Σφάλμα εισαγωγής νέου κωδικού στο Thunderbird

Συζήτηση στην κατηγορία 'Εφαρμογές [Ερωτήσεις - Απορίες]' που ξεκίνησε ο χρήστης mikeius666p, 29 Ιουλ 2017.

1. Η Google με ειδοποίησε για μία άγνωστη συσκευή που συνδέθηκε στον λογαριασμό μου και έσπευσα να αλλάξω κωδικό αμέσως. Το πρόβλημα τώρα που αντιμετωπίζω είναι ότι κάθε φορά που εισάγω τον νέο κωδικό μου για να συνδεθώ μέσω Thunderbird μου πετάει το εξής σφάλμα:
    Σφάλμα κατά την αποστολή του κωδικού πρόσβασης του χρήστη τάδε. Ο διακομιστής αλληλογραφίας pop.gmail.com αποκρίθηκε: Web login required: https://support.google.com/mail/answer/78754

Δεν δίνει η google επαρκείς πληροφορίες περί αυτού. Τι πρέπει να κάνω εγώ τώρα; χρειάζεται το Thunderbird να του παραχωρήσω δικαίωμα πρόσβασης;
  2. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Ποια έκδοση του Thunderbird έχεις; Επίσης, στο Thunderbird αφαίρεσες τον παλιό κωδικό κι έκανες τη διαδικασία σύνδεσης με τον καινούργιο (αν το έχεις ρυθμίσει να αποθηκεύει κωδικούς); Για το Gmail, όταν συνδέεσαι με νέο κωδικό, πρέπει να σου βγάλει το παράθυρο της Γούγλης με το OAuth (σαν αυτό που βλέπεις όταν βάζεις τα στοιχεία σου στον browser).
  3. Την 52.2.1 έχω. Έχει στο gmail μια επιλογή που έλεγε "πρόσβαση σε λιγότερο ασφαλείς εφαρμογές" και το ενεργοποίησα. Μετά συνδέθηκε κανονικά το Thunderbird αλλά κάθε φορά που συνδεόμουν μου έκανε λήψη 130 μηνυμάτων. Διέγραψα τον λογαριασμό, αντί για το (πρωτόκολλο δεν ξέρω πως το ονομάζεται) PoP το IMAP για γρηγορότερο συγχρονισμό μηνυμάτων και μου έκανε μερικά μηνύματα άνω κάτω. Μερικά εισερχόμενα μηνύματα βρέθηκαν συγχρόνως στα στα σημαντικά και διέγραψα όοοοολα τα μηνύματα από εκεί και από τον κάδο τα μετέφερα στα εισερχόμενα και μετά δεν τα έβρισκα εκεί. Πως γκένεν αυτό; και τι στο καλό γίνεται πάλι, ενώ έλαβα οοοοολα τα μηνύματα μου όταν το ξανάνοιξα άρχισε να μου ξανακατεβάζει 2300 μηνύματα (ότι να'ναι!). Κακώς χαμός για μια αλλαγή κωδικού που έκαμα
  4. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Το POP κατεβάζει τα emails στο μηχάνημά σου (αν θεωρείς ότι είναι αρκετά σημαντικά για να τα έχεις τοπικά) ενώ το IMAP τα αφήνει στο server της Γούγλης. Διαλέγεις τι προτιμάς. Μπορείς επίσης να πας στις κατηγορίες από το Gmail στον browser και να επιλέξεις τι θα φαίνεται και τι όχι. Κάτι ανάλογο μπορείς να κάνεις και από το Thunderbird. Π.χ. την κατηγορία «Όλα τα μηνύματα» δεν τη θέλεις να εμφανίζεται στο Thunderbird και καλό είναι να την αδειάζεις γενικά.
  5. τέσπα ευχαριστώ!!! αλλά δεν κατάλαβα το thunderbird προκειμένου να συνδεθεί στο gmail πρέπει να ενεργοποιήσω την πρόσβ;ση σε λιγότερο ασφαλή προγράμματα; ισχύει αυτό; δεν το έχω κάνει σε άλλο λογαριασμό και δεν ξέρω
  6. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Τα θέματα στον τομέα της ασφάλειας εξελίσσονται συνεχώς αλλά πολλές εφαρμογές μένουν πίσω. Αυτές λοιπόν τις εφαρμογές η Γούγλη τις λέει «λιγότερο ασφαλείς» και τις μπλοκάρει από προεπιλογή (και καλά κάνει). Η συνηθισμένη ασφάλεια που χρησιμοποιούμε είναι username και password. Δεν είναι όμως απόλυτα ασφαλής αυτός ο τρόπος, γιατί αν κάποιος βρει αυτά τα στοιχεία, μας έχει στο χέρι. Έτσι λοιπόν εφευρέθηκε η «αυθεντικοποίηση δύο παραγόντων» ή «επαλήθευση δύο βαθμίδων», όπου εκτός από username και password δίνεις ένα ακόμα στοιχείο, το οποίο προφανώς γνωρίζεις μόνο εσύ και κανένας άλλος. Με αυτή τη διαδικασία, κάθε εφαρμογή που συνδέεται με τη Γούγλη π.χ. αποκτά έναν μοναδικό κωδικό που τη δένει με τα στοιχεία σου αλλά και τη συγκεκριμένη συσκευή απ' όπου τη χρησιμοποιείς. Κι έτσι είναι πολύ πιο δύσκολο για κάποιον κακόβουλο να βρει όλα τα στοιχεία σου και να παραβιάσει το λογαριασμό σου. Δυστυχώς όμως, επειδή αυτός ο τρόπος δεν είναι βολικός για τους χρήστες, πολλοί δεν τον επιλέγουν ή δεν τον γνωρίζουν καν.
    Αρέσει σε mikeius666p