Ο άνθρωπος και ο ρόλος του στην Γη

Συζήτηση στην κατηγορία 'Γενικά' που ξεκίνησε ο χρήστης asinoro, 5 Μαρ 2017.

1. asinoro Banned

Χάρη, το έχω δει ωραίο ντοκιμαντέρ, έχω δει πολλά για την εξέλιξη του πλανήτη μας, αυτό που δεν έχω δει ακόμα είναι μια πειστική, τεκμηριωμένη θεωρία για την δημιουργία των ωκεανών και γενικά του νερού. Οι θεωρίες των κομητών δεν με πείθουν γιατί η ποσότητα του νερού στην Γη είναι τεράστια, επίσης η θάλασσα έχει και αλάτι πως δημιουργήθηκε;
    Το ζήτημα του νερού το προσπερνάνε όλα τα ντοκιμαντέρ, δίνοντάς σου την εντύπωση ότι προϋπήρχε κάτι σαν δεδομένο και σε κάποια που γίνεται αναφορά και εκεί μια γρήγορη αναφορά στους κομήτες και τέρμα. Παρατήρησέ το.
    Βέβαια υπάρχουν και άλλα δύσκολα και αναπάντητα ερωτήματα όπως το μαγνητικό πεδίο που χωρίς αυτό δεν θα υπήρχε ατμόσφαιρα και νερό, η κλίση της Γης που δίνει τις εποχές κτλ.
  2. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

το doom και το wolfenstein (οι πρωτες εκδοσεις τους μοιαζουν παρα πολυ σαν gameplay), ουτως'η'αλλως ηταν μονο πιστολιδια, σκοτωμοι, και αιματα. δεν θυμαμαι ποτε να λυνεις γριφους και τετοια σε δαυτα. εκανες ντου και σκοτωνες, στο ενα ναζιαρηδες faskistes (wolfenstein), και στο αλλο κατι τερατακια, η, ζομπι (νομιζω οτι στο πρωτο doom ηταν ζομπι).

το νερο υπαρχει παντου στο διαστημα, οχι μονο στη γη. και παντα υπηρχε απο οταν δημιουργηθηκε το συμπαν. δεν φτιαχτηκε μετα. ολοκληροι αστεροειδεις αποτελουνται απο νερο σε μορφη παγου (λογω μεγαλου ψυχους). και η γη οταν δημιουργηθηκε, δημιουργηθηκε απο διαστημικα υλικα, μεσα στα οποια υπηρχε και νερο. οταν η επιφανεια της γης στερεοποιηθηκε και κρυωσε, τα καυτα εσωτερικα υλικα που ερεαν στην επιφανεια, ξερναγαν και υπερθερμο υδρατμο σε ποσοτητες εκατομμυριων κυβικων. μολις αυτος εφτασε στην επιφανεια κρυωσε και συμπυκνωθηκε σε νερο. το αλατι προηλθε και αυτο απο τα καυτα υλικα της γης που ειναι γεματα σε ορυκτα, αλλα και απο τη διαβρωση της επιφανειας που επισης ηταν γεματη απο ορυκτα, απο την ηφαιστειακη σταχτη, που υπηρχε παντου. δεν εχεις ακουσει για αλατορυχεια ποτε; τι νομιζεις οτι βγαζουν αποκειμεσα; ορυκτο αλατι, που δεν προλαβε να βγει στην επιφανεια, οσο η γη ηταν ακομα ρευστη.
  3. asinoro Banned

Πως δημιουργήθηκε το νερό όλο υποθέσεις είναι.

en.wikipedia.org/wiki/Origin_of_water_on_Earth

Το ορυκτό αλάτι έχει προέλθει από την καθίζηση των πρώτων ωκεανών.

Το αλάτι προέρχεται μέσα από το νερό, κυρίως τις θάλλασες.

Όταν δημιουργήθηκε ο πλανήτης Γη τουλάχιστον με αυτά που μας λένε, η θερμοκρασία του ήταν εκατομμύρια βαθμούς Κελσίου μια λάβα δηλαδή. Η λάβα αποτελείται μόνο από βαρέα μέταλλα, όπου όταν έρθει σε επαφή με τον αέρα ή το νερό δημιουργεί άλλα αέρια.

Τα αέρια είναι πιο ελαφριά από τα μέταλλα ώστε λόγο της βαρύτητας να βρίσκονται πάντα πιο ψηλά.

Το νερό H2O αποτελείτε από δύο άτομα υδρογόνου και ένα οξυγόνου.

Το υδρογόνο και το οξυγόνο είναι αέρια, άρα εάν υπάρχουν ίπτανται της λάβας κατά την δημιουργία του πλανήτη, οπότε δεν γίνεται να βρίσκονται εξαρχής μέσα στα διαστημικά υλικά λόγο υψηλών θερμοκρασιών και βαρύτητας.

Η Σελήνη είναι το κομμάτι το οποίο αποκολλήθηκε από την Γη μετά από κάποια σύγκρουση ουράνιου σώματος. Έτσι μας λένε!

Η Σελήνη είναι τελείως διαφορετική από την Γη.

Οι άνθρωποι τώρα με την επιστήμη προσπαθούν να εξηγήσουν τον κόσμο που ζούνε.

