Οι Προτάσεις για Άρθρα ή και Οδηγούς [Linux] πάνε ΕΔΩ

Συζήτηση στην κατηγορία 'Ιδέες - Προτάσεις - Ανακοινώσεις osarena' που ξεκίνησε ο χρήστης Opanos, 13 Νοε 2013.

1. Opanos Παιδί για τις δουλειές του Forum

Προτείνω σε αυτό το thread, να γράφουμε τι θα θέλαμε να δούμε σε Άρθρο ή και γενικά ως οδηγό [πχ Πως μπορούμε να στήσουμε mail server, τυχαίο το παράδειγμα]
  2. θα ηθελα να δω καποια στιγμη ενα how to σε ελληνικα πως μπορουμε να κανουμε κρυπτογραφηση σε ολο το συστημα
    πχ lvm over luks (οχι για καποια συγκεκριμενη διανομη)
  3. Opanos Παιδί για τις δουλειές του Forum

Το καταλαβαίνω..
    Αλλά ποιος θα έχει τα κουράγια να κάνει σε μετάφραση / παραδείγματα :eek: -στο arch φυσικά, ίσως λέω ίσως, να είναι λίγο πιο απλό σε άλλη διανομή-
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Dm-crypt_with_LUKS

Τρελάθηκα μόλις το είδα 9που λέει και ο Μηλιώκας..

Φυσικά, δεν αποκλείω την περίπτωση, αλίμονο το αντίθετο, είναι τόσα πολλά τα παιδιά με περίσσιο κέφι, που δεν αποκλείεται να τον δεις σύντομα.
    Αρέσει σε synama
  4. Σε αγγλικά πάντως αν πας στο truecrypt.org στο documentation είναι πάρα πολύ αναλυτικά (πιο πολύ δεν θα μπορούσε να γίνει πιστεύω), και με μια δοκιμή στην πράξη μαθαίνεις το πρόγραμμα.
  5. προτεινω εναν οδηγο αντιμετωπισης των προβληματων dual boot με bios uefi ,διοτι ο εγκατεστημενος grub εξαφανιζεται...εφαγα πεντε μερες κ νυχτες να βρω λυση
  6. minotavrs Παιδί για τις δουλειές του Forum

7. Καλησπέρα!
    έχω βρει πολλούς οδηγούς για εγκατάσταση λινουξ σε ήδη υπάρχοντα windows, θα ήθελα έναν οδηγό για το αντίστροφο...δηλαδή dual boot windows σε ήδη εγκατεστημένα linux mint πχ.
    φαντάζομαι πως ίσως είναι πολύ απλό για να χρειάζεται οδηγό αλλά εγώ τον χρειάζομαι :p
    Ευχαριστώ!
  8. πρόταση για παρουσίαση android x86 και reactOS
  9. Hellena Παιδί για τις δουλειές του Forum

Για το Αndroid X 86, δες εδώ, έχει αναλυτικότατα άρθρα:
    http://osarena.net/tags/android-desktop
    Για το ReactOS, λίγη υπομονή μέχρι να επαναφέρουμε την χαμένη μας sql, έχουμε κάνει και για αυτό παρουσιάσεις.
    Παρ' ολ' αυτά, υπάρχει έτοιμη εικόνα του για virtual machines:
    http://osarena.net/logismiko/applications/virtualboxes-mia-sira-apo-innotek-virtualbox-images.html

10. Το ReactOS το είχα υπ' όψιν για μετάφραση και παρουσίαση, αλλά δεν είχα προλάβει. Τώρα δυσκολεύομαι λόγω χρόνου. Μελλοντικά, όταν επανέλθω θα είναι στην ουρά αναμονής.
  11. Το weechat παίδες, χτες το έβαλα και αν και είμαι στο "chat" από την εποχή της Acrobase BBS, είναι το πλέον ισχυρό IRC client που έχω συναντήσει με scripts σε όλους τους γνωστούς interpreters (ναι έχει και LUA). Μόνο που είναι για terminal.
  12. Μιας και από ότι έχω καταλάβει η ιστοσελίδα αυτή δεν απευθύνεται μόνο σε απλούς χρήστες αλλά και σε προγραμματιστές, κάτι που δεν έχω δει (νομίζω) όσο καιρό μπαίνω είναι ένα αφιέρωμα για open source game engines. Αυτή η ιδέα μου ήρθε καθώς διάβασα κάπου ένα αφιέρωμα για την godot (http://www.godotengine.org), η οποία φαίνεται γενικά να δέχεται πολύ καλές κριτικές (αν δείτε και στο steam). Υποθέτω πως θα υπάρχουν και άλλες που δεν ξέρω με ανάλογη επιτυχία.
  13. Θα ηθελα ενα αρθρο απο το Osarena για την ανωνυμια που εχουν οι χρηστες στο Facebook απο το TOR
    γιατι βρηκα ενα αρθρο κι ο τίτλος ηταν [ Περισσότεροι από 1 εκατομμύριο χρήστες έχουν πλέον πρόσβαση στο Facebook ανώνυμα ]
    και δεν εμπαινε σε λεπτομερειες
  14. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

tsounami,
    Το άρθρο υπάρχει στο Osarena από το 2014 :):
    Περί Facebook και Tor
  15. Τρεις προτάσεις από μένα, σε περίπτωση που κάποιο μέλος έχει εμπειρία σε αυτές, μια που δεν έχουμε χρόνο για να διαβάζουμε στο δίκτυο.
    1) LXC, τα containers, ίσως ένας εναλλακτικός τρόπος να σηκώνουμε εικονικούς διακομιστές σε παλιά μηχανήματα, χωρίς πολλές απαιτήσεις και χώρο. Ίσως ένας ασφαλής τρόπος να τρέχουμε διαδικτυακές εφαρμογές που θεωρούμε ανασφαλείς και αναγκαζόμαστε να το κάνουμε
    2) Firejail. Μια απλή λύση ασφαλείας, κάτι που θα θυμίζει το sandboxie στους χρήστες windows.
    3) Με απλά Ελληνικά τα jails στα bsd. Τρέχω ένα μηχανάκι bsd εδώ και χρόνια και ακόμα δεν αξιώθηκα να μάθω και να στήνω jails χαχαχαχα.
  16. Hellena Παιδί για τις δουλειές του Forum

Αρέσει σε Pragma_linux
  17. Ευχαριστώ Έλενα! Πάλι μου'πεσαν τα γυαλιά μυωπίας φαίνεται και δεν τα είδα χαχα