Το synaesthesia εψόφησεν... Και τώρα;...

Συζήτηση στην κατηγορία 'Εφαρμογές [Ερωτήσεις - Απορίες]' που ξεκίνησε ο χρήστης DarkGoth, 8 Φεβ 2017.

1. Γι αυτό λέω "τουλάχιστον προσπαθεί". Εννοείται ότι τα κόβω, αλλά μου έχει τύχει να βάλω (σε ξένο laptop) σε ένα παιδάκι να δεί τη Μικρή Λουλού και μετά από λίγο να έχει γυρίσει και να δείχνει τον Κ(λ)ασιδιάρη!!
  2. Γενικότερα πάντως, και δεδομένου ότι ο ρυθμός ανάπτυξης στην stretch είναι πολύ πιο αυξημένος από τις προηγούμενες εκδόσεις debian, είναι πολύ συχνό το φαινόμενο ασυμβατότητας εφαρμογών και οδηγών υλικού απ'ότι π.χ. ανάμεσα στην wheezy και στην jessie.
    Ακόμα κι αφού περάσει σε stable, πολλά πράγματα που τρέχουν κανονικά στη jessie δε θα τρέχουν στην stretch. Δε μιλάω μόνο για εξεζητημένες εφαρμογές αλλά και για δημοφιλείς σαν το vlc που παρουσιάζει τραγικές ασυμβατότητες με διάφορες gpu στη stretch. Θα πρέπει να δοθεί χρόνος στους προγραμματιστές να ενημερώσουν ανάλογα τις εφαρμογές τους πριν πούμε ότι πλέον θα κάνουμε τη δουλειά μας με τη νέα έκδοση debian. Κι αυτό το λέω από τη θέση εκείνου που υποστηρίζει όλες τις καινοτομίες της stretch. Δεν υπάρχει περίπτωση π.χ. να πετύχει compilation παλιότερου driver στη stretch. Οι αλλαγές τόσο στο gcc όσο και στους νεότερους πυρήνες είναι καθοριστικές. Αν με μια ενημέρωση στη jessie έχασες το synaesthesia, μπορείς να φανταστείς τι συμβαίνει στην stretch.
    Σε ότι αφορά το debian λοιπόν, σαν χρήστης testing, θα σε συμβούλευα να μείνεις στην jessie για αρκετούς μήνες ακόμα κι αν θες να δοκιμάζεις παράλληλα την stretch. Κατα τη γνώμη μου έπονται ποιοτικά άλματα που ξεπερνούν πολλούς developers εφαρμογών και το ρυθμό που δουλεύουν ως τώρα. Γνώμη μου είναι ότι ουσιαστικά πρόκειται για προβλήματα που έρχονται από το παρελθόν της διανομής κι ήρθε η ώρα να λυθούν ριζικά. Αρα, αξίζει τον κόπο η αναμονή κι ίσως λίγο περισσότερη ενασχόληση.
    Σε επίπεδο server (επαγγελματικού και home server) προσωπικά μένω στη jessie κι αν χρειαστεί "τσιμπάω" επιλεκτικά αναβαθμίσεις από backports κι ένα ακόμα γερμανικό αποθετήριο που παρακολουθώ χρόνια και κάνει σοβαρή δουλειά, παρέχοντας νεότερες εκδόσεις ορισμένων εφαρμογών, οδηγών και codecs. Περισσότερα γι αυτό θα βρείς εδώ: http://debian.oppserver.net/debian/

Υ.Γ. Μη σε τρομάζουν τα γερμανικά, οι περιγραφές των πακέτων είναι στα αγγλικά.
  3. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ο soulrain καπου παραπανω ειπε οτι το stretch θα μπει στο stable κατα το καλοκαιρι, γιατι ανεβαλλαν το freeze και το regression της νεας εκδοσης (stretch). σε αυτους τους μηνες δεν θα εχουν φτιαξει τα πραγματα; εγω τωρα εχω "καρφωσει" το sources.list στο stable (αντι για "jessie" δηλαδη εχω βαλει παντου "stable"). θα πρεπει να το αλλαξω και να το κατευθυνω στο jessie; αλλα για ποσο θα υποστηριζεται το jessie και που θα χρειαστει να κατευθυνω το sources.list μετα το τελος της υποστηριξης του;

