnome-shell που ειναι gnome3 (εντελως γυμνο βεβαια αλλα ειναι). ιδου:...

Α πα πα πα πα! Μέγα λάθος.

Εκτός αν είχες να κάνεις με χρήστη ζωγράφο, καλλιτέχνη η αρτίστα, μαντεύω πως πήγες να δείξεις σε τυχαίο τύπο της διπλανής πόρτας του "ρίξε μου μισό κιλό μπακαλιάρο και ένα τέταρτο του κιλού συναγρίδα", τη Γκουέρνικα του Πικάσο. Θα τον τρόμαξες. Χρήστη Win XP και του έδειξες pop art και goth art, αν είναι δυνατόν. Έπρεπε το GNOME 3.x όπως είναι με τα δικά του εικονίδια, και δομή, (κάτι ξέρουν όσοι τα σχεδιάζουν, λαμβάνουν υπόψη και την ψυχολογία του απλού χρήστη). Τώρα ο δικός σου χρήστης θα σκέφτηκε "αμάν, το γραφείο τελετών θέλει να μου βάλει αυτός, βρε τι έπαθα", και θα σου είπε "άσε, δύσκολο μου φαίνεται, ας το αφήσουμε καλύτερα. Δεν μου βάζεις τα Windows 7 λέω εγώ..."

τωρα οσο για το android/chromeos, κλπ, μην το ψαχνεις. ειναι μπαζα και πραγματικα απορω πως μια εταιρια σαν τη γουγλ εβγαλε στην κυκλοφορια τετοιο σκουπιδι. εχω τρεξει στον εξομοιωτη οτι λειτουργικο μπορεις να φανταστεις. απο dos και παντζουρια μεχρι amigaOS. κανενα δεν μ@λ@κ!ζ[email protected]ν σαν το android/chromeos. ετρεχαν ολα μια χαρα. κανενα δεν ειχε τις βλακειες του android/chromeos. να κολλαει να κλεινουν εφαρμογες, να γεμιζει η μνημη (memory leaks) και να πεπονι, και να θελει επανεκκινηση με hard reboot, να χανει τον bootloader χωρις λογο και χωρις να εχω πειραξει εγω το παραμικρο. δεν φταιει ο εξομοιωτης, αλλα ειναι ηλιθιο το «λειτουργικο». οταν εχω ακριβως τα ιδια προβληματα και στο κινητο (εκτος απο το χασιμο του bootloader), ειναι προφανως θεμα λειτουργικου.

Θα πρέπει να τους απέτυχε, όπως και τα Chrome Books, γιατί θα το γυρίσουν λέει μόνο στο Android.

Είχα παρακολουθήσει ένα πολύ ωραίο video, πολύ αντιπροσωπευτικό, με τον μπαμπά και τον γιο του, δες το και δες τι λέει ο μπαμπάς, έχει σημασία.

10. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

πλεον υπαρχει αποδοση σχεδον 100% στις νεες εκδοσεις εξομοιωτων. ψαξε λιγο για το iommu (ενσωματωμενη λειτουργια εξομοιωτη στο hardware, που συνεργαζεται αμεσα με τον εξομοιωτη) για να καταλαβεις τι παιζει. ειναι πολυ νεα τεχνολογια, (το δικο μου hardware ειναι πιο παλιο και δεν το εχει), αλλα υπαρχει ηδη σε ευρεια χρηση. θυμαμαι ενα βιντεακι του linus tech, που δοκιμαζε αυτο ακριβως το πραγμα σε hardware με iommu. εκανε benchmarks και επαιξε παιχνιδια σε ενα τετοιο συστημα. δεν θυμαμαι τωρα ποιο βιντεακι ειναι, γιατι ανεβαζει πολλα αυτος και θα εχει παει αρκετα πισω το συγκεκριμενο, αλλα θυμαμαι οτι ειχε βρει μια διαφορα αστεια, που μονο καποιος πορωμενος θα καταλαβαινε, «επαγγελματιας overclocker, η, hardcore gamer» (καπου 99% αποδοση ενως πραγματικου hardware, και αυτη μονο σε καποια πολυ συγκεριμενα πραγματα, οχι συνολικα). προφανως οι καμμενοι δεν θα χρησιμοποιησουν εξομοιωτη. αλλωστε ποτε δεν απευθυνοταν σε αυτους κατι τετοιο. εδω αυτοι κανουν overclock και ιστοριες, για να πιασουν 200-300% παραπανω αποδοση απο το εργοστασιακο μηχανημα (οχι να χασουν κιολας, εστω και αυτο το 1%, που μπορει να τους στοιχησει «ακριβα» στα σκορ), για παραπανω σκορ στα benchmarks και πιο πολλα FPS στα παιχνιδια. αν εχεις δει μεχρι και events γινονται (στο εξωτερικο βεβαια), που κανουν πολυ hardcore overclock και gaming, και παιρνουν και βραβεια κιολας οι πιο καμμενοι απο αυτους.

ναι σε τετοιους τυπους συνηθως θα το δειξω, «ριξε μισο κιλο φετα και μια ρεγγα» (με τοσο αλατι λυσσας για πλακα :D:p ). ειναι ομορφο ομως δεν μπορεις να πεις :p:eek: . βικτωριανο γκοθι. το «κακο» (για τους χρηστες που το βλεπουν) ειναι οτι, αυτο ειναι το default gnome theme στο συστημα μου. δεν το εχω περασει εξτρα. εχω μονταρει το ιδιο το default theme του gnome. οποτε δεν αλλαζει εκτος αν περασω καποιο αλλο theme εξτρα, και περασω και το καταλληλο gnome extension για να το τρεξει (οταν λεμε γκοθι, το εννοουμε σοβαρα. το φτανουμε μεχρι τελους :D:p ). πλακα-πλακα, που ειπες γκουερνικα, θα την κατεβασω να τη βαλω φοντο για χαβαλε, να δω πως ειναι. θα φαινεται πιο creepy απο την γκοθι κοπελια που εχω τωρα, η, το ιδιο; και πιο creepy να φαινεται, δεν θα με χαλασει καθολου. καθολου ομως. ααααχχχχχαααα!... το βρηκα... θα τη βαλω με xsetroot οταν σηκωνει το γραφικο, που εμφανιζει μια κενη οθονη (εκει που θα επρεπε να βρισκεται το gdm, που το φαγανε τα μαυρα τα ψαρια)
    Αρέσει σε Χάρης
  11. Τα πράγματα είναι απλά και κακά τα ψέματα .

Όταν ο άλλος είναι Xtreme Gamer θα βάλει windows τέλος .

