Προσθήκη νέων emoticons

Συζήτηση στην κατηγορία 'Ιδέες - Προτάσεις - Ανακοινώσεις osarena' που ξεκίνησε ο χρήστης administratoras, 24 Μαι 2016.

1. administratoras Διαχειριστής

Μερικά νέα emots για να έχουμε να σαχλαμαρίζουμε και παλιμπαιδίζουμε:

:cat :funny :money :hoha :seeu :scary

και τέλος (δημιουργία του debianass):

:osr1
  2. heh είναι ο λεονάιντας, μάλλον σαρκαστικό...
  3. Hellena Παιδί για τις δουλειές του Forum

Μια χαρά, κανένα πρόβλημα με τον σαρκασμό δεν υπάρχει, οπότε ανάγεται σε αυτοσαρκασμό. :good
  4. hmm.. καλά τότε αλλάζω signature. Αυτό είναι μεγάλο δεν κάνει για emoticon και διατηρεί την αποδόμηση του λεονάιντας :frog

Υ.Γ. Ηλίου φαεινότερο ότι με χρηματοδοτεί το ίδρυμα Soros και η παγκόσμια εβραική συνομωσία.
  5. O Λεωνίδας θα μπορούσες να πεις πως πολέμησε τον φιλελευθερισμό της εποχής. o_O
    Ξέρεις, η χρονική εξέλιξη: μοναρχία > φεουδαρχία > καπιταλισμός > φιλελευθερισμός.

Χαριτωμένα όλα τα emots, μα πάντα το αγαπημένο μου παραμένει αυτό: :vampire
  6. Εγώ νόμιζα πως ήταν:
    μητριαρχία > πατριαρχία > φεουδαρχία/θεοκρατία > καπιταλισμός > διεθνής κεφαλαιοκρατία (κατα Λένιν "ιμπεριαλισμός")

Ο Λεονάιντας πάντως έβγαζε το ψωμάκι του καταστέλλοντας καλαματιανούς είλωτες, όπως όλοι οι στρατιώτες της αρχαίας Σπάρτης. Αυτό μάλλον τον φέρνει πιο κοντά στο φιλελευθερισμό παρά στους πολέμιούς του.
  7. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

αυτο με το osarena/leonidas το ειχα δει στα σχολια του debianass, και η πλακα ειναι οτι το εψαχνα στα ηδη εγκατεστημενα εικονιδια απο προχθες :D:p τωρα εξηγειται γιατι δεν το εβρισκα (χρηστης, γιωτομπαλο, user :D:p )
  8. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

αυτα τα εικονιδια, τα εχεις φτιαξει εσυ? με τι ακριβως τα εφτιαξες? με το gimp? αυτο το ΚΘΟΥΛΟΥ παντως θα το «τσιμπισω»
  9. @ DarkGoth
    όχι, αυτό το είχα δει σ'ένα ιταλικό φόρουμ πολιτικού σχολιασμού και το απαλλοτρίωσα.
    Θα σε απογοητεύσω αλλά χρησιμοποιώ γνωστή εφαρμογή windows από wine. Πολύ κακώς γιατί εκτός του gimp υπάρχουν αρκετές και αξιόλογες native εφαρμογές.

Υ.Γ. εννοείται ότι τα απαλλοτριωμένα μοιράζονται ελεύθερα.
  10. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

δε νομιζω να σε πειραζει να το «απαλλοτροιωσω» και εγω?...:D:p

11. Προς στιγμήν διάβασα φυσικοθεραπεία
  12. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

αυτο δεν ειναι τιποτα. εγω καποτε που εχει μπει η αδερφη μου σε μια σελιδα, και πανω-πανω εγραφε «the female side of life», εγω ξερεις τι διαβασα? «the other side of life» :D:lolx ...ο αδης... ο κατω κοσμος... τετοια... :D:lolx
  13. [IMG]
    πάρε ένα καλό να βάλεις
  14. Εκεί εσύ. Αθεράπευτος γκοθάς :p

Ρε debianass! :clap
  15. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

debianass, απιστευτο αυτο το τελευταιο εικονιδιο. λιγο μεγαλο για εικονιδιο, αλλα σιγα, λεπτομερειες. πρεπει να γινει «σημα κατατεθεν» της σελιδας, μαζι με αυτο :osr1

τωρα με ψαρωσες εντελως... ελα, ξερασε τα ολα, τι προγραμμα χρησιμοποιεις... μολογα... :D:D εχω ενα παντζουρινι 8 στον εξομοιωτη για χαβαλε, που δεν το εχω ανοιξει ποτε. τουλαχιστον τωρα θα φανει σε κατι χρησιμο.

