Παντζούρια 10 και "σεβασμός στον χρήστη" (ΛΟΛ!!!...)

Συζήτηση στην κατηγορία 'Ανωνυμία και Ιδιωτικότητα' που ξεκίνησε ο χρήστης DarkGoth, 5 Μαρ 2017.

1. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

το αλλο με τον τοτο το ξερετε;... εβαλα χθες τα παντζουρια 10 στον εξομοιωτη, (μας τα'πρηξες με τον εξομοιωτη!... :p ), για να δω ποσο επικη μαλακια ειναι (ειναι μαλακια επικων διαστασεων τελικα, πολυ χειροτερη απ'οσο πιστευα δυστυχως). τα ανοιγω σημερα και ειπα να τα συνδεσω στο ιντερνετς, να δω τι θα κανουν (η εγκατασταση εγινε χωρις ιντερνετς). τι εγινε μετα απο κανα διωρο;... ιδου!... θαυμαστε (screenshots, or, it didn't happen):...

μπορει να μην με αρεσουν λετε;... εχει μηπως καποια σημασια;... βρε κουτα, η μικρομαλακια ξερει καλυτερα απο μενα, τι με αρεσει και τι οχι... αληθεια!...

και τι εγινε, που δεν ζητησε ποτε την εγκριση μου, ουτε με ενημερωσε ποτε σχετικα, για να τα κατεβασει ολα αυτα;

και τι εγινε, που κανει το "μηχανημα" testbench για τα updates της (γιατι εκλεισε το τμημα testing) εν αγνοια μου;

και τι εγινε, που κανει το "μηχανημα" adware, για να με κατασκοπευει, και να με κατεβαζει ολη αυτη τη σαβουρα;

και τι εγινε, που επειδη δεν εχω τερατα σκληρους, εχω ηδη ελλειψη χωρου στον ηδη μικρο loopdev "σκληρο";

και τι εγινε, που δουλευε επι 2 ωρες το βασικο συστημα τερμα swapping, και σουρνωταν σαν νεκρο σαλιγκαρι;

ολα αυτα ειναι λεπτομερειες αφου ολα αυτα τα σαβουρια με αρεσουν. τι ειπατε, δεν με αρεσουν;... ΟΧΙ... ΜΕ ΑΡΕΣΟΥΝ... ΑΦΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ Η ΜΙΚΡΟΜΑΛΑΚΙΑ ΜΕ ΑΡΕΣΟΥΝ!...

Υ.Γ:... ασιχτιρ τα κουναβια!... μη χεσω το redmont τους μεσα!...
    Αρέσει σε Pragma_linux και matthew
  2. Μιας και τάχεις, κάνε μια δοκιμή να τους σηκώσεις KDE Plasma για windows. Στα 7άρια-8άρια έτρεχαν αρκετές εφαρμογές KDE και το μενού. Εχω απορία αν τρέχουν και στα 10 (binaries).
  3. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

τι απο αυτα θα βαλω; το "app stores / package managers"; γιατι τα αλλα ειναι μεμονωμενα προγραμματα απ'οτι βλεπω. η, να τα ριξω ολα μεσα; μαλλον θα κανω το τελευταιο
  4. Dark, τι επεξεργαστή,ραμ και κάρτα γραφικών διαθέτεις; και πως γράφεις επάνω στην εικόνα διότι το ψάχνω καιρό αυτό.Ρε συ Darkgoth,εκεί που είχα πείσει κάποιον να βάλει Λίνουξ, τηλεφωνεί σε ένα άσχετο ξάδελφο του:fap και τον ρωτάει αν είναι καλά και όλα τα συναφή.Του λέει απλά "τα Λίνουξ είναι σκατά και δεν παίζει προγράμματα των Windows" ( ο τύπος που ξέρει από κομπιούτερς:fap:fap:fap) και πείστηκε (λολ!!!).Πήγε και έβαλε Windows 10 pro πειρατικά και είναι ικανοποιημένος (τρολολολ!!!):clap .Όταν του έλεγα ότι τα Windows 10 συλλέγει και εκθέτει τα προσωπικά δεδομένα με έγραφε και δεν τον ενδιέφερε.Τι να πω, η γνώμη ενός άσχετου έχει μεγαλή βαρύτητα έναντι κάποιου που απλά ήθελε να απαλαχθεί από το έκτρωμα που λέγεται windows.Βαρέθηκα να νοιάζομαι για τους άλλους, θα διασκεδάζω να τους βλέπω να παιδεύονται και να κολλάνε ιούς στα Windows από τις τσόντες:rolfx τις μαλακίες που εγκαθιστάνε και να κάνουν φορμάτ (μπουχαχαχα):lolx:cool::haha:D:wavex.Άντε γεια κουφάλες! Λίνουξ,σ'αγαπάω!:linuxman
  5. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