Το ξέρω γιατί ήμουν χρόνια Gamer και δε γίνετε αλλιώς .

Θέλει ο Χ χρήστης να παίξει ένα παιχνίδι θα μπει θα το αγοράσει και θα το κατεβάσει να κάνει εγκατάσταση και να παίξει , αυτόν δεν τον αλλάζεις ότι και να κάνης .

Δεν θα βάλει εξομοιωτή επιδη δεν το υποστηρίζει το Linux ΟΎΤΕ Wine ....

Εάν θέλεις να σου αναλύσω για τους Gamers , ήμουν πολλά χρόνια και μπορώ να στο κάνω λιανό.

αυτή είναι μια μεγάλη μερίδα χρηστών ΗΥ που βάζουν windows μόνο και ΜΌΝΟ για να παίζουν παιχνίδια και καλός η κακός είναι πολυψήφια των χρηστών ΗΥ.

Για εμένα κακώς γιατί από κάποιο σημείο και μετά γινεσε καρτο - μηχάνημα όπου βάζεις λεφτά στον κουμπάρα των ετεριων και απλώς καίγεσαι . Βάλε και βάλε και βάλε λεφτά για εξοπλισμούς και παιχνίδια γινεσε ζόμπι καρτομηχανημα .

Το παράπονο με έπιασε γιατί είναι κάτι μηχανάκια γνωστών , παρωχημένα , που σηκώνουν μόνο windows xp ... και θέλουν να μου τ παίξουν Xtreme Gamers , ενώ αν τους έβαζα Linux θα είχαν ένα μηχάνημα που θα σήκωνε κάποια παιχνίδια Native και θα έκαναν σωστά τη δουλειά τους και έστω με αυτό τον τρόπο θα προωθούσα το Linux στην γειτονιά μου .

Το ότι δεν τους ενδιαφέρει αν τα δεδομένα τους καταγραφόντων από την Microsoft τι να πω , παιδιά ΟΎΤΕ την αδερφή μου συγκινησα .

Παρατηρώ επίσης και ντουβαρίαση δέν τους ενδιαφέρει να το ψάξουν λίγο , έμαθαν να πατάνε ένα exe. και αυτό να κάνει εγκατάσταση ΌΤΙ σκατά και νάνε αυτό , θέλουν το εύκολο και απλοποιημένο κιας κολλάνε ιούς .

Βρε έλα να σου βάλω Linux να ησυχάσεις να μην ξανακολισεις ιούς κτλπ κτλπ η απάντηση ήταν και εσένα γιατί σε έχω φίλο θα μου το ξανακάνεις format ...

Η φιλοσοφία του Linux σε αλλάζει εγώ χρόνια xtreme Gamer ξεκίνησα το Linux από περιέργεια και σταμάτησα να ασχολουμε με παιχνίδια και windows .

Εγώ ήμουν ένας δεν μιλώ για αυτή την κατηγορία αλλά για τους καθημερινούς χρήστες που θέλουν να μπούνε facebook να διαβάσουν τον καιρό η ακόμα και να δούνε ταινίες .

Η φιλοσοφία του οχαδερφισμου στο μεγαλείο της , έλα να σου βάλω Kodi να βλέπεις και του πουλιού το γάλα , φίλε ... ωχ μωρέ χέσε με έχω το μαματο τζι αρ τι το θέλω το kodi ?

Δεν ψάχνουν να βελτιώσουν κάτι να μάθουν κάτι η να χαρούν κάτι καινούργιο είναι παγιωμένοι σε αυτό που ξέρουν , τέλος !

Τού άλλου του είπα με το που θα σου βάλω windows για να έχεις και τις ενημερώσεις θα σου κολαει ,-Δεν με νοιάζει εγώ windows θέλω κιας κολαει Linux που να μαθαίνω τώρα .

Αυτός ο από πάνω ο συγκεκριμένος μου ζήτησε να του βάλω τα MAME ... ε και φίλε ακόμα και τα MAME του κολλάνε !!! Αλλααααααα windows .:angy

Ακόμα και η αδερφή μου Καλό Laptop αγορασμένο ακριβά , της κολαει κάνη σπασίματα κτλπ , φταίνε τα windows καλό μου , εσύ δεν κάνης τίποτα που δεν μπορεί να αντικατασταθεί από το Linux στο Laptop σου . ΈΛΑ να σου βάλω δοκιμαστικά Linux . - ΟΧΙ !!!

:wtf
  12. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

οι περισσοτεροι ειναι ετσι. το ειπες και μονος σου. κατεβαζουν το exe και τα περιμενουν ολα ετοιμα. οχι οι gamers, γιατι αυτοι εχουν μια σχετικη ιδεα, επειδη ασχολουνται ενεργα. δεν ειναι οι κλασσικοι εντελως ασχετοι ΧΡΗΣΤΕΣ, αβουλα οντα, φεισμπουκιστας. οι φεισμπουκιστας δεν ενδιαφερονται ουτε να μαθουν κατι παραπανω, ουτε να αλλαξουν συνηθειες. και να σε πω καλυτερα που κατι τετοιοι δεν ερχονται σε λινουκς. ισως ακουστει ελιτιστικο, αλλα θα το εξηγησω. αυτοι δεν ενδιαφερονται για τιποτα ουτε στα παντζουρια. εχει κανεις την εντυπωση οτι θα αλλαξει αυτο στο λινουκς, και οτι ξαφνικα θα αρχισουν να συμμετεχουν ενεργα σε αυτο; οχι. μονο θα απαιτουν οπως κανανε τοσα χρονια στα παντζουρια, αλλα θα στη λενε κι'αποπανω πιστευοντας οτι δεν ειναι αυτοι οι απαιτητικοι, αλλα οτι εσυ εισαι ο σνομπ και ο ελιτιστης. και θα εχουμε περιστατικα σαν αυτο (αλλα σε εκδοχη λινουκς πλεον):...

οχι ρε κουναβι δεν ειμαι η νταντα σου, ουτε ειμαι υποχρεωμενος να ανεχομαι την καθε φορα που θα σε κατεβει εσενα να διαλυσεις κατι, και μετα να περιμενεις σταυροποδι την ετοιμη λυση. ετσι να τον πεις την επομενη φορα. ακου να σε αμολαει μεσ'τη μαπα οτι, σε εχει φιλο για να διορθωνεις τα δικα του αδιορθωτα. τι εχει την εντυπωση οτι εσαι; ο υπηρετης του, μονιμα επι'ποδως να διορθωνεις τα ιδια και τα ιδια, που κανει και ξανακανει, γιατι δεν λεει να βαλει μυαλο; οχι, κατι τετοιοι να λειπουν. να μην βαλουν ποτε λινουκς. στα αγγλικα ξερεις πως λεγονται αυτοι; help vampires. περιμενουν τα παντα ετοιμα σαν τα βαμπιρ να ρουφηξουν χωρις να δωσουν κατι πισω. απαιτητικοι, αδιαφοροι, επιμονοι, αγενεις. και βγαζουν και κακο ονομα και στην εννοια του βαμπιρ (αφου πλεον ο ορος δεν χρησιμοποιειται για να περιγραψει κατι σκοτεινο και μυστηριωδες, αλλα κατι αχορταγο, απληστο, και απαιτητικο)
    Αρέσει σε Χάρης
  13. Τα πράγματα είναι απλά και κακά τα ψέματα .

