Τον Φασισμό κατάλαβέ τον (αν θες να ζεις ελεύθερος)

Συζήτηση στην κατηγορία 'Κοινωνία-Αλληλεγγύη-Ανοιχτός Κώδικας στη ζωή' που ξεκίνησε ο χρήστης constantinos, 26 Οκτ 2012.

1. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

Ναι το ξέρω, δεν είναι συνηθισμένο, σε μια σελίδα τεχνολογικού κυρίως περιεχόμενου, τέτοια άρθρα.
    Ζούμε όμως, σε μια εποχή που όλα έχουν μπλεχτεί και είμαστε μέλη αυτής της κοινωνίας.
    Και είμαστε αντιφασίστες και ενάντια σε κάθε εξουσία και εκπροσώπηση των ανθρώπων από πολιτικό-θρησκευτικές εξουσίες.
    Είμαστε από τα μαύρα πρόβατα της κοινωνίας αυτής, όπως μας έχουν αποκαλέσει.
    Έτσι και άποψη έχουμε και την λέμε...

από: gnomikologikon

Ο φασισμός δεν έρχεται από το μέλλον
    καινούριο τάχα κάτι να μας φέρει.
    Τι κρύβει μέσ' στα δόντια του το ξέρω,
    καθώς μου δίνει γελαστός το χέρι.
    Οι ρίζες του το σύστημα αγκαλιάζουν
    και χάνονται βαθιά στα περασμένα.
    Οι μάσκες του με τον καιρό αλλάζουν,
    μα όχι και το μίσος του για μένα.
    Το φασισμό βαθιά καταλαβέ τον.
    Δεν θα πεθάνει μόνος, τσάκισέ τον.
    Ο φασισμός δεν έρχεται από μέρος
    που λούζεται στον ήλιο και στ' αγέρι,
    το κουρασμένο βήμα του το ξέρω
    και την περίσσεια νιότη μας την ξέρει.
    Μα πάλι θέ ν' απλώσει σα χολέρα
    πατώντας πάνω στην ανεμελιά σου,
    και δίπλα σου θα φτάσει κάποια μέρα
    αν χάσεις τα ταξικά γυαλιά σου.
    -H προσωπική άποψη:
    "Φασίστες και κομουνιστές, πριν 70 χρόνια ένας λαός βγήκε στα βουνά και στους δρόμους, όχι για να πολεμήσει ένα άλλο έθνος, μα για να πολεμήσει τον φασισμό.
    Ήταν ένας πόλεμος, ανάμεσα σε ελεύθερους ανθρώπους και τον φασισμό.
    Ήταν η μεγαλύτερη επανάσταση.
    Και στις πόλεις οι καταπιεσμένοι άνθρωποι, πολέμαγαν τους ταγματασφαλίτες.
    Δεν είχαν χρώματα, δεν είχαν κόμματα. Αυτά ήρθαν και τα εκμεταλλεύτηκαν άλλο και αργότερα και έγινε και ο εμφύλιος.
    Εκεί δεν πολέμαγαν αριστεροί δεξιοί. Πολέμαγαν απλοί άνθρωποι ενάντια στον φασισμό.

Και σήμερα έχουμε και πάλι τα ίδια. Φασίστες μπλε και κόκκινους που οδηγούν στο νέο διχασμό και στο νέο εμφύλιο.
    Βάλτε εκεί που ξέρετε σημαίες και σύμβολα.
    Μια ελεύθερη ζωή θέλουμε. Χωρίς κόμματα, χωρίς εξουσίες."

-Κρατήστε τα τελευταία λόγια του μεγαλύτερου οικοδόμου του φασισμού. Και αναρωτηθείτε τώρα που ο φασισμός είναι στο σαλόνι σας:
    O φασισμός έχει πολλά προσωπεία. Ακόμα και στο όνομα της... δημοκρατίας:

Αρέσει σε skalk, Ammer, Χρήστος και 1 ακόμα άτομο
  2. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

Μη σας ξεγελάσουν οι τίτλοι, δείτε τα βιντεακια: ;)

3. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

Έτσι κι' αλλιώς, πάντα για φασισμό μιλάμε:

4. troikas Δίποδο ζώο.

Μπράβο Κωνσταντίνε, έτσι για να μαθαίνουν και μερικοί ανόητοι.....
  5. "Βάλτε εκεί που ξέρετε σημαίες και σύμβολα."

-Γιορτη ειναι, εγω τη σημαια τη εβαλα στο μπαλκονι!

ναζισμος=κουμμουνισμος= τα ιδια φασιστικα σκατα, με την κακη την εννοια.

