Το synaesthesia εψόφησεν... Και τώρα;...

Συζήτηση στην κατηγορία 'Εφαρμογές [Ερωτήσεις - Απορίες]' που ξεκίνησε ο χρήστης DarkGoth, 8 Φεβ 2017.

1. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

μετα απο καποιο προσφατο update στο debian, το synaesthesia ψοφησε και δεν δειχνει τιποτα. πριν το update, οταν το ηθελα το ανοιγα ετσι:...
    Κώδικας:
    padsp synaesthesia line
    και εβγαζε μεσα σε ενα μικρο παραθυρακι, σε εγχρωμο (αναλογα με τη συχνοτητα) spatial visualization, οτι ηχο/μουσικη/οτιδηποτε επαιζε στο πισι. και το input stream του εμφανιζοταν κανονικα στην pulse console.

μετα το update, ενω με την εντολη ανοιγει το παραθυρακι του synaesthesia, μενει απλα μαυρο. οτι και αν παιζει, δεν βγαζει το visualization. στο terminal με βγαζει κατι σαν "error on input device, input not found", κατι τετοιο απ'οσο θυμαμαι. και ουτε στην pulse console στα input streams δεν εμφανιζεται

το ιδιο ακριβως εχει γινει και με το extace (που περιεχει αλλα visualizations, scope, FFT, frequency spectrum, κλπ), αλλα γι'αυτο απ'οσο εψαξα και βρηκα, αφενως εχει να βγαλει κατι νεο απο το 2008-2009, και στο τελευταιο blog post του, αναφερει οτι πλεον δεν υποστηριζει alsa/pulse αλλα jack (yuk!...)

υπαρχει κατι αντιστοιχο αυτων των 2 που να δουλευει κανονικα για το debian; απ'οσο το εψαξα λιγο δεν βρηκα εγω κατι.
  2. ριξε μια ματια στο fische αν και αμφιβαλλω οτι θα σου κανει

το soundscaperenderer πως λειτουργει;
  3. Μια λίστα με τέτοια πράγματα:
    http://wiki.linuxaudio.org/apps/categories/scopes

Υπάρχει και η παλαιότερη με περισσότερα:
    http://web.archive.org/web/20130604...ps/categories/scopes_and_realtime_visualizers

Από αυτά το baudline είναι το πιο αξιόλογο (χρησιμοποιείται από αστεροσκοπεία για ηχητικές αναλύσεις): http://www.baudline.com/

Για να τρέξει σε debian θα πρέπει να εγκαταστήσεις το alsa-oss, να τρέξεις την εντολή aoss ./baudline στο φάκελο που θα το αποσυμπιέσεις και να προσευχηθείς στον Κθούλου να είναι συμβατή η κάρτα ήχου σου.
  4. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

οντως το fische δεν με κανει. θελω κατι για αναλυση σηματος ηχου. το fische κανει μονο εφεδακια. δεν λεω ωραια ειναι και αυτα, αλλα απ'οσο θυμαμαι στο ουμπουντου που το ειχα, δεν τα πηγαινε και τοσο καλα και με τον επεξεργαστη. χρησιμοποιουσε πολυ επεξεργαστη για οτι εκανε (και ακομα και οταν εμενε σε αναμονη). ειχε ωραια εφεδακια παντως

το soundscaperenderer δεν το ηξερα. το εψαξα και ειναι player απ'οτι καταλαβα (δηλαδη δεν μπορει να «ακουσει» ηχο απο αλλη ασχετη πηγη) που οταν παιζει ενα αρχειο ηχου μεσα, βγαζει «αναπαρασταση» του ηχου στον χωρο. αλλα οχι με γραφικα, αλλα κατι σαν εικονικο «δωματιο». αν μπορεις αν το πεις ετσι. αν μπεις στη σελιδα του θα καταλαβεις

χμμμ... αστο, τωρα μολις ειδα το προβλημα του soundscaperenderer... το jack

τι επαθε τωρα ξαφνικα και αυτο το ρημαδι το synaesthesia και ψοφησε;
  5. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

το baudline απ'οτι ειδα στο linuksaudio wiki ειναι με jack. την creative καρτα που εχω, το jack δεν την αναγνωριζει (το εχω δοκιμασει). οποτε δεν θα δουλεψει (γιατι την αναλυση σηματος την κανω πανω στην creative λογω πολυ καλυτερου bit rate). γενικα οτιδηποτε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ JACK, και κανει εστω μια στοιχειωδη αναλυση σηματος με κανει, αλλα οντως δεν εχω βρει τιποτα αξιολογο.