Όταν ο άλλος είναι Xtreme Gamer θα βάλει windows τέλος. Το ξέρω γιατί ήμουν χρόνια Gamer και δε γίνετε αλλιώς .
    Θέλει ο Χ χρήστης να παίξει ένα παιχνίδι θα μπει θα το αγοράσει και θα το κατεβάσει να κάνει εγκατάσταση και να παίξει , αυτόν δεν τον αλλάζεις ότι και να κάνεις.

Αυτό είναι αλήθεια. Μην ξεχνάμε, πως αυτά που μένουν από τις καλύτερες αναμνήσεις από την ζωή μας με τα PC, είναι τα παιχνίδια. Είναι οι ωραιότερες αναμνήσεις και ώρες ίσως. Και όντως, τα παιχνίδια παίζονταν κατά κόρον σε περιβάλλον DOS / Windows. Μάλιστα, οι σκληροπυρηνικοί παιχνιδάδες ψάχνουν την έκδοση των Win όπου θα έχουν και τις καλύτερες επιδόσεις. Και μετά αποφασίζουν. Σε αυτό, έχουν ένα ατού τα Win 10, επειδή περιλαμβάνουν το Direct X 12. Όχι βέβαια πως δεν μπορείς να αναβαθμίσεις το Direct X σε άλλες εκδόσεις των Win. Μπορείς. Το έχω κάνει.

Η σημαντική λεπτομέρεια που δεν πρέπει να μας διαφεύγει, είναι πως στην Ελλάδα, μεγάλο μέρος των παιχνιδάδων, αν όχι το μεγαλύτερο, είναι τζαμπατζήδες. Δηλαδή, κατεβάζω το παιχνίδι πειρατικά, το σπάω, και το παίζω. Αυτό, δεν γίνεται σε άλλες χώρες με υψηλό επίπεδο ζωής, όπου έχουν και τα χρήματα, και πάνε και τα αγοράζουν γνήσια.

Ένα άλλο σημείο, είναι πως τελευταία ανέβηκε αρκετά ο Vulkan, και τον βλέπεις σε αρκετά τελευταίας τεχνολογίας παιχνίδια, άρα, θα υπέθετε κανείς πως και στο Linux υπάρχει μια προοπτική. Δυστυχώς όμως στο Steam κάνουν βλακείες. Μην ξεχνάμε πως στο Steam τα παιχνίδια είναι αγοραστά, φτηνά μεν, αλλά θέλεις πιστωτική κάρτα. Οι παιχνιδάδες αυτό δεν το θέλουν (στην Ελλάδα). Εξακολουθούν να έλκονται από το τσάμπα. Σε Linux, υπάρχουν εδώ και εκεί καλά, παιχνίδια για κατέβασμα, όμως εκτός Steam πρέπει να έχεις γνώσεις για να τα κάνεις να λειτουργήσουν. Μερικά δεν λειτουργούν, άλλα, αν λειτουργούν, είναι προβληματικά.

Ακόμα, για το gaming χρειάζεται power PC, και φυσικά λεφτά. Αν τα έχεις, φτιάξεις δηλαδή Power PC, και μια πιστωτική, δεν έχεις πρόβλημα να συμβληθείς με το Steam, και να κάνεις πολύ καλό Linux gaming, με συμβατή και ισχυρή κάρτα γραφικών. Άλλο σημείο που έλκει όσον αφορά το Steam, είναι το team gaming.

ΟΜΩΣ, ένα πολύ κακό του Steam, είναι πως το δωρεάν τμήμα παιχνιδιών, έχει παιχνίδια μάπες, και επίσης δεν έχουν φτιάξει μια καλή βιτρίνα παιχνιδιών στην εφαρμογή Steam, όχι σε Steam OS, εκεί πάνε πολύ καλά. Στην εφαρμογή, δεν τα βάζουν φάτσα για να σε δελεάσουν.

Δεν θα βάλει εξομοιωτή επειδη δεν το υποστηρίζει το Linux ΟΎΤΕ Wine ....

Φυσικά και δεν θα βάλει. Αφού μπορεί να το παίξει στην μητρική του πλατφόρμα (Win) με καλύτερες επιδόσεις.

Θυμίζω ακόμα ένα σημείο. Όπως υπάρχουν οι killer apps, δηλαδή εφαρμογές που σε εξαναγκάζουν να αλλάξεις λειτουργικό, έτσι υπάρχουν και killer games. Πχ. DOOM 4, το οποίο δεν βγήκε σε Linux.

Εάν θέλεις να σου αναλύσω για τους Gamers , ήμουν πολλά χρόνια και μπορώ να στο κάνω λιανό. αυτή είναι μια μεγάλη μερίδα χρηστών ΗΥ που βάζουν windows μόνο και ΜΌΝΟ για να παίζουν παιχνίδια και καλός η κακός είναι πολυψήφια των χρηστών ΗΥ.

Ναι, και επίσης, όσοι μια μειοψηφία είναι ματσό, παίρνουν PS/4, η Xbox, μια πολύ κακή απόφαση κατά τη γνώμη μου, διότι οι κονσόλες είναι ότι πιο κλειστό, ότι πιο προσδετικό σε μια εταιρία, βγάζουν μεγάλη θερμότητα λόγω του κουτιού και της απουσίας καλής ψύξης, και δεν επιδέχονται ψύξη με ματσακονιά.

Για εμένα κακώς γιατί από κάποιο σημείο και μετά γινεσε καρτο - μηχάνημα όπου βάζεις λεφτά στον κουμπάρα των ετεριων και απλώς καίγεσαι . Βάλε και βάλε και βάλε λεφτά για εξοπλισμούς και παιχνίδια γινεσε ζόμπι καρτομηχανημα .

Λες για την κάρτα γραφικών. Κοίτα, με τις AMD APU, που πάνε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, δεν χρειάζεσαι επιπλέον κάρτα. Όμως, είναι ATI Randeon 7-9 το chip έτσι, οπότε πρέπει το Linux να έχει καλή υποστήριξη, πράγμα που σε μερικές εκδόσεις, κάτι Mir με Ubuntu και λοιπά, δεν ξέρω αν το φτιάξανε.

