Προβλημα με λαπτοπ στa usb

Συζήτηση στην κατηγορία 'Hardware' που ξεκίνησε ο χρήστης stoiximan, 13 Φεβ 2018.

1. Καλησπερα παιδια.Το προβλημα εχει ως εξης,λογο προβλημα στη μητρικη ολα τα usb βγηκαν off και δεν φτιαχνουν.Μηπως γνωριζεται αν μπορω να περασω ποντικι μεσο οθονης που εχει usb ? Επισης καπου πηρε το ματι μου αυτα τα KVM switches γνωριζετε αν με αυτα γινεται κατι.

Τι γινεται με το μπλογκ γιατι δεν ανανεωνεται πλεον?
  2. Αν έχει bluetooth μπορείς να συνδέσεις bluetooth mouse. Διαφορετικά μπορείς να διαμοιράσεις μια usb θύρα από άλλο μηχάνημα στο δίκτυο και να συνδέσεις εκεί το mouse. Περισσότερα: http://www.incentivespro.com/usb-server.html
    Αρέσει σε stoiximan
  3. Οχι δεν εχει bluetooth το λαπτοπ και να περασω το ποντικι μεσο δικτυου το εχω πετυχει αλλα δεν ανταποκρινεται παντα γι αυτο ρωτησα μηπως γινεται μεσο οθονης η kvm switch
  4. [IMG]
    Τα KVM switches δεν υποκαθιστούν τη θύρα usb. Είναι για να συνδέεις 2+μηχανήματα στην ίδια οθόνη/πλητρολόγιο/ποντίκι. Για να συνδεθεί με το μηχάνημα όμως θα πρέπει να υπάρχει θύρα usb ή PS/2. Προφανώς δεν υπάρχει PS/2.
    Αρέσει σε stoiximan
  5. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Δε μας λες ποιο είναι το πρόβλημα στη μητρική και τι δοκίμασες. Ίσως να υπάρχει κάποια λύση που δεν τη σκέφτηκες. Δε μας λες επίσης το μοντέλο της οθόνης, αν έχεις κάποια υπόψη σου, για να το ψάξουμε καλύτερα.

Γενικά όμως, ναι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις περιφερειακά από τα USB ports της οθόνης. Γι' αυτό υπάρχουν άλλωστε. Με την προϋπόθεση βέβαια ότι η οθόνη έχει άλλον τρόπο σύνδεσης με τον υπολογιστή και δεν είναι μέσω USB, που δε σου δουλεύουν, όπως επίσης και ότι η οθόνη υποστηρίζεται από το λειτουργικό σου.
    Αρέσει σε stoiximan
  6. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

οι οθονες γενικα υποστηριζονται, δεν εχουν εκει θεμα. αλλου μπορει να εχουν θεμα. εχω και εγω οθονη με usb, αλλα οποτε παω να συνδεσω ποντικι/πληκτρολογιο, το συστημα κολλαει τελειως στην εκκινηση, και βγαζει κατι timeout, κατι τετοιο (δεν το εχω δει πολυ καλα). αν τα συνδεσω αφου εχει ξεκινησει το συστημα, λειτουργουν ολα κανονικα.

στοιχιμαν, σιγουρα εχουν ψοφησει οι θυρες; αν δηλαδη βαλεις ενα live usb απο κανα μιντ, π.χ. δεν θα ξεκινησει απο δαυτο; αν βαλεις ενα φλασακι δεν δειχνει καν οτι εχει συνδεθει κατι; επισης καλου-κακου δεν κοιτας και τη bios, μηπως εχει απενεργοποιηθει αποκει κατι; να ψοφησαν ολες οι θυρες ταυτοχρονα σαν εξαρτηματα, ειναι λιγο περιεργο.
    Αρέσει σε stoiximan
  7. Παιδια τσεκαρισμενο οι θυρες ειναι off το εχουν δει 2 τεχνικοι.Τωρα για να μην μπερδευεστε το λαπτοπ θελω να το συνδεσω με vga σε οθονη που εχει θυρα usb απο πισω για περιφερειακα.Υπαρχουν οθονες που να το κανουν αυτο?Απλα πραγματα το λαπτοπ στην οθονη με vga και ποντικι στη θυρα usb της οθονης
  8. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ναι υπαρχουν οθονες που εχουν usb θυρες και περνανε τις usb στον υπολογιστη. και η δικη μου, μια παναρχαια dell, ειναι τετοια (οι dell το εχουν ολες αυτο το πραγμα). αλλα θελουν συνδεση με καλωδιο usb και σε θυρα usb του λαπτοπ. οποτε αν οι θυρες του λαπτοπ ειναι ψοφιες, δεν μπορεις να κανεις τιποτα με τις usb της οθονης. απο το vga δεν περναει usb. περναει μονο αναλογικο σημα εικονας. υπαρχουν κατι μαλακιτσες apps για κινητα android, που συνδεουν με wifi, το κινητο σαν ποντικι. δοκιμασες καμια τετοια μαλακιτσα; βεβαια κατι τετοιο δεν ειναι και για gaming, αλλα για τα βασικα κανει δουλεια
  9. Συνήθως τα laptops έχουν pcmcia slot, δηλαδή μια υποδοχή για κάρτα (ή κάρτες) pcmcia.
    Αν έχεις τέτοια και εφόσον λειτουργεί, μπορείς να προμηθευτείς μια pcmcia με θύρες usb:
    Αρέσει σε stoiximan
  10. Οκ παιδια καταλαβα οτι δε γινεται αυτο που ηλπιζα.Δε πειραζει θα μεινω με το virtual here,ειναι το ιδιο με το USB Redirector που μου προτεινατε παραπανω αλλα δουλευει λιγο καλυτερα.Με το blog τι γινεται δε μου ειπατε ομως?Σας ευχαριστω για την βοηθεια
  11. Δυστηχως δεν εχει ουτε απο αυτην φιλε μου.Σε ευχαριστω παντος.Ιδου το μοντελο https://www.notebookcheck.net/Review-Acer-Aspire-5739G-Notebook.19255.0.html
  12. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Το blog έχει μεταφερθεί σε άλλη πλατφόρμα και οσονούπω θα περιλάβουμε και το forum, για να λειτουργήσουν και τα δύο ταυτόχρονα με τους καινούργιους εαυτούς τους.
    Αρέσει σε stoiximan