Κωσταντινε στον 2ο παγκοσμιο πολεμο ο εχθρος ειχε και σημαια δεν ητανε μονο μια ιδεολογια.Οι Ελληνες (και οι γαλλοι και οι αγγλοι και οι ρωσσοι και πολλοι αλλοι) δωσανε την ζωη για να αποτρεψουν και να διωξουν τον κατακτητη. Τοσο στα μετωπα οσο και στην αντισταση. Πιστευεις οτι αν δεν ητανε οι Γερμανοι φασιστες αλλα δημοκρατες ή αναρχικοι ή ο,τι αλλο θελεις και ξεκινουσανε τον β` ππ επειδη θελαν και μπορουσαν, οι παππουδες μας δεν θα πολεμουσαν?
    Δεν ηταν επανασταση, ηταν πολεμος!
    Και μετα μιλας για νεο εμφυλιο. Ποιον εμφυλιο? Τι λες? Ποιος θα τον ξεκινησει και ποιες θα ειναι οι αντιπαλες παραταξεις? Εχουμε τοσους ελληνες ικανους να σηκωσουν οπλο και να σκοτωσουν αλλους ελληνες για κομματικες σημαιες? αν ναι, ζητω που καηκαμε! Δεν το πιστευω ομως.Γιατι οπως και να το κανουμε 50 αναρχικοι που δερνονται με 50 χρυσαυγιτες δεν ειναι εμφυλιος αλλα 100 φασιστες που δερνονται.
    Τελος δεν μπορω να καταλαβω πως εννοεις το "μια ζωη χωρις εξουσιες" το "χωρις κομματα" το καταλαβαινω και δεν διαφωνω.
  6. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

Νομικές, πολιτικές, θρησκευτικές, τύπος και άλλες. Και οι κυβερνήσεις εξουσίες είναι. Και οι στρατοί και οι αστυνομίες (αν διαβάσεις λίγο Ερρίκο Μαλατεστα, θα καταλάβεις πως το εννοώ & το πως μπορεί να υπάρξει ένα τετοιο σύστημα).

-Όπως, συν τ' άλλα, έγραφε και ο Η. Πετρόπουλος στο βιβλίο (τόμο): Κουραδοκόφτης:
    Φυσικά θα πολεμούσαν. Έτσι κι' αλλιώς ήταν αναπόφευκτο.
    Αν διαβάσεις κοινωνικό-οικονομικά σημεια της εποχής τον κομμουνισμό διαδέχθηκε και ο φασισμός και αντίθετα (ψάξε για παράδειγμα, να δεις πότε & γιατί η CocaCola, δημιούργησε την φίρμα Fanta. Kαι ναι, επί χιτλερ και ναζιστικής γερμανιας).
    Όπως και να έχει ήταν μια μάχη ανθρωπων, από διαφορετικές κοινωνίες/κράτη, ενάντια στον φασισμό.

-Για την σημαία & τον εθνικό ύμνο, αν πιστεύεις πως ειναι γνήσια εθνικά σύμβολα και ότι @@ριες μα μάθαιναν (& εξακολουθούν) στα σχολεία, οκ.
    απλά κανε μια αναζήτηση, για την αποικιοκρατική σημαία της Ινδίας και μετά για τα χρώματα του οίκου της Βαυαρίας (του οθωνα).
    Όσο αφορά τον ύμνο στην ελευθεριά του σολωμου, άσε που αν τον διαβάσεις ολόκληρο σε πολλά σημεια ταλιμπανιζει, ψάξε πρώτα για: Αλήθεια τού ποιήματος «Μύθοι» τού Ιωάννη Βηλαρα, η για Πίνδαρο, για Αντ. Μαρτελάο.
    Η για την παρομοίωση με τον... Γιαχβέ, πχ:
    Και πιο κάτω:
    Για τα υπόλοιπα που ρωτάς:
    Από την πρόταση σου αυτή:
    καταλαβαίνω πως δεν εχεις βρεθεί ποτέ στον δρόμο, σε διαμαρτυρία (όχι πως είναι υποχρεωτικό, θεωρητικά), μα όταν λες "δέρνονται 50 αναρχικοί", τι εννοείς?
    Αυτά που λένε Μega, Skai και δεν συμμαζεύεται?
    Ξέρεις τι σημαίνει αναρχικός? Ξέρεις την πραγματική έννοια και την ΜΗ βια της Αναρχίας?
    Ίδια παραπλανημένη απόδοση έχει δοθεί και στη λέξη hacker.
    Ξέρεις τι σημαίνει προπαγάνδα? Κατευθυνόμενες κινήσεις/ειδήσεις?

