Περιορισμός δημοσιεύσεων στο Forum

Συζήτηση στην κατηγορία 'Ιδέες - Προτάσεις - Ανακοινώσεις osarena' που ξεκίνησε ο χρήστης administratoras, 11 Ιουν 2016.

1. Nα την πεις ρε τεραστιε και οσο βλεπω απο το προφιλ σου κανενας δε στο απαγορεψε.

Σου λενε το εξης (νομιζω επαναλαμβανεται για 10η φορα αυτο):

Ποσο δυσκολο ειναι να το καταλαβεις;

Και ποσο δυσκολο ειναι να καταλαβεις πως τα
    εχουν γραφτει σε βαθος 5 και βαλε χρονων και φυσικα γραφοτουσταν και μια ακομα μεγαλυτερη σειρα τεχνολογικων θεματων;

Χαζος εισαι η τον κανεις;
  2. Ποιος ειπε οτι δεν προσφερω? Βοηθαω στην αφυπνιση του λαου με το να ξεσκεπαζω την εβραιομασονικη συνομωσια που μετετρεψε την Ελλαδα σε τριτοκοσμικη χωρα. Και φυσικα οι πληροφοριες που βρισκω ειναι απο το ιντερνετ, δεν ειναι δικες μου.
  3. Hellena Παιδί για τις δουλειές του Forum

1ον:

2ον:
    Αφού είναι στο διαδίκτυο μπορούμε να τα βρούμε αν θέλουμε, δεν χρειαζόμαστε έναν μικρό αποτυχημένο υποκατάστατο του γούγλη και την τέχνη του copy-paste.
    Άσε που σε έχουμε προλάβει στην... αφύπνιση: http://forum.osarena.net/threads/3174 :eek:

Άλλωστε, 5 φόρες έχεις μπαναριστεί με τους διαφορετικούς λογαριασμους σου. Δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνει και 6η και όσες ακόμα χρειαστεί. :)
  4. Θα βάλω και μια άλλη παράμετρο:
    Το Linux έχει μικρή απήχηση στην Ελληνική κοινωνία, εάν βγει η φήμη ότι το osarena είναι φόρουμ του αντιεξουσιαστικού χώρου το κοινό που θα έρχεται να παρακολουθεί θα είναι όλο και λιγότερο. Η κοινωνία δεν τα πάει καλά με τον αντιεξουσιαστικό χώρο το osarena τι θέλει;
  5. Μα εισαι τοσο βλακας????

και γενικα τι λες να κανει; Να τους κοπει ο μισθος;
    Μα ποσο πσεκασμενος εισαι ρε φιλε;
  6. Pareisaktos. Ξέρεις η ζωή είναι τόσο εκπληκτική που οι άνθρωποι αλλάζουν απόψεις. Γιατί πολλά πράγματα αλλάζουν στην ζωή. Όσο για τα προηγούμενα όπως κατάλαβες συμφώνησα ότι πρέπει να υπάρχει ένα όριο στις δημοσιεύσεις, έκανα και μια πρόταση για το περιεχόμενο που δεν θα έπρεπε να έχουν οι δημοσιεύσεις.
  7. Επικοινωνουμε;
    Βαλε λιγο αλουμινοχαρτο στο κεφαλι για να μπορεσουμε.

Ρε ανθρωπε, γιατι να υπαρχει περιορισμος στον αριθμο δημοσιευσεων; Που ακουστηκε ξανα αυτο;
    Παμε αλλη μια:

Καταλαβες επιτελους η να στο κανουμε και ζωγραφια;
  8. Μωρή κουφάλα ορθολογιστή ο bobos είσαι;Έγραφες πιο επιθετικά και προσβλητικά γιαυτό μπαναρίστηκες. Πάντως για να ξανακάνεις λογαριασμό πα να πει ότι γουστάρεις αυτό το φόρουμ και γουστάρεις να δίνεις τις ιδεολογικές μάχες εδώ. Κάντο ωραία ρε συ.
    άλλωστε πολλές από τις απόψεις σου τις επικροτώ. Όπως ότι δεν είναι σωστό να κακοποιούμετα ζώα ας πούμε.

