αναμεταδοτης σηματος wifi

Συζήτηση στην κατηγορία 'Internet-ADSL-Πάροχοι-Διαμοιρασμός' που ξεκίνησε ο χρήστης mikeius666p, 9 Μαρ 2016.

1. μηπως ξερετε να μου πειτε γιατι ο υπολογιστης μου δεν συνδεεται στον ενισχυτη σηματος.Εχω την διανομη antergos και θελω συνδεθω για να κανω την εγκατασταση του στον υπολογιστη μου και δε μπορω και επισης οι οδηγιες ειναι για windows για linux ομως;
  2. αν ξερει καποιος που το εχει κανει να μου πει και εμενα διοτι δεν εχω ιδεα για linux
  3. Λογικα το live cd εχει το gnome.Ο.Τποτε τερμα δεξια πανω εχει μενου,πατα εκει και θα δεις το wifi.Επελεξε το δικτυο σου βαλε τον κωδικο και εισαι κομπλε.Κατα την εγκατασταση θα σε ρωτησει ποιο desktop θες διαλεξε xfce γιατι το gnome συνηθως σε μενα δεν μπαινει σωστα.Η καλυτερη λυση ειναι να συνδεθεις με καλλωδιο παντος.Τωρα αν δε βλεπει ουτε το wifi ουτε ethernet η εχεις γραψει λαθος το cd. η το iso που κατεβασες ειναι κακο
  4. αλλο ρωτησα αλλα δε πειραζει βρηκα λυση μονος μου.Ευχαριστω!!:)
  5. επισης θα ηθελα να ρωτησω γιατι το linux δε μου διαβαζει τα cd; μηπως θελει να εκτελεσω κατι στην γραμμη εντολων;
  6. εννοω οχι για εγκατασταση iso αλλα για κανονικο cd μιλαω να το βαλω και να τρεχει και οχι να μη κανει απολυτως τιποτα
  7. θελω να λυσω αυτο το προβλημα για να παψω να εξαρτωμαι απο τα windows για να βαλω ενα cd να τρεξει
  8. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

Τι CD δεν σου διαβάζει;
    Φυσικά και τα διαβάζει, μα και σε ρωτάει και τι θες να κάνεις με την εισαγωγή τους.
  9. bluray ταινιες η πες και οτι διαβασει κανω κλικ στο αυτοματη εκτελεση και μου λεει οτι δεν υπαρχει προγραμμα για να το τρεξει
  10. ειναι εδω καποιος η μιλαω μονος μου;
  11. καλα ο λογος που κατεληξα να ρωτησω αυτο εδω ειναι διοτι δε βρησκω λυση στο ιντερνετ ειδαλλως σιγα μη εφτανα στο σημειο να ρωτησω γιαυτο.Τι ηθελα και διεγραψα τα windows και εγκατεστησα λινουξ.Ψαχνω ψυλλους στα αχυρα τωρα
  12. δε θελω απαντηση ευχαριστω
  13. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

αυτοματη εκτελεση σε τι? δεν δινεις πληροφοριες, για να καταλαβουμε (και να σε πουμε τι μπορει να ειναι), τι cd βαζεις, τι εμφανιζει (η, τι δεν εμφανιζει), τι θελεις να κανεις, κλπ?

αν βαζεις ταινια, θελεις το vlc και ενα πακετακι το libdvdcss. το vlc θα το βρεις απο την εγκατασταση προγραμματων, και το libdvdcss θα μπεις στη σελιδα της videolan (αυτοι που βγαζουν το vlc), και σε εχει οδηγιες πως ακριβως να το εγκαταστησεις.

αν ειναι προγραμματα, και ειναι προγραμματα απο window, απλα δεν προκειται να τρεξουν... ποτε... δηλαδη μπορεις να τα κανεις να τρεξουν με ενα προσθετο προγραμμα, αλλα οπως ειναι το λινουκς απο μονο του, ΔΕΝ τα τρεχει.

αν ειναι προγραμματα λινουκς, πρεπει να ειναι συμβατα με τη διανομη. στο archοειδες (που κακως επελεξες για αρχη, γιατι ειναι δυσκολο για αρχαριους), τα προγραμματα γινονται compile απο source. αν τα προγραμματα του cd ειναι π.χ. binaries απο debian, δεν θα τρεξουν.

αν ειναι απλα cd μουσικης, παιζουν χωρις να χρειαζεσαι τιποτα προσθετο. μονο το rhythmbox, η, το banshee (οποιο απο τα 2 θελεις βαλε. και τα 2 κανουν ακριβως την ιδια δουλεια).