amd X2 5600 dual core windsor / 4GB ddr2 800MHZ g-skill ram / nvidia 9400 gtx 512MB / 3 seagate barracuda 7200 rpm σκληροι (οι 2 ide στα 40GB και ο ενας στα 500GB sata) αυτο ειναι το συστημα μου. στο παντζουρι εχω δωσει 40GB "σκληρο" (loopdev πεταμενο χυμα στον sata 500GB, και το εχω μοντα καπως σαν "fakeraid", για να πιανει ακομα μεγαλυτερη ταχυτητα), 256ΜΒ "καρτα γραφικων" (δεν αφηνει ο εξομοιωτης για παραπανω στην καρτα γραφικων, οσα ΜΒ και να ειναι η καρτα γραφικων που εχεις), και 3GB ram. παντως μια χαρα παει. ακομα και απλα παιχνιδακια τα παιζει χωρις προβλημα (minecraft, yandere simulator, τετοια. προφανως οχι battlefield, crisis, gta, κλπ)

αυτο με το κειμενο στις εικονες δεν ειναι δυσκολο. βρισκεις την εικονα (η, το screenshot) που θελεις, την ανοιγεις στο gimp και απλα επιλεγεις το text tool, (το εικονιδιο του ειναι ενα "Α"), και κανεις κλικ στο σημειο που θελεις να γραψεις. βγαζει μια παπαριτσα που εχει διαφορες ρυθμισεις κειμενου (χρωμα, μεγεθος, γραμματοσειρα, κλπ), και αποκατω βγαζει ενα μικρο τετραγωνακι. οταν αρχιζεις να γραφεις, το κειμενο εμφανιζεται μεσα στο τετραγωνακι. αν θελεις να αλλαξεις χρωμα, μεγεθος, κλπ, επιλεγεις το κειμενο και αλλαζεις στην παπαριτσα αποπανω, αυτα που θελεις να αλλαξεις. οταν τελειωσεις πατας το esc, και απλα σωζεις την εικονα (με το export, οχι με το save)

εχω και εγω εναν γνωστο, που εχει το σκατο10 γνησιο, (και αυτο που εχω στον εξομοιωτη ειναι γνησιο, αλλα δεν το εχω "ενεργοποιησει"), και δεν βαζει λινουκς. βλεπει και εμενα που το χρησιμοποιω, γιατι ερχεται συχνα σπιτι μου, αλλα... δεν... αυτος το ξερει οτι το σκατο10 ειναι ρουφιανος, αλλα δυσκολευεται να παει σε λινουκς, γιατι παιζει μερικα παιχνιδακια, που τα περισσοτερα δεν τρεχουν σε λινουκς (μονο καναδυο υπαρχουν και σε λινουκς). απο ιους και τετοια δεν εχει θεμα ευτυχως, γιατι δεν κατεβαζει μαλακιες, σπασμενα, και τετοια. αν και οταν εχεις ενα συστημα σαν το σκατο10, που ειναι απο κατασκευης ιος απο μονο του, τι να κλασει ο ιος μπροστα του; :p:D
  6. DarkGoth περίμενε μέχρι τον Απρίλιο. Μετά δεν θα υπάρχει πρόβλημα αφού οι χρήστες θα αποφασίζουν πλέον (κούνια που τους κούναγε δηλαδή :fap ). :D
    http://tech.in.gr/news/article/?aid=1500132078
    Και η προπαγάνδα καλά κρατεί! :kill
  7. Τελικά τι έγινε με το KDE? Ετρεξε το plasma ή μόνο οι εφαρμογές του στο menu?