Μα είμαστε διχασμένοι. Με κόμματα ομάδες, ρατσισμούς, μνησικακίες που μας έχει εμφυτεύσει η προπαγάνδα, φθόνο για την τυχόν καλύτερη ζωή του δίπλα.
    Μας μιλούν για οικογένεια, θεσμούς και άλλα και τα καταλύουν όλα, όσο εμείς ασχολούμαστε με τουρκους, αλβανούς, πακιστανούς & άλλους ανύπαρκτους εξωτερικούς "εχθρούς", ο αληθινός εχθρός ειναι μέσα και τον εκκολάπτουμε εμείς. Επειδή υπακούμε στο σύστημα τους.
    Και μας διαλύει, επειδή ακριβώς είμαστε διχασμένοι.

Τέλος για εμένα η τιμή στους νεκρούς μας, δεν αποδίδεται με σημαίες και παρελάσεις και τον χαβαλέ της αργίας, μα με πράξεις.
    Και ίσως ήρθε η ώρα να ξεπεράσουμε τον μύθο της "ιστορίας που επαναλαμβάνεται" και να γράψουμε την δική μας ιστορία...
  7. -Για την σημαια και τον εθνικο υμνο,
    Δεν γνωριζα την ιστορια με την σημαια των ινδιων, πιστευα οτι η ελληνικη ηταν "εμπνευσμενη" απο την αστεροεσσα, και σιγουρα δεν την θεωρω ενα "γνησιο" εθνικο συμβολο του ελληνισμου απο την αρχαιοτητα. Στην συγχρονη μονο ιστορια της Ελλαδας χρησιμοποιηθηκαν πολλες διαφορετικες σημαιες. Παραμενει ομως το συμβολο του εθνους μας και μπροστα σε μια σημαια ειναι αυτο που βλεπω και μενω εκει.

-Εψαξα αυτα που μου προτεινες για τον εθνικο υμνο και σταθηκα τυχερος, τα βρηκα ολα σε μια σελιδα και διαβασα το ενυπογραφο αρθρο, και τα δυο μερη του. http://www.freeinquiry.gr/pro.php?id=2083

Ο Σολωμος, παιδι προσφυγων πολεμου απο την κρητη, εγραψε τον υμνο το 1823, πεθανε το 1857 και ο υμνος καθιερωθηκε το 1863, 7 χρονια μετα τον θανατο του. Εγραψε ενα ποιημα, σαφως στρατευμενης τεχνης, εμπνευσμενο απο τα γεγονοτα της εποχης και το βρισκω λογικοτατο να ειχε και αυτος τις επιρροες του, τοσο απο αλλους ποιητες τοσο και απο την θρησκεια που τοτε ειχε μεγαλυτερο αντικτυπο στη ζωη των ανθρωπων. Δεν βρισκω κατι κακο σε αυτο, δεν λες τις επιρροες λογοκλοπη υπαρχει μεγαλη διαφορα! Στο παραπανω λινκ υπαρχουν τα ποιηματα, δεν τα αντιγραφω για οικονομια χωρου αλλα πως μπορω να παρω στα σοβαρα αυτα που λεει, οταν αναφερομενος στις 4-5 στροφες για το Μεσσολογγι βρισκει σημεια... ταλιμπανισμου του Σολωμου! Οταν στο Μεσσολογγι αυτοι που σφαγιαστηκαν ηταν οι Ελληνες!
    Ο Σολωμος αναφερει και την σφαγη της Τριπολης που οντως εγινε , αν την υποβαθμιζε η την αγνοουσε τελειως τι θα ελεγε αρθογραφος? Οτι ο Σολωμος εχει επιλεκτικη μνημη, ωραιοποιει τον πολεμο κλπ κλπ.

και μηπωςοι Ελληνες της επαναστασης (και οχι μονο οι Ελληνες) κανανε αυτο που μετα απο μερικα χρονια εγραφε και ο Μαλατεστα στη 'Pensiero e Volontà'

Λεει κατι καινουργιο η κατι το επαναστατικο ο Μαλατεστα? Και που ειναι η μη βια στα λογια του? Οπως παντα ο σκοπος αγιαζει τα μεσα?

