Πολύ αργός Caja

Συζήτηση στην κατηγορία 'Ubuntu/Mint/Debian και παράγωγες διανομές' που ξεκίνησε ο χρήστης sudo, 8 Μαρ 2017.

1. Στο video που παραθέτω , φαίνεται πόση ώρα κάνω απλά για επιλέξω κάποιον φάκελο (και διπλάσιο για να τον ανοίξω).
    Υπάρχει κάποια λύση χωρίς να κάνω επανεγκατάσταση;

(ο φάκελος misc περιέχει αρχεία και φακέλους 30gb περίπου , ο movies είναι άδειος και ο torrent 2gb)

https://vid.me/VMkI
  2. Μήπως κάποιο θέμα με δικαιώματα; Δοκίμασε:
    Κώδικας:
    sudo chown username:usergroup /run/user/1000/dconf/user
    όπου username βάζεις το όνομα χρήστη και usergroup την ομάδα (συνήθως το ίδιο με το username).
  3. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Η πιο σχετική αναφορά που βρήκα είναι ένα bug report αλλά είναι από το 2014 και το έχει αναφέρει μόνο ένα άτομο, οπότε είναι μηδαμινές οι πιθανότητες να διερευνηθεί περαιτέρω. Θα μπορούσες βέβαια να προσθέσεις ότι επηρεάζει κι εσένα ή να κάνεις ένα νέο report. Ίσως και να είναι σπάνια εμφανιζόμενο bug. Από 'κει και πέρα, μπορούμε να ρίξουμε ιδέες.
  4. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

μπορεις να βαλεις και καποιον αλλον, π.χ. τον pcmanfm, για να δεις αν κανει το ιδιο πραγμα.
  5. Καλησπέρα! δηλαδή ο καλύτερος file manager για Linux που υπάρχει αυτή την στιγμή είναι το Caja; επειδή κι εμένα μου κάμει κάτι ενίοτε άσκοπες καθυστερήσεις όταν πάω να ανοίξω ένα φάκελο ας πούμε και χωρίς να διαθέτει τεράστιο όγκο δεδομένων μέσα. Μου κάνει και κάτι άλλο σπαστικό όπως να πρέπει να ανοίξω έναν φάκελο κάνοντας 3 με 4 κλικ. Αν υπάρχει κάτι πανομοιότυπο και καλύτερο σε ευελιξία,εμφάνιση και λειτουργικότητα πείτε μου να μάθω κι εγώ.Ειδάλλως, θα περιμένω
  6. Καλύτερος file manager είναι αυτός που σε βολεύει καλύτερα. Προσωπικά βολεύομαι πλήρως με τον ναυτίλο παρά τις ελλείψεις που συνεχώς του προσάπτονται. O caja γενικά θεωρείται μέτριος, δεν προσφέρει κάτι το εκπληκτικό αλλα λειτουργεί γενικά καλά. Πιο πλήρης θεωρείται ο dolphin του KDE καθότι είναι και απλός στην χρήση εχει πολλές επιλογές (για μενα υπερβολικά πολλές). Τωρα αν θα επρεπε να αλλάξεις τον file manager σου, για μένα καλύτερα αν δεν σε βολευει αυτός που έχεις καλύτερα να αλλάξεις ολο το γραφικό περιβάλλον και όχι μονο αυτον (οι file manager συνήθως πάνε πακέτο με τα DE). Το να εχεις πχ dolphin σε mate αν και δυνατό δημιουργεί συνήθως προβλήματα.
    Αρέσει σε mikeius666p
  7. Ok κατάλαβα, ευχαριστώ!
  8. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

γενικα ισχυει, δηλαδη αν θελεις τον ναυτιλο, θα ειναι καλυτερο να εχεις gnome, κλπ, επειδη εχουν αρκετα dependencies. αλλα μπορεις ευκολα να βαλεις και αλλον χωρις να χαλασει τιποτα. σε αυτη την περιπτωση ομως, θελεις καποιον που να ειναι οσο το δυνατον αυτονομος (thunar, pcmanfm, emelfm, flufftk). εμενα ο ναυτιλος με νευριαζει, ετσι που τον εχουν κανει. δεν τον εχω χρησιμοποιησει καθολου. εχω εγκαταστησει τον pcmanfm (του xfce δεν ειναι και δαυτος;), και τον εχω βολευτει μια χαρα. απλα δεν εχω βρει ακομα τροπο, πως να τον κανω default στο gnome. οταν δηλαδη θελω να ανοιξω εναν φακελο ας πουμε, να ανοιγει ο pcmanfm αντι για τον ναυτιλο.
  9. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Τι έχεις δοκιμάσει μέχρι τώρα; Ένας τρόπος είναι το
    Κώδικας:
    xdg-mime default τάδε.desktop inode/directory
    και βλέπεις αν έπιασε με
    Κώδικας:
    xdg-mime query default inode/directory
    Συγκεκριμένα για το GNOME όμως, ενδέχεται κάποια πράγματα να είναι hardcoded και να μην αλλάζουν. Μπορεί δηλαδή να πετύχει η αλλαγή αλλά αν πας να ανοίξεις φάκελο από το Places που λέει στη μπάρα, να ανοίγει ο Nautilus.
  10. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

