Τι δεν σας αρέσει στο Linux;

Συζήτηση στην κατηγορία 'Γενικές τεχνολογικές ερωτήσεις' που ξεκίνησε ο χρήστης cpfotiadis, 15 Σεπ 2012.

1. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

να υποθεσω οτι το λες για πλακα? (δεν εχω καταλαβει ακομα τι θελει να πει αυτο το εικονιδιο με το πριονι -- γραφει πανω του "stupid"... δηλαδη?...) περα απο την πλακα παντως, για ΤΟΤΕ, που δεν υπηρχε κατι αναλογο ακομα, οντως ηταν ελλειψη το winamp, αφου ειχε ολα ηθελε καποιος καθημερινος χρηστης για τη μουσικη του συλλογη. αλλα απο θεμα αποδοσης ηχου, δεν ηταν ουτε τοτε ελλειψη. ηταν και πιο βαρυ απο τον WMP με το KcodecPack, και ουτε ειχε την αποδοση ηχου που να το ξεχωριζει απο αλλους players. αυτο που το απογειωσε ηταν η ευχρηστια του και το οτι ειχε περισσοτερα χαρακτηριστικα απο αλλους players της εποχης του.

εγω ακομα θυμαμαι την απιστευτη διαφορα ηχου που ειχα (στο ιδιο συστημα), οταν ειχα winamp / παντζουρια, με μετα, οταν εριξα επανω λινουκς (με εναν player της κακιας ωρας (jukebox νομιζω λεγοταν), αλλα με ολους τους gstreamers και την πανισχυρη pulse console εγκατεστημενα). βαζω κατι μεταλλαδικα να ακουσω και νομιζα οτι ημανε μεσα στη συναυλια. μονο που δεν εκανα moshpit μεσα στο δωματιο :lolx:rolfx με εμποδιζε η (αρκετα αυξημενη) πιθανοτητα να μπερδευτω στο καλωδιο των ακουστικων, και ο (αμεσα ορατος) κινδυνος να με φυγουν απο τα αυτια γιατι ειναι επαγγελματικα και ειναι αρκετα βαρια (αυτα τα μικρα, διακριτικα, του ηχοληπτη) :lolx:rolfx
  2. Το big bento ξέχασες :eek:
  3. Επαγγελματικές εφαρμογές για να μπει πιο ενεργά στις επιχειρήσεις.
    Περισσότερα παιχνίδια και καλύτερους drivers για να μαζέψει κόσμο από την κοινότητα των gamers.

Νομίζω έτσι θα κάνει μεγάλο boost. Αλλά έχουμε μέλλον μπροστά μας. Όσο αυξάνουν οι χρήστες Linux τόσο αυξάνουν και οι πιθανότητες να γίνουν τα 2 παραπάνω.
  4. Γεια σας κ από μένα, θα ήθελα αν μοιραστώ μερικές σκέψεις και απόψεις μου μαζί σας.