εχω δοκιμασει τα περισσοτερα απο τη λιστα (την 2η του web archive), αλλα ειναι παρα πολλα που εχουν εγκαταλειφθει χρονια (ασυμβατα πλεον με το debian), αλλα που ειναι με jack (YUK!...), αλλα ειναι με oss, που επισης για καποιο λογο, ενω εχω εγκαταστησει τα alsa-oss και pulse-oss-compatibility (καπως ετσι λεγεται), δεν αναγνωριζουν την καρτα και δεν δουλευουν.
  6. Πρέπει να είναι το libc6, στις 15/1 αναβαθμίστηκε από 2.19.18 deb8u6 σε 2.19.18 deb8u7. Στα αποθετήρια θα βρείς την 2.19.18 deb8u3 κι είναι καλύτερα να μην πας τόσο πίσω, καλύτερα να το κατεβάσεις στην 2.19.18 deb8u6 από τα snapshots, στο snapshot.debian.org/archive/debian/20160905T103837Z
  7. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

λεω να μην επιχειρησω κατι τετοιο, γιατι ουτε ξερω τι μπορει να σπασει εκειμεσα, με το downgrade. μπορω να ζησω και χωρις το synaesthesia, απλα καλο θα ηταν να δουλευε, η, να βρισκοταν κατι αλλο. τεσπα. μικρο το κακο. θα κανω και χωρις αυτο. αν ηχογραφω κατι, μπορω να βαλω και το audacity να βγαζει το φασμα συχνοτητων. realtime δεν θα ειναι, αλλα τη δουλεια του θα την κανει.

το απιστευτα σπαστικο που προσεξα μολις το απογευμα ηταν με την pulse console. οταν ανοιγω καποιο οποιοδηποτε προγραμμα για αναπαραγωγη, οπως ειναι λογικο το playback stream του ειναι στο 100%. και απλα ρυθμιζω την ενταση απο το master output οσο χαμηλα τη θελω. καμια φορα ρυθμιζω τα playback streams, χαμηλωνωντας καποια αν θελω να τα ακουω πιο σιγα, κλπ. την επομενη φορα που θα ανοιξω το προγραμμα, οι ρυθμισεις σε ολα τα playback streams, εχουν μεινει οπως τις αφησα (λογικο).

αυτος ο κωλοfirefox ομως συνεχεια κανει reset. βαζω παιξω ενα βιντεακι στον σωληνα (html5). το playback stream του firefox ειναι στο 82%. το ανεβαζω στο 100% (και οντως αυξανεται και η ενταση). μολις ομως τελειωσει το βιντεο, και ξεκιναει αλλο, το playback stream του firefox εχει ξανακατεβει στο 82% (παντα εκει παει. στο συγκεκριμενο ποσοστο). και καθε φορα αναγκαζομαι να το ανεβαζω, και με εχει σπασει τα νευρα πραγματικα. τι μαλακια ειναι παλι αυτη; και ΜΟΝΟ στον κωλοfirefox γινεται.

δεν ξερω αν εχει να κανει που αλλαξα μια ρυθμιση στο /etc/pulse/daemon.conf. συγκεκριμενα μια που λεγεται flat volumes που ανεβοκατεβαζει ολα τα playback streams συμφωνα με το master output volume. απενεργοποιησα αυτη τη ρυθμιση, για να μην γινεται αυτο, και να μπορω να ανεβοκατεβαζω τα playback streams ξεχωριστα.
  8. Δοκίμασε πρώτα σε virtual, όχι απευθείας στο μηχάνημα.
    Αυτό το πρόβλημα με το firefox (και όλους τους browsers) το έχω συναντήσει σε ένα αρχαίο athlon 1833MHz που δεν υποστηρίζει sse2. Οι επόμενοι επεξεργαστές δεν είχαν τέτοιο θέμα στα x86-64.
    Το θεωρώ απίθανο να συμβαινει, αλλά καλού-κακού δες αν υποστηρίζει sse2
    cat /proc/cpuinfo | grep sse2
    Δες τα δικαιώματα στο ~/.mozilla αν το έχεις αντιγράψει από αλλού.
    Επίσης, αν έχεις flash, μείνε στην έκδοση 23.x, η νεότερη φέρνει απρόβλεπτα σφάλματα με τους free gpu drivers (δες στο dmesg για τυχόν τέτοια λάθη).
  9. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ο επεξεργαστης που εχω υποστηριζει κανονικοτατα sse2. amdX2 dual core 5600 64bit ειναι, δεν ειναι και τοσο αρχαιος.

