Το Steam ποτέ δεν εκκινείται σε linux

Συζήτηση στην κατηγορία 'Εφαρμογές [Ερωτήσεις - Απορίες]' που ξεκίνησε ο χρήστης mikeius666p, 26 Αυγ 2017.

1. Έχω επιχειρήσει να ανοίξω άπειρες φορές το steam αλλά δεν θέλει να ανοίξει. Συγκεκριμένα στο Manjaro την πρώτη φορά μου άνοιξε ένα παράθυρο κι αμέσως εξαφανίστηκε. Έπειτα, μου εμφανίστηκε ένα εικονίδιο (συντόμευση) στην επιφάνεια εργασίας και πατάω διπλό κλικ επάνω του. Αυτό ήταν. Από τότε δεν μου ξανάνοιξε ποτέ.
    Η Valve υποτίθεται ότι υποστηρίζει το linux για videogames αλλά δεν προτίθεται να διορθώσει αυτό το bug.
    Τι κάνουν σε αυτή την εταιρεία τέλος πάντων; ούτε παιχνίδια βγάζουνε πλέον, ούτε διορθώνουν το steam στο linux. Να'ναι καλά τα εκατομμύρια λεφτά που βγάζει από το steam ο μπυροκοιλιάς Gave Nevell κι εμάς μας έχει γραμμένους κάπου
  2. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Δε φταίει ο μπυροκοιλιάς μωρέ. Η Valve δεν υποστηρίζει «το Linux», ούτε και είπε ποτέ ότι το κάνει. Καταλαβαίνεις ότι δε γίνεται να στηρίξει 300 διανομές, με την εξειδίκευση που μπορεί να χρειάζεται η καθεμία. Μόνο το Debian υποστηρίζεται επίσημα (το SteamOS είναι βασισμένο σε αυτό) και το Ubuntu.Οι υπόλοιπες διανομές αναλαμβάνουν την ευθύνη να το κάνουν να τρέξει σε αυτές.

Δοκίμασε να το τρέξεις από τερματικό και μετά ψάξε αυτά που θα σου βγάλει. Ενδεχομένως να χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση στο Manjaro, δεν το ξέρω.
  3. Δεν είναι απόλυτα σαφές (για μένα) ποιο είναι το σφάλμα. Πάντως, το ίδιο μου συνέβαινε (παρόμοια περίπτωση βασικά) στο ubuntu και το linux mint. Δεν είναι πρώτη φορά δυστυχώς
    Κώδικας:
    [[email protected] ~]$ steam
    Repairing installation, linking /home/mikep666/.steam/steam to /home/mikep666/.local/share/Steam
    Running Steam on manjarolinux 17.0.2 64-bit
    STEAM_RUNTIME is enabled automatically
    Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(0)
    /home/mikep666/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam: symbol lookup error: /usr/lib32/libxcb-dri3.so.0: undefined symbol: xcb_send_request_with_fds
    /home/mikep666/.local/share/Steam/steam.sh: γραμμή 444: no match: ssfn*
  4. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Δοκίμασε να το τρέξεις με την εντολή
    Κώδικας:
    LIBGL_DRI3_DISABLE=1 steam
    Δεν είναι λύση αλλά το δίνουν ως workaround. Το dri3 έχει σχέση με τα γραφικά και ολόκληρο το libxcb-dri3.so.0 που αναφέρεται στο σφάλμα, είναι βιβλιοθήκη. Απ' ό,τι καταλαβαίνω, το Steam χρησιμοποιεί runtime βασισμένο στο Ubuntu, το οποίο με τη σειρά του έχει βιβλιοθήκες που είναι μεν τρέχουσες για το Ubuntu αλλά παρωχημένες για το Manjaro.
  5. δούλεψε!!!