Ο άνθρωπος είναι από το πιο εξελιγμένα όντα του πλανήτη δεν παύει όμως να έχει ως πλάσμα περιορισμούς, π.χ στον εγκέφαλο, στην αντίληψη, στην μνήμη του για αυτό χρειάζεται υπολογιστές, κτλ. Έτσι ο άνθρωπος θα ψάχνει πάντα τον «δημιουργό του».
  4. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Ξεκινάμε με δύο πράγματα αυτονόητα: πρώτον, αν η επιστήμη, οποιαδήποτε επιστήμη, ισχυριζόταν ότι έχει απαντήσεις για τα πάντα, θα ήταν θρησκεία. Ξέρεις, από αυτές που βασίζονται σε δόγματα, δηλαδή αναπόδεικτους ισχυρισμούς που απαγορεύεται να αμφισβητήσεις.

Δεύτερον, για να καταρρίψεις μια θεωρία, χρειάζεται να έχεις μια άλλη, που να δίνει πιο πειστική και αποδείξιμη εξήγηση. Εσύ δεν έχεις τέτοια.

Πάμε τώρα στα επιστημονικά. Δεν ξέρουμε αδιαμφισβήτητα γιατί έχει νερό η Γη. Ξέρουμε όμως πώς δημιουργήθηκε το υδρογόνο και το οξυγόνο στο σύμπαν και κατ' επέκταση πώς δημιουργείται το νερό. Ξέρουμε επίσης ότι υδρογόνο, οξυγόνο και νερό υπάρχουν σε άλλα ουράνια σώματα, σε διάφορες μορφές. Χρησιμοποιώντας αυτή τη γνώση, και όχι υποθέσεις που βγάζουμε απ' το κεφάλι μας, έχουμε σχηματίσει δύο βασικές θεωρίες.

Η μία λέει ότι το νερό μεταφέρθηκε στη Γη από κομήτες. Έχουμε εξετάσει κομήτες και, μέχρι στιγμής, δεν έχουμε βρει ισχυρές αποδείξεις που να ενισχύουν αυτή τη θεωρία. Υπάρχει όμως μια μικρή επιφύλαξη, γιατί οι κομήτες που μπορέσαμε να εξετάσουμε ενδεχομένως να μην αποτελούν αντιπροσωπευτικό δείγμα. Δεν είναι όλοι οι κομήτες ίδιοι, ούτε κι έχουμε τη δυνατότητα να τους αναλύσουμε όλους.

Η πιο πρόσφατη θεωρία, η οποία ενισχύεται από στοιχεία που έχουμε καταφέρει να συλλέξουμε, λέει ότι η Γη δημιουργήθηκε έχοντας νερό εξαρχής. Όχι στην επιφάνεια, όπως είναι οι ωκεανοί σήμερα. Στο εσωτερικό. Αυτό συνέβη γιατί πιθανότατα (το «πιθανότατα» εδώ δε σημαίνει «λέω μια μπαρούφα για να υποστηρίξω μια θεωρία» αλλά ότι έχουμε ενδείξεις γι' αυτό. Δε θα εξηγούμε συνεχώς τη διαφορά των εννοιών στην καθομιλουμένη και σε εξειδικευμένους κλάδους) ο Δίας κάποια στιγμή βρέθηκε στη γειτονιά της νεογέννητης Γης και αποσταθεροποίησε την τροχιά μετεωριτών οι οποίοι ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο είδος, υπάρχουν από τις απαρχές της δημιουργίας του σύμπαντος και, μάντεψε, είχαν (έχουν) νερό. Αυτοί λοιπόν έπεσαν στη σούπα που ήταν η Γη στα πρώτα στάδια κι έτσι, όταν η Γη έγινε συμπαγής πλανήτης, είχε μέσα της νερό.

Αυτή η θεωρία είναι η πιο βάσιμη και, ξανά μέχρι στιγμής, δεν υπάρχει τίποτα απολύτως που να την καθιστά άκυρη.

Είπες, βλακωδώς και ατεκμηρίωτα:
    Ενδεικτικά τα πέντε πρώτα στοιχεία που υπάρχουν σε αφθονία στη Γη:
    • Οξυγόνο
    • Πυρίτιο
    • Αλουμίνιο
    • Σίδηρος
    • Ασβέστιο

Τα αντίστοιχα πέντε της Σελήνης:
    • Οξυγόνο
    • Πυρίτιο
    • Σίδηρος
    • Ασβέστιο
    • Τιτάνιο
    Βλέπεις κάτι κοινό; Από αυτά, τουλάχιστον το οξυγόνο και το πυρίτιο βρίσκονται στη Σελήνη σε ποσότητες ανάλογες με αυτές της Γης. Τα παραπάνω, σε συνδυασμό με κάποια άλλα στοιχεία, δηλώνουν ότι υπάρχει σύνδεση μεταξύ των δύο σωμάτων.

