"Σπασμένα" γραφικά στις εικόνες

Συζήτηση στην κατηγορία 'Απορίες για το Περιβάλλον Εργασίας - Εμφάνιση' που ξεκίνησε ο χρήστης sudo, 21 Ιαν 2016.

1. καλησπέρα,

Έχω βάλει mint mate 17,3 σε υπολογιστή με Gigabyte g41mt-s2pt, με ενσωματωμένα intel γραφικά.

Όταν ανοίγω τον υπολογιστή το wallpaper είναι όπως φαίνεται στις ss που επισυνάπτω. Αν το αλλάξω σε κάτι άλλο και πάλι πίσω φαίνεται εντάξει.

http://imgur.com/a/IH3XH

Το ίδιο όταν προσπαθώ να δω εικόνες με το eye of mate. Ανοίγω την πρώτη φαίνεται "σπασμένη", η δεύτερη εντάξει. Γυρνάω πίσω η πρώτη που πρώτα φαινόταν σπασμένη τώρα φαίνεται εντάξει κοκ.Πολύ σπάνια το παρατηρώ και στους browsers

Το δοκίμασα και σε x64 και σε x32, το πρόβλημα παρουσιάζεται αμέσως μετά την εγκατάσταση.
  2. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

σου κάνει και αλλού πρόβλημα; Σε κάποιο βίντεο για παράδειγμα;
  3. Απ' ότι παρατηρώ σε vlc, smplayer και youtube δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης έχω βάλει (με wine) το irfan view, όσες φορές το δούλεψα δεν μου βγαλε πρόβλημα. Όπως επίσης και αν φορτώσω φωτογραφίες για επεξεργασία στο pinta, δεν βλέπω πρόβλημα.

Μόνο σε Firefox το παρατήρησα, αλλά πολύ σπάνια. Πχ σήμερα από τις 9 που δουλεύω συνέχεια, δεν μου το έχει κάνει ούτε μια φορά.Φυσικά όταν τον πρωτο άνοιξα το wallpaper ήταν "σπασμένο".

Γενικά άλλο πρόβλημα δεν παρατηρώ στο σύνολο του λειτουργικού , δουλεύει άψογα.