Το youtube κολλάει

Συζήτηση στην κατηγορία 'Firefox' που ξεκίνησε ο χρήστης Πράος, 24 Μαρ 2018.

1. Γίνεται κάτι αυτές τις μέρες; Σε ubuntu 17.10 και έκδοση firefox 59.0.1 (32 μπιτ),

πάω να βάλω βίντεο και κάνει διακοπές κάθε 2 δευτερόλεπτα. καθάρισα κας, κοίταξα τα πρόσθετα και εκεί στην καρτέλα που έχει τις πρόσθετες λειτουργίες κάτι έλεγε ότι σε λίγο θα σας εγκατασταθί η λειτουργία
    (ταν αυτό το Η264 πως διάλο το λένε. Καταλάβατε). Το φλας πλαγκίν είναι ρυθμισμένο στο να ερωτάσαι.

Τελικά μπούταρα σε άλλπ λειτουργικό να φω τι παίζει κι εσεί τα ίδια. Μιλάω τώρα για Μιντ (το τελευταίο).

Κάτι είχα ακούσει για το pulseaudio τελευταία αλλά δεν θυμάμαι τι. Τέλος πάντων έφτιαξα ένα φάκελο .pulse στο home μου, έκανα dpkg-reconfigure σε ότι pulseaudio υπήρχε και νομίζω ότι έφτιαξε. Δηλαδή και τα mp3 τα έπαιζε καλά ο totem (Α ναι! Τις διακοπές αυτές τις έκανε και ο player. Αυτό το ανακάλυψα τώρα με το που μπήκα στο mint).

Επίσης άνοιξα τις ρυθμίσεις ήχου και εκεί που λέει "Υλικό" έχει δύο κεντρικές επιλογές. Το πάω στο "Εσωτερικός ήχος" και εκεί έχει υποεπιλογές. Digital, εσωτερικός αναλογικός αμφίδρομος κλπ.
    Αυτά εναλλάσονται μόνα τους!
    Δηλαδή χωρίς ροδέλα ή σκρολάρισμα δικό μου αναβοσβήνει κάπως το κείμενο και δείχνει να εναλλάσσει τις συσκευές.
    Σιγοτρέμει και σβήνει λίγο και η περιοχή ειδοποιήσεων εκεί που είναι το εικονιδιάκι του ήχου.
  2. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

δεν εχω προσεξει κατι εγω για σπασιματα στο youtube. χρησιμοποιω την pulse console μονιμα (ρυθμισμενη στο αμφιδρομο αναλογικο την εχω μονιμα), και με 2 καρτες κιολας, μια η onboard realtek και μια αυτονομη creative audigy se2 platinum):.

αυτο το plugin που σε λεει, ειναι ενα DRM content ρουφιανακι (δεν ειναι ο ιδιος ο Η264 decoder. ειναι ρουφιανοDRM module). εγω το εχω μπλοκαρει μονιμα με μοντα, γιατι δεν θελω σκουπιδια στο συστημα μου (δεν σε χρειαζεται για το youtube η παπαριτσα)

το φλας (αλλη σκουπιδιαρα αποκει) επισης δεν σε χρειαζεται για το youtube, γιατι ειναι σε html5. εγω το χρησιμοποιω μονο σε μια σελιδα. το κατεβαζω οταν μπαινω και το κανω εγκατασταση χειροκινητα (στον εξομοιωτη, τον οποιο μετα κανω επαναφορα)

για τα media player δοκιμασε την εξης καφριλα, για να δεις αν κολλαει γενικα. εγκατεστησε το openshot. αυτο ειναι video editor, αλλα μια χαρα κανει και για player. τρεχει με ffmpeg που ειναι κορυφαιο, ταχυτατο και παναλαφρο (οχι με gstreamer οπως οι players, που ειναι αργοκινητο καραβι). απλα κανεις «import» τα αρχεια που θελεις να ακουσεις, και τα πατας να παιξουν. αν παιζουν χωρις σπασιματα και τετοια, τοτε κατι παιζει με τους players και το gstreamer. ιδου και ενα βιντεακι με την καφριλα:.

3. Φίλε σόρυ είμαι εντελώς ΓΤΠ. Τα παπαράκια απο πίσω δεν κάνανε καλή επαφή.:mad: