Συζήτηση με τους γνωστούς ξερόλες του διαδικτύου περί πειρατείας

Συζήτηση στην κατηγορία 'Γενικά' που ξεκίνησε ο χρήστης mikeius666p, 29 Νοε 2016.

1. Εγώ:είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εσάς έχετε τον υπολογιστή σας μόνο για απλή καθημερινή χρήση, κατεβάστε λοιπόν μια διανομή Λίνουξ (ελεύθερο λογισμικό) η οποία είναι δωρεάν,ασφαλής,σταθερή και δεν κολλάει ιούς και κυρίως είναι νόμιμη. Δεν έχετε να χάσετε τίποτα, απλά επιλέξτε την διανομή που θέλετε, κάψτε την σε ένα usb με Rufus, τρέξτε το από το Bios και είστε έτοιμοι να δοκιμάσετε χωρίς να χρειάζεται εγκατάσταση. Τόσο απλό. Είναι θέμα επιλογής. Προτείνω να ξεκινήσετε με ubuntu ή linux mint. Γραφικά περιβάλλοντα cinnamon,mate xfce,kde,gnome,unity και πολλά άλλα θα καλύψουν πλήρως τα γούστα σας

Ξερόλας: Ναι κατεβάστε linux που δεν συμβαδίζει σχεδόν με τίποτα Μπααα. Πειρατικό λογισμικό και μετά το Windows loader που στο κάνει να διαβάζεται ως νόμιμο Όσο για το κακόβουλο λογισμικό όπως και να'χει ένα pc κανονικά θέλει κάθε χρόνο format (άσχετα που αν δεν κολλάει του θανατά δεν το κάνει ποτέ κανείς)

Εγώ:Τι εννοείς το linux δεν συμβαδίζει σχεδόν με τίποτα; μίλα συγκεκριμένα κι όχι γενικά κι αόριστα.Δεν συμβαδίζει σε τι το Linux στους drivers, στα προγράμματα σε τι; τους ίδιους τους οδηγούς τους περιέχει ο πυρήνας Linux και δεν χρειάζεται να τους εγκαθιστάς.Όσο για το αν δουλεύει η εκάστοτε διανομή linux την δοκιμάζεις πρώτα μέσα από live usb,δεν χρειάζεται εγκατάσταση. Θέλεις ένα κλείστου κώδικα λογισμικό που είναι τρύπιο από παντού σαν σουρωτήρι και υπακούει στις διαταγές της Microsoft; Θες ιούς και antivirus; πάρε τους ιούς σου και τα format σου και κράτα τα για σένα.Συνέχισε μπορώ να σε ταπώσω άνετα με τέτοιες αερολογίες.Όσο για το πειρατικό λογισμικό είτε νόμιμο είτε παράνομο πάλι στα χέρια της Microsoft πέφτεις και γνωρίζει η εν λόγω εταιρεία ότι τρέχεις παράνομα Windows στο υπολογιστή σου.Κλειστό ή Ελεύθερο/Ανοικτό λογισμικό; εσύ αποφασίζεις

Ξερόλας:Ασε μας ρε φιλε που θα μας κανεις μάθημα λογισμικου. Μου λες πραγματα τα οποία ήδη ξερω. Δε χρειάζεται να μιλήσω συγκεκριμένα και ούτε θα κάτσω να χάσω χρόνο υποτίθεται τα ξες αυτά. Επισης αν είσαι τόσο χαλιας που δε μπορείς να αντιμετωπίσεις ιό χωρίς φορματ πρόβλημα σου. Το linux κρατα το για hack

Εγώ:Τίποτα δεν ξέρεις.Νοοτροπία φανατισμένου της Microsoft «Ασε μας ρε φιλε που θα μας κανεις μάθημα λογισμικου» και «Επισης αν είσαι τόσο χαλιας που δε μπορείς να αντιμετωπίσεις ιό χωρίς φορματ πρόβλημα σου».Και μόνο που είπες «Το linux κρατα το για hack» κατάλαβα ότι είσαι εντελώς άσχετη και πραγματικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

Ξερόλας: Δεν σε ενδιαφέρει για αυτό γράφεις ποιήματα.Μιλάς σαν κάτι αναρχικούς απλα εσύ είσαι σε digital έκδοση. Δεν κάνουμε ολοι την ίδια χρήση στα pc μας και δεν βολεύει σε ολους το ίδιο λογισμικό. Εσυ αφου σε βολεύει το linux μπράβο σου. Και ναι το linux ειναι το λογισμικό των hackers. Δεν υπάρχεις μόνο εσύ ούτε μόνο η δική σου γνώμη ούτε ολοι κάνουμε τις ίδιες χρήσεις με εσενα.