το ~/.mozzila, δεν αντιγραφηκε απο αλλου. δημιουργηθηκε εξαρχης σε αυτο το συστημα. οποτε δεν εχει θεμα δικαιωματων

δεν χρησιμοποιω φλας πλεον πουθενα. τα βιντεακια παιζουν ολα σε html5. ουτε καν στον κλωνο του εξομοιωτη δεν εχω πλεον φλας.

αλλα η μαλακια εκει. ακομα και pause απλα να κανω στο βιντεο, (με ρυθμισμενο το playback stream στο 100%), μολις κανω resume, ξανακατεβαινει εκεινη τη στιγμη, χωρις να πειραξω τιποτα, στο 82%. με καινουριο προφιλ δοκιμασα, ακομα και με reset της pulse console, αλλα αυτο εκει. σε ολα τα αλλα προγραμματα κραταει κανονικα την ενταση που εχω ρυθμισει στο playback stream τους, ο κωλοfirefox εκει παλι κολλημενος στο 82%.
  10. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

τελικα μολις καταλαβα τι γινεται κατα πασα πιθανοτητα. και προσεξα οτι σε μερικα βιντεο που ειναι γραμμενα χαμηλα, μπορει να παει και 90%, η, 95% το playback stream του firefox στην pulse console (δεν μενει καρφωμενο στο 80κατι οπως νομιζα). δεν ξερω αν ειναι σε ολα τα βιντεοσαιτ, αλλα στον σωληνα σιγουρα. εχει καιρο που λεγεται

εχουν πλεον βαλει σε ολα τα βιντεακια κατι σαν volume normalizing, ωστε να ακουγονται ολα στην ιδια ενταση. και επειδη ο firefox προφανως δεν εχει dedicated volume setting, οπως π.χ. οι media players, παιρνει τη ρυθμιση που «βλεπει» απο το βιντεακι (με αποτελεσμα στο συστημα να φαινεται σαν να ειναι ρυθμισμενος σε αυτη την ενταση)

ποιος ηλιθιος εκει στον σωληνα ειχε αυτη τη φαεινη ιδεα, να παω να τον συγχαρω;... με φασκελα!...
    [IMG] ορσε!... ΝΑ!... παρτα μαλακα, να μην στα χρωσταω!...
  11. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Σε Developer Edition (53.0a2), δεν το έχω καθόλου αυτό το πρόβλημα με όσα βίδεα δοκίμασα. Η ένταση παραμένει μεταξύ των βίντεο, ακόμα κι αν κλείσω την αλεπού. Η μόνη αναφορά που βρήκα ήταν ότι το «πρόβλημα» έχει (είχε; ) να κάνει με τον τρόπο που παίζει τα HTML5 βίντεο ο Firefox. Βρήκα επίσης κι αυτό το παλιό (2011) bug report, που είχε κλείσει ως WONTFIX.
  12. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

με λιγα λογια δηλαδη τον ηπια. η, θα πρεπει να ξαναενεργοποιησω το flat volumes στο pulse daemon.conf (δεν ειναι βεβαια τραγικα αβολο, αλλα καμια σχεση με τα ανεξαρτητα streams), η, να ανεχτω τη μαλακια που βαρεσε στο μοναδικο εγκεφαλικο κυτταρο του, καποιον αποκει στον σωληνα που ειχε αυτη τη φαεινη ιδεα. και νομιζα αρχικα οτι την ακουσε η pulse console, η, οτι κατι δεν αναγνωριζε σωστα, γαμω το σφουγγαροπανο που εχουν για εγκεφαλο.

