Παιχνιδια windows στο linux

Συζήτηση στην κατηγορία 'Παιχνίδια-Νέες κυκλοφορίες' που ξεκίνησε ο χρήστης stoiximan, 1 Νοε 2016.

1. Παιδια καλησπερα.Ηθελα να πω την εμπειρια μου σχετικα με το πως τρεχουνε τα παιχνιδια των windows
    σε Linux.Αυτη την στιγμη τρεχω ubuntu 16,04 και να πω την αληθεια δεν ειχα ενημερωθει οτι η AMD δεν υποστηριζει την συγκεκριμενη εκδοση,φρικαρα μολις το εμαθα και δεν ηθελα να κανω παλι εγκατασταση
    παλαιοτερης εκδοσης του ubuntu.Eλα που ομως το ατιμο το ubuntu μου επεφυλασε παλι μια ευχαριστη εκπληξη.
    Τον δισκο μου τον εχω χωρισμενο με windows 10 και ubuntu.Στα windows εχω βαλει αρκετα παιχνιδια.Ενα απο αυτα ειναι και το crysis 2 ,πολυ απαιτητικο παιχνιδι.Στα windows το παιχνιδι μετα απο λιγο παιξιμο μου εβγαζε κοκκινη οθονη και το pc εκανε επανεκκινηση και εδω ερχεται η εκπληξη απο το ubuntu.Το τρεχει αψογα μεσα απο το εκτελεσιμο που υπαρχει στα windows,δηλαδη δεν το εχω κανει εγκατασταση στο wine.Απιστευτο μου φαινεται χωρις καν κλειστους οδηγους to ubuntu να το τρεχει ετσι.Μεσα στο wine εχω καταφερει να τρεξω πολλα παιχνιδια και για να λεω την αληθεια τα περισσοτερα σπασμενα ,αλλα να τρεχει και παιχιδια μεσα απο τα windows ειναι απιστευτο. Αυτο που θα ηθελα και απο εσας ειναι μεσα απο αυτο το thread να μοιραστουμε τετοιες εμπειριες.Καλη συνεχεια και συνεχιστε την υπεροχη δουλεια-προσφορα που κανετε σε ολους μας
    Αρέσει σε chrisinux και kouros17
  2. άντε να έρθει αυτό το Vulcan για να ξεκινίσουν να βγάζουν videogames και στο Linux.Βαρέθηκα το μονοπώλιο της Microsoft.Είναι άδικο να βγάζουν παιχνίδια μόνο για τα Windows

3. Ερχεται με φορα φιλε μου.Υπομονη
    Αρέσει σε mikeius666p
  4. Θα χαρώ πολύ το όνειρο μου να γίνει επί τέλους πραγματικότητα και να μπορώ να προτείνω ελεύθερα το Λίνουξ στους φίλους μου για gaming.Θα είναι πάρα πολύ εύκολο μετά να τους πείσω να παρατήσουν τα Windows.Φαντάζομαι βέβαια ότι το Vulcan θα παίζει σε νεότερα παιχνίδια αλλά δεν βαριέσαι ας γίνει η αρχή και βλέπουμε ύστερα