Το παράπονο με έπιασε γιατί είναι κάτι μηχανάκια γνωστών , παρωχημένα , που σηκώνουν μόνο windows xp ... και θέλουν να μου τ παίξουν Xtreme Gamers , ενώ αν τους έβαζα Linux θα είχαν ένα μηχάνημα που θα σήκωνε κάποια παιχνίδια Native και θα έκαναν σωστά τη δουλειά τους

Μα, εκεί είναι το κακό, σου λέω τα δωρεάν του Steam δεν είναι καλά. Δεν έχουνε μια καλή πολιτική, θα έπρεπε να εμπλουτίσουν το οπλοστάσιο τους με ορισμένα καλά δωρεάν, η με έναν τρόπο. Πχ, δυνατοί τίτλοι όπως Dota 2, έπρεπε κάτι να κάνουν.

και έστω με αυτό τον τρόπο θα προωθούσα το Linux στην γειτονιά μου.

Δύσκολο ξέρω.

Το ότι δεν τους ενδιαφέρει αν τα δεδομένα τους καταγραφόντων από την Microsoft τι να πω , παιδιά ΟΎΤΕ την αδερφή μου συγκινησα.

Όντως αυτό δεν τους ενδιαφέρει, σου λέει ε, με καταγράφει μια εταιρία της Αμερικής, και τι έγινε. Εδώ με καταγράφει πρώτος ο παροχέας.

Παρατηρώ επίσης και ντουβαρίαση δέν τους ενδιαφέρει να το ψάξουν λίγο , έμαθαν να πατάνε ένα exe. και αυτό να κάνει εγκατάσταση ΌΤΙ σκατά και νάνε αυτό , θέλουν το εύκολο και απλοποιημένο κιας κολλάνε ιούς. Βρε έλα να σου βάλω Linux να ησυχάσεις να μην ξανακολισεις ιούς κτλπ κτλπ η απάντηση ήταν και εσένα γιατί σε έχω φίλο θα μου το ξανακάνεις format ...

Η έχουν προγράμματα παραθυρικά που δεν θέλουν να αποχωριστούν. Σπασμένα φυσικά, μην μου πεις πως έχουν το Photoshop αγοραστό, η ακόμα και τα Windows αγοραστά. Φυσικά και όχι. Παιδιά έχετε δει πόσο κοστίζουν τα 8.1 και τα 10; Τα 10 Home κάνουνε 119 δολάρια, πες 110 Ε, θα έδινε κάποιος 110 Ε, για να πιάνει ιούς, να τον παρακολουθούνε, για ένα μηχάνημα, για Home. Τα 10 Pro, 200 δολάρια, κοντά 200 Ε, λες να τα δίνανε;

Όχι. Η προφόρτωση είναι, αλλά ξέρετε κάτι; Στην προφόρτωση πολλές φορές δεν σου δίνουνε DVD των Win, και άμα αχρηστευτούνε, και πας να ξαναβάλεις μια έκδοση με άλλη build, η διαφορά με Home / Pro, η έστω Downgrade έκδοση, με το serial από το αυτοκόλλητο ταμπελάκι, πολλές φορές δεν το δέχεται αυτό το Serial ! To έχω δοκιμάσει σε μηχάνημα που είχε προφορτωμένα τα 8.1, πήγα να τα ξαναβάλω, άχρηστο το Serial.

Η φιλοσοφία του Linux σε αλλάζει εγώ χρόνια xtreme Gamer ξεκίνησα το Linux από περιέργεια και σταμάτησα να ασχολουμε με παιχνίδια και windows. Εγώ ήμουν ένας δεν μιλώ για αυτή την κατηγορία αλλά για τους καθημερινούς χρήστες που θέλουν να μπούνε facebook να διαβάσουν τον καιρό η ακόμα και να δούνε ταινίες .

Η φιλοσοφία του οχαδερφισμου στο μεγαλείο της , έλα να σου βάλω Kodi να βλέπεις και του πουλιού το γάλα , φίλε ... ωχ μωρέ χέσε με έχω το μαματο τζι αρ τι το θέλω το kodi ?

Kodi έχουν και τα Win, αλλά και πάλι πάνε σε online sites για ταινίες.

Δεν ψάχνουν να βελτιώσουν κάτι να μάθουν κάτι η να χαρούν κάτι καινούργιο είναι παγιωμένοι σε αυτό που ξέρουν , τέλος! Τού άλλου του είπα με το που θα σου βάλω windows για να έχεις και τις ενημερώσεις θα σου κολαει ,-Δεν με νοιάζει εγώ windows θέλω κιας κολαει Linux που να μαθαίνω τώρα .
    Αυτός ο από πάνω ο συγκεκριμένος μου ζήτησε να του βάλω τα MAME ... ε και φίλε ακόμα και τα MAME του κολλάνε !!! Αλλααααααα windows .:angy

Ακόμα και η αδερφή μου Καλό Laptop αγορασμένο ακριβά , της κολαει κάνη σπασίματα κτλπ , φταίνε τα windows καλό μου , εσύ δεν κάνης τίποτα που δεν μπορεί να αντικατασταθεί από το Linux στο Laptop σου . ΈΛΑ να σου βάλω δοκιμαστικά Linux . - ΟΧΙ !!!

Βάλε της Windows 8.1. Έχουν καλό ενσωματωμένο antivirus, firewall, αρκεί να τα μάθει λίγο.
  14. Όχι δεν λέω αυτό σε όλα τα παιχνίδια πλέον που παιζόντανε multiplayer στο Internet , υπάρχει το online Market .

Αρκεί να δις πολύ γνωστά παιχνίδια φορoυμ η fb , παράδειγμα Cs Go world of tanks n Overwatch .

Θα δεις πάρα πολλούς πιτσιρικάδες με τις paysafe στο χέρι να αγοράζουν skins knifes pistol skins etc etc .

Στο LoL θα τούς δις κατά κόρον να αγοράζουν Hero carts .

world of Tanks αγορά Premium account έως αγορά Gold , Premium Tanks .

παράδειγμα δες εδώ που πάνε χιλλιάδες ευρώ την ημέρα .

https://eu.wargaming.net/shop/wot/m...l-nav&utm_medium=link&utm_campaign=wot-portal

https://eu.wargaming.net/shop/wot/vehicles/

Όταν ακολουθείς τίτλους όπως Battlefield Η CoD και άλλους της σειράς fps θα δεις ότι ο οκταπυρινος που είχες δεν κάνει, πλέον ζητάνε για normal Ryzen 5 που σημαίνει αλλαγή μητρικής, μνημών και επεξεργαστή κάθε 2-3 χρόνια .