Αρχικά, αυτό που θεωρώ "καλό, εργονομικό, παραγωγικό" κτλ λειτουργικό σύστημα είναι αυτό το οποίο:
    • α- Έχει άριστο/υπέρτατο διαχειριστή παραθύρων. Είναι πολύ βασικό να μπορείς να ρυθμίζεις και να tile-ίζεις εύκολα κ γρήγορα τα παραθύρα.
    • β- Ο file browser του πρέπει αν έχει δυνατότητα dual panel ή tabs καθώς κ να μπορώ να έχω τον πλήρη έλεγχο του λειτουργικού μέσα από ένα παράθυρό του. Πχ δεν κατάλαβα ποτέ γιατι να μην μπορώ να αφαιρώ τα usb sticks από τον filebrowser των windows.
    • γ- Έχει χαμηλή κατανάλωση πόρων. Όσο το δυνατόν χαμηλώτερη ούτως ώστε να απασχολούνται από τα προγράμματα που χρειάζεται να τρέξω.
    • δ- Διαθέτει επαγγελματικές εφαρμογές
    • ε- Είναι eye-candy
    και εξηγούμαι:
    • α- η διαχείριση παραθύρων τόσο στο macosx όσο και στα windows είναι απλά ανέκδοτο. Αντιθέτως στο GNU/Linux είναι ευτυχία!
    • β- windows 8 δεν έχω χρησιμοποιήσει οπότε δεν μπορώ να πώ κάτι. Στο macosx παραδόξως σκέφτηκαν να ενσωματώσουν την λειτουργία των tabs. Από την άλλη ο dolphin κ ο nautilus πριν το gnome 3 ήταν ότι καλύτερο σε filebrowsers.
    • γ- εδώ το ζήτημα είναι αρκετά σχετικό καθότι εξαρτάται κ από το υλικό και από την χρήση που κα΄νει ο καθένας.
    • δ- το δύσκολο ζήτημα τώρα. Λέγοντας επαγγελματικές εφαρμογές, εννοώ εφαρμογές που μπορώ να κάνω "σοβαρή δουλειά". Στο GNU/Linux υπάρχουν τέτοιες άπειρες. Το πρόβλημα όμως είναι ότι συνήθως απαιτούν κ ο χρήστης να είναι επαγγελματίας. Πχ το scribus είναι ένα πραγματικά επαγγελματικό πρόγραμμα publishing. Η βασική του διαφορά όμως με το pages του iWork είναι ότι στο δεύτερο υπάρχουν πολύ καλά templates και αυτοματοποιημένες διαδικασίες όπου πολύ εύκολα μπορεί κάποιος να έχει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα στην εργασία του. Ένα άλλο παράδειγμα είναι το hydrogen σε σύγκριση με τα διάφορα drum vsti που υπάρχουν. Η διαφορά βέβαια εδώ είναι ότι εγώ που γνωρίζω από μουσική, ηχοληψία και sound engineering δεν μου είναι καθόλου δύσκολο να πάρω μια μέτρια και "ξερή" drum samples library και με μερικά κλικ να την κάνω καλύτερη κ από τις βιβλιοθήκες του superior drummer. Το ίδιο ισχύει κ με άλλες εφαρμογές όπως τα daws. Ένας που γνωρίζει το αντικείμενο θα βρει εύκολα την άκρη με το routing στο ardour. Με logic pro ή με το reaper απλώς χρειάζεται καλή θέληση κ όλα τα άλλα γίνονται πολύ πιο εύκολα. Κοινώς, πιστεύω ότι οι επαγγελματικές εφαρμογές πρέπει να ανταποκρίνονται σε ευκολία ακόμη κ σε άτομα που δεν είναι επαγγελματίες. Το τελευταίο διάστημα προσπαθώ να μάθω το τρίπτυχο gimp, inkscape, scribus ούτως ώστε να ξεφορτωθώ το iWork. Αλλά αυτό συμβαίνει επειδή εγώ έχω την θέληση, όχι επειδή είναι ο standard τρόπος που δουλεύει όλος ο κόσμος. Α! κ το γεγονός ότι μπορώ να κανω την διαδικασία αυτή είναι δυνατό από την στιγμή που έχω άνεση χρόνου. Αν δεν είχα τόσο διαθέσιμο χρόνο δεν νομίζω να αφιέρωνα ποτέ μου ούτε δευτερόλεπτο στο να μάθω το GNU/Linux (6 χρόνια πλέον χρησιμοποιώ GNU/Linux) ή οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό σύστημα. Εν κατακλείδι θέλωντας επαγγελματικές εφαρμογές αναφέρομαι σε εφαρμογές όπου ο μη επαγγελματίας μπορεί εύκολα να βγάλει επαγγελματικό αποτέλεσμα.
    • ε- eye-candy: ε, ας μην γελιόμαστε σε όλους μας αρέσει να είναι όμορφο το λειτουργικό του σύστημα! κ όσο κ αν σας φαίνεται αδιάφορο, προάγει την παραγωγικότητα. Είναι ζήτημα αισθητικής. Πλέον όλα τα de είναι κ μπορούν να γίνουν eye-candy κατά το δοκούν. Απλώς, για να κάνω τις gtk εφαρμογές να συνεργαστούν με το kde κατανάλωνα άπειρο χρόνο. Αλλά αυτό ήταν κάτι ίσονος σημασίας καθότι εγώ ήμουν περίεργος μέχρι αηδίας πολλές φορές..
    Επίσης, θέλω να πω ότι αυτός που θέλει το μηχάνημα του για δουλειά δεν αναβαθμίζει καθε εξάμηνο το σύστημα του, αλλά μόνο τα προγράμματα που χρησιμοποιεί όταν κρίνει ότι οι ήδη εγκατεστημένες εκδόσεις δεν τον ικανοποιoυν. Για να γίνω πιο σαφής, αν μπορούσα να έχω νεότερες εκδόσεις σε επιμέρους προγράμματα -χωρίς να δημιουργούνται ζητήματα- θα είχα ακόμη debian 6.0 ή ubuntu 10.04. Επιπλέον, ο κόσμος όταν αναφέρεται σε λειτουργικό πρόγραμμα μιλάει (κακώς) για το de και όχι για τον πυρήνα του.. Οπότε, έχω σταματήσει σε φίλους κ γνωστούς να τους προτείνω GNU/Linux αλλά τους προτείνω κατευθείαν συγκεκριμένο de. Αν έχουν όρεξη κ τα πιάνουν τους λέω κ περισσότερα για να μπούν στο νόημα.