Για να καλύψουμε και τις λοιπές χαζομάρες που λες: υπήρξαν/υπάρχουν και συνέβησαν/συμβαίνουν πράγματα για τα οποία δεν έχουμε εξήγηση. Μπορεί να βρούμε την εξήγηση στο μέλλον, μπορεί και να μην τη βρούμε ποτέ. Κάποιοι άνθρωποι δεν αντέχουν να ζήσουν έτσι, με αναπάντητα ερωτήματα. Βρίσκουν λοιπόν καταφύγιο σε οτιδήποτε καλύπτει -φαινομενικά- αυτό το κενό. Σε θρησκείες, σε συνωμοσιολογίες για ηλίθια μυαλά, σε ιστορίες γι' αγρίους. Κάποιοι άλλοι άνθρωποι δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το ενδεχόμενο να μην απαντηθούν όλα τα ερωτήματά τους όσο ζουν. Έτσι λοιπόν, άλλοι χρειάζονται να πιστεύουν ότι υπάρχει «κάτι» εκεί έξω που φροντίζει για όλα, ψάχνουν λόγο για την ύπαρξη ολόκληρης της ύπαρξης κι όταν δεν τον βρίσκουν, τον επινοούν ή πιστεύουν τις επινοήσεις άλλων, ενώ άλλοι απλά ζουν και, αν υπάρχουν απαντήσεις, καλώς να τις μάθουμε.

Κι ερχόμαστε σε εσένα προσωπικά. Αν είχες πραγματικές απορίες και ειλικρινή διάθεση να μάθεις, εγώ από πλευράς μου θα έκανα τα αδύνατα δυνατά για να σε βοηθήσω, στο βαθμό που θα μπορούσα. Δεν έχεις όμως τέτοια πρόθεση.

Τι κάνεις; Τόσο καιρό μας γράφεις κατεβατά με συγκεχυμένες πληροφορίες ή «πληροφορίες» που είναι πασιφανές ότι δεν έχουν γίνει κτήμα σου αλλά είναι απλά ό,τι επέλεξες να κρατήσεις και δεν το καταλαβαίνεις. Προέρχονται δε από αμφιβόλου ποιότητας χώρους, διαδικτυακούς και μη. Και δε ρωτάς καν για να μάθεις αν ισχύουν αλλά τα αναπαράγεις ως δεδομένα, και καλά για να ενημερώσεις, ενώ είναι επίσης πασιφανής η «κοσμοθεωρία» που διαμορφώνει τα γραφόμενά σου. Να στο πω και πιο απλά: κάποιος που δεν ξέρει, δε μπορεί να καταλάβει ότι δεν ξέρεις. Κάποιος που ξέρει όμως, γνωρίζει ότι λες χαζομάρες από την πρώτη πρόταση και τραβάει τα μαλλιά του. Τόσοι στο έχουν πει κι εσύ συνεχίζεις ακάθεκτος.

Κι όλα αυτά με εντελώς διαλυμένη σύνταξη, κάτι που έχει ως αποτέλεσμα το να μη βγάζουν νόημα αυτά που γράφεις και να μη μπορεί να τα διαβάσει άνθρωπος χωρίς να πάθει κράμπες ο εγκέφαλός του.

Κι εντάξει η σύνταξη, ας την προσπεράσουμε. Όμως, και θα το γράψω με έντονα γράμματα, μήπως και το εμπεδώσεις, την επόμενη φορά που θα ισχυριστείς κάτι, οτιδήποτε κι αν είναι αυτό, χωρίς την απαραίτητη τεκμηρίωση, εγώ προσωπικά θα σε σουτάρω από αυτό εδώ το forum. Και κάτσε μετά εσύ και φιλοσόφησε τους λόγους για τους οποίους θα είναι η δεύτερη ( ; ) φορά που θα έχεις αποκλειστεί από διαδικτυακό τόπο.
    Αρέσει σε Χάρης
  5. asinoro Banned

Sulrain, με άφησες άναυδο με την εξαιρετική επιστημονική σου ανάλυση, δεν ξέχασες βέβαια να δείξεις και την ποιότητά σου με τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς.
    Την επόμενη φορά που θα πας διακοπές, να πας στην Σελήνη και που είσαι, μην ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου και το σκάφανδρο!
    Δικό σου είναι το μαγαζί και παίζεις μπάλα όπως εσύ θέλεις, βλέπω δεν αντέχεις την κριτική, μιας και είσαι παντογνώστης γιατί πρέπει να σε ρωτάνε για να μαθαίνουν, αφού φαίνεται να τα ξέρεις όλα!
    Αναρωτιέμαι η δασκάλα σου σε ρώταγε όταν ήσουν μικρός για να μαθαίνει;
  6. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Δεν ήταν επιστημονική ανάλυση, γιατί δεν είμαι επιστήμονας. Ήταν απλά κάποια τεκμηριωμένα πράγματα, μέρος της γνώσης που έχει η ανθρωπότητα. Μπορείς πολύ άνετα να τα αντικρούσεις, είτε αποδεικνύοντας ότι η τεκμηρίωση δεν ισχύει είτε παρουσιάζοντας κάποια ιδανικότερη θεωρία, με την αντίστοιχη τεκμηρίωση.

Εσύ, στο ίδιο νήμα, ξεκίνησες με το «ρόλο» του ανθρώπου στη Γη, πέρασες στην εξέλιξη και το DNA, μας είπες για το πώς έχουν φτερά οι νυχτερίδες κι έφτασες να αμφισβητείς ολόκληρες θεωρίες, με την αιτιολογία ότι «δε σε πείθουν». Είσαι επιστήμονας κάποιου σχετικού κλάδου ή κατέχεις όλη τη γνώση του σύμπαντος, ώστε να έχει κάποια σημασία το τι σε πείθει και τι όχι; Και μετά από τόσα που έχεις γράψει, κανένας δεν έχει καταλάβει τι στο καλό θέλεις να πεις.