Μια υποφερτή εναλλακτική για windows είναι να μείνεις στα XP ή στα 7άρια. Στα δεύτερα απενεργοποιώντας τις ενημερώσεις (windows update) αμέσως μετά την εγκατάσταση.
    Η αλήθεια είναι ότι δε μπορούν να αναβαθμιστούν όλοι σε linux, όχι λόγω παιχνιδιών (παίζουν σχεδόν όλα σε wine) αλλά περισσότερο λόγω εξεζητημένων περιφερειακών που δεν αναγνωρίζονται από το linux. Για παράδειγμα ιατρικές συσκευές, διαγνωστικά μηχανημάτων, controllers για ηλεκτρονική μοτοσυκλετών ή power commander, ηλεκτρονικά τσιγάρα, firmware updaters, οπλικά συστήματα αεράμυνας κλπ που οι drivers έρχονται από τον κατασκευαστή και είναι μοναδικοί. Σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να τρέξουν στον εξομοιωτή (π.χ. οι usb), σε άλλες όμως απαιτούν πλήρη εγκατάσταση.
    Πάντως, σχεδόν όλα τρέχουν σε windows 7 (μέχρι στιγμής) και δεν υπάρχει κανένας λόγος να ενδώσει κανείς στα κατάπτυστα 10άρια.

Υ.Γ. Το ότι έχεις γνήσια windows 10 σημαίνει ότι πήρες νέο μηχάνημα πρόσφατα. Τι έγινε, τόκαψες το παλιό;;
  8. Πςςςςςς αφρός τα windows ! Εγώ έβαλα την ταπετσαρία των 10 στο xfce, στο λαπτοπάκι στο μαγαζί και όταν το βλέπει κανά πελάτης πατζουρόβιος με λέει " τι λεν τα 10-ρια ; " "Σφαίρα, δε παίζονται" τους λέω!
  9. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

δοκιμασα καποιες εφαρμογες μονο, και μονο καναδυο τρεχουν, το amarok και το krita. και το amarok παλι δεν το λες οτι τρεχει. τερματιζει και τους 2 επεξεργαστες στο 100% λαγκαρει σαν τον διαολο, και καναδυο φορες εκλεισε και μονο του. ολα τα αλλα πεταγανε διαφορα σφαλματα και δεν ανοιγαν καν. το μενου που λες δεν το δοκιμασα, ουτε το ιδιο το plasma. ποια αρχεια ειναι αυτα; τα σκατενια προχθες τα εβαλα για να τα δω. οχι δεν πηρα μηχανημα αλλο, μια χαρα ζει αυτο. οταν λεω αυθεντικο, εννοω το iso οτι το κατεβασα απειραχτο και αυθεντικο απο τη μικρομαλακια. δεν κατεβασα σπασμενα και τετοια απο τορρεντ, η, περιεργες σελιδες. απλα το εχω αφησει χωρις να το "ενεργοποιησω", γιατι δεν εχω κωδικο, και ουτε σκοπευω να αγορασω κωδικο για το σκατενιο το 10.

ναι, μην φανε, εχουμε γλαροσουπα :D:lolx ... θα αποφασιζουν οι χρηστες... χιουμορακι μικρομαλακιας :D:lolx

ΛΟΛ!!!... τους τρολλαρεις δηλαδη κανονικα; :D:good εγω στο gnome-shell δεν εχει νοημα να βαλω το φοντο απο το σκατο10, γιατι ειναι πολυ διαφορετικο σαν γραφικο, και οτι και αν το κανεις φαινεται απο χιλιομετρα οτι δεν ειναι παντζουρια. καποτε ειχα κατεβασει ενα theme απο το gnome-look (αλλα ετσι που το κανανε τωρα δεν μπορεις να βρεις τιποτα), που ηταν πακετο για να κανει ολο το gnome να μοιαζει με σκατο10 (φοντο, εικονιδια, gtk theme, metacity theme, gnome-shel skin), αλλα το περιεχομενο extension, που εκανε το gnome-panel να ειναι σαν τη μπαρα του σκατο10, ειχε καποιο προβλημα και εριχνε το γραφικο αρκετα συχνα, οταν πειραζα τις ρυθμισεις του.
    Αρέσει σε Pragma_linux
  10. Ναι το xfce4 παίρνει και εικονίδια και άλλα κόλπα από την κοινότητα που κάνουν τον file manager να μοιάζει κυριολεκτικά με windows. χαχαχαχα
  11. Δε θυμάμαι καν. Εχω χρόνια να πειραματιστώ σε windows. Απλά θυμάμαι το παράδοξο με τις KDE εφαρμογές και τη σχετική δυσκολία να τρέξει το plasma στα windows 8. Εδώ που τα λέμε δεν είναι και τόσο σοβαρή η προσπάθεια να προσαρμόσουν το KDE στα windows. Δε νομίζω όμως ότι αξίζει περισσότερα το μικρομαλακό OS.
  12. Τα 10 είναι αποτυχημένα, απλώς προσπαθούν και τα πουσάρουν μέσω της προφόρτωσης. Ίσως τα προωθήσουν περισσότερο με τις ταμπλέτες με συμφωνίες. Τώρα άκουσαν λέει τα παράπονα των χρηστών, και έκοψαν τις αυτόματες αναβαθμίσεις.