Μηχανικά πληκτρολόγια , ποντίκια και ένα σορό παρελκόμενα αρκεί να κάνης μια βόλτα στο Twitch και να κοιτάξεις τα Specs σε κάθε Streamer .

Νέα παιχνίδια κάθε τρις και λίγο που ξεκινάνε από 30 ευρώ και φτάνουν και 120 ευρώ πολλές φορές .

Τέλος και όχι αμελετεο το ανταγωνιστικό παιχνίδι όπου κάνεις όλα τα παραπάνω και πολλά περισσότερα για να παίξεις στις αρένες όπου ανταγονιζεσε με παίχτες από ολόκληρη την ευρωπη η και την Ελλάδα μόνο .( Υπήρξα διετητης αγόνων στην ελληνική σκηνή )

Όλα αυτά και άλλα πολύ περισσότερα κάνουν ένα παιδί μιας μέσης οικογενείας να μην έχει ζωή και να μην διασκεδάζει ΕΚΤΟΣ από τα παιχνίδια .

Δεν έχεις μπει ποτέ σε αυτές τής κοινότητες Gamers πιτσιρικάδων και μη να δις ΠΟΣΕΣ Paysafe φεύγουν στο άκυρο την μέρα .Ρούχα να μην έχουν να πάρουν την Paysafe θα την σκάσουν , κυρίως στα Free tο play games όπως το Lol Dota Worldoftanks όπου για να παίξεις αξιοπρεπώς πρέπει να τα σκάσεις .
  15. Όχι δεν λέω αυτό σε όλα τα παιχνίδια πλέον που παιζόντανε multiplayer στο Internet , υπάρχει το online Market .

Α.

Αρκεί να δις πολύ γνωστά παιχνίδια φορoυμ η fb , παράδειγμα Cs Go world of tanks n Overwatch .

Α, μάλιστα.

Θα δεις πάρα πολλούς πιτσιρικάδες με τις paysafe στο χέρι να αγοράζουν skins knifes pistol skins etc etc .

Πω πω, ολόκληρη αγορά δηλαδή. Όχι, εγώ δεν είχα φτάσει ποτέ σε τέτοιο σημείο. Στο Steam βέβαια υπάρχει κατά κόρον το Multiplayer και οι κοινότητες. Εγώ αυτό που ήξερα στα σίγουρα για το Multiplayer ήταν πως δεν μπορείς να έχεις πειρατικά το παιχνίδι πρώτον, και δεύτερον δεν μπορείς να εφαρμόσεις cheats. Αν το κάνεις, σε κόβει ο server.

Στο LoL θα τούς δις κατά κόρον να αγοράζουν Hero carts . world of Tanks αγορά Premium account έως αγορά Gold , Premium Tanks . παράδειγμα δες εδώ που πάνε χιλλιάδες ευρώ την ημέρα .

Καταλαβαίνω, κοίτα αυτά είναι αρωστημένες καταστάσεις, εθισμός, πόρωση, η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Ο μηχανισμός του εθισμού, μου λένε για παράδειγμα πως στη γειτονιά ορισμένοι φιλιππινέζοι παίζουν μανιωδώς Kino. Παλιά ήξερα επίσης τύπους που χαλάγανε πολλά λεφτά στο ΠΡΟΠΟ, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα ΠΡΟΠΟ η έχει μεταλλαχθεί σε κάτι άλλο.

Όταν ακολουθείς τίτλους όπως Battlefield Η CoD και άλλους της σειράς fps θα δεις ότι ο οκταπυρινος που είχες δεν κάνει, πλέον ζητάνε για normal Ryzen 5 που σημαίνει αλλαγή μητρικής, μνημών και επεξεργαστή κάθε 2-3 χρόνια .

Λοιπόν, κοίταξε να δεις, στα FPS και RPG, παίζει μεν ρόλο η CPU, αλλά όχι τόσο μεγάλο όσο η GPU (κάρτα γραφικών). Με λίγα λόγια, και στα δυσκολότερα παιχνίδια, ένας 4 Core / 3 + GHz σε καλύπτει. Αυτό μπορείς να το δεις και από το System Monitor / Task Manager. Θα δεις πως δεν κάνεις χρήση 100 % επεξεργαστή. Ας πούμε εμένα στο Crysis 3 μου έκανε χρήση 25% ανά πυρήνα.

Αυτό που θέλει καλά στο Gaming είναι, ταχύτητα μνήμης, καλό δίσκο, και πολύ καλή η κάρτα γραφικών. Η GPU παίζει τον πρώτο ρόλο. Καλή πρέπει να είναι και η ψύξη της GPU. Αυτό στο οποίο την πατάνε πιστεύω οι πιτσιρικάδες, είναι πως αγοράζουνε μεγάλες οθόνες (κάτι 22 ιντσών και άνω), οι οποίες θέλουν μεγάλες αναλύσεις. Βέβαια, το παιχνίδι μπορείς να το παίξεις και σε χαμηλότερες αναλύσεις, που είναι το πιο φρόνιμο, διότι σε μεγάλες αναλύσεις, και σου χαλάει το οπτικό πεδίο, και η κίνηση, γιατί όσο μεγαλώνει η ανάλυση τόσο επιβαρύνεται η κάρτα γραφικών. Προσωπικά ποτέ δεν προτιμούσα τις μεγάλες αναλύσεις. Η ανώτερη μου ήταν η 1024 Χ 768.

Μηχανικά πληκτρολόγια , ποντίκια και ένα σορό παρελκόμενα αρκεί να κάνης μια βόλτα στο Twitch και να κοιτάξεις τα Specs σε κάθε Streamer .

Καταλαβαίνω. Όχι, αυτά είναι αρρώστια.

Νέα παιχνίδια κάθε τρις και λίγο που ξεκινάνε από 30 ευρώ και φτάνουν και 120 ευρώ πολλές φορές .

Όχι, ούτε για αστεία δεν θα τα έδινα.

Τέλος και όχι αμελετεο το ανταγωνιστικό παιχνίδι όπου κάνεις όλα τα παραπάνω και πολλά περισσότερα για να παίξεις στις αρένες όπου ανταγονιζεσε με παίχτες από ολόκληρη την ευρωπη η και την Ελλάδα μόνο .( Υπήρξα διετητης αγόνων στην ελληνική σκηνή )

Όλα αυτά και άλλα πολύ περισσότερα κάνουν ένα παιδί μιας μέσης οικογενείας να μην έχει ζωή και να μην διασκεδάζει ΕΚΤΟΣ από τα παιχνίδια .