Το να συνεργάζεται ένα πρόγραμμα με τα formats άλλης εταιρείας προγράμματος δεν είναι απαραίτητα κάτι το απαιτούμενο. Συνήθως είναι κακή νοοτροπία των χρηστών που αντιμετωπίζουν το GNU/Linux ως δωρεάν εναλλακτική στα Windows. Δεν ειναι όμως έτσι. Το GNU/Linux είναι ΑΛΛΟ λειτουργικό, δεν είναι εναλλακτική κανενός. Για την ακρίβεια δεν άκουσα κανέναν να παραπαπονιέται για το ίδιο ζήτημα από την στιγμή που κάποιος αγοράζει ένα mac σύστημα. Κ ούτε είναι λογικό να απαιτώ ένα windows μηχάνημα να ανοίξει ένα αρχείο pages ή keynote. Αν θελω κατι τέτοιο το στέλνω σε μορφή pdf κ λήγει το ζήτημα. Ας είμαστε σοβαροί, κανένας δεν παραπονέθηκε για ποιον λόγο δεν ανοίγουν τα native format του corelDraw σε photoshop ή illustrator πχ. Εδώ φταίει η όλη προπαγάνδα της "εναλλακτικής επιλογής". Ας μην ξεχνάμε ότι η έκρηξη του GNU/Linux στην Ελλάδα έγινε επειδή:
    • α- βγήκαν τα vista
    • β- το internet έφτασε σε σημειο να είναι σχετικά γρηγορο και φτηνό, οπότε μπορούσε κανείς χωρίς να φοβάται το τι θα "γράψει το τηλέφωνο" να ασχοληθεί με την όλη διαδικασία
    • γ- υπήρχε ήδη το ubuntu σε ένα πολυ καλό επίπεδο ανάπτυξης

Το αν θα υπάρξουν "ιδιωτικά" εμπορικά προγράμματα είναι κάτι το οποίο σίγουρα θα κάνει καλό. Στον βαθμό βέβαια που αυτό δεν θα γίνει τροχοπέδη στην ανάπτυξη των ελεύθερων αντιστοίχων.

Οπότε τι είναι αυτό που με ενοχλεί;;

• η πληθώρα διαφορετικών προτύπων package managment. Θα προτιμούσα να είχα να κάνω είτε με .deb είτε με .rpm μόνο.
    • το γεγονός ότι θα πρέπει να αναβαθμίζω σε τακτά χρονικά διαστήματα ΟΛΟ το σύστημα (ξέρω υπάρχει κ το arch αλλά δεν μπορώ να κάτσω να μάθω κ άλλο διαφορετικό σύστημα, ενώ δεν είναι ακριβως αυτό που εννοώ)
    • η έλλειψη ευκολίας χρήσης στις επαγγελματικές εφαρμογές
    • η δυσκολία που εμφανίζεται πολλές φορές όταν προσπαθείς να ρυθμίσεις το GUI των εφαρμογών να δείχνει ότι είναι το ίδιο με αυτό του DE.
    Τέλος καλό είναι να έχουμε στο μυαλό μας πως όσοι γνωρίσαμε κ συνεχίζουμε ΑΚΟΜΑ να χρησιμοποιούμε το GNU/Linux το κάνουμε σε μεγάλο βαθμό και για λόγους ιδεολογίας κ συνείδησης. Ελευθεριακής, stallmanικής, σοσιαλιστικής, κομμουνιστικής δεν έχει σημασία.