Φχαριστώ Παρείσακτε για την εξήγηση του σέου. Αν και δεν εμπέδωσα κατάλαβα ότι θα είναι λογισμικό - μηχανάκι που κάτι κάνει και το στέλνει στις μηχανές αναζήτησης. Όχι βέβαια δεν είναι κακό να θέλει κανείς να το κάνει αυτό. Εγώ θα το σεβαστώ και δεν θα απαντάω με μαλακίες από αυτό το ποστ και μετά να μη φαίνονται. Βεβαίως δεν έχω καταλάβει (σε βιωματικό επίπεδο) πως ακριβώς εκδηλώνεται το πρόβλημα και πως το λύνουμε αλλά πάω πάσο στη χακεροσύνη σας.
  9. Για Pareisaktos.
  10. Για να μην το κουράζουμε από πλευράς μου δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα στην εικόνα του φόρουμ που έχει τεχνική προσέγγιση με θέματά μου. Επειδή έχω έφεση στα κοινωνικά θέματα και με ενδιαφέρει να δίνω μια άλλη διάσταση σε κοινωνικά ζητήματα αραιά και που θα δημοσιεύω και κάτι.
  11. Προσωπικά απολογούμαι και αποδέχομαι το μέρος της κριτικής που με αφορά.
    Κι επειδή ορισμένοι μπλέκουν την αναρχία με το drupal, να τους πληροφορήσω ότι σε όσες αναρχικές διαδικασίες έχω αναλάβει συντονισμό, δεν επέτρεψα ποτέ να ξεφύγει κανείς/μία από τα θέματα ατζέντας της διαδικασίας, ας ήταν κι ο Μπακούνιν ο ίδιος. Κι ας έρθουμε και στα χέρια.
    Κι όσοι έχουν πρόβλημα με την αναρχία μπορούν να παρακολουθήσουν τα ημερολόγια του κινήματος, να δούν τι αναρχικές συνελεύσεις παίζουν και να κοπιάσουν να τα πούν στους αναρχικούς κατα πρόσωπο. Το osarena ποτέ δεν ισχυρίστηκε ότι εκπροσωπεί την αναρχία οπότε οι κριτικές στο site αντί των αναρχικών μόνο αδυναμία φανερώνει από πλευράς όσων τις ασκούν.

Δε θα αναλύσω τους λόγους που ανέβασα άσχετα θέματα. Μπορεί να ήταν λάθος, μπορεί να ήταν επίτηδες, μπορεί να ήταν και χαστούκι ζεν. Σημασία έχει ότι αναγνωρίζω την ελευθερία των οσαρενιτών να αυτοκαθορίζονται μέσα από την εικόνα του ιστοχώρου τους κι αν δε μ'αρέσει χαιρετώ και πάω παρακάτω (όπως έχω κάνει και με άλλους ιστοχώρους που δε με ικανοποιούν τα χαρακτηριστικά τους).
    Κατα τα άλλα βρίσκω την απόφαση λογικότατη αν και λίγο αργοπορημένη.

όμως

οι κανόνες δε θεσπίζονται για να τηρούνται. Θεσπίζονται επειδή τηρούνται.
    Στο χέρι όλων των χρηστών είναι να αυτοπειθαρχήσουν και να αχρηστεύσουν τυχόν ρόλους καταστολής με το να μη δημιουργούν την αναγκαιότητα ύπαρξής τους.
    Και δεν εννοώ να βάλουν νερό στο κρασί τους. Περήφανα και με αξιοπρέπεια, είτε να συμβάλλουν στο εγχείρημα με τον τρόπο τους αν τους αρέσουν τα χαρακτηριστικά του, είτε πάνε παρακάτω και φτιάχνουν ένα άλλο, καλύτερο σύμφωνα με τα δικά τους πρότυπα.
    Απλά λοιπόν θα επιμείνω να τηρηθεί η απόφαση των οσαρενιτών.

Ναι, θα μπορούσα να βοηθήσω αν έχει να κάνει με προγραμματισμό, με τη διαφορά ότι δεν επιθυμώ να ασχοληθώ με πλατφόρμες όπως jumla, wp, drupal, smf και ότι έχει να κάνει με .net.
  12. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

Δεν είναι θέμα αυτοπροσδιορισμού, είναι καθαρά και μόνο θέμα seo. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

όπως;
    Ok., Joomla το καταλαβαίνω. Ας μην μπω σε χαρακτηρισμούς. Μα drupal, smf τι κακό έχουν;
    Από θέμα μανούρας το λες;
  13. Το έχουμε ξαναπεί σε άλλη κουβέντα. Το τεχνικό κομμάτι είναι διεκπεραιωτικό. Οι αποφάσεις όμως που παίρνονται έχουν χαρακτήρα αυτοπροσδιορισμού.

Η αλήθεια είναι ότι από τεχνικής άποψης δεν τις έχω (ποτέ δεν τις είχα) και σε μεγάλη εκτίμηση. Είναι πλατφόρμες γενικής χρήσης με ένα σωρό άχρηστο κώδικα (ανάλογα τη χρήση) που χαώνει παρά βοηθάει. Παράλληλα έχουν προχωρήσει αρκετά οι τεχνολογίες javascript (nodejs κλπ) κι έχουν βγεί πολύ πιό σύγχρονες, ταχύτερες και απλούστερες στο χειρισμό πλατφόρμες όπως το Ghost https://ghost.org/. Παρόλο που ο κώδικάς του είναι αρκετά πιό δύσκολος, αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κανείς ή να φτιάξει κάτι αντίστοιχο.