δεν εχω μπαρα με "places". εχω το gnomeshell. το εκανα και πλεον με βγαζει τον pcmanfm, αλλα για καποιο λογο δεν πιανει παντου. π.χ. στον γκοτζιλλα και τον κεραυνοπουλι, οταν παταω να με δειξει τα downloaded files, συνεχιζει να βγαζει τον ναυτιλο. σε αλλα (π.χ. show extracted files απο τον archive manager) βγαζει κανονικα τον pcmanfm. τεσπα, δεν το εψαξα και πολυ, θα το κοιταξω παλι καλυτερα.
  11. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Το «Places» είναι προεγκατεστημένο extension του Shell. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει στην έκδοση που έχεις ή το έβαλαν πιο μετά. Συνήθως δεν είναι ενεργοποιημένο.

Δες αν έχεις κάποιο από τα αρχεία $HOME/.local/share/applications/mimeapps.list,
    $HOME/.local/share/applications/defaults.list, $HOME/.local/share/applications/mimeinfo.cache (ψιλοδιαφέρει ανάλογα με διανομή/DE). Εκεί θα πρέπει να βλέπεις κάτι σαν αυτό
    Κώδικας:
    inode/directory=pcmanfm.desktop;
    Μπορεί να έχει και τον nautilus αλλά ο pcmanfm θα πρέπει να είναι πρώτος στη σειρά. Αν δεν υπάρχει το αρχείο, μπορείς να το φτιάξεις. Ίσως και να αλλάζει τη σειρά η εκάστοτε εφαρμογή που ανοίγεις, αν και κανονικά δε θα έπρεπε να πειράζει ό,τι έχεις στο .local. Αν θέλεις να μπλέξεις χειροκίνητα, το αντίστοιχο system-wide αρχείο είναι στο /usr/share/applications/xxx.
  12. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

α, οχι τα extensions δεν τα εχω καν εγκαταστησει. τα να τα κανω; τελειως γυμνο το εχω (ασχετα αν εχω ξεσκισει το css του). τσιτσιδο gnomeshell. απο τα αρχεια που λες, υπαρχει αυτο το αρχειο:...

/home/debian/.local/share/applications/mimeinfo.cache

το οποιο το ειχα δει και παλιοτερα, αλλα δεν ειχα μπει στη σκεψη να το ανοιξω, η, να το ψαξω να δω τι κανει. τωρα εμαθα. αν και μαλλον θα προτιμησω το systemwide (αν δεν αντικατασταθει με κανα update)
  13. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Αν θέλεις να παραμένουν οι αλλαγές, το local είναι μονόδρομος. Γι' αυτό υπάρχει άλλωστε. Το system-wide αλλάζει με update ή αν (απ)εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή που ορίζει τον file manager (ή γενικά τη λειτουργία του «Open with...»). Παλιότερα π.χ. υπήρχε μια στραβή και αν εγκαθιστούσες το Audacious για μουσική, οριζόταν αυτό ως file manager.
  14. Επιστρέφω μετά από τόσο καιρό για να σας πω ότι το πρόβλημα ήταν από το θέμα της Ravefinity και συγκεκριμένα από τα εικονίδια τους. Αν χρησιμοποιήσω το θέμα τους, αλλά εικονίδια βάλω από τα default του mint όλα λειτουργούν άψογα.
    Αρέσει σε Maria Afentouli
  15. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Αυτά είναι κακοτεχνίες και θα ήταν καλό να τα επισημαίνετε στους developers. Αντίστοιχη χαζομάρα ήταν το να εξαφανίζεται ολόκληρο το panel (γκουχ...XFCE) όταν κάποιος άνοιγε συγκεκριμένες σελίδες στον browser, μεταξύ των οποίων ήταν και το forum εδώ, επειδή έλειπε μια γραμματοσειρά από το σύστημα. Τι σχέση έχει το panel ενός DE με το τι γίνεται στον browser, μόνο ένας προγραμματιστής «ιδιοφυΐα» μπορεί να ξέρει.
  16. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

γι'αυτο και εγω χρησιμοποιω παντα της διανομης. ειναι τα πιο σιγουρα να λειτουργησουν σωστα. δοκιμασε με τα faenza που πλησιαζουν αρκετα στα εικονιδια του ravefinity. ειναι αρκετα μεγαλα (καπου 45ΜΒ νομιζω) αλλα ειναι πολυ καλοφτιαγμενα

Κώδικας:
    sudo apt-get install faenza-icon-theme
    sudo apt-get install mate-icon-theme-faenza
    βαλτα και τα 2 και δοκιμασε πιο σε αρεσει. το faenza-icon-theme ειναι το κλασσικο faenza. το mate-faenza ειναι το ιδιο, απλα εχει πρασινη minty green αποχρωση, σε καποια εικονιδια.

αυτο εδω ειναι το mate-faenza

και αυτο εδω ειναι το faenza-icon-theme