θα κατεβασω προσθετο το developer edition, να δοκιμασω και με αυτο. γενικα δεν προτιμω να κατεβαζω ετσι προγραμματα, γιατι δεν ξερω ποσο καλα θα κατσουν στο συστημα. καμια φορα βγαζουν πιο πολλα bugs απ'οσα λυνουν (και ειδικα τα developer edition, που ειναι πιο αδοκιμαστα). οποτε μπορει να δουλεψει σωστα εκει που θελεις, αλλα να βγαλει αλλα 5 προβληματα σε αλλα ασχετα σημεια. θα το δοκιμασω παντως να δω τι θα κανει και αυτο.
  13. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

μολις δοκιμασα και με τον developer edition (με καινουριο προφιλ προφανως, γιατι και λογω διαφορας εκδοσεων, να μην εχω δυσλειτουργιες). και με αυτον η ιδια μαλακια γινεται. το playback stream στην pulse console, παλι τη μια ειναι, ξερω'γω 80% σε ενα βιντεακι, σε αλλο 90%, σε αλλο 85%, σε αλλο 95%, κλπ. δεν με το βγαζεις απο το μυαλο, οτι φταιει αυτη η μαλακια με το normalization που εχουν βαλει. τα θερμα μου συλλαλητηρια οπως λες και εσυ, σε αυτους που το «σκεφτηκαν». ιδιοφυης σκεψη. οχι αληθεια. τι πιο βολικο και ευχρηστο, απο το να αλλαζεις σε καθε γαμημενο βιντεακι την ενταση του ηχου γιατι την βαζει οπου θελει; αλλο ενα διπλο φασκελο, να'χουν για παρασημο οι μαλακες:...
    [IMG] παρτε αλλη μια διπλη μουντζα να'χετε για παρασημο, μαλακες ανεγκεφαλοι!... γιατι με αυτο το youtube ολο μαλακιες κανετε απ'οταν το πηγε η γουγλ. και δεν εννοω μονο σε θεματα ιδιωτικοτητας, αλλα και ευχρηστιας και γενικα σωστης λειτουργιας της σελιδας. τη μια αυτη η μαλακια, την αλλη αλλαγες στα καναλια που τα κανουν πολυ ασχημα και δυσχρηστα. απο μαλακια σε μαλακια το πατε. φτανει πια το τερματισατε!...
  14. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Είσαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν έχεις κάποια ρύθμιση που σου ξεφεύγει; Αν είναι, πες μου κάποιο βίντεο που να ξέρεις σίγουρα ότι είναι σε χαμηλή ένταση από μόνο του, να το δοκιμάσω.
  15. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

εδω αυτο το screenie ειναι με τον firefox που εχω ηδη (αυτο μεσα στο κοκκινο ειναι το playback stream του firefox σε html5). αλλα το ιδιο ακριβως πραγμα κανει και με τον developer edition. ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν εχει ξεφυγει καποια ρυθμιση, γιατι φορτωσα τον developer edition, με καινουριο αχρησιμοποιητο προφιλ και με τον φακελο "~/cache" διαγραμμενο (γιατι αφηνει και εκειμεσα πολλες ρυθμισεις). αρα δεν ειναι θεμα firefox λογικα. η, τουλαχιστον δεν ειναι θεμα μονο του firefox, αλλα του youtube πιο πολυ:...
  16. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Έπειτα από καθόλου επιστημονική έρευνα, έχω ένα εύρημα ίδιο με εσένα κι ένα διαφορετικό. Έβαλα flat-volumes = no (ήταν λάθος δικό μου πριν γιατί το Arch το έχει έτσι από default αλλά δεν είμαι σε Arch τώρα και ξεχάστηκα) κι έπαιξα βίντεο από διαφορετικά sites αλλά και τοπικά. Η ένταση του Firefox δε διατηρείται αλλά (σε εμένα) επιστρέφει στο 100% κάθε φορά. Ούτε 90%, ούτε 85%, πάντα 100%. Οπότε αποκλείεται να είναι μόνο το YouTube ή το HTML5.