Όμως υπάρχει ένα νέο που αφορά το desktop, και με έχει προβληματίσει. Πρόκειται για μια εξέλιξη στο desktop, που είχα προβλέψει πριν μερικά χρόνια στο Αρένα, σε ένα μήνυμα της Μαρίας. Είχα πει λοιπόν πως η οθόνη touch δεν θα έπρεπε να είναι στις 90 μοίρες, αλλά υπό γωνία στο γραφείο, να υπάρχει δυνατότητα αφής, αλλά και μολύβι touch, και το πληκτρολόγιο.

Τώρα, τι είδα; Πως αυτά που είχα φανταστεί, τελικά υλοποιούνται σε ένα νέο υπολογιστή της Μικροσόφτης. Βέβαια, δεν ξέρει κανείς αν θα πετύχει η όχι, και εγώ τότε είκαζα πως εργονομικά όλα αυτά θα βόλευαν. Η εξέλιξη όμως έρχεται μέσω της αποδοχής του χρήστη desktop.

Ο υπολογιστής της Μ/Σ προσπαθεί κατ' εμέ να αντιγράψει την φιλοσοφία Mac, σε ένα νέο design.

Τώρα θα με ρωτήσεις, θα τον έπαιρνες;

Φυσικά ΟΧΙ.

Έχω πει πως αν δεν φτιάξω εγώ το μηχάνημα μου όπως το θέλω, και όπως κάνουν οι gamers, δεν είναι desktop.

13. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

σε desktop οι οθονες αφης ειναι αποτυχια. αντικειμενικα, δεν βολευουν καθολου εργονομικα. γεμιζουν δαχτυλιες, αλλοιωνεται η εικονα, και σε κουραζει. σε αυτο το μικρομαλακο που εχει βγει τωρα, ναι μεν εχει το πενακι, αλλα το χερι δεν θα ακουμπησει πανω στην οθονη για να στηριζεται; το λιπος που θα αφησει σταμπα απο το δερμα, αμεσως θα αλλοιωσει την εικονα και θα θελει συνεχεια καθαρισμα. και ακομα και να στηριχτει το χερι, η θεση του ειναι τετοια που κουραζει. στα φορητα γκατζετακια βολευει σε φορητοτητα, αλλα αυτα τα χρησιμοποιεις για λιγα λεπτα. στο πισι που χρησιμοποιεις για ωρες, ειναι βασανιστηριο. ουτε ακριβεις ειναι. οταν εχεις το πενακι, η, το δαχτυλο, δεν βλεπεις που ακριβως πατας, γιατι εμποδιζεται η θεαση του δεικτη. ενω το κλασσικο ποντικι, αν εχεις σταθερο χερι και καλο ποντικι, εχει ακριβεια στο πικσελ

δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να προσπαθουμε να ενσωματωσουμε φορητες τεχνολογιες (wifi, οθονες αφης, cloud ηλιθιοτητες, κλπ μαλακιες) σε αμετακινητα συστηματα; εχει προσπαθησει κανεις απο αυτους που ειχαν τετοιες φαεινες ιδεες, να παιξει σοβαρα παιχνιδια με οθονη αφης, wifi, κλπ, σε "επαγγελματικα" gaming events; εχει κανεις τους προσπαθησει να κανει επεξεργασια multimedia (εικονες, βιντεο, κλπ), με τον ιδιο τροπο; παω στοιχημα πως οχι. γιατι αν το ειχαν κανει, θα βλεπανε ποσο κουραστικο, αναποτελεσματικο, και δυσχρηστο ειναι (συν οτι αν καποιος πηγαινε σε καποιο gaming event με οθονη αφης και αηδιες, θα ειχε να φαει το τρολλαρισμα της αρκουδας, που θα εχανε συνεχεια). οταν παω και παιρνω custom desktop με κατι χιλιαρικα, το θελω για desktop. οχι για ενα ηλιθιο φορητο γκατζετακι σε μεγαλυτερη εκδοση

