Συμβατότητα διανομών με υπολογιστές

Συζήτηση στην κατηγορία 'Απορίες για το Περιβάλλον Εργασίας - Εμφάνιση' που ξεκίνησε ο χρήστης axtipitos, 11 Δεκ 2014.

1. Χαίρεται!

Από που μπορώ να πληροφορηθώ για τη συμβατότητα των διανομών Linux;
  2. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Συνήθως κάθε διανομή έχει δικό της τομέα όπου αναφέρει την επιβεβαιωμένη συμβατότητα. Χοντρικά όμως μπορείς να δεις στους παρακάτω συνδέσμους: http://www.linux-drivers.org/, http://www.ubuntu.com/certification/, http://community.linuxmint.com/hardware, http://www.linuxjournal.com/supportedhardware, https://wiki.archlinux.org/index.php/Hardware_Compatibility_List, https://wiki.archlinux.org/index.php/Hardware_Compatibility_List.

Εμπειρικά, το Linux διακρίνεται για τη δυνατότητα που έχει να τρέχει "σχεδόν παντού" και έχει συμβατότητα κατά 99%, με εξαίρεση κάποιες ιδιάζουσες περιπτώσεις ιδιόκτητου λογισμικού, όπου συνήθως χρειάζεται κάποια ρύθμιση (μου έρχεται στο νου το wifi της Broadcom). Μηδενική συμβατότητα θα έλεγα ότι είναι σχεδόν απίθανο να συναντήσεις. Επίσης, έχεις πάντα τη δυνατότητα να επικοινωνήσεις με κάποιον developer και να βοηθήσεις στην ανάπτυξη των drivers για κάτι που δε σου δουλεύει σωστά. Έτσι βοηθάς και τον εαυτό σου αλλά και άλλους με το ίδιο πρόβλημα.
  3. Αφού υπάρχει συμβατότητα 99%, όπως ανέφερες, τότε τα περισσότερα προβλήματα του λειτουργικού συστήματος προέρχονται από λάθη των προγραμματιστών;
    Επίσης, (αν δεν κάνω λάθος) άκουσα ότι το λειτουργικό Elementary OS παρουσιάζει προβλήματα με την συμβατότητα στις κάρτες γραφικών. Ισχύει;
  4. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Τα περισσότερα "προβλήματα" προέρχονται από το γεγονός ότι κάποιοι προσπαθούν να παράγουν κάτι ελεύθερο και δωρεάν σ' ένα κόσμο που έχει στόχο τον περιορισμό και το κέρδος.
    Ένα απλό παράδειγμα: όταν η εταιρεία Microsoft εξαναγκάζει (άμεσα ή έμμεσα) την εταιρεία Dell να προεγκαθιστά Windows στους υπολογιστές της και ταυτόχρονα η εταιρεία Nvidia να χρησιμοποιεί τις δικές τις κάρτες (κοινώς "συμφωνία συμφερόντων"), πώς να αντιδράσουν οι open source developers; Όταν το τάδε μηχάνημα είναι δεμένο με το τάδε hardware, στο οποίο ο developer δεν έχει πρόσβαση γιατί είναι ιδιόκτητο και η δική του δουλειά (θεωρητικά) δε θα αποφέρει κέρδος στην τάδε εταιρεία, δε μπορείς να κάνεις και πολλά. Γι' αυτό κι ένα μεγάλο μέρος του Linux οφείλεται στο reverse engineering.
    Είναι περισσότερο κοινωνικο-ιδεολογική σύγκρουση παρά καθαρά τεχνικό θέμα. Αυτός είναι και ο λόγος που οι περισσότεροι που επιλέγουν Linux το κάνουν όχι μόνο γι' αυτό καθεαυτό το λειτουργικό αλλά και για τις ιδέες που αυτό πρεσβεύει.

Για το Elementary OS συγκεκριμένα δε μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν έχω επαφή. Αν όμως σκοπεύεις να ασχοληθείς με το Linux, θα σου έλεγα να δοκιμάσεις, ώστε να αποκτήσεις δική σου άποψη. Δε χρειάζονται πολλά, απλά ένα live cd/usb. Και πού ξέρεις, μπορεί και να ανακαλύψεις κάτι καινούργιο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι, αν επιλέξεις να μπεις σ' αυτό που λέμε "κοινότητα", δε θα είσαι μόνος.
    Αρέσει σε chrisinux, kouros17 και Maria Afentouli
  5. Με το Linux έχω περισσότερη επαφή από όσο έχεις καταλάβει, αλλά δεν είμαι καλός, το παραδέχομαι.