επισης, οπως ειπα παραπανω, αφου οπως λες, δεν εχεις ιδεα απο λινουκς, γιατι δεν εβαζες για αρχη, ενα mint, η, ενα ubuntu? πηγες με τη μια σε archοειδες, που το arch εινα μια απο τις πιο δυσκολες διανομες.
  14. Φιλαρακο μην τα παρατας τοσο ευκολα,ολοι μας αντιμετωπισαμε τετοια προβληματα στην αρχη με το λινουξ αλλα πιστεψε με αξιζει τον κοπο.Τωρα οπως ειπε και ο αγαπητος DarkGoth προσπαθησε να εισαι λιγο πιο ακριβης οταν κανεις μια ερωτηση για να παιρνεις γρηγορα και την σωστη απαντηση.Το antergos δεν ειναι για αρχαριους αλλα ειναι μια πολυ καλη διανομη,την παρακολουθω χρονια και εχει φτασει σε πολυ καλο επιπεδο και ουτε ειναι τοσο δυσκολη να την μαθεις,απλα θελει υπομονη απο την πλετρα σου.Δοξα το θεο εδω περα τα παιδια του osarena μπορουν να σε βοηθησουν σε οτι προβλημα προκυψει απλα γινε λιγο πιο σαφης
  15. δεν επελεξα αμεσως arch based διανομη εχω δοκιμασει και αλλες οπως linux mint,ubuntu,fedora,elementary os κτλ. το ξερω οτι ειναι για προχωρημενους.Ο λογος που επελεξα μια τετοια διανομη ηταν για περισσοτερη σταθεροτητα οπως νομιζα οτι προσφερει και οτι μπορει να το στησεις οπως εσυ θελεις αλλα τελικα το ολο αποτελεσμα ηταν επιφανειακο.Μετα απο μερικες ημερες αυτης της δημοσιευσης κατεληξα παλι σε μια ευκολη διανομη για να κανω την δουλεια χωρις να παιδευομαι για ωρες.Το linux mint.Λοιπόν ξεφυγα λιγο τωρα τι εννοώ οτι δεν διαβαζει τα cd; βαζω π.χ. μια ταινια cd να παιξει στο pc μου κανονικο οχι bluray ποιοτητας (ουτως η αλλως ο υπολογιστης μου δε το υποστηριζει) και δε μου το διαβαζει.μου εχει συμβει και σε αλλα παρομοια cd το ιδιο.Αυτο τοσο απλο ειναι και προσπαθω να καταλαβω την αιτια που συμβαινει.Μηπως τα συγκεκριμενα cd τρεχουν μονο σε windows.Δεν ειναι οτι απογοητευομαι ευκολα αλλα οταν αναζητω για μηνες το συγκεκριμενο και σημαντικο προβλημα για μενα και δε βρησκω λυση θα βγαλω το συμπερασμα οτι το linux δε μπορει να κανει ουτε τα βασικα.
  16. ποσο πιο συγκεκριμενος να γινω αυτο ακριβως που λεω συμβαινει το δισκακι της ταινιας γυριζει αλλα δεν βλεπω ΤΙΠΟΤΑ να εμφανιζει αρα δεν το αναγνωριζει δεν το διαβαζει ή δεν υπαρχει προγραμμα για να το τρεξει.Αυτο ειναι το συμπερασμα μου.
  17. dvd αν σας λεει κατι αυτο δεν ξερω
  18. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Από όσα λες, αυτό που συμπεραίνω (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) είναι ότι βάζεις το dvd στον υπολογιστή και περιμένεις να "πεταχτεί" κάτι αυτόματα. Αν όντως κάνεις αυτό, έχε υπόψη σου ότι το "autoplay" ενδέχεται να είναι απενεργοποιημένο στον file manager ή να δουλεύει μόνο σε Windows. Έχεις δοκιμάσει να ανοίξεις το dvd από το video player που χρησιμοποιείς; Επίσης, ορισμένα dvd πιθανόν να μην παίξουν ποτέ σε Linux (εταιρικά τερτίπια, για να μην πω κάτι χειρότερο).
  19. ναι εχω δοκιμασει το vlc πηγα και στο υπολογιστη πατω ανοιγμα τιποτα.Το dvd το μονο που κανει ειναι να γυριζει στην αρχη και μετα να σταματαει.Στην ουσια δεν κανει τιποτα
  20. απ'οτι καταλαβα μου λες οτι φταινε τα cd οχι το linux