Ναι, δεν διαφωνώ, το καταλαβαίνω πλήρως.

Δεν έχεις μπει ποτέ σε αυτές τής κοινότητες Gamers πιτσιρικάδων και μη να δις ΠΟΣΕΣ Paysafe φεύγουν στο άκυρο την μέρα .Ρούχα να μην έχουν να πάρουν την Paysafe θα την σκάσουν , κυρίως στα Free tο play games όπως το Lol Dota Worldoftanks όπου για να παίξεις αξιοπρεπώς πρέπει να τα σκάσεις .

Φαντάζομαι πως μπαμπάδες και μαμάδες δεν θα έχουν ιδέα του τι συμβαίνει.
  16. οι περισσοτεροι ειναι ετσι. το ειπες και μονος σου. κατεβαζουν το exe και τα περιμενουν ολα ετοιμα. οχι οι gamers, γιατι αυτοι εχουν μια σχετικη ιδεα, επειδη ασχολουνται ενεργα. δεν ειναι οι κλασσικοι εντελως ασχετοι ΧΡΗΣΤΕΣ, αβουλα οντα, φεισμπουκιστας. οι φεισμπουκιστας δεν ενδιαφερονται ουτε να μαθουν κατι παραπανω, ουτε να αλλαξουν συνηθειες. και να σε πω καλυτερα που κατι τετοιοι δεν ερχονται σε λινουκς. ισως ακουστει ελιτιστικο, αλλα θα το εξηγησω. αυτοι δεν ενδιαφερονται για τιποτα ουτε στα παντζουρια. εχει κανεις την εντυπωση οτι θα αλλαξει αυτο στο λινουκς, και οτι ξαφνικα θα αρχισουν να συμμετεχουν ενεργα σε αυτο; οχι. μονο θα απαιτουν οπως κανανε τοσα χρονια στα παντζουρια, αλλα θα στη λενε κι'αποπανω πιστευοντας οτι δεν ειναι αυτοι οι απαιτητικοι, αλλα οτι εσυ εισαι ο σνομπ και ο ελιτιστης. και θα εχουμε περιστατικα σαν αυτο (αλλα σε εκδοχη λινουκς πλεον):...

Υπάρχουνε τύποι και τύπισσες που όντως είναι φεισμπουκίστες, και δεν τους ενδιαφέρει κάτι άλλο πέρα από Facebook και Skype. Βασικά αυτοί είναι χρήστες για να κάνουνε ραντεβού, φιλίες, εξόδους, δεσμό, και παρεμφερή. Να φανταστείς ξέρω δύο τέτοιους που δεν χρησιμοποιούν καν Word. Μόνο ΙΕ / Chrome και Skype, και e-mail. Δεν τους ενδιαφέρει καθόλου το PC / OS, αρκεί να ανάβει, να μην κολλάει, να μην πιάνει ιούς, και να μπορούνε να κάνουνε κοινωνικά δίκτυα.

Άλλοι είναι χρήστες γραφείου η επιχείρησης. Πολύ Browser, Socials.

Η επόμενη συνομοταξία είναι επαγγελματίες. Χρησιμοποιούν Browser, Skype, Fb, Twitter, αλλά και Word, Excel, και ανάλογα αν έχουν σχετικό το επάγγελμα, προγράμματα ήχου η εικόνας.

οχι ρε κουναβι δεν ειμαι η νταντα σου, ουτε ειμαι υποχρεωμενος να ανεχομαι την καθε φορα που θα σε κατεβει εσενα να διαλυσεις κατι, και μετα να περιμενεις σταυροποδι την ετοιμη λυση. ετσι να τον πεις την επομενη φορα. ακου να σε αμολαει μεσ'τη μαπα οτι, σε εχει φιλο για να διορθωνεις τα δικα του αδιορθωτα.

Αυτό μου το έχουν πει και εμένα.

τι εχει την εντυπωση οτι εσαι; ο υπηρετης του, μονιμα επι'ποδως να διορθωνεις τα ιδια και τα ιδια, που κανει και ξανακανει, γιατι δεν λεει να βαλει μυαλο; οχι, κατι τετοιοι να λειπουν. να μην βαλουν ποτε λινουκς. στα αγγλικα ξερεις πως λεγονται αυτοι; help vampires. περιμενουν τα παντα ετοιμα σαν τα βαμπιρ να ρουφηξουν χωρις να δωσουν κατι πισω.

Όχι μόνο δεν δίνουν, τα θέλουν όλα τσάμπα, άντε αφού σου βγει ο πάτος, να σου πουν να φάτε μαζί ένα φαγητό. Η χειρότερη περίπτωση είναι όταν έχουν ένα πολυμηχάνημα (εκτυπωτή + σαρωτή + φαξ), που αναγνωρίζεται ΜΟΝΟ στα Win XP, και σε έχουν αρκετές ώρες για να τους το κάνεις να δουλέψει σε 7. Αν τους πεις, δεν βγάζει οδηγούς η εταιρία για 7, σου λένε "και τι, να τον πετάξω, αυτή τη δουλειά θα κάνω";

απαιτητικοι, αδιαφοροι, επιμονοι, αγενεις. και βγαζουν και κακο ονομα και στην εννοια του βαμπιρ (αφου πλεον ο ορος δεν χρησιμοποιειται για να περιγραψει κατι σκοτεινο και μυστηριωδες, αλλα κατι αχορταγο, απληστο, και απαιτητικο)

Ακριβώς.
  17. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

τις οθονες 144ΗΖ, 200ΗΖ, κλπ , τα gaming headsets, κλπ, που τα πας. που απλα επειδη μαρκεταρονται σαν «gaming» τους ριχνουν στ'αυτια. πληκτρολογιο εγω εχω ενα generic ΗΡ με καλωδιο. (αυτα που τα δινουν σετ με ετοιμα συστηματα για εταιριες, γραφεια, κλπ), το οποιο το βρηκα σε σφραγισμενο stock 3 ευρω (το απογευμα το παραγγελνω και το βραδυ το αποθεμα του καταστηματος ειχε εξαντληθει). τη δουλεια του την κανει μια χαρα. γιατι να παρω μηχανικο με 100 ευρω; τι παραπανω θα προσφερει; η οθονη 144ΗΖ επισης τι παραπανω θα προσφερει; ποιος διακρινει διαφορα αναμεσα στα 75ΗΖ ξερω'γω και στα 144, η, τα 200. δεν ειναι 30 με 100, που και γκαβαδι να εισαι, βγαζει ματια η διαφορα στην αποκριση. ποντικι και ακουστικα μονο εχω παρει σχετικα «ακριβα». που και παλι δεν τα λες και ακριβα οταν τα κρατας για 10 χρονια, και διαμοιραζεις το κοστος αυτο, στα 10 χρονια.