πραος, ενταξει δεν εχω καψει και τελειως εγκεφαλο. μονο λιγο αποξω εκανε κρουστα και ειναι τραγανο, αλλα απομεσα εχει παραμεινει ακομα ζουμερο... νομιζω... :D:lolx:p:rolfx

ναι, και μολις βιασαμε αλλο ενα θεμα :D:lolx:D:lolx
  16. @ DarkGoth
    Δεν το κρατάω μυστικό, απλά δε θέλω να διαφημίσω το εμπορικό λογισμικό που (κακώς) χρησιμοποιώ. Πόσο μάλλον όταν έχω δουλέψει τόσο το gimp όσο και άλλους gif editors ελεύθερου-ανοιχτού κώδικα που κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά.
    Ο λόγος που έχω κολλήσει στο γνωστό "φωτομάγαζο" είναι η συνήθεια, αφού το χρησιμοποιώ από τις πρώτες εκδόσεις του στο IRIX (ναι, όπως όλα τα καλά πράγματα έτσι κι αυτό ξεκίνησε από unix). Για όποιον ξεκινά σήμερα θα πρότεινα να χρησιμοποιήσει το gimp για να μη δεσμεύεται από κακές συνήθειες όπως εγώ.

Να πω πάντως ότι στο διανυσματικό σχέδιο το inkscape με καλύπτει πλήρως κι έχω σχεδόν καταργήσει τα αντίστοιχα εμπορικά προγράμματα. Οταν όμως χρειάζεται δουλειά σε επίπεδο pixels, το λόγο έχει η συνήθεια και καταφεύγω στο εμπορικό παρόλο που δεν περηφανεύομαι γι αυτό.
    Είναι κάτι σαν τους κινέζους ζωγράφους που χρησιμοποιούν ακόμα χειροποίητα χρώματα λόγω συνήθειας, παρόλο που τα ακρυλικά είναι ευκολότερα στην προετοιμασία/χρήση και τα έργα διατηρούνται περισσότερο.
  17. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

στο gimp υπαρχει ειδικο module για animation, που περνιεται προσθετο. λεγεται gap animator (Gimp Animation Plugin). αυτο ενισχυει ακομα περισσοτερο τις ηδη υπαρχουσες εξαιρετικες λειτουργιες animation του gimp. και εγω με το παντζουρι ειχα το γνωστο εμπορικο για ενα διαστημα, αλλα σπασμενο. και μολις εμαθα για το gimp, το'στειλα και περασα σε gimp πλεον. προτιμω τα πραγματικα ελευθερα απο τα «σπασμενα»

οταν λες σε επιπεδο πικσελς, εννοεις για τα διανυσματικα, η, για τα raster? στα raster δεν νομιζω κανενα «γνωστο εμπορικο» να εχει μεγαλυτερο ζουμ του gimp. για παραδειγμα, δες εδω ποσο μπορεις να μεγενθυνεις την εικονα. αυτο που βλεπεις εδω ειναι μια «εικονα» μεγεθους 1 πικσελ (δες απλα το γελοιο επιπεδο ζουμ που γραφει στο κατω μερος της «εικονας». κι'ομως ειναι οντως τοσο αν το σκεφτεις):...