Εγώ:ούτε μιλάω για όλους ούτε για εσένα συγκεκριμένα.Όλα είναι μέσα στην φαντασία σου.Είπα δεν με ενδιαφέρει.Είμαι ουδέτερος
    Αρέσει σε Χάρης
  2. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

φακ λοτζικ!... αυτο μονο μπορεις να πεις για αυτους τους ξερωληδες παντογνωστες της συμφορας. εγω πλεον εχω παψει να λεω για λινουκς οπουδηποτε. μπορει απλα να το αναφερω οτι το χρησιμοποιω, αν τυχει σε καμια συζητηση, αλλα περα απο αυτο δεν λεω τιποτα αλλο.

οταν εχεις τον αλλον διπλα σου ακριβως, να κοιταει στην οθονη το λινουκς, να βλεπει τι ακριβως κανεις, να βλεπει οτι δεν κανεις κατι το διαφορετικο, η, κατι περιεργο, και παρολα αυτα συνεχιζει να πιστευει οτι «τα λινουκς ειναι ασυμβατα και δυσκολα», ε τοτε φακ λοτζικ
    Αρέσει σε Χάρης
  3. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

εντωμεταξυ δεν ειναι οτι τουλαχιστον ξερουν καποια πραγματα. το εξοργιστικο ειναι οτι δεν ξερουν ουτε αυτα που νομιζουν οτι ξερουν. π.χ. το θεμα με ιους και σκουπιδια. απο τη στιγμη που μπηκε το σκουπιδι στο συστημα εχουν ηδη τελειωσει ολα. πριν το καταλαβεις, εχουν παραβιαστει αποθηκευμενοι λογαριασμοι, εχουν υποκλαπει προσωπικα αρχεια, εχουν καταστραφει αρχεια συστηματος και δημιουργουν δυσλειτουργιες. τα disinfect και οι λοιπες μαλακιες, ειναι εμπορικα κολπα των εταιριων, για να πεισουν οτι τα προιοντα τους ειναι «αποτελεσματικα». δεν κανουν απολυτως τιποτα σε ενα αρχειο που ηδη εχει παθει ζημια απο το σκουπιδι. το αντιθετο μαλιστα, το κανουν ακομα μεγαλυτερη ζημια. οποτε οποιος λεει οτι μπορει να αντιμετωπισει το οποιοδηποτε σκουπιδι, χωρις χειροκινητες αντικαταστασεις κατεστραμενων αρχειων, και χωρις «φορματ», λεει ΜΑΛΑΚΙΕΣ. που και να αντιμετωπισεις το σκουπιδι στο πισι, μετα θελεις να κανεις και ανακτηση λογαριασμων και προσωπικων αρχειων.

η, το αλλο με τη συμβατοτητα. αν και οντως σε πολυ νεο hardware, η, σε εταιριες που ειναι ανοιχτα κατα του «open sores» (λεγε με broadcom), υπαρχουν οντως θεματακια ασυμβατοτητας καποιες φορες, αν καποιος σε λεει για ασυμβατοτητα, και οτι το λινουκς δεν συμβαδιζει με τιποτα, εσυ τον λες, «ρουφα αυτο τωρα και κανε το δεντρο στη γωνια», και τον δειχνεις αυτο :eek::rolfx :...

http://osarena.net/eykolo-kai-ameso-perasma-apo-mia-dianomi-se-alli-apla-mesa-apo-exomoioti
    Αρέσει σε Χάρης
  4. συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά τι εννοείς disnifect;
  5. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

το λεγομενο "disinfect" (η, αλλιως και "clean infected files" οπως το αναφερουν τα αντιτετοια), ειναι το «καθαρισμα» και καλα του σκουπιδιου απο το συστημα και τα αρχεια. οτι δηλαδη μπορει το αντιτετοιο και καλα:...