Έχω δοκιμάσει αρκετές διανομές και κόλλησα στο Linux Mint και το Elementary OS, μιας και είναι πολύ φιλικές διανομές. Από την άλλη πλευρά, όμως, δεν τρέφω μεγάλη συμπάθεια για το Linux λόγω της δυσκολίας που έχει το λογισμικό, όσον αφορά τις εντολές, την λογική κλπ.
  6. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Κι όμως, στην πορεία θα διαπιστώσεις ότι η λογική έχει "λογική". Είναι απλά η σύγκρουση μεταξύ του τρόπου που έχεις μάθει σε άλλο λειτουργικό κι ενός νέου. Όλοι περάσαμε απ' αυτό το στάδιο, μην αγχώνεσαι. Όποια απορία έχεις, γράψε ένα κατεβατό εδώ. Από 'κει και πέρα, έχε το μυαλό σου ανοιχτό σε νέα πράγματα και θα ανακαλύψεις πολλά.
    Αρέσει σε chrisinux
  7. Και εγω ειμαι πολυ νεος στο linux.Εχω βαρεθει αυτη τη "δικτατορια" των windows!Τα πεταξα λοιπον,και επειδη ξερω οτι δεν ειμαι μονος μου,με αρκετο διαβασμα,και ερωτησεις (γιατι υπαρχουν πολλες αποριες) θα την βρω την ακρη.:linuxman
    Αρέσει σε Χάρης και kouros17

8. Σε κάθε διανομή υπάρχει μια hardware compatibility list, θα πρέπει να κάνεις τον κόπο να ψάξεις λίγο να την εντοπίσεις, βάλε στην αναζήτηση σου πχ." OpenSuse hardware compatibility list" συνήθως είναι μέσα στον δικτυακό τόπο της διανομής. Ένα hint είναι να αποφεύγει κάποιος εξεζητημένο hardware και hardware που μόλις κυκλοφόρησε, συνεπώς δεν έχουν γραφτεί ακόμα οι οδηγοί για linux. Ένα άλλο clue είναι πως διανομές βασισμένες στο Ubuntu έχουν πολύ καλή αναγνωρισιμότητα στο hardware.
  9. Φιλε axtipite, θα σου δωσω μια συμβουλη ως πρωην και παλιος λινουξας, (χρονια στο κουρμπετι) παραφραζοντας τα λογια της πλωρης του Καρκαβιτσα:

Ο πατέρας μου δεν είχε σκοπό να με κάμει λινουξά.
    - Μακριά, έλεγε, μακριά, παιδί μου, απ’ τ’ άτιμο στοιχειό!
    Δεν έχει πίστη, δεν έχει έλεος. Λάτρεψέ το όσο θες, δόξασε το· εκείνο το σκοπό του. Μην κοιτάς που χαμογελά, που σου τάζει θησαυρούς. Αργά γρήγορα θα σου σκάψει το λάκκο ή θα σε ρίξει πετσί και κόκαλο, άχρηστο στον κόσμο. Είπες linux, είπες γυναίκα, το ίδιο κάνει.
  10. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Πού χάθηκες εσύ βρε; Αγανάκτησες με την ανύπαρκτη ζωή σου και είπες να κάνεις το κομμάτι σου; Εκτός του ότι απαντάς σε post ενός χρόνου, τη "συμβουλή" σου ποιος τη ζήτησε; Την παραχωρείς ανιδιοτελώς για το καλό της ανθρωπότητας;
  11. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

soulrain, λες να εχει τοσο πολυ ανυπαρκτη ζωη, που οτι ουτε το λινουκς δεν τον αντεξε, και αυτοΧτονησε? (παλιος, πρωην λινουκσακιας)... ΛΟΛ!!!... :lolx:rolfxεχω υποψη μου ενα ατομο με τοσο ανυπαρκτη ζωη, που θα αυτοΧτονουσε μεχρι και λινουκς, που ηταν εδωμεσα, αλλα μπα δεν πιστευω να εχει ΤΟΣΟ θρασος. να ειχε χαθει τοσον καιρο και να ξαναφανηκε με αλλο ονομα? αρνουμαι να πιστεψω οτι θα ειναι αυτος. αυτο θα ηταν η απολυτη καταντια.
    Αρέσει σε Χάρης
  12. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

Δεν ήταν εξαφανισμένος τόσον καιρό DarkGoth. (Βγαίνει με διάφορα ονόματα.)
    Απλά, ban-άρεται ο λογαριασμός του άμα τη εμφανίσει του (και, ως εκ τούτου, δεν φαίνεται το post / σχόλιό του).
    Αρέσει σε Χάρης
  13. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

χμμμ, ειχαμε 2 βαρεμενους εδωμεσα (αν και το «βαρεμενος» δεν ταιριαζει, γιατι βαρεμενες λενε οι κρητικοι τις εγγυες :lolx ), εκεινον τον μασονοκουλτουριαρη, και τον αλλον τον στραβοξυλο (καταλαβες για ποιον λεω). ποιον απο τους 2 εννοεις? εγω εννοουσα τον στραβοξυλο.

Υ.Γ:... υπαρχει και εδωμεσα λειτουργια για moderation στις απαντησεις? ενδιαφερον. δεν το ηξερα. και απ'οτι φαινεται κανει καλη δουλεια, στο να εξαφανιζει... ζουζουνια... :winkx
    Αρέσει σε Χάρης και Maria Afentouli
  14. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

Ο «στραβόξυλος», ΚΑΜΜΙΑ σχέση με τον «μασονοκάτι».