Για την ποιότητά μου (ή την έλλειψη αυτής), δεν έχω να πω κάτι. Σε δημόσιο χώρο είμαστε και κρινόμαστε όλοι. Όποιος/α θεωρεί ότι προκαλώ πρόβλημα, μπορεί να κάνει από αναφορά μέχρι και να ζητήσει την αποπομπή μου. Δεν ξέρω ποια γλώσσα μιλάς αλλά το να λέει κάποιος ότι λες χαζομάρες -και να το αιτιολογεί κιόλας- δεν είναι προσωπικός χαρακτηρισμός.

Στην περισπούδαστη απάντησή σου
    θα απαντήσω απλά κάτι που είχα πει παλιότερα: Όταν λες κάποιον ηλίθιο (αμόρφωτο/ανεγκέφαλο/πρόβατο/στόκο κλπ.) και δεν έχει να αντιτάξει κάποιο σοβαρό επιχείρημα, παρουσιάζει conflict το ένστικτο της αντίδρασης στην «προσβολή» με το ότι τον κάνεις να αναρωτηθεί (παροδικά έστω) μήπως είναι όντως ηλίθιος. Αυτό οδηγεί στο «Error: insufficient intelligence» και παρουσιάζεται το αποτέλεσμα «Aggressive response without thinking --force».

Εγώ δε σε αποκάλεσα ηλίθιο. Είπα όμως ότι αυτά που λες είναι ηλίθια. Και δες πώς αντέδρασες. Η αντίδραση σου δηλώνει κάτι για εσένα, όχι για εμένα.

Το osarena δεν είναι μαγαζί και σίγουρα δεν είναι δικό μου. Έχει όμως καταφέρει όλα αυτά τα χρόνια, με τη στήριξη του κόσμου, να κατακτήσει μια σημαντική θέση στην ελληνόφωνη γωνιά του διαδικτύου κι αυτό δεν έγινε τυχαία, ούτε με το να λέει ο καθένας ό,τι του κατέβει. Εφόσον λοιπόν κάποιοι άνθρωποι έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στο να ενημερώνουν συνανθρώπους, δεν επιτρέπεται ούτε σε εσένα ούτε σε κανέναν άλλο να χέζει πάνω σε αυτά που προσπαθούμε να κάνουμε.

Από τότε που εμφανίστηκες εδώ, κάθε τρεις και λίγο ασχολούμαστε με αυτά που γράφεις. Έχουμε κάνει ένα σωρό συζητήσεις για το πώς θα σε αντιμετωπίσουμε, ενώ υπάρχουν και παράπονα από τον κόσμο για εσένα. Κι όμως, σου δόθηκαν τόσες ευκαιρίες. Αλλά το τραβάς και το τραβάς άσχημα.

Όταν αποφασίσεις να μου κάνεις κριτική, εδώ είμαι. Τίποτα από όσα είπες όμως δεν είναι κριτική.

Κλείνοντας, σε αντίθεση με εσένα, έχω τη δυνατότητα να καταλαβαίνω πού είναι τα όρια της γνώσης μου. Όταν κάτι τα ξεπερνάει, δε θα με δεις να μιλάω, ούτε να εκφέρω «άποψη». Το βουλώνω και μαθαίνω, διαβάζοντας αλλά και παρακολουθώντας ανθρώπους που σίγουρα έχουν περισσότερη γνώση από εμένα. Και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι.
  7. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

soulrain πως δεν ειναι επιστημονας; ειναι βιοχημικος, αστρονομος, τεχνικος αναλυτης, αστροναΠτης(?), γενετιστης, προγραμματιστης, Ο ΘΕΟΣ, Ο ΚΘΟΥΛΟΥ, Ο ΤΣΑΚ ΝΟΡΙΣ... τα παντα ειναι...

καταλαβες; δεν φτανει που μας εχει φλωμωσει στα λιακοπσεκαζμενα, μας ειρωνευται και αποπανω. αντι να βογγαει ο γαιδαρος βογγαει το σαμαρι.
    Αρέσει σε mikeius666p
  8. asinoro Banned

Τώρα ειλικρινά πες μου τι να σου απαντήσω;

9. Κοίτα Ασύνορο, μέχρι τώρα έχουν βγει διάφορες θεωρίες που προσπαθούν να εξηγήσουν την ύπαρξη του νερού. Μερικές είναι:

1. Το νερό προήλθε σε μεγάλο μέρος από τους κομήτες. Μην ξεχνάμε πως η ηλικία της Γης είναι πολύ μεγάλη. Είναι κοντά 4,5 δις χρόνια. Οπότε υπήρχε χρόνος να πέσουν αρκετοί κομήτες με παγοκρυστάλλους η πάγο.

2. Από ένωση του υδρογόνου με το οξυγόνο. Το υδρογόνο, υπήρχε σίγουρα σε μεγάλη ποσότητα στο νέφος αερίων που έφτιαξε το ηλιακό σύστημα. Μπορούμε ανάλογα να πούμε πως υπήρχε και οξυγόνο. Το οξυγόνο, δεν είναι τόσο σπάνιο αέριο όσο νομίζουμε. Βγαίνει και από τα σουπερνόβα.