Ο λόγος όμως είναι ότι μπορεί να τις χειριστεί (τις παραπάνω πλατφόρμες) ένας χρήστης με λίγη βοήθεια χωρίς να χρειάζεται να έχει γνώσεις προγραμματισμού.
    Η διαθεσιμότητά μου αφορά στον προγραμματισμό.
  14. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

debianass, δεν αφήνεις τα σάπια σου λέω εγώ;

Και τώρα, να σου πω εγώ για ποιον/ποιους λόγο/λόγους το έκανες.
    Δεν ξέρω βέβαια αν απλά ήθελες να προβληθείς ή αν το έκανες καθαρά με σκοπό να (τσιγκλίσεις ώστε να) ποστάρει τέτοια θέματα και ο asinoro ούτως ώστε να τον «παρασύρεις» σε περισσότερες δημοσιεύσεις για να «δικαιολογήσεις» (εμμέσως πλην σαφώς) γιατί διαγράφτηκε ο asinoro από το linuxmint - και για την ακρίβεια, δεν διαγράφτηκε μόνος του (ως διά μαγείας ένα πράγμα) ο asinoro· άλλωστε, ο debianass = jidan, ήταν που τον μπάναρε από το linuxmint.

Γιατί ο asinoro, προ debianass, μια χαρά ήταν με μέτρο (έλεγε μεν τα δικά του, μα με μέτρο).

Αν και, εδώ που τα λέμε, μεταξύ μας, νομίζω ότι ήταν και οι δύο λόγοι.
  15. @ Maria Afentouli
    Δε θα ασχοληθώ με συμπάθειες/αντιπάθειες, δε με ενδιαφέρει να γίνω συμπαθής ή αντιπαθής.
    Αν ο asinoros ή οποιοσδήποτε άλλος θεωρεί ότι τον παρασύρω, τον επηρρεάζω ή του ελέγχω τη σκέψη, μπορεί πάντα να φορέσει ένα αλουμινένιο καπελάκι και να με αποκρούσει.
    psek
  16. Για να πούμε και την αλήθεια σε αυτό έχεις δίκιο.
    Μάλλον η Maria το εννοεί χρονικά.
  17. Οπως και νάχει, δίνω λόγο μόνο για τις δικές μου πράξεις, απολογήθηκα γι αυτές κι αυτό σημαίνει ότι δεσμεύομαι να μην επαναληφθούν, εννοώντας πάντα τις άκυρες δημοσιεύσεις.

Για το linuxmint έχω κάνει διαφορετική αυτοκριτική που ΔΕΝ περιλαμβάνει τον αποκλεισμό του kkalos. Σαν διαχειριστής ανέλαβα κάποια καθήκοντα απέναντι στους χρήστες που με εμπιστεύτηκαν και δε θα απολογηθώ γι αυτό. Και τώρα το ίδιο θα έκανα, ίσως μάλιστα και μετά από δημόσια ψηφοφορία.
    Θα απολογηθώ όμως που δεν έκανα το ίδιο για τον giorgostriant δεδομένου ότι ήταν υπεύθυνος για την παθογένεια ενώ ο kkalos ήταν απλά συνέπειά της.
    Αλλά το θέμα μας δεν είναι το linuxmint.

Το να προβληθώ ίσως να έστεκε αν γνωριζόμασταν και ήθελα να σε εντυπωσιάσω (το κάνουν αυτό τα αγόρια καμιά φορά κι έχει πλάκα), αν έβαζα υποψηφιότητα κι ήθελα να με ψηφίσεις ή αν διαφήμιζα κάτι άλλο (π.χ. το blog μου). Τίποτα από αυτά δε συμβαίνει και (χωρίς παρεξήγηση) χεζμένη την έχω τη γνώμη του οποιουδήποτε για μια περσόνα forum με το νικ "debianass" ή οτιδήποτε άλλο.

Στο osar1, εκτός από τα πρώτα posts, έχω αποκλεισμένο τον asinoro, δεν απαντώ πουθενά στα λεγόμενά του και μια φορά που έκανα σχόλιο σε θέμα που άνοιξε διευκρίνησα ότι δεν συνδιαλέγομαι μαζί του. Δε με ενοχλεί δηλαδή ιδιαίτερα, πέρα από τα άσχετα posts που βλέπω στο blog και απ'ότι κατάλαβα αυτά δεν ενοχλούν μόνο εμένα. Αρα είμαι εκείνος που τον επηρρεάζει λιγότερο απ'όλους (αν εξαιρέσουμε τα ψυχοτρονικά ραδιοκύμματα που ενδεχομένως του εκπέμπω).

Αλλά ακόμα κι αν ο λόγος που με εγκαλείς είναι ανομολόγητος, υπάρχει τρόπος να απαλλαγείς από την παρουσία μου χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις, δε χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι.

18. Γιατί είσαι υποκριτής; Όταν μπήκα ως panpan2 και έκανα αίτηση εγγραφής ήσουν διαχειριστής έκανες την πάπια και δεν έβλεπες; Για αυτό αναγκάστηκα και μπήκα ως kkalos. Ο kkalos δεν υπάρχει ήταν ένα αναγκαστικό τρολ που εσύ δημιούργησες και όχι το linuxmint.gr. O χρήστης panpan υπάρχει, και σου κάθετε ακόμα στον λαιμό όπου δεν τολμάς να πεις ούτε το όνομά του.
  19. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

Δεν το εννοώ χρονικά.
    Εννοώ ακριβώς αυτό που είπα.