...να επαναφερει κατεστραμενα αρχεια στην αρχικη τους κατασταση (που ξερει το αντιτετοιο πως ειναι το αρχικο απειραχτο αρχειο; ), «καθαριζοντας» δηθεν τις αλλαγες που προκαλεσε το σκουπιδι

...να επαναφερει κατεστραμενα αρχεια συστηματος σε πληρη λειτουργικη κατασταση (κατι φυσικα αδυνατον. πρεπει να αντικαταστησεις το κατεστραμενο αρχειο με αθικτο αντιγραφο)

...και να ψαξει το συστημα, να βρει «με καποιον μυστηριωδη τροπο» και να διαγραψει τα αρχεια που δημιουργησε το σκουπιδι (που ποτε δεν τα βρισκει ολα, οποτε το σκουπιδι «ξαναζωντανευει»)
  6. ααααα χρησιμοποιούσα τέτοια προγράμματα στα windows παλιά.Πράγματι τα συγκεκριμένα προγράμματα είναι απάτη.Νομίζω ότι υπάρχουν και μερικά antivirus που σου εντοπίζουν δήθεν ιούς.
  7. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

δεν ειναι ολα απατη, τα γνωστα εμπορικα (εστω και τα δωρεαν), τυπου norton, avg, κλπ, καποια στοιχειωδη προστασια προσφερουν. καποια δουλεια την κανουν δηλαδη. οχι και πολυ καλη, αλλα την κανουν. απλα δεν κανουν ολα αυτα που ισχυριζονται, ουτε τοσο καλα οσο ισχυριζονται. δεν το λες ακριβως απατη αυτο, απλα ισως παραπλανητικη διαφημιση.

αλλα γενικα ναι, υπαρχει πολλη απατη στο θεμα αυτο στα παντζουρια. ναι υπαρχουν και μουφοπρογραμματα που εμφανιζουν ψευτικες «απειλες» (ενω στην πραγματικοτητα το συστημα ειναι αθικτο), με σκοπο να σε κανουν να πληρωσεις την «πληρη εκδοση» για να τις «καθαρισεις», που ουσιαστικα ειναι δικαιολογια για να βαλουν χερι σε καρτες και λογαριασμους.

αυτα συνηθως τα λενε rogware, η, scareware (οτι δηλαδη εχουν σκοπο να τρομοκρατησουν το θυμα με ψευτικες απειλες για να υποκυψει). και το χειροτερο ειναι οτι λειτουργουν και νομιμα (οριακα νομιμα δηλαδη, αλλα εστω). δες και εδω σε αυτο το βιντεακι, σε ενα παντζουρι ΧΡ που ειχα στον εξομοιωτη, τι ακριβως ειναι αυτα τα scareware και πως λειτουργουν:...

8. Δεν μου λες, αν δημιουργήσεις στα Windows έναν λογαριασμό χρήστη με περιορισμένα δικαιώματα, και μπαίνεις μόνο από αυτόν, τι γίνεται με viruses; Αφού ο χρήστης έχει read only permissions.
  9. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

τυπικα εχει περιορισμενα δικαιωματα, αλλα με τα παντζουρια ποτε δεν μπορεις να ξερεις. και πλεον δεν εχω και παντζουρια για να δοκιμασω. read only δεν μπορεις να εχεις (ειναι πολυ ειδικες οι περιπτωσεις συστηματων που μπορουν να τρεξουν σε read only). καποια αρχεια πρεπει να εχουν και write accesss (πως αλλιως θα αποθηκευονται οι αλλαγες που κανεις αναμεσα στα sessions; ), ενω αν αποκλεισεις και το execute, απλα ο χρηστης δεν θα μπορει να τρεξει κανενα προγραμμα.
  10. Να σε ρωτήσω ρε Μικέους. Γιατί παιδί μου προσπαθείς να μην νευριάζεις και να μη δείχνεις φανατισμένος; Γάμησέ τους τα πρέκια ρε! Πληρώνεις ή δεν πληρώνεις το ίντερνετ; Ε τι διάλο βάλαμε στη ζωή μας ένα έξτρα έξοδο για μια καινούργια υπηρεσία από την οποία φτιάχνουμε μια δεύτερη ζωή και την κάνουμε ακριβώς όπως η κανονική μας;
    με τακτ, ευγένεια, να μη δείξουμε, με κανόνες, να, να, να. Άντε ρε!
  11. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

επισης ο περιορισμενος χρηστης δεν θα σε εμποδισει, να δωσεις στοιχεια καρτων, λογαριασμων, κλπ, σε μια κακοβουλη μουφοσελιδα, που παρουσιαζεται σαν «γνησια», ουτε θα σε εμποδισει να απαντησεις στο σπαμ απο τον «πριγκηπα του μπουρκινα φασο», και να στειλεις τα προσωπικα στοιχεια σου στον καθε απατεωνα

