Χρησιμοποιήσε το DDG ως xmpp server

Συζήτηση στην κατηγορία 'Οδηγοί - How to's - Tutorials' που ξεκίνησε ο χρήστης jemadux, 12 Ιουλ 2013.

1. Πολλοί χρησιμοποιούμε ως default μηχανή αναζήτησης το DuckDuckGo ! ως εναλλακτική αναζήτηση του Google! Γατί δεν χρησιμοποιούμε και το xmpp που προσφέρει για να κάνουμε chats ?

Βασική προϋπόθεση είναι να έχουμε εγκαταστημένο το pidgin
    Δίνουμε για Debian/Ubuntu δίνουμε ένα απλό:
    Κώδικας:
    sudo apt-get install pidgin*
    για τους ubuntu-άδες που θέλουν να έχουν ντε και καλά την τελευταία έκδοση του pidgin αρχικά να βάλουν
    την εξής εντολές αρχικά
    Κώδικας:
    sudo add-apt-repository ppa:pidgin-developers/ppa
    sudo apt-get update 
    Κάνεις μια εγγραφή στο εδω
    και βάζεις τα στοιχειά σου κάπως ετσι:

όπου omomaxrhsth ( ετσι το έγραψα στο pidgin μου; ) βάζεις το δικό σου όνομα χρήστη που θες και είσαι κομπλέ και όπου password το δικό σου password που έκανες και θα σε κάνει login

οδηγός στα αγγλικά https://dukgo.com/blog/using-pidgin-with-xmpp-jabber

[ελπίζω η Μαρία Αφεντούλη να κάνει καποια στιγμη μια μετάφραση του οδηγού αυτού]

όποιος θέλει ... μπορεί να με προσθέσει ... το username μου ειναι kag
    Αρέσει σε filippos.xf, Maria Afentouli και troikas
  2. cpfotiadis Ο Αντμινιστράτορας

Χρήσιμες πληροφορίες Κλέαρχε, δεν ήξερα ότι μπορούμε να κάνουμε λογαριασμό xmpp μέσω duckduckgo! Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι αν υπάρχει κάποιος λόγος για να προτιμήσει κάποιος το xmpp από το duckduckgo, σε σχέση με κάποιο άλλο xmpp από αλλού. Για παράδειγμα εγώ έχω xmpp της μορφής @jabber.org και το είχα κάνει μέσω της σελίδας http://www.jabber.org/.
  3. ουτε και εγω το ηξερα .. τυχαια το ανακαλυψα
  4. Επίσης μπορούμε να κάνουμε και λογαρισμό XMPP και μέσω RiseUp, βάζοντας στο jabber domain: riseup.net
    και υπάρχουν και άλλες επιλογές τόσο ανελέυθερες (π.χ. apple,oracle) όσο και ελεύθερες φυσικά (π.χ autistici) αν και εγώ προτιμώ τη RiseUp!!
    Eπίσης στο σαιτ του duckduduckgo λέει ότι είναι dukgo.com και όχι duckgo.com...
  5. ακυρο ddg δεν ειναι πλεον ασφαλες
  6. cpfotiadis Ο Αντμινιστράτορας

Για ποιον λόγο δεν είναι ασφαλές;