Συγγνώμη για το μεγάλο post και την μπερδεμένη δομή, ελπίζω να μην σας κούρασα :)

ΥΓ. Αφιεωρωμένο στα de:
    GNOME 3.12: ότι καλύτερο υπάρχει σε de αλλά για laptop. Δεν ειναι για tablet όπως έχει ακουστεί πολλές φορές, αλλά σε laptop απλά απογειώνει την διαδικασία. Πιο γρήγορο από το unity, πιο ελαφρύ και καλύτερη διαχείριση του χώρου. Έχει πλέον τα πάντα, κάνεις τα πάντα, αλλά θέλεις λίγο χρόνο να το ρυθμίσεις.
    Mate DE: το GNOME 2.xx στα καλύτερα του! θέλει λίγο ακόμα χρόνο στην ανάπτυξη αλλά σύντομα θα γίνει καλύτερο απο το παλιό καλό κλασσικό GNOME 2.xx. Ίσως το καλύτερο de για τα desktop συστήματα ακόμη κ με πολλές οθόνες.
    KDE: Πανέμορφο, πολυμορφικότατο, παραμετροποιήσιμο μέχρι αηδίας αλλά έχω την εντύπωση πως όσα χρόνια το γνωρίζω είναι μονίμως σε φάση ανάπτυξης.. Είχα την ίδια άποψη κ για το GNOME 3 μέχρι που δοκίμασα την έκδοση 3.12
  5. Mε τα ubuntu και mint ( από το 10 και έπειτα . Το mint , όχι το 2010 ) που δουλεύω τα τελευταία χρόνια , δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα . Μιά χαρά είναι .
    Οι απαιτήσεις που έχω είναι ελάχιστες , βέβαια .
    Το μόνο πρόβλημά μου , είναι η ηλικία ... ΜΟΥ .

ἄνους τε καὶ γέρων ἅμα , οπότε δε νογάω .

Θα αυξάνει , όσο περνούν τα χρόνια .
    Δυστυχώς .
    Αρέσει σε ΑΥΤΕΞΟΥΣΙΟΣ και Maria Afentouli
  6. 1) Προσωπικά, αυτό που μ' ενοχλεί περισσότερο, είναι η ελιτίστικη συμπεριφορά, ορισμένων προσώπων - κοινοτήτων.
    Θυμάμαι παλιότερα, που είχαμε κάποιες συζητήσεις, είχε "μαλιάσει" η γλώσσα μας, στη προσπάθεια να πειστούν συγκεκριμένοι developers, για τ' αυτονόητα.
    (Πιο συγκεκριμένα), για να συμπεριλάβουν ορισμένα πακέτα προγραμμάτων (που τα θεωρώ "εκ των ουκ άνευ") στ' αποθετήριά τους!
    Πχ. υπήρχαν διανομείς, που δεν ήθελαν με τίποτα να συμπεριλάβουν οδηγούς της Nvidia (αυτομάτως αποκλείοντας νέους χρήστες, με προσανατολισμό και προς τα παιχνίδια).
    Κάποιοι άλλοι, δεν ήθελαν με τίποτα να συμπεριλάβουν τον PGL (Peer Guardian).
    Κι ακόμα και τώρα, πολλοί αρνούνται, το καλύτερο font rendering, του Infinallity (Ultimate η τελευταία έκδοση).

Εντάξει, όλ' αυτά μπορούν να εγκατασταθούν "χειροκίνητα" ευκολα ή δύσκολα, αλλά όχι από νέους χρήστες!
    Μια που το Linux είναι (μεταξύ των άλλων) και ελευθερία επιλογών, πιστεύω πως πρέπει και ο νέος χρήστης να έχει την ευχέρεια επιλογής.

2) Ένα άλλο που μ' ενοχλεί, είναι η ύπαρξη στ' αποθετήρια (κυρίως του Debian), παρατημένων προγραμμάτων (κυρίως παιχνιδιών), που ποτέ δε προχώρησαν πέρα απ' την Alpha stage (για χρονικό διάστημα υπερβαίνον τη δεκαετία).

3) Κάτι ακόμα που μ' ενοχλεί (αν και δεν είμαι 100% σίγουρος), είναι η υιοθέτηση (από πολλές διανομές) του systemd.
    Εδώ βέβαια, μπορούν να ειπωθούν πολλά και αφήνω το θέμα στους εμπειρότερούς μου, αλλά προσωπικά μ' ενοχλεί η παραβίαση ενός, εκ των βασικότερων αρχών του Unix.
  7. *Warning Wall-post Incoming.