Οταν λεω δερνονται αναρχικοι με χρυσαυγιτες δεν μιλαω αλληγορικα, μιλαω για αυτα που βλεπω χρονια τωρα και οχι μονο στην τηλεοραση και θα επρεπε να βαλω στη συνταγη και τους οννεδιτες και τους πασπιτες και τους κνιτες αλλα αυτοι οι τρεις ειναι πιο φλωροι και δερνονται (η δερνονταν) κυριως στο πανεπιστημιο που τους δινει και ασυλο.
    Μπορεις να μου προτεινεις καποια σοβαρη σελιδα αν υπαρχει που να εξηγουν οι ιδιοι οι αναρχικοι τις θεσεις τους? και ξενογλωσση να ειναι δεν με πειραζει αλλα θα προτιμουσα να δω την ελληνικη αναρχικη πραγματικοτητα ωστε να φυγουν απο το μυαλο μου οι σκηνες με τις σακουλες γεματες μολωτοφ που εχω δει σε καταληψεις αναρχικων μεσα στο πανεπιστημιο. Υπαρχουν ας πουμε αναρχικοι θεωρητικοι και μαχιμοι? Με τον θεωρητικο θα μπορουσα να μιλαω για ωρες (και οχι μονο με αναρχικο, και με φασιστα και με ταλιμπαν και με παππα) με τους μαχιμους δεν ξερω...
  8. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

Μια καλή αρχή είναι το Eagainst: http://eagainst.com

(αυτό που λες πιο πάνω, δεν ειναι η άποψη, είναι η εξήγηση του Μαλατεστα.
    Μιλαμε για την ΜΗ βια της αναρχίας).
  9. "Χρόνια βρήκα ψεύτικο εαυτό στην ταύτισή μου με ιδεολογίες, πολιτικές και άλλες. Έτσι νόμιζα, πώς αυτομάτως γινόμουν κάτι, κάτι σαν κι αυτό με το οποίο ταυτιζόμουν. Μετά κατάλαβα, πως γινόμουν "κάτι" για να σιγουρέψω την ανασφάλεια τού ναρκισσισμού μου, μέσα στο πέλαγος των αλληλοσπαρασσόμενων τοιούτων. Ταυτιζόμενος κατά καιρούς με διάφορα είδωλα, στο τέλος συνειδητοποίησα πώς όλα στήνονται πάνω σε βολικές ξεζουμιστικές αφαιρετικές νοηματοδοτήσεις της σύνθετης πραγματικότητας, προκειμένου να οριοθετήσουν το μικρό βασίλειο της αλήθειας του γκουρού. Και πάντα, στο κέντρο αυτών των "βασιλείων", υπήρχε η κεντρομόλος μαύρη τρύπα ενός αβυσσαλέου εγωισμού. Όσο του μιλούσα με την δική του φωνή, με χάιδευε. Μόλις λίγο τον αμφισβητούσα, λυσσούσε και έβγαζε φλόγες να με κάψει. Όπλο του, η ενσπορά του μέσα μου μιας ενοχής, πού θα με επανέφερε στην τροχιά του. Ενοχής εξουσιαστικής. Και στο τέλος διερωτήθηκα: Τί είναι εκείνο πού δεν σε θέλει για τον εαυτό του, αλλά μόνο γιατί σε αγαπά; Τί είναι εκείνο που είναι το δυσκολότερο να το θέλω για την πάρτη μου; Και πάνω από όλα, τί είναι εκείνο που ομολογείται χιλιάδες χρόνια από εκατομμύρια ανθρώπους και είναι ΑΛΗΘΙΝΟ;"

"Τί είναι ελευθερία;
    Συνήθως χρησιμοποιούμε αυτή τη λέξη, για να δηλώσουμε την ικανότητα επιλογής ανάμεσα σε δύο ή περισσότερες δυνατότητες. Είμαστε ελεύθεροι να έρθουμε ή όχι σ' αυτή τη διάλεξη· είμαστε ελεύθεροι να ψηφίσουμε αυτό ή το άλλο κόμμα, κ.λπ. Άλλα αυτή είναι σχετική καί όχι απόλυτη ελευθερία. Περιορίζεται από τις δυνατότητες πού μας δόθηκαν. Καί ακριβώς αυτό το δεδομένο (αυτό πού μας δόθηκε) αποτελεί τη μεγαλύτερη πρόκληση για την ελευθερία. Γιατί να επιλέγω ανάμεσα σε ό,τι μου δόθηκε, καί να μην είμαι ελεύθερος να δημιουργήσω τις δικές μου δυνατότητες; Μπορείτε να δείτε πώς το ερώτημα της ελευθερίας καί το ερώτημα της δημιουργίας εκ του μηδενός, είναι αλληλένδετα: αν κάποιος δημιουργεί με υλικό πού του δόθηκε, είναι δεσμευμένος από το υλικό αυτό αν όμως δημιουργεί εκ του μηδενός, τότε είναι ελεύθερος με την απόλυτη έννοια του ορού."

Τελικα βρισκεις και διαμαντια στο διαδικτυο.