3. Το οξυγόνο που έφτιαξαν με τη φωτοσύνθεση τα πρώτα φυτοπλαγκτόν, ήταν αρκετό, για να δώσει ακόμα κι' άλλο νερό με την ένωση του με το υπάρχον υδρογόνο.

Παρακολουθώντας το ντοκιμαντέρ, καταλαβαίνεις πως η Γη στα πρώτα στάδια, και καθώς γύριζε στην τροχιά της, μάζευε και αέρια (με τη βαρύτητα), από τα εναπομείναντα του νέφους αερίων του ηλιακού συστήματος, μπορεί και υδρατμούς.

Γιατί η Σελήνη δεν έχει νερο. Για τη Σελήνη υπάρχουν δύο εκδοχές. Μία, να δημιουργήθηκε από την σύγκρουση της Γης με τον πλανήτη Θεία, που ήταν σε κοντινή τροχιά. Στη συνέχεια τα υλικά της Θείας, ενσωματώθηκαν στη Γη, και τα συντρίμμια μπήκαν σε τροχιά και έφτιαξαν τη Σελήνη.
    Η άλλη εκδοχή είναι η Σελήνη να ήταν περιφερόμενο ουράνιο σώμα και να παγιδεύτηκε στην τροχιά της Γης.

Η Σελήνη δεν έχει μεγάλο βάρος, άρα δεν μπορούσε εύκολα να τραβήξει ατμόσφαιρα. Με μαγνητικό πεδίο δεν ξέρω, αν δεν έχει, ο ηλιακός άνεμος έβγαλε την ατμόσφαιρα, και τυχόν νερό εξατμίσθηκε. Στη συνέχεια, το έδαφος από την θερμότητα, την ψύξη, και τους μετεωρίτες έγινε σκόνη.

Ο Άρης εικάζεται πως είχε νερό. Αργότερα, η ηφαιστειακή δραστηριότητα άδειασε τα μεταλλικά υλικά από το εσωτερικό του, και έτσι έχασε το μαγνητικό πεδίο. Αυτό, είχε σαν αποτέλεσμα ο ηλιακός άνεμος να διασκορπίσει την ατμόσφαιρα, και το νερό στο διάστημα.

Το αλάτι. Η θεωρία που διάβασα είναι πως το αλάτι της θάλασσας το φέρνουν τα ποτάμια από τα άλατα των εδαφών. Και οι λίμνες; Οι λίμνες είναι πιο νέες, δεν είναι τόσο παλιές. Ορισμένες όμως έχουν αλατότητα, όπως η Νεκρά Θάλασσα.
  10. Δεύτερον, για να καταρρίψεις μια θεωρία, χρειάζεται να έχεις μια άλλη, που να δίνει πιο πειστική και αποδείξιμη εξήγηση.

Ακριβώς. Η να αποδείξεις το άτοπο της παρούσας θεωρίας. Για παράδειγμα αυτό που είχαμε συζητήσει παλιότερα με τη σκοτεινή ύλη.

Κάποιοι άνθρωποι δεν αντέχουν να ζήσουν έτσι, με αναπάντητα ερωτήματα.

Τελικά, ορισμένα αναπάντητα ερωτήματα είναι και ένας ρομαντισμός. Είναι ρομαντικό να κοιτάς τον έναστρο ουρανό τη νύχτα, και να λες άραγε πως να... άραγε τι να... τι απέραντο...τι ομορφιά...τι μυστήριο...

Τι κάνεις; Τόσο καιρό μας γράφεις κατεβατά με συγκεχυμένες πληροφορίες ή «πληροφορίες» που είναι πασιφανές ότι δεν έχουν γίνει κτήμα σου αλλά είναι απλά ό,τι επέλεξες να κρατήσεις και δεν το καταλαβαίνεις. Προέρχονται δε από αμφιβόλου ποιότητας χώρους, διαδικτυακούς και μη.

Συμφωνώ και εγώ, πως το Ασύνορο πιάνει μεγάλα θέματα, όπως η σύγχρονη γεωπολιτική κατάσταση, και μετά αντί για αναλυτικό άρθρο, φτιάχνει κάτι πρόχειρο τουρλού τουρλού. :wtf

Συμφωνώ πως για να ρίξεις ένα θέμα πρέπει να το ξέρεις αρκετά πριν το θέσεις για συζήτηση. Όπως του είχα πει και παλιότερα, θα μπορούσε να κάνει μια παρουσίαση μιας διανομής, ενός game, η ενός hardware part.
  11. asinoro Banned

Εφόσον όλα είναι θεωρίες, αυτή είναι η δικιά μου θεωρία για την εξέλιξη της Γης με τα επιστημονικά δεδομένα που έχω διαβάσει και είναι η εξής:

Η ηλικία του Ήλιου εκτιμάται κατά προσέγγιση στα 4.7 δισεκατομμύρια χρόνια, της Γης στα 4.5 και της Σελήνης στα 4.4.

Τι υποθέτω ότι έγινε, όταν άρχισε να ψύχεται η Γη μετά από 300 εκατομμύρια χρόνια, όσα είναι και τα γενέθλια χρόνια της Σελήνης ακόμα ρευστή όπως ήταν την χτύπησε περίπου στο κέντρο ένας τεράστιος παγωμένος μετεωρίτης, ο οποίος κουβαλούσε όλα τα νερά που έχουμε στην Γη. Η σύγκρουση ήταν τόσο σφοδρή ώστε αποκολλήθηκε ένα μεγάλο κομμάτι της Γης, από το οποίο δημιουργήθηκε η Σελήνη. Η Σελήνη παρότι αποκολλήθηκε έμεινε λόγο βαρύτητας σε μικρή απόσταση από την Γη αλλά η σύγκρουση ήταν τέτοια ώστε να μην της δώσει περιστροφή.