οσο για το μικρομαλακο, οταν οι ιδιοι το δινουν να μπορεις να το κατεβασεις, δωρεαν, αυθεντικο, το iso απο την ιδια τους τη σελιδα, εκει να καταλαβεις ποση σκορδοκαηλα εχουν να το δουν εγκεταστημενο παντου (και αυτο ειναι το τυρακι. τα δωρεαν παντζουρια). βεβαια εχουν στο χερι αλλα που ειναι πολυ μεγαλυτερης αξιας γι'αυτους. τα προσωπικα μας δεδομενα (και εδω ειναι φακα. τα προσωπικα δεδομενα). οταν εχεις διαφημιστες, η, γενικα τον οποιονδηποτε που να μπορει να πληρωνει χρυσα αυτα τα δεδομενα (φυσικα, no questions asked), "ειναι πολλα τα λεφτα αρη". και μαλιστα πολυ περισσοτερα απο οτι θα παρουν απο την αγορα "αδειων χρησης" παντζουριωνε. οποτε γι'αυτο και δεν τους νοιαζουν τοσο τα "σπασμενα", και η "πειρατεια". γι'αυτο και δεν "καιγονται", να μπλοκαρουν εντελως τα μη αγορασμενα αντιγραφα
    Αρέσει σε matthew
  14. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ναι οντως ειναι παρατημενο, και ουτε αναπτυχθηκε και σοβαρα. ειδα τελευταια ημερομηνια των πακετων εκειμεσα, το 2013, και πρωτη ημερομηνια το 2011. 2 χρονια, και πρεπει να βγηκαν μονο 2 εκδοσεις ολες-ολες. οταν ειδα 2013 στα πιο "καινουρια", καταλαβα οτι δεν προκειται να τρεξουν, αλλα απο περιεργεια ειπα να το δοκιμασω. ο ρουφιανος το σκατο10 οντως δεν αξιζει. το κακο ειναι, οτι εκανα "φορματ" το loopdev που ειχα τα πλακακια τουαλετας, για να περασω το σκατο10, και δεν το κρατησα αντιγραφο σε μια ακρη. το κρατησα αντιγραφο, πριν περασω το σκατο10. αλλα ειδα οτι το σκατο10 ειναι πλεον αχορταγο, και το 40GB loopdev γεμισε μεχρι τη μεση την επομενη μερα. οποτε για να το μεγαλωσω και να δωσω παραπανω χωρο, αναγκαστικα πεταξα το αντιγραφο, για να μην σπασει το loopdev στη μεση, και δημιουργησει fragmentation.
  15. Ετσι την πάτησε ένας φίλος που βρήκε ένα πάμφθηνο netbook με καλά χαρακτηριστικά εκτός ενός μούφα-SSD 10GB (στην ουσία μια μάζα με μη προσωρινές μνήμες) με προεγκατεστημένα 10άρια. Από τη δεύτερη μέρα σταμάτησαν να τρέχουν τα 10άρια, έβγαζαν ότι ενημερώνονται και έμεναν εκεί. Προσπάθησε να σηκώσει ένα mint 64 αλλά του έβγαλε προβλήματα στο GPT partition (το μηχάνημα είναι UEFI-only). Τελικά σηκώσαμε jessie με kernel 4.7.8.1 (locally compiled) αφού ο 3.16 δεν υποστήριζε το μηχανάκι του, και τώρα πετάει.
    Συνολικά πλήρωσε 150 ευρώ και θα έδινε άλλα 50-60 για κάποιο αξιοπρεπή SSD, δυστυχώς όμως δεν χωράει τίποτα κι έμεινε στο υπάρχον. Αυτή τη στιγμή έχει το root σε 7GB, έχει 8GB ram και 2GB swap (που δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσει). Το home έχει μόνο 1GB αλλά αρκεί, με όλα τα αρχεία του σε δικτυακό δίσκο (δικού του δικτύου εννοείται). Για τα λεφτά του μια χαρά είναι κι όταν βρεί ssd μικρότερου μεγέθους θα το αναβαθμίσει.
    Η πλάκα είναι ότι το σύστημα είναι "επισήμως" win 10 compatible psek
  16. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

"win 10 compatible my ass", πως λενε και οι αγγλοι (@@ρια compatible με 10GB "σκληρο")

ΛΟΛ!... μουφα-SSD, μια μαζα με μη προσωρινες μνημες :D:p νομιζω οτι δεν θα το ειχα περιγραψει καλυτερα :D:p