κριμα παντως που χαθηκαν αυτα τα μπαζοσπαμ απο τον «πριγκηπα του μπουρκινα φασο». περνουσα αρκετα ευχαριστο χρονο, τρολλαροντας τους απατεωνες με ψευτικα στοιχεια, και ταυτοτητες φτιαγμενες στο gimp. τωρα μας εχουν ταραξει με αυτη τη μαλακια, που δεν εχει κανεναν χαβαλε. τι διατανο; τοση «επιτυχια» εχει;
  12. Μην παίρνετε ναρκωτικά. Δε φτάνουν για όλους... J.P.

13. Δεν ήταν μόνο της Μπουργκίνα Φάσο, ήταν και άλλοι πρίγκηπες, εμένα μου είχε στείλει ένας της Ιορδανίας, και άλλοι δύο, ένας Αμερική και ένας Νότια Αφρική. Λέγανε για κληρονομιά από συνωνυμία, και ο άλλος για να φέρει στην Ελλάδα ένα μεγάλο ποσό. Φυσικά και δεν απάντησα, τα διέγραψα.

Μια άλλη ερώτηση, τώρα για έναν γνωστό μου που δεν μπορεί να βάλει linux, θέλει κάποια συγκεκριμένα Win προγράμματα. Αυτός έχει τα Win 7. Για αναβάθμιση τι θα μπορούσε να κάνει, ας πούμε τα 8.1 κάνουνε σοβαρή παρακολούθηση όπως και τα 10, η είναι η παρακολούθηση κάπως περιορισμένη;

Επίσης, αν βάλει κάποιος με hackintosh το Mac OSX, με τον τρόπο που εξηγούσε ο μαθητής στο μαθητικό σεμινάριο, με Unibeast, Multibeast. Μετά, με αναβαθμίσεις της Apple, θα του γίνει αλαλούμ; Εννοώ, τη στιγμή που με το Multibeast τα παραμετροποίησε για συγκεκριμένες συσκευές (κάρτα ήχου, γραφικών και λοιπά), η αναβάθμιση όμως του τα χαλάει αυτά έτσι; Η μπορείς να κάνεις επιλογές αναβάθμισης, περίπου το φαντάζομαι σαν μια rolling του Arch, όπου σε μερικούς χαλάνε τα συστήματα.

Τι να κάνει, να μείνει στα 7; Υπ' όψιν τα 7 υποστηρίζονται μέχρι το 2020.
  14. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

α, εγω απαντουσα με μεγαλη μου χαρα και ημανε παντα το ιδανικο θυμα, που ολοι οι απατεωνες θα ηθελαν, αλλα με ψευτικο μειλ, απο συστημα απομονωμενο μεσα στον εξομοιωτη, με ψευτικα στοιχεια (και οταν τελειωνα με τον απατεωνα τραβαγα και ενα revert στον εξομοιωτη, για να ειμαι και σιγουρος). εναν τον ειχα και τον τρολλαρα για περιπου ενα μηνα. στο τελος καταλαβε οτι τον τρολλαρα (σωπα!... το καταλαβες;... επιτελους!... καιρος ηταν :D:lolx). και τι κανει ο «χακερας»; με στελνει συνημενο ιο. και η απαντηση μου ηταν screenshot απο το λινουκς με το gimp ανοιχτο, και μεσα στο gimp ανοιχτο το goatse :D:lolx:D:lolx (ακομα περιμενω καποια απαντηση του :p:rolfx )

οσο για τα παντζουρια, το μονο που θα προτεινα πλεον θα ηταν το 8.1. μοιαζει με πλακακια τουαλετας, αλλα δεν εχει καμια σχεση με τα ρεζιλικια κατασκοπευτικα των 10. τα 7 σιγα-σιγα παλιωνουν, οποτε καλυτερα να εχει ενα πιο νεο λειτουργικο. το 8.1 ειναι μια χαρα. απο μηλα και χακιντος δεν ξερω καν τι γινεται, δεν εχω ασχληθει ουτε 5 λεπτα με αυτα. αλλα οτι και αν αποφασισει, απο τα σκατο10 μακρια!!!... εχει βγει νεα βρωμα τωρα, οτι εγκαθιστουν στα κρφα, χωρις καν να ενημερωνουν τον χρηστη, εφαρμογες affiliates τριτων, για να παιρνουν ποσοστα απο τον αριθμο των εγκαταστασεων. και δεν σε δινει καν επιλογη για να επιλεξεις οτι δεν θελεις να γινεται αυτο. και καταληγεις να γεμιζει ο σκληρος σαβουρα, χωρις να εχεις ιδεα απο τι. περισσοτερα για την καταντια του παντζουρο10 μπορεις να δεις εδω:...