http://s33.postimg.org/acg705wz3/Screenshot_2.gif
  18. Σε επίπεδο pixel είναι η bitmap επεξεργασία στην οποία συμπεριλαμβάνεται και το raster. Μόνο που το raster αφορά σε συνθετικά συστήματα χρωμάτων (CMYK-RGB) ενώ η επεξεργασία gif γίνεται πάνω σε παλέτα "πλακάτων" αποχρώσεων που επιλέγει ο χρήστης. Δεν είναι δηλαδή raster παρόλο που είναι bitmap.
    Εντελώς πληροφοριακά, το raster σαν όρος προέρχεται από την τυπογραφία και σημαίνει το ποσοστό εκτυπώσιμων κόκκων στον "τσίγκο" του εκάστοτε χρώματος.
    Δηλαδή, όταν λέμε ότι έχουμε "50% raster στο κόκκινο" σημαίνει ότι οι εκτυπώσιμοι κόκκοι στον κόκκινο τυπογραφικό τσίγκο καλύπτουν το 50% της επιφάνειάς του. Οταν λέμε "πλακάτο μαύρο" σημαίνει ότι στον τυπογραφικό τσίγκο του μαύρου οι κόκκοι καλύπτουν το 100% της επιφάνειας (οπότε δεν είναι πιά κόκκοι αλλά "πλάκα").
    Στην τυπογραφία ακόμα και τα διανυσματικά σχέδια μετατρέπονται σε raster μέσω της postscript διαδικασίας. Οι σύγχρονοι laser εκτυπωτές εκμεταλλεύονται την ακρίβεια των διανυσματικών σχεδίων (γραμματοσειρές κλπ) αλλά οι αποχρώσεις εξακολουθούν να ορίζονται από τα ποσοστά raster.
    Κατα τα άλλα θα συμφωνήσω στα προτερήματα του gimp κι αν έχω κατα νού κάποια προτερήματα του εμπορικού δεν υπάρχει λόγος να τα αναφέρω. Ηδη, η εταιρία που το αναπτύσσει ξοδεύει πολλά σε διαφήμιση, δε βρίσκω κανένα λόγο να τη διαφημίσω δωρεάν.
    Πάντως, ακόμα κι αν κάνω απιστίες χρησιμοποιώντας εμπορικό λογισμικό, δεν έχω καμιά ανάγκη τα "παντζούρια". Με τις κατάλληλες ρυθμίσεις τρέχει στο wine σε πολύ καλύτερες ταχύτητες απ'ότι στο "φυσικό" του περιβάλλον, τα παντζούρια.
  19. Σχετικά με τα "σπασμένα", συμφωνώ απόλυτα ότι είναι προτιμότερα τα ελεύθερα. Παρόλα αυτά δε βρίσκω τίποτα κατακριτέο στο να χρησιμοποιεί κανείς "σπασμένα" για προσωπική χρήση ή για κινηματικούς σκοπούς στο πνεύμα της απαλλοτρίωσης.
    Οταν όμως κερδίζει κανείς χρήμα από τη χρήση τους τότε ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ.
    Ενα λάθος που κάνουν πολλοί εργαζόμενοι, είναι να πουλάνε "εξυπηρέτηση" στο αφεντικό τους εγκαθιστώντας σπασμένο λογισμικό.
    Αφενός αυτό είναι παρακινδυνευμένο, αφού αν γίνει αντιληπτό θα πληρώσει τρελό πρόστιμο η εταιρία (και πιθανότατα να αναζητηθούν ευθύνες απ'τον εργαζόμενο), αφετέρου αποτελεί "γλύψιμο" που δεν τιμά καθόλου τον εργαζόμενο.
    Αν διαπιστώσουμε ότι στη δουλειά μας χρειάζεται κάποια εμπορική εφαρμογή, εισηγούμαστε την αγορά της στο αφεντικό κι εκεί τελειώνει η υποχρέωσή μας. Αν το αφεντικό τώρα αποφασίσει να χρησιμοποιήσει "σπασμένα" και τα εγκαταστήσει με δική του ευθύνη, θα έχουμε κάτι που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε εναντίον του σε περίπτωση που χρειαστεί.
    Κρατάμε τυχόν στοιχεία και αποδείξεις και του "τη φυλάμε" σε περίπτωση που παραβιαστούν τα εργασιακά μας δικαιώματα. Μια ανώνυμη καταγγελία μπορεί να τιμωρήσει δεόντως το ασύδοτο αφεντικό χωρίς καμιά επίπτωση στον εργαζόμενο.