Όταν πρωτο έπιασα στα χέρια μου το Λίνουξ το πρώτο πράγμα που με φόβιζε ήταν το τερματικό, μιας και δε γνώριζα την γλώσσα.
    Σαν power-googler όμως κατάφερα να το ξεπεράσω μιας και η κοινότητα των χρηστών του Λίνουξ είναι πολύ πιο μεγάλη από όσο φανταζόμαστε. Και το καλό είναι πως όσο πιο πολλοί τόσο πιο πολλές οι περιπτώσεις προβλημάτων.
    Μα καλά, θα σκεφτείτε, είναι καλό να υπάρχουν προβλήματα;
    tl;dr ναι.
    Όσο πιο πολλές οι περιπτώσεις τόσο μειώνονται οι πιθανότητες να μείνει κάποιο πρόβλημα άλυτο άρα και να φτάσει το λειτουργικό στην κάλυψη όλων των αναγκών.
    Εξάλλου αν δεν έχει συναντήσει και κάποιος άλλος το πρόβλημα και δεν ξέρεις ή δεν γνωρίζεις και εσύ ο ίδιος πως να το λύσεις, τότε πραγματικά είσαι μόνος σου... Όχι ότι τώρα το παίζω στα δάχτυλα αλλά ότι και να χρειαστώ είναι 2 κλικ μακρυά. Πλέον έχω μάθει μόνο ότι χρησιμοποιώ και ότι μου έχει χρειαστεί για τη δουλειά μου. Και εδώ πάει το αν δε πάθεις δεν θα μάθεις.

Αφού ξεπέρασα τη σιχαμάρα του τερματικού και αφού κατέστρεψα 1-2 εγκαταστάσεις ( οκ το παραδέχομαι, περισσότερες), άρχισα να δοκιμάζω διανομές. Ξανά προβλήματα ξανά bugs και πάει κλαίγοντας. Αυτή τη φορά όμως το διασκέδαζα. Γιατί μάθαινα. Κι όσο χαλούσα τόσο ήξερα.

Μερικές φορές έπεφτα στο αδιέξοδο των drivers. Αλλά εκεί όλο και κάποια πατέντα έπαιζε ή όλο και κάποια άλλη διανομή υποστήριζε αυτό που προσπαθούσα να τρέξω.
    Γιατί το λέω αυτό; Γιατί έτσι όπως είναι τα πράγματα με το Λίνουξ, από μόνο του δεν είναι τίποτα. Αν δε βάλεις χαρακτήρα θα είναι πάντα κάτι άγνωστο και με το πρώτο πρόβλημα θα ψάχνεις γιατρό. Σε οδηγεί στο να ανακαλύψεις εσύ τι είναι αυτό που σου κάνει και όχι απλά να σου δώσει επιλογές και να διαλέξεις. Και αυτή είναι η βασική διαφορά με τα Παραθύρια, όσο και να τα μπορείς να τα παραμετροποιείς.

Μετά από κάποια χρόνια λοιπόν κατέληξα σε κάποια πράγματα τα οποία όχι ότι με κάνουν να με χαλάει το λειτουργικό αλλά θα ήθελα πολύ να υφίστανται:
    • Εκσυγχρονισμός των υπαρχόντων εφαρμογών. Να τις δουλεύεις και να γουστάρεις. Οπτικά και λειτουργικά.
    • Πιστεύω πως ο τομέας της ποικιλίας των εφαρμογών που παίζουν για την κάθε διανομή έχει μείνει στάσιμος. Θα μου πεις τα εργαλεία υπάρχουν φτιάξε ότι γουστάρεις. Δυστυχώς όμως δεν έχουν όλοι την ευχέρεια του χρόνου. (τα elementary κάνανε το βήμα αλλά δυστυχώς έχουν άλλα προβλήματα ως διανομή και κοινότητα).
    • Εμπορικές εφαρμογές. Αυτό όμως δεν είναι θέμα Λίνουξ. Είναι θέμα εκβιασμού των "εταιριών" προς τη μάζα για έλεγχο της χρήσης και κατά συνέπεια των δεδομένων της χρήσης. Απόδειξη πως όχι μόνο δε βγάλουν ποτέ τις εφαρμογές τους για το Λίνουξ αλλά περιορίζουν και τα API τους ώστε να μη μπορεί άλλη πλατφόρμα να το εκμεταλλευτεί ώστε ακόμα και να μην υπάρχει native client μέσω του API να δημιουργηθεί κάτι αντίστοιχο βλ. Gtalk.
    • Είναι δυνατόν να βγαίνουν εφαρμογές για OSX και όχι για Λίνουξ;
    • Οι ελληνικές κοινότητες είναι 3 swordsinger και 2 bladedancer με ελάχιστες εξαιρέσεις.
    ΥΓ. Το καλύτερο μηχάνημα που είχα ποτέ ήταν ένας AMD 6000+ πάνω σε μια foxconn με 4G RAM και μια ATI2600XT από το 2007 (έκανε και rendering) και μας άφησε πέρυσι. Τώρα είμαι με ένα AWLMi 5672.
    Still no problem.
    Αρέσει σε Maria Afentouli
  8. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