εχω παρει ενα ασυρματο λειζερ logitech με 55 ευρω. λιγο ακριβο οντως, αλλα δεν γινοταν. οσο ειχα με καλωδιο, λογω του βαρους και του μηκους του καλωδιου, που τραβιωταν, η, σκαλωνε οπουδηποτε εβρισκε, με δυσκολευε στην κινηση και πιανοταν το χερι μου απο το τραβηγμα. συν ποσα ειχα αλλαξει των 5-10 ευρω σε 3 χρονια μεσα. τα επαιρνα και σε 3-4 μηνες χαλαγανε. και λεω ασιχτιρ θα παρω ενα καλο να το κρατησω αρκετα χρονια. και οντως. εδω και 3 χρονια, εχει χρειαστει μονο 2 φορες αλλαγη τις μπαταριες. και ακουστικα headset που εχω παρει ενα της creative που τοτε ειχαν καπου 60 ευρω (πριν 5-6 χρονια). τωρα εχουν καπου 25 (αν τα πουλανε ακομα βεβαια). επειδη ασχολουμαι παρα πολυ με ηχο, κλπ, ηθελα κατι αξιοπιστο και με καλη ποιοτητα ηχου. και αν ειχε και ενσωματωμενο μικροφωνο για κανα voiceover σε κανα βιντεακι δεν θα με χαλαγε. οποτε βρηκα αυτο της creative και το πηρα.

παντως οτι παιρνω το χρησιμοποιω μεχρι να ψοφησει, και να μην μπορω να το φτιαξω. αν μπορω να το φτιαξω, το φτιαχνω και συνεχιζω να το χρησιμοποιω. πριν κανα μηνα ας πουμε με ψοφησε η webcam, γιατι κοπηκε (αγνωστο πως) ενα καλωδιακι. την ανοιξα εκοψα το καλωδιο της εντελως και το ξανασυνδεσα κανονικα οπως ηταν. την εχω και λειτουργει μια χαρα. μπορει να παρω κατι λιγο πιο ακριβο, αλλα θα το κρατησω μεχρι τερμα. π.χ. το μηχανημα που εχω εδω το βασικο συστημα, το ειχα παρει πριν 10 χρονια καπου 2000 ευρω. και το εχω ακομα και κανω τα παντα χωρις να εχω κανενα απολυτως προβλημα. γιατι να παρω αλλο αφου αυτο με καλυπτει πληρως, με ισως καποιες φτηνοαλλαγες; π.χ. σημερα χρειαστηκε να αλλαξω ενα ανεμιστηρακι που ειχε κολλησει και ετριζε. και τελικα αφου εβαλα το καινουριο, καταφερα να αποσυναρμολογησω το παλιο και να το φτιαξω :angyαλλα κρατησα το παλιο στην ακρη. θα παρω μια φτηνη βαση, και θα το βαλω και αυτο καπου μεσα στο κουτι :rolleyes: , και πλεον θα εχω ΜΟΝΟ 7 ανεμιστηρια εκειμεσα (με 3 σκληρους και 7 ανεμιστηρια θα νομιζουν στη γειτονια οτι απογειωνεται ΑΡΕΟπλανο :D )
  18. Να σημειώσω ότι είμαι παλιός νέος στο Linux καθώς εποχές hack.gr ήξερα το backTrack αλλά το ήξερα σαν ένα εργαλείο για τσατσιές:barmy τότε δεν μπήκα στην κουλτούρα να το χρησιμοποιήσω σαν κύριο λειτουργικό όπως κάνω τώρα .

To Gaming με έχει σημαδέψει και παρόλο που μετά την μετά Linux εποχή Δεν παίζω πια παιχνίδια αν και έχω πολλά στο λογαριασμό μου στο steam , έχω και Steam δεύτερο στο Linux με Cs Go & Left 4 Dead 2 ..

Exω dual boot με windows δεν είναι ντροπή να το πω το κρατάω ακόμα , έχω πολλούς γνωστούς και φίλους και πρωτοχρονιά μαλον θα είμαι μαζί τους online να ρίξω τις πρώτες πιστολιές του χρόνου όπως κάνω κάθε χρόνο , χρονιά τώρα ποια .

DarkGoth να το έχεις άλλα είκοσι χρόνια το pc και να δουλεύει τέλια .

Απλά οι windows Gamers ανανεώνουν συνέχεια τον εξοπλισμό τους για να σηκώνει τα νέα παιχνίδια , κάτι που έκανα και εγώ για χρόνια .

Αγοράζουν εξοπλισμούς το οτιδήποτε ώστε να τούς δώσει το πλεονέκτημα έναντι άλλων .

Ποντίκια είχα ακριβά , τώρα έχω ένα με 10 ευρώ και πληκτρολόγιο ένα της αδερφής μου από τα παλιά που ήταν στην σχολή της και κάνω την δουλειά μου μια χαρουλα .

Παρόλο που loggaro σπάνια στα windows , μια βόλτα στο Twitch ΠΑΝΤΑ θα την κάνω , όπως και να έχει για να χαζέψω την Ελληνική σκηνή αν και δεν μου κάνει εμένα όρεξη να παίξω .

Δεν είχα ποτέ σοβαρό κώλυμα με παιχνίδια ( εκτός το Half Life 2 ) απλά μου άρεσε η συντροφικότητα και η παρέα και ακολουθούσα το ρεύμα για πολλά χρόνια , ώσπου ανακάλυψα το Linux ΞΑΝΑ και σταμάτησα να ακολουθώ . Team Speak Ventrilo Mumble Discord τα αναπολώ με νοσταλγία , απλά πλέον δεν αναλώνομαι
    .

Δέν είναι στην ζωή ΟΛΑ άσπρο μαύρο υπάρχει και το γκρι .

Καταρχήν για να στο διευκρινίσω και αυτό στο multiplayer ΚΆΘΕ λογαριασμός είναι μοναδικός , υπάρχουν και τα Free to Play όπως είναι το world of Tanks που παίζει με wine στο Linux .
    Πειρατικά το παιχνίδι ΔΕΝ μπορείς να το έχεις ένα αυτό .

Δεύτερων για τα Cheats κλέβουν κατά κόρον οι πιτσιρικάδες στα περισσότερα παιχνίδια Κυρίως όταν είναι ανώνυμοι παίχτες .

Στις οργανωμένες κοινότητες Gamers το Cheat ισοδυναμεί με θάνατο από την κοινότητα .