στο ουμπουντου, οταν εληγε η υποστηριξη, αν δεν ηθελα ακομα να περασω στη νεα eκδοση, αλλαζα το sources.list και απο τα archive.canonical.com και archive.ubuntu.com (που ηταν το κανονικο sources.list). το περναγα στο oldreleases.ubuntu.com, (archived) και συνεχιζα να εχω προσβαση στα προγραμματα της εκδοσης που χρησιμοποιουσα (εννοειται βεβαια τις εκδοσεις της συγκεκριμενης εκδοσης ουμπουντου, οχι στις πιο νεες). στο debian τα archived που ειναι; (οχι τα snapshots)
  4. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Δεν ξέρω αν θα μπει το καλοκαίρι, απλά είπα ότι εκεί περίπου πέφτει, αν χρειαστεί ανάλογο διάστημα με όσο πήρε το Jessie από freeze μέχρι stable. Δεν το ανέβαλαν το freeze, τώρα είναι σε αυτό το στάδιο αλλά, απ' ό,τι είδα, έχουν αρκετά release critical bugs ακόμα.

Το Jessie θα υποστηρίζεται επίσημα μέχρι το 2018 κι από εκεί και πέρα θα έχει ανεπίσημη υποστήριξη (από κοινότητα δηλαδή) μέχρι το 2020.
  5. Φάση "παγώματος" για τη stretch:
    *Όλες οι αλλαγές στη stretch απαιτούν έγγριση.
    *Χρησιμοποιήστε το reportbug στο release.debian.org για να ζητήσετε αποδεσμεύσεις.
    Θυμηθείτε:
    *Οι αλλαγές που θα ανέβουν θα πρέπει να έχευν μπεί σε testing πριν την 5η Φεβρουαρίου.
    *Με την απαιτούμενη 10 ήμερη καθυστέρηση η τελευταία μέρα που θα έχουν ανεβει είναι (τουλάχιστον) 10 μέρες νωρίτερα.
    *Τυχόν καθυστερήσεις εξαιτίας RC bugs άλλων πακέτων, αργό compilation, "σουξου μουξου μανταλάκια" και τα τοιαύτα δεν αποτελούν δικαιολογία καθυστέρησης.

Εμίλιο και Νήλς, από την ομάδα ανάπτυξης του debian 9

Η γνώμη μου είναι να παραμείνεις σε jessie (στα αποθετήρια "jessie" κι όχι stable") μέχρι να δοκιμάσεις τη stretch και να διαπιστώσεις ότι τρέχουν όλα όσα χρειάζεσαι.
    Αν π.χ. έχεις ένα pc για παιχνίδια, σίγουρα θα πας σε stretch γιατί είναι ταχύτερη, χρησιμοποιεί λιγότερη μνήμη στα γραφικά και τρέχει τις τελευταίες εκδόσεις steam, wine κλπ. Αν τόχεις για δουλειά, μένεις ακόμα σε jessie. Αν έχεις παλιότερο μηχάνημα, κάνεις οποσδήποτε εγκατάσταση παράλληλα για να το δοκιμάσεις.
  6. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

