Στην μπάρα εφαρμογών Docky δεν ανοίγει ο περιηγητής αρχείων κάνοντας κλικ επάνω του

Συζήτηση στην κατηγορία 'Εφαρμογές [Ερωτήσεις - Απορίες]' που ξεκίνησε ο χρήστης mikeius666p, 4 Μαρ 2017.

1. Στην αρχή, ο προεπιλεγμένος περιηγητής αρχείων Caja (Δεν παίρνω κι όρκο) του Linux Mint 18.1 άνοιγε κανονικά, αλλά δεν ξέρω πως επιμένει κάθε φορά να μη ανοίγει από την μπάρα εφαρμογών Docky,ενώ (ευτυχώς) από το μενού του mate ανοίγει κανονικά.Αν του κάμω μια επαναφορά ανοίγει μεν, αλλά νομίζω ότι στην επόμενη επανεκκίνηση του υπολογιστή δεν θα λειτουργεί (στο συγκεκριμένο) σωστά το Docky.Προφανώς είναι σφάλμα του προγράμματος και το έψαξα και είδα ότι είχαν κι άλλοι χρήστες το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.Αν γνωρίζετε κάτι καλύτερο ή πως να το διορθώσω,πείτε μου
  2. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Άνοιξε ως root το αρχείο /usr/share/applications/caja-browser.desktop και άλλαξε τη γραμμή
    Κώδικας:
    Exec=caja --no-desktop --browser %U
    σε
    Κώδικας:
    Exec=caja --no-desktop --browser .
    Εναλλακτικά μπορείς να αντιγράψεις ολόκληρο το αρχείο στο φάκελο $HOME/.local/share/applications (αν δεν υπάρχει, απλά τον φτιάχνεις) και να το αλλάξεις εκεί. Δε χρειάζεται root αυτό. Έτσι θα παραμείνει η αλλαγή σε μελλοντική αναβάθμιση του Caja.
  3. Στην πρώτη λύση δεν υπάρχει το αρχείο "caja-browser.desktop" ενώ στην δεύτερη, στο τελευταίο φάκελο "applications" δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά πως εννοείς να το δημιουργήσω.Εννοείς συντόμευση;
  4. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Τα θερμά μου συγχαρητήρια στο Mint, γιατί στο .deb που μόλις κατέβασα από τα αποθετήριά τους, υπάρχει κανονικά το αρχείο. Τέλος πάντων.
    Άνοιξε τον κειμενογράφο (Pluma; ), επικόλλησε αυτά
    Κώδικας:
    [Desktop Entry]
    Name=Caja
    Name[el]=Caja
    GenericName=File Browser
    GenericName[el]=Περιηγητής αρχείων
    Comment=Browse the file system with the file manager
    Comment[el]=Περιήγηση στο σύστημα αρχείων με το διαχειριστή αρχείων
    TryExec=caja
    Exec=caja --no-desktop --browser .
    Icon=system-file-manager
    Terminal=false
    StartupNotify=true
    Type=Application
    Categories=GTK;System;Utility;Core;
    Keywords=files;browser;manager;MATE;
    OnlyShowIn=MATE;
    X-MATE-Bugzilla-Bugzilla=MATE
    X-MATE-Bugzilla-Product=caja
    X-MATE-Bugzilla-Component=general
    X-MATE-Bugzilla-Version=1.16.1
    και αποθήκευσέ το με την ονομασία caja-browser.desktop (βασικά δεν έχει και τόση σημασία η ονομασία) στο φάκελο $HOME/.local/share/applications. Μετά σύρε αυτό το αρχείο στο Docky και δες αν παραμένει κι αν δουλεύει όπως πρέπει.
  5. Εντάξει, όλα κομπλέ! ελπίζω να παραμείνει έτσι και να μη χαλάσει πάλι
  6. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

αντι για το docky, κανε το εξης απλουστατο και παναλαφρο (και πετα το docky, που για αυτο που ειναι, ειναι αδικαιολογητα βαρυ):... φτιαξε ενα νεο κενο mate-panel κατω ανοιξε τις ρυθμισεις του και βαλτο να μην κανει expand, ωστε να βγαινει μικρουλι οπως το docky. πατα προσθηκη, και βαλε τις συντομευσεις που θελεις, και τελος. και αν θελεις για πιο ομορφο και διακριτικο, απλα ανοιξε παλι τις ρυθμισεις του panel, και βαλτο να κρυβεται, και να ειναι ημιδιαφανες αν θελεις (επιλεγοντας και το χρωμα που θελεις στο "background") η, αν δεν σε νοιαζει το ημιδιαφανες, απλα το αφηνεις στο default χρωμα του theme που χρησιμοποιεις... ιδου:...
  7. ωραίος αυτοσχεδιασμός Darkgoth! ευχαριστώ!