Ως Admin κλίθηκα κάποτε σε μια επιτροπή αγόνων να εξετάσω έναν παίχτη που λεγαν ότι έκλεβε .Σε Πανελλήνιο Ελληνικό Πρωτάθλημα .
    Αφού εξετάσαμε τα Videos και τα Game data είδαμε ότι ο παίχτης αυτός όντος έκλεβε .
    Το αποτέλεσμα ήταν η αποπομπή του από την κοινότητα με 2 χρόνια ban , αυτός ο παίχτης άλλαξε κοινότητες άλλα παιχνίδια δεν επέστρεψε ΠΌΤΕ πίσω στην κοινότητα και δεν το ν δέχθηκε ΚΑΝΕΙΣ πίσω.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στης κοινότητες ΕΆΝ πιαστείς να κλέβεις , χανεσε και είναι απαγορευμένο δια ροπάλου .

Φυσικά και οι ετεριες οι ίδιες έχουν anti cheats για την δουλειά αυτήν .

ΑΥΤΌ σημβενει και νικάει ο αντίχριστος Μπίλλ
    οι εταιρίες θέλουν autocad & SolidWork και εξειδικευμένες λύσις που χρησιμοποιούν ΌΛΟΙ.

Ο μέσος χρήστης ΗΥ θέλει παιχνίδια . και όταν λέω μέσος λέω από 15 χρονών έχω δει και 60 ....

Μπορεί το Linux να είναι ένας μικρός θεούλης αλλά... ο μέσος ουγκαντιανος θέλει προ .

Εδώ ερχομέ εγώ ο μέσος ουγκαντινος που έχει δει περισσότερα επί του θέματος και προσπαθώ στην γειτονιά μου να διαδώσω το Linux σε ανθρώπους που δεν έχουν δει αυτά και άλλα πολλά που έχω δει εγώ και ΠΑΛΙ ΔΕΝ γίνετε .
  19. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

αυτο που δεν σκεφτονται ομως, ειναι οτι «για να μην κολησει το πισι ιους» και για να λειτουργει φυσιολογικα, θα πρεπει να βαλουν αυτο το μονοπυρηνο σελερον που εχουν για εγκεφαλο (εγω ειχα ryzen και δεν τραβαγε, οποτε τον αλλαξα με 4 epyc :D:p ) να λειτουργησει και λιγο... οχι πολυ... λιγο, οσο μπορει... να μην πατανε την καθε μαλακια που βλεπουν να χαριζει eyephone, κλπ. αηδιες. να μην κατεβαζουν και εγκαθιστουν οτι μαλακια βρισκουν σε χωματερες τυπου softpedia, cnet, κλπ, να μην δεχονται για «φιλους» ακομα και ολοφανερα σπαμ-μποτς.

και εγω πριν ειχα ενα πληκτρολογιο dell, αυτα που εδιναν σετ με ποντικι (αλλα δεν ειχα το ποντικι) με αυτα τα μικρα πλακε πισακια που εβλεπες σε τραπεζες, εταιριες, κλπ. το ειχα καπου 10 χρονια, και ο φιλος που με το εδωσε το ειχε αλλα τοσα. αφου τα'παιξε (καποια κουμπια κολλανε στο πατημα, αλλα θα προσπαθησω παρολα αυτα να το φτιαξω), πηρα αυτο το ΗΡ που εχω τωρα με 3 ευρω. ποντικια πεταξα 3 των 5 ευρω και 2 των 10. σε ολα ηταν κατι ελαττωματικο. σε αλλα ο αισθητηρας, σε αλλα οι διακοπτες, και σε ολα ηταν το ροδακι (και μολις ξεκοιλιασα το ασυρματο logitech που εχω τωρα, για να το καθαρισω, καταλαβα γιατι)

εγω ειμαι καπου 12 χρονια μονο λινουκς. ειχα ενα παντζουρι 7 καποτε στον εξομοιωτη, που ειχε ανοιξει 2-3 φορες μονο. παλιωσε και ειπα να δοκιμασω τα πλακακια τουαλετας (8/8.1). δεν ηταν τελικα αθλια εμφανισιακα. ηταν απλα ασχημα. με θυμιζαν στραβοχυμενο gnome-shell beta.

τα ειχα οσο τα ειχα (και αυτα ανοιξαν αλλες 2-3 φορες), και βγηκε το σκατο10 ο ρουφιανος. ειπα να το δω ποσο ρουφιανος ειναι, προφανως στον εξομοιωτη.κατεβαζω τον ρουφιανο, παιρνω backup το partitionακι του εξομοιωτη που ειχα τα παντζουρια 8/8.1, να το εχω σε μια ακρη (τρεχω με μοντα τον εξομοιωτη με raw disk access σε loopdevs, για native αποδοση). εγκαθιστω τον ρουφιανο στον εξομοιωτη (το ξερω φερθηκα πολυ βαναυσα στον εξομοιωτη)

στην 2η-3η κιολας εκκινηση, το partitionακι του εξομοιωτη (μεγεθους 40GB) γεμισε καπου στο 70%. αναγκαστικα επρεπε να μεγαλωσει. δινω μια dd απο το βασικο συστημα για να προσθεσω αλλα 40GB (που και αυτα αποδειχτηκαν λιγα για τον αχορταγο ρουφιανο). δεν χωραγε ολοκληρο εκει που το ειχα. επρεπε να σπασει σε 2-3 κομματια. οποτε, η, θα το εσπαγα (με δραματικη απωλεια στην αποδοση), η, θα θυσιαζα το partitionακι backup με τα 8/8.1

δυστυχως επελεξα να θυσιασω το backup partitionακι των 8/8.1, για να μεινει το partitionακι του εξομοιωτη σε ενα κομματι, και να μην χασω αποδοση. οποτε τα 8/8.1 μας τελειωσαν. τον ρουφιανο τον ανοιξα 1 φορα χωρις ιντερνετς, και 2-3 φορες με ιντερνετς, μονο για να παρει κανα update (updates, «κακη» συνηθεια απο το λινουκς). τι αλλα «updates» πηρε (χωρις καν να με ρωτησει), περα απο τα κλασσικα του λειτουργικου; θαυμαστε:...
    ε, μολις το ειδα αυτο, παω στο commandline «προγραμματακι» που εχω φτιαξει για τον εξομοιωτη, «κλικ>kill>κλικ>delete» και τελος ο ρουφιανος. ασιχτιρ, που το πασαρουν και για το φοβερο λειτουργικο της εποχης. ναι, και τα @@ μου ειναι αστροναΠτες :D:p 80GB σαβουρα και σκουπιδαριο