Αν θυμάμαι καλά, κάποτε είχε ο Firefox δυνατότητα να ρυθμίζει την έντασή του κατευθείαν στο PulseAudio αλλά έσκασε σοβαρό bug και την αφαίρεσαν. Νομίζω και κάποιος player είχε παρόμοιο πρόβλημα.
  17. Σε full updated jessie 64-32 που δεν έχω κάνει ποτέ login σε youtube account, το youtube διατηρεί κανονικά τις ρυθμίσεις ανα session. Οταν ξεκινά είναι στο 100% εκτός κι αν έχω επιλέξει muted την τελευταία φορά, οπότε ξεκινά τη session muted.
    Πάντως έχω ρυθμίσει τη φωνή γενικότερα του firefox στο 75% από τα applications του mixer (φτάνει μέχρι 200% η ένταση ήχου). Χρησιμοποιώ firefox esr (v. 45).
    Στο ίδιο μηχάνημα (64) η testing δεν παίζει youtube εκτός κι αν το κάνω fullscreen. Εδώ έχω firefox 49. Σε κάθε περίπτωση χρησιμοποιώ ανοιχτούς οδηγούς στη radeon (στο 64) και στην intel (στο 32).
    Στον vivaldi (chromium based) παίζει παντού τέλεια και διατηρεί τις τελευταίες ρυθμίσεις, με τη διαφορά ότι δε βγάζει τη μπάρα ελέγχου του video. To video ελέγχεται κανονικά πάντως από το πληκτρολόγιο (space για pause/play και βελάκια για voice).
    Για κάποιο περίεργο λόγο, όταν αντί για mouse χρησιμοποιώ ταμπλέτα wacom εμφανίζει και τη μπάρα του βιντεο. Ισως έχει να κάνει με την ανάλυση του mouse, η ταμπλέτα/γραφίδα υποστηρίζει αρκετά μεγαλύτερη ανάλυση. Προσωπικά δε με ενοχλεί, σχεδόν πάντα χρησιμοποιώ το πληκτρολόγιο για τέτοια πράγματα.

Υπόψην ότι τόσο το youtube όσο και ο firefox πλέον διατηρούν το προφίλ σου (και τις επιλογές σου) σε δικές τους βάσεις. Ο ff μόνο αν δημιουργήσεις προφίλ και κάνεις login. Tο youtube ακόμα κι αν δεν δημιουργήσεις σε ταυτοποιεί με cookies και σου δείχνει (προσπαθεί τουλάχιστον) διαφημιστικά ανάλογα με τις αναζητήσεις που έχεις στο ιστορικό σου. Εννοείται πως αν διαγράψεις τα cookies θα σου φτιάξει νέο προφίλ με τα σπαστικά του defaults (συνεχόμενα βίντεο που οδηγούν σε πληρωμένα προπαγανδιστικά κλπ).

Πάντως θεωρώ ότι το kodi με το κατάλληλο πρόσθετο έχει καλύτερη απόδοση ήχου/εικόνας στα stream videos (υποκειμενική άποψη) κι αυτό χρησιμοποιώ κατα κανόνα για λόγους ποιότητας, ασφάλειας και οικονομίας bandwidth (δεν κατεβάζει διαφημιστικά και δε σε προωθεί σε προπαγανδιστικά by default):
  18. οταν λες διαφημιστικα στο you tube τι εννοεις; δε χρησιμοποιεις το umatrix ή το noscript ; ή λες οτι προωθει συγκεκριμενα βιντεο;
  19. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

μπορει να φταιει και ο firefox μαζι. δεν λεω το αντιθετο. αλλα σιγουρα δεν φταιει η pulse console, αφου σε ΟΛΑ τα αλλα (ΟΛΑ ομως) κραταει απο default 100%. ακομα και να μην εχω ξανανοιξει καποιο προγραμμα αναπαραγωγης, οταν θα το ανοιξω για πρωτη φορα, αυτο θα παει παντα στο 100% το playback stream του (και απλα ρυθμιζω απο το master output volume την ενταση στο επιπεδο που θελω, 20-30%, την οποια την κραταει εκει που την εχω ρυθμισει, οτι και να γινει)

debianass με τοσα φιλτρα που εχω βαλει, ουτε διαφημιστικα κατεβαζει, ουτε προπαγανδιστικες μαλακιες με προτεινει, ουτε τιποτα. καθε φορα που κλεινω τον firefox κανει πληρη διαγραφη ιστορικου, τα παντα. και διαγραφω και τον φακελο ~/cache που κραταει και εκειμεσα στοιχεια απο τον firefox. οποτε στην επομενη το youtube δεν εχει τιποτα να με «ταυτοποιησει» και ξαναρχιζει απο την αρχη ακομα μια ματαιη «δημιουργια προφιλ των ενδιαφερωντων μου»
  20. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

και αυτο ισχυει. αλλη μια μαλακια που εχουν κανει. εχουν αλλαξει τους αλγοριθμους, και δεν προτεινει παντα σχετικα βιντεο, αλλα βιντεο που θελουν ειτε απο το youtube, ειτε πληρωμενα και monetized, που τα ρυθμιζουν να εμφανιζονται πιο συχνα στις αναζητησεις.