αλλο πισι δυστυχως δεν εχω να δοκιμασω. μονο τον εξομοιωτη εχω. μεχρι τωρα οσες φορες εχω δοκιμασει να κανω regression απο stable σε testing, σπαγανε διαφορα. δεν το τεσταρα για να δω τι εσπασε, αλλα γενικα παρεμενε λειτουργικο, δεν διελυε. για απευθειας εγκατασταση testing πως γινεται; γιατι εγω οσες φορες το δοκιμασα, εκανα εγκατασταση το stable, και πριν κανω το οτιδηποτε, αλλαξα κατευθειαν το sources.list στο testing, και μετα εκανα update, upgrade, εγκατασταση προγραμματων, κλπ. και ο εγκαταστατης του debian, (ακομα και ο expert mode) δεν σε ρωταει πουθενα ποιο θελεις να εγκαταστησεις (stable, testing, sid, κλπ). αυτα που κυριως με νοιαζουν να δουλευουν σωστα ειναι, το gnome, η pulse-console, οι διαφοροι drivers, και ο εξομοιωτης.
  7. Στο ίδιο pc, κόβεις ένα partition όπου νάναι ή, αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις, κάνεις εγκατάσταση σε ένα φάκελο με το debootstrap. Αν δεν το δει το grub με update-grub είναι εύκολο να το καρφώσεις στο /etc/default/grub και μετά θα το δει.
    Υπάρχουν images εγκατάστασης της stretch RC1 και RC2 στο developer's corner: https://www.debian.org/devel/debian-installer/
    Η μεταπήδηση από jessie σε stretch από τα αποθετήρια δε νομίζω ότι θα αποδώσει, τουλάχιστον για το γεγονός ότι αλλάζει η δομή αρκετών conf αρχείων (π.χ. το openvpn πλέον ρυθμίζεται από 2 αρχεία αντί του ενός) που παραμένουν από την jessie ακόμα κι αν δεν τη χρησιμοποίησες. Οι αλλαγές στο GTK3 θα γονατίσουν όσες εφαρμογές έρχονται από τη jessie. Είναι καλύτερα να κάνεις μια καθαρή stretch εγκατάσταση, σε δικό της partition (10GB το λιγότερο) με κοινό swap αλλά όχι κοινό user home (καταλαβαίνεις τους λόγους) κι αν θες μετά δοκιμάζεις επιλεκτικά να μεταφέρεις φακέλους με ρυθμίσεις εφαρμογών από τη jessie.
    Το gnome 3 δεν παρουσιάζει προβλήματα και οι τελευταίες εκδόσεις vbox τρέχουν άψογα στη stretch. Στους drivers έχει γίνει γερό ξεσκαρτάρισμα, παρόλο που έχω ταλαιπωρηθεί με παλιούς υπολογιστές, η γνώμη μου είναι ότι χρειαζόταν. Βέβαια μιλάμε για παλιατσούρες που πλέον αποτελούν μουσειακό είδος κι όσοι τις έχουν επιλέγουν ανάλογα retro λογισμικό. Και δε μιλάμε για μηχανήματα 10-12ετίας που υποστηρίζονται κανονικά. Π.χ. σε vaio με atom του '05 έχω εγκατεστημένη stretch του Μάη του '16 και τρέχει χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, σε ταχύτητες που δεν περίμενα ούτε ο ίδιος:19" boot up με kernel 4.3, ενώ π.χ. με lubuntu 3.x kernel έκανε πάνω από 30". Βέβαια ούτε λόγος για update αφού έκατσε ανέλπιστα.
    Αν βέβαια έχεις μηχανήματα που τρέχουν μόνο με ιδιοταγείς οδηγούς π.χ. realtek (εφιάλτης) δεν έχεις και πολλές ελπίδες για stretch.
    Εκεί που μπορεί να συναντήσεις προβλήματα είναι στη συμβατότητα των codecs με την κάρτα γραφικών σου. Αποτέλεσμα, να μη σου παίζει σωστά video ή κάποια video π.χ. matrosca. Εκεί θέλει λίγο ψάξιμο ή, αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, να γυρίσεις σε vesa drivers που θα τα τρέχουν σχεδόν όλα.
  8. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

οχι, ευτυχως δεν εχω τιποτα να τρεχει με propietary drivers, ολα τρεχουν με τους ανοιχτους (ειμαι 100% συμβατος). οσον αφορα τους codecs για τα βιντεο, μονο ogv τρεχω, και τα html5 του σωληνα. τιποτα αλλο. οποτε μαλλον ουτε εκει θα εχω θεμα. το μηχανημα μου ειναι καπου 7 χρονων, οποτε και αποκει ειμαι καλυμενος. σκεφτομαι να το κανω αλλιως. θα το παρατησω ετσι στο stable sources.list και θα κανω πρωτα update στον κλωνο στον εξομοιωτη, και θα βλεπω τι παιζει. καποια στιγμη (σε κατι μηνες) θα πιασει το stable/stretch, θα κανω τον κλωνο κανονικο upgrade, και θα δω τι θα παιξει. αν λειτουργησει θα το κρατησω σε snapshot, (για να μην χασω την προ-update κατασταση, σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα), και θα το κανω και στο κανονικο. ΑΝ διαλυσει κατι (που με το debian δεν το βλεπω, τοσο αρχαιο που ειναι), μπαινω σε recovery mode, κλωνοποιω ενα χαζοdevuan των 10GB στον 2ο σκληρο (εχω βαλει ενα απο δαυτο για πλακα στον εξομοιωτη), και μεσα απο το devuan επαναφερω τον προ-update κλωνο του debian στον βασικο σκληρο. και να διαλυσει, η επαναφορα του θα ειναι μετα βιας κανα 2ωρο.