Αντιθέτως, η σύγκρουση αυτή έδωσε στην Γη την ώθηση περιστροφής γύρο από τον εαυτό της, τις 24 ώρες που έχουμε σήμερα και την κλίση που έχει χάρη στην οποία έχουμε τις εποχές.

Αυτή η περιστροφή δημιούργησε το μαγνητικό πεδίο της Γης από την τριβή του ταχύτερου ρευστού μάγματος στο κέντρο του πλανήτη με τα πιο στερεά ψυχόμενα ανώτερα στρώματα του φλοιού της.

Το μαγνητικό πεδίο άρχισε να προστατεύει την ατμόσφαιρα από τις ηλιακές ραδιενεργές ακτινοβολίες και ηλιακούς ανέμους.

Λόγο της ήδη υπάρχουσας βαρύτητας οι υδρατμοί νερού που εξαερώθηκαν από την σύγκρουση παγιδεύτηκαν στο βαρυτικό πεδίο της Γης και προστατευμένοι από το μαγνητικό πεδίο παρέμειναν στην νέο δημιουργήσα ατμόσφαιρα της.

Ο παγωμένος κομήτης είχε στις αποσκευές του, τους πρώτους οργανισμούς πρωτόζωα τα οποία κατάφεραν να ζήσουν από την πρόσκρουση. Έτσι τώρα με την υγροποίηση σταδιακά των υδρατμών που είχαν εξαερωθεί από την σφοδρή πρόσκρουση και έχοντας ζεστές θερμοκρασίες το περιβάλλον είναι έτοιμο να αρχίσει να δημιουργεί και να επαυξάνει αυτό που ονομάζουμε ζωή.

Το DNA είναι ήδη εκεί το μόνο που απομένει είναι η συνεχής μετάλλαξή του και η διασπορά της ζωής.

12. Καλά, αυτά αφορούσαν το DOOM I. Από το DOOM II όμως δεν ήταν απλά τα μπαμ μπουμ. Στο DOOM II υπήρχαν τεράστιοι χώροι, γι' αυτό εισήγαγαν και τον χάρτη. Επίσης, ξεκίναγε και μια στρατηγική για το πως θα έτρωγες τα τέρατα, αλλιώς σε τρώγανε εύκολα. Στο DOOM 3 και μετά, ίσως και στο ΙΙ δεν θυμάμαι, ξεκίναγαν γρίφοι (και στα Quake).

Μην ξεχνάς, πως εκτός από το shoot, έπρεπε σε κάθε level να βρίσκεις την έξοδο. Μερικές πόρτες ήταν κλειδωμένες. Σε κάποιο άλλο σημείο του level υπήρχε κουμπί που άνοιγε μια άλλη πόρτα, έπρεπε να το βρεις. Επίσης, κρυμμένα ασανσέρ, και από το 3 και μετά κάθε αποστολή είχε και το σκοπό της. Για παράδειγμα να απενεργοποιήσεις τη γεννήτρια. Για να την απενεργοποιήσεις ήθελε 3 διακόπτες κρυμμένους στο level. Έπρεπε έναν έναν να τον βρεις και είχε σπαζοκεφαλιές.

Πολλές φορές έκανα πολλή ώρα, περιπλανιόμουν και δεν έβρισκα τον τρίτο διακόπτη. Άμα γύριζες και τους τρεις μοχλούς, απενεργοποιείται ο αντιδραστήρας, γινόταν σεισμός και άρχιζε να γκρεμίζεται το facility. Πριν να γκρεμιστεί έπρεπε να τρέξεις και να βρεις την έξοδο. Και αρκετά άλλα. Ορισμένες πόρτες είχαν ηλεκτρονική πλακέτα που έπρεπε να την βρεις, και άλλοτε πάταγες στους υπολογιστές ορισμένα πράγματα. Δεν ήταν μόνο να τρως τα τέρατα. Για θυμήσου τους υπονόμους, που έπρεπε να μπειςστον υπόνομο για να βγεις αλλού στο level, και τι περιπλάνηση είχε, και έλεγες που είναι η έξοδος;

Πάντως το DOOM 4, δεν θέλει απαραίτητα Ryzen και κολοκύθια. Σε υπολογιστή που έπαιζε το 3, παίζει και το 4 σιγά. Σε χαμηλότερη ανάλυση.
  13. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

μονο το wolfenstein και το doom 1 εχω παιξει. τα αλλα δεν τα εχω δει καθολου. μονο gameplays σε βιντεο εχω δει

