Τι μουσική ακούνε οι "κουμπιουτεράδες";

Συζήτηση στην κατηγορία 'Τα δικά μας δημοψήφισματα/ερωτηματολόγια' που ξεκίνησε ο χρήστης sudo, 18 Μαι 2016.

1. Σήμερα είχα μια ενδιαφέρουσα συζήτηση με φίλους πάνω στην μουσική και στα κλισέ που την ακολουθούν.
    Μέχρι που φτάσαμε στους "κουμπιουτεράδες" και οι φίλοι μου πιστεύουν (και αυτό βάση κυρίως ,Χόλιγουντ) ότι αυτοί που ασχολούνται με υπολογιστές είναι όλοι Μεταλλάδες.

Θεωρώ πως οι χρήστες αυτού του φόρουμ είναι κάτι παραπάνω από απλοί χρήστες Η/Υ, οπότε θα μπορούσα να επαληθεύσω ή να απορρίψω αυτό το κλισέ σε κάποιο βαθμό

Εγώ πάντως ακούω ηλεκτρονική μουσική, Full-on. (και είμαι >30)

ΥΓ. Με τον όρο "κουμπιουτεράδες", εννοώ το κάτι παραπάνω από office-internet-games.
  2. Metalάδες;;;;; Φήμες!!!
    Κλασσική μουσική και ξερό ψωμί!

..και κανένα τσιφτετέλι άμα λάχει...
  3. Εγώ ακούω και παίζω από πολλά είδη λίγο.Ιδιαίτερη αγάπη σε jazz και blues. Παίζω κιθάρα. Σε κόσμο παίζω κυρίως λα'ι'κά και ρεμπέτικα γιατί είναι πιο εύκολο να βρεις μπουζουξήδες να παίξεις μαζί και γίνεται πιο εύκολα κατάσταση σε ταβερνάκια και παρέες έτσι. Ειδικά επαρχία, σε όποια επαρχία της Ελλάδας και να είμουνα
  4. troikas Δίποδο ζώο.

Για διασκέδαση; ότι ακούγεται καλά στα αυτιά μου.
    Γούστο δικό μου; Ροκ (όλα τα είδη)
    Για προγραμματισμό; Trance (psychedelic κατά προτίμηση).

Υ.Γ και είμαι 47 :fap
  5. Τα ματακια σου με καινε γιατι εισαι μανεκενε.

6. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

debianas το ξερεις υποθετω οτι η καθεαυτου μεταλ (οχι δηλαδη black και ιστοριες που ειναι σχεδον ηχορυπανση) εχει «γεννηθει» απο την κλασσικη μουσικη. αν ακουσεις συμφωνικη μεταλ, ακους πεντακαθαρα την κλασσικη μουσικη μεσα της.
  7. @ DarkGoth
    Οχι μόνο αυτό DarkGoth, αλλά επιπλέον η συμφωνική metal ανέλαβε να μεταφέρει την κλασσική που απευθυνόταν στα ακροατήρια των βασιλικών αιθουσών, στους δρόμους των μεγαλουπόλεων. Και που έρχεται σε αντίθεση με την αφήγηση που ήθελε τη metal στα πρώτα της βήματα να είναι η μουσική μικροαστικών γόνων. Σίγουρα η metal και ιδιαίτερα η συμφωνική και folk αποτελούν συνέχεια του μουσικού ειδους της κλασσικής μουσική όπου κυριαρχεί η μελωδία αντί του ρυθμού.
  8. Ακούω ότι δεν μου θυμίζει παλιές γκόμενες που με πλήγωσαν.
    Αρέσει σε Pragma_linux
  9. Βέβαια η κλασσική μουσική δε μας έρχεται μόνο μέσω της metal ούτε γεννήθηκε στα βασιλικά σαλόνια. Αντλεί τις ρίζες της στη μελέτη της λαικής-δημοτικής μουσικής που ήταν απαγορευμένη κατα τα χρόνια του μεσαίωνα από τις σκοταδιστικές σέκτες του εξουσιαστικού χριστιανισμού. Οι πρωτοπόροι προκλασσικοί Scarlatti-Modeverdi πήραν τη μελωδία από τους παράνομους χορευτικούς κύκλους των νομάδων (Ρομά) και τις χαρακτηρισμένες ως "παγανιστικές" γιορτές των δουλοπάροικων και αφού τις "εξάγνισαν" μέσα από τη θρησκευτική μουσική, τις έφεραν στις βασιλικές αίθουσες. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να διασωθεί η μουσική αφού κανείς πιά δε μπορούσε να της προσάψει "παγανιστικό" περιεχόμενο συλλήβδην χωρίς να έρθει σε αντίθεση με την επίσημη θρησκεία κι εξουσία.

Ετσι και σήμερα, εκτός του metal η κλασσική μουσική συνεχίζει την πορεία και εξέλιξή της μέσω των αστικών μύθων. Των κινηματογραφικών soundtracks, της μουσικής ψηφιακών παιχνιδιών και (μεταξύ άλλων) της metal, εξακολουθώντας να ενσωματώνει τα στοιχεία της λαικής-δημοτικής μουσικής, αφού ότι νέο κι ότι ενδιαφέρον πάντα γεννιέται και δοκιμάζεται από τους "από κάτω".

Μια συγκλονιστική συνεργασία του νεοκλασσικού μουσικοσυνθέτη Philip Glass με το βιρτουόζο του ινδικού σιτάρ Ravi Shankar:

Από το χώρο των κινηματογραφικών soundtracks, μια επική σύνθεση των Two Steps From Hell με κρητική λύρα:

Αλλά και από το χώρο των videogames, ένα μουσικό αριστούργημα του Brian Tyler με εμφανείς μελωδικές αναφορές στην παραδοσιακή βυζαντινή μουσική:
  10. ΤΟΥΤ' ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ ΠΟΥ΄ΡΘΑΝ ΤΩΡΑ, 1928, ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

Αρέσει σε Cultson και Pragma_linux
  11. xaxaxa Άσε Πράος, έφτασα σε μια ηλικία που και να το θέλω δεν πληγώνομαι, όταν θυμάμαι τέτοιες γκόμενες αναπολώ με γλυκά συναισθήματα. Είμαι 46. Να ζητήσω λες σύνταξη από το κράτος ή είναι φυσιολογικό ?
  12. έρχομαι το φράχτη-φράχτη και σε βρίσκω μ'ένα ναύτη...ΧΑΧΑΧΑΧΑ

13. Κι εγώ πιο μεγάλος από σένα είμαι. Αλλά... ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!
    Αρέσει σε Pragma_linux
  14. Exoristoi- Exoristoi sta vouna

15. Όταν κάθομαι με όρεξη βαζω oldskool jungle.
    Όταν έχω να γράψω κώδικα λόγω δουλειάς βάζω ambient-dub.
    Metal σταμάτησα να ακούω χρόνια τώρα. Συγκεκριμένα από τότε που κουρεύτηκαν οι Metallica.
    Γενικώς ακούω όλα τα είδη και μ' αρέσει να ακούω μουσικές περίεργες.
    Δεν αντέχω τα ελληνικά σκυλάδικα για κανένα λόγο.
    Αυτό που παίζει τώρα η ο VαLίCης:

ΥΓ. το animation τα σπάει έχει πάρει και βραβεία νομίζω.