15. Πες του να μείνει στα 7. Από κει κει πέρα η m$ έχασε τη μπάλα. Αν και πιστεύω ότι αν ψαχτεί λίγο με το wine θα μπορεί να τρέχει τα προγράμματα που χρειάζεται. Υπάρχουν προβλήματα αλλά και τρόποι να τα παρακάμψεις. Θεωρητικά στο wine μπορεί να τρέξει κι ένας ιός των windows αλλά δεν έχω δει ποτέ να συμβαίνει. Συνήθως όλα εγκαθίστανται και τρέχουν κανονικά. Σε κάποιες περιπτώσεις πας σε παλιότερες εκδόσεις και βρίσκεις κάποια που να τρέχει.
    Στην χειρότερη, μπορεί να διατηρεί ένα virtual win7 και να τρέχει όσα δεν τρέξουν στο wine, ελάχιστα πιθανότατα.
    Γιατί το linux κάνει και για όσους είναι κολλημένοι με τα windows πες του :)
  16. Αν δεν κάμω λάθος, αυτός ο χοντρός στο βίντεο ήταν που εργαζόταν για πολλά χρόνια στην microsoft και τον απέλυσαν
  17. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

δεν τον απελυσαν ακριβως. το εχει πει σε ενα αλλο βιντεακι καποιον καιρο πριν. δουλευε στο τμημα που κανουν τις δοκιμες και το debugging στα νεα λειτουργικα. η μικρομαλακια, με την κυκλοφορια του σκατο10 εκλεισε αυτο το τμημα (αφου πλεον εχει για πειραματοζωα, αυτους που το χρησιμοποιουν), οποτε οσοι δουλευαν σε εκεινο το τμημα αναγκαστικα εφυγαν (αλλα τους δωθηκε κανονικα αποζημιωση, δεν τους πεταξαν απλα εξω). ολα αυτα εγιναν προφανως για μειωση κοστους λειτουργιας της εταιριας.

εχει πει οτι ολο αυτο εγινε λιγο πριν βγει το σκατο10, και λιγο αφου αλλαξε ο προεδρος της μικρομαλακιας (που πριν ηταν ο gates και τωρα ειναι ενας satya κατι τετοιο). και αν προσεξεις δεν βριζει ακριβως τη μικρομαλακια. απλα rantαρει το πως ηταν (νταξ' δεν ηταν και αγια, αλλα οχι το χαλι που εναι τωρα), και το πως εγινε τωρα με τις πρακτικες που ακολουθει με το σκατο10. βριζει δηλαδη πιο πολυ το σκατο10, αν και εξηγει κιολας τους λογους που αναγκαζεται να το χρησιμοποιησει, αντι για απλ, η, λινουκς

αν δεις τα πιο παλια βιντεο του (ολα τα εχει βγαλει αφου εφυγε απο τη μικρομαλακια), πριν βαλει το 10 και δει το χαλι, δεν ελεγε τιποτα περι μικρομαλακιας. και μαλιστα θυμαμαι ενα βιντεακι που ειχε βγαλει, που ηταν κατι σαν «απαντηση» σε πολλα σχολια που τον ρωτουσαν αν αντιπαθουσε τη μικρομαλακια που τον «απελυσε», και ειχε πει οτι δεν σκεφτοταν καν κατι τετοιο. ουτε ειχε μπει στη διαδικασια να την «μισησει» γι'αυτο (και σε καποιο απο τα επομενα βιντεο εξηγησε και αυτα που λεω παραπανω)

18. Λοιπόν το έψαξα αναλυτικά με την φράση αναζήτησης "does windows 8.1 spy on me" που την βάζουν και άλλοι. Βγήκα σε μερικά άρθρα σοβαρών ιστοτόπων, που αναφέρουν με λίγα λόγια πως:

α) Τα 10, κατασκοπεύουν από την μάνα τους, και το λένε ξεκάθαρα στο disclaimer. Οι λόγοι είναι οι γνωστοί, "για να κάνουμε την εμπειρία σας καλύτερη" και τέτοια. Ακόμα λένε στο περίπου πως "όταν συντρέχουν λόγοι εθνικής ασφάλειας, ποινικά, και αν ζητηθεί από τις αρχές, δίνουμε τα στοιχεία", μερικές υπηρεσίες μάλιστα λένε ακόμα και τα περιεχόμενα των e-mail σας.