14. Να'τα, φτάνουμε σιγά-σιγά και στο εξωγήινο DNA από κομήτες που μπορεί να είναι μετεωρίτες. Καλά πάμε!
    Ασύνορε σταμάτα να γράφεις σαχλαμάρες. Σύνερθε! Είσαι αστοιχείωτος. Οι θεωρίες της ΝΑΣΑ για την ύπαρξη αμινοξέων, RNA ή και DΝΑ σε πιθανό κομήτη που χτύπησε τη γη είναι υποθετικές και πάλι δεν εξηγούν αυτόματα όλη τη διαδικασία της γέννησης της ζωής. Οι περισσότερες είναι υποθέσεις εργασίας. Αυτό το φόρουμ ασχολείται με το ελεύθερο λογισμικό και με κοινωνικά θέματα. Δημιουργείς σύγχιση με προπαγανδιστικό βάθος. Κάνεις αντιγραφή και επικόληση θεωρίες για εντυπωσιασμό. Γιατί δε πας σε έλληνες φυσικούς, βιολόγους, γιατρούς κ.α. επιστήμονες να διατυπώσεις τις απόψεις σου, να δεις τι θα σου πούνε; Έχει πολλά επιστημονικά φόρουμ να κάνεις επείδηξη των γνώσεών σου και των θεωριών σου. Και άλλα συνωμοσιολογικά με πάμπολλες επεκτάσεις. Τι κάνεις εδώ; Εγώ προσωπικά δε θα ξανασπαταλήσω δευτερόλεπτο να σε διαβάσω!
  15. Και εγώ αυτό θα του έλεγα, πρώτο το ότι τη στιγμή που κάπου ρε παιδί μου δεν είσαι ευπρόσδεκτος, και σου το λένε ξεκάθαρα τα μέλη, το να παραμένεις είναι χαζομάρα. Ακόμα, είναι χάσιμο χρόνου να διαβάζει κάποιος από το διαδίκτυο τις διάφορες γενικολογίες, αοριστολογίες, αερολογίες, πολλές φορές ανακριβή και λανθασμένα πράγματα, και στη συνέχεια να προσπαθεί να ανοίξει νήμα ανακατεύοντας μερικά από τα παραπάνω, είναι χάσιμο χρόνου, και φθορά.

Δεν είναι καν ένα χόμπι η ενασχόληση αυτό. Ξέρεις, είμαι από αυτούς που δεν είναι στους “υπέρ” του διαδικτύου. Δεν λέω σημαντική πηγή πληροφοριών όπως για μαγαζιά, προϊόντα, διανομές, αλλά υπάρχουν και πολλά που είναι αρνητικά. Ειδήσεις προπαγάνδα, χαζο-videos, facebook, τέτοια, που έχουν μονοπωλήσει το ενδιαφέρον πολλών. Στην ουσία τους κλέβουν τον χρόνο, που θα μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο πιο καλό.

Από ότι είχε πει παλιότερα ο Ασύνορος, είναι στην επαρχία, και πως έχει ελεύθερο χρόνο. Εγώ θα του πρότεινα άλλες ενασχολήσεις με πρώτο τον ραδιοερασιτεχνισμό, γιατί εκτός πόλης δεν υπάρχει ο ηλεκτρονικός θόρυβος. Η την ραδιοακρόαση, που ειδικά τη νύχτα είναι πολύ ρομαντική, ενδιαφέρουσα και τραβηχτική.

Η άλλα, όπως η ζωοφιλία, να περιποιείσαι τα ζώα της γειτονιάς σου, η να φυτεύεις φυτά, η να διαβάζεις αφού έχεις ηρεμία, η να μάθεις την linux command line, τόσα πολλά υπάρχουν.

Το να κάθεσαι τώρα να διαβάζεις διάφορα “λιάκο”, και στη συνέχεια να πας να βγάλεις νήμα...

Είναι σαν να είναι κοντά σε μια παραλία ο Ασύνορος, και παίρνει έναν κουβά, τον γεμίζει, και πάει και τον αδειάζει στη θάλασσα λέγοντας “κάτσε, βρήκα ασχολία, ας γεμίζω νερό την θάλασσα”.

Το να κάνεις νήμα με κάτι εντελώς κοινότυπο, χωρίς να έχεις και τις γνώσεις, είναι σαν να πηγαίνεις έξω στο ύπαιθρο και να σπας πέτρες.

Δεν λέω, πως βλέπω με μια συμπάθεια τον Ασύνορο, ως γραφικό, επιμένω όμως στην άποψη πως αν ήμουνα στη θέση του θα το έριχνα σε άλλα χόμπι, με πρώτο το SWL.
  16. asinoro Banned

Ρε σεις παρακολουθείτε και διαβάζετε λιακό σαν κρυφο.... για να είστε ενήμεροι; Γιατί εγώ δεν παρακολουθώ σχεδόν καθόλου Ελλάδα, παρά μόνο κάποιες λίγες ειδήσεις στο ίντερνετ για να βλέπω μέχρι που θα φτάσει η κατάντια μας. Την τηλεόραση την έχω κόψει από το 2010, να είναι καλά το διαδίκτυο με τον όγκο πληροφοριών κατάλληλο για όλες τις ανάγκες.
    Για ειδήσεις ενημερώνομαι στο πως θα πάει ο κόσμος, από τους παγκόσμιους ιστοχώρους, σας ενημερώνω ότι δεν πάει καθόλου καλά και πολύ φοβάμαι ότι το ολοκαύτωμα τελικά δεν θα το γλιτώσουμε.
    Τώρα σας βλέπω να γκρινιάζετε, όχι όλοι, για το πόσο σας φταίει ο asinoro, εδώ ο κόσμος καίγεται και σεις την απίστευτη Ελληνική μουρμούρα!