Παναγιώτη, έτοιμος είσαι για εδώ:
    Linuxικές Ιστορίες: Κάνουμε "Reality" την Δική σου Linuxiκή ιστορία!
    Και το 'χεις, και έχεις πράγματα να πεις (όλοι μας δηλαδή).

- Μπορείς να μας την στείλεις:
    1. Με σχόλιο κάτω από το άρθρο (Linuxικές Ιστορίες: Κάνουμε "Reality" την Δική σου Linuxiκή ιστορία!).
    Το σχόλιο δεν θα φαίνεται έξω.

Για περισσότερα, δες στο άρθρο που σου είπα.
    Εν αναμονή, λοιπόν, της Linuxο-ιστορίας σου :coola .
    Αρέσει σε .Panagiotis
  9. Θεωρώ πως στο Linux λείπουν απλώς κάποια επαγγελματικά προγράμματα και ενδιαφέροντα videogames.
    Από την οπτική γωνία ενός απλού χρήστη τι μπορεί να θέλει να κάνει με έναν υπολογιστή στην καθημερινότητα του κάποιος; ταινίες (ακατάλληλες και μη), δημοφιλή videogames, facebook και λοιπά μέσα κοινωνικής δικτύωσης, μουσική και προγράμματα μουσικής αναπαραγωγής, και να δουλεύουν όλα άψογα.
    Το μεγάλο κενό πιστεύω ότι προκύπτει στα videogames (κι εννοώ γνωστά και καινούργια videogames) για τα οποία ενδιαφέρονται πάρα πολλοί και συνήθως είναι και ένα από τα πρώτα πράγματα που θα με ρωτήσουν όταν θα αναφέρω κάτι για το linux. Βλέπω όμως ότι κάτι πάει να αλλάξει με το Vulkan Api αλλά λύση αυτή και μόνο δεν αρκεί απ'ότι φαίνεται. Χρειάζεται περισσότερη ώθηση στην αγορά. Τι και αν το Vulkan Api υποστηρίζει όλες τις γνωστές πλατφόρμες για videogames; λίγα παιχνίδια έχουν γραφτεί σε αυτό και αμφιβάλλω εάν προκύψουν κι άλλοι μελλοντικοί σημαντικοί τίτλοι παιχνιδιών γραμμένα στο Vulkan.
    Για ποιο λόγο να συνεχίζουν οι developers να υποστηρίζουν το άθλιο μονοπωλιακό directx12 της Microsoft αντιγραφή του Mantle όταν μπορούν να αξιοποιήσουν μία δυνατότητα η οποία θα τους επιτρέψει να πωλήσουν videogames σε ένα ευρύτερο κοινό που σημαίνει μεγαλύτερα έσοδα για αυτές τις εταιρείες. Γιατί ας πούμε το πασίγνωστο Leage of Legends δεν υποστηρίζει Vulkan Api; επειδή λένε ότι το παιχνίδι θα πρέπει να ξαναγραφτεί πάλι από την αρχή και είναι κάτι χρονοβόρο. Δικαιολογίες συνέχεια και καμία εξέλιξη περί του θέματος. Συνέχεια τα ίδια πράγματα. Ένα γαμάτο παιχνίδι περιμένω, το Star Citizen αλλά αυτό θα κυκλοφορήσει σε εκατομμυριαπλεκατομυριάκις εκατομμυριαπλεκατομυριάκις εκατομμύρια χρόνια