β) Η Apple, έχει παρόμοιες καταστάσεις, όμως στον δικτυακό της τόπο, του Λ/Σ, λέει πως "το OSX σέβεται την ιδιωτικότητα σας".

γ) Η φωνητική αναγνώριση των 10 που λέγεται "Κορτάνα", κρύβει παρακολούθηση. Επίσης, προτείνονται και εγκαθίστανται προγράμματα με το στανιό στα 10.

δ) Όσον αφορά τα 7, τα 7 δεν έχουν από την μάνα τους κατασκοπευτικό, ΑΛΛΑ η M/S έχει βγάλει μερικά updates, με συγκεκριμένους αριθμούς, σεσημασμένους, που αν τα βάλεις, το λειτουργικό μετατρέπεται σε κατασκοπευτικό όπως και τα 10.

Αν τώρα σου μπήκαν και θέλεις να τα βγάλεις, θα πρέπει από το τέρμιναλ με εντολή, ένα ένα ονομαστικά, και πάλι ποτέ δεν ξέρεις. Μια ασφαλής λύση, είναι, εγκαθιστάς τα 7, το ελληνικό locale, και το SP1, και τέρμα, απαγορεύεις τις αναβαθμίσεις κάθε τύπου.

ε) Τα 8.1 δεν είναι τόσο κατασκοπευτικά όσο τα 10, ΑΛΛΑ αν δεχτείς τα updates που είπαμε, μετατρέπονται σε κατασκοπευτικά όπως τα 10. Η λύση είναι να απαγορεύσεις τις αναβαθμίσεις.

ζ) Τα XP προφανώς είναι τα λιγότερο κατασκοπευτικά, χωρίς όμως τις αναβαθμίσεις. Ακόμα, δεν ξέρει κάποιος αν το κατασκοπευτικό ενσωματώθηκε στο SP.
  19. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ακομα και αν δεν τα «ενεργοποιησεις» μπορεις να τα χρησιμοποιησεις ανετα. εχουν πολυ λιγους περιορισμους. ενας απο τους περιορισμους, ειναι οτι μπλοκαρονται τα updates. οποτε και να θελει, δεν κατεβαζει τιποτα, και ετσι δεν μετατρεπεται σε κατασκοπο. εγω ετσι τα ειχα τα 8.1 στον εξομοιωτη. ουτε το σπαστικο popup με τα σκατο10 με εβγαζε, ουτε, τιποτα. και ειχα κανει και disable το windows update service, ειχα ξεφορτωθει και ολη τη σαβουρα τα scheduled tasks, και ετρεχε ανετα, ακομα και για βαρια προγραμματα.
    Αρέσει σε mikeius666p
  20. Darkgoth, αν δεν ενεργοποιήσεις τα windows 7 τι γίνεται; εγώ είχα να ανοίξω ένα μήνα περίπου τα windows στον εξομοιωτή και μου έβγαζε κάτι μαλακίες ειδοποιήσεις κατά την εκκίνηση και δεν έμπαινε στο λειτουργικό καθώς είχε κολλήσει σε μία διαδικασία να λύσει (και καλά) ένα πρόβλημα που εντοπίστηκε.Εν τω μεταξύ τα Windows 7 δεν ήταν ενεργοποιημένα.Τι έκαμα λοιπόν; ξαναεγκατέστησα το λειτουργικό.Ήμουν και μπροστά σε ένα φίλο μου και ρεζιλεύτηκα καθώς του έιχα κάμει μαλακία στο κινητό του (ήθελα να του το ρουτάρω) και κολλούσε στο λογότυπο το android (ήταν έτοιμος να πετάξει το κινητό του επειδή νόμιζε ότι του το κατέστρεψα, λοοοοοοολ!).Έτσι αναγκάστηκα να παρακαλέσω την αδελφή του να μου δώσει τον υπολογιστή της που τον ήθελε για να ακούει τραγούδια και να μιλάει στο fb.Κι επειδή μερικά εξειδικευμένα προγράμματα είναι διαθέσιμα μόνο σε Windows και Mac είναι μεγάλο πρόβλημα αν κάτι πάει στραβά