Γράφω που και που κάτι διαφορετικό για να σπάσει η μονοτονία της μιζέριας μας, δεν σας αρέσει; Καλώς, ασχοληθείτε με την ουτοπιστική ιδεολογία του αναρχισμού και με ότι άλλο ενδιαφέρει την μικρή ομάδα σας.
  17. Ασύνορο θα διαφωνήσω, και θα πω, πως ορισμένοι συμμετέχοντες και μέλη, δεν προσπάθησαν να σε διώξουν, αλλά σου είπαν μέχρι τώρα πολλές παρεναίσεις μήπως και αλλάξεις ρότα. Εσύ όμως εξακολουθείς το βιολί σου, και βάζεις για συζήτηση θέματα που νευριάζουν.

Δες και εσύ πως θέμα με τίτλο “Ο άνθρωπος και ο ρόλος του στη Γη”, είναι μπανάλ, και δεύτερο είναι γραφικό. Είναι θέμα που θα το δεις σε έντυπα των Μαρτύρων του Ιεχωβά, και στη συνέχεια το επόμενο αγαπημένο θέμα είναι το “Πλησιάζουμε στον Αρμαγεδώνα”;

Ποιοι είναι οι παγκόσμιοι ιστοχώροι, ελπίζω να μην εννοείς ειδησειογραφικοί. Περιμένεις να ενημερωθείς από ιστοσελίδες σαν τις CNN, Russia Today, Europe Today, ελπίζω όχι.

Και η περίφημη λογική που είναι, αν λες πως φοβάσαι για ολοκαύτωμα, αυτό αν το βάλεις και το σκεφτείς θα δεις πως δεν τους συμφέρει. Η στρατιωτική αναμέτρηση ήταν ένας φόβος που ήταν διάχυτος επί ψυχρού πολέμου, τη δεκαετία 50 έως 80 πολύ περισσότερο. Δεν ρισκάρουν να χάσουν ολοκληρωτικά τα χρήματα τους οι τράπεζες και οι μεγιστάνες του πλούτου με τον τρόπο αυτό.
  18. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

η σελιδα αφορα ΤΟ ΛΙΝΟΥΚΣ με τις οποιες προεκτασεις του (open sores / sic = open source), ΚΑΙ ΟΧΙ ανυπαρκτες συνομωσιολογιες, ασχετες εντελως με το αντικειμενο. να υποθεσω βεβαια οτι ολα αυτα που λες εδω, αφου δεν βλεπεις το χαζοκουτι με το τηλεκοντρολ, τα εχεις διαβασει απο τις επιστημονικες πηγες σου στο ιντερνετς, ε;...

και να πως γινεται μια κακη εκμεταλλευση της ανωνυμιας. οτι δυστυχως βρισκεις πληροφοριες για ολους. ακομα και οι στοκοι βρισκουν καταφυγιο και απηχηση στο ιντερνετς. που στην πραγματικη ζωη, ολοι θα τους εκλαναν. η φυσικη επιλογη θα απομονωνε τα ηλιθια γονιδα, ωστε να μην θεσουν σε κινδυνο την επιβιωση του ειδους

ε, οχι και ΡΕ!... οχι και ΡΕ!... σκετο "πουστη"!... πεσε πουστη!...

εγω ειμαι ΚΟΥΜΜΟΥΝΙΣΤΗΣ!... ΓΚΕΓΚΕ?... ΧΡΥΣΑΥΓΟΥΛΗ!...
  19. asinoro Banned

Ούτε κομούνι είμαι, ούτε αναρχοκομούνι, ούτε αναρχοφασίστας, ούτε σκέτο φασίστας, ούτε χρυσαύγουλος, ούτε δεξιός, ούτε αριστερός, ούτε οτιδήποτε. Επειδή εσείς έχετε την ανάγκη να έχετε ταμπέλα με γεια σας, αλλά σώνει και καλά κάποιος να έχει ταμπέλα επειδή έτσι έχετε μάθει; Τόσο κολλημένοι είστε;

Εάν θα γίνει ή όχι το ολοκαύτωμα θα εξαρτηθεί κατά πόσο ελέγχονται τα όπλα μαζικής καταστροφής και από ποιους. Εάν π.χ αμολήσεις ένα βιολογικό όπλο που στο εργαστήριο το έχεις ελέγξει πάμπολλες φορές και έχεις το αντίδοτο εμβόλιο, αυτό που δεν ξέρεις είναι το πως θα εξελιχθεί στο φυσικό περιβάλλον, τι μετάλλαξη θα κάνει και σε ποιο χρόνο.
    Όχι ότι δεν τα γνωρίζουν, αλλά αυτό που μας έχει διδάξει η ιστορία είναι ότι γίνονται λάθει που μπορεί πολλές φορές να είναι τραγικά. Βλέπε Τσέρνομπιλ και τώρα Φουκοσίμα.
  20. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

http://forum.osarena.net/threads/Σε-πόσες-μέρες-πέφτει-μια-κυβέρνηση.5556/
    οχι βρε, δεν εισαι καθολου φασιστας. με λες δηλαδη, οτι αυτο παραπανω ηταν απλα μια πλακιτσα;...

α, καλα, τωρα το τερματισαμε. τωρα τι να σχολιασω εδω; σταματαω γιατι πονεσε ο εγκεφαλος μου