Aπορίες Linux mint 17.2

Συζήτηση στην κατηγορία 'Απορίες για το Περιβάλλον Εργασίας - Εμφάνιση' που ξεκίνησε ο χρήστης GrVagelis76, 4 Σεπ 2015.

1. Καλησπέρα
    Μετά απο συμβουλή σας αποφάσισα να βάλω τα mint 17.2 και μπορώ να πώ οτι μου αρέσουν λειτουργικά καλύτερα απο τα ubuntu
    Προσπαθώ να ξεκολήσω απο τα windows και είδη εδώ και μία εβδομάδα έχω καταφέρει να "δουλεύω μόνο τα mint.
    Τώρα άνοιξα αυτό το thread για να μου λύσετε μερικές απορίες που έχω ή που θα βγούνε στην πορεία.
    Δεν θα κοροιδεύεται όμως γιατί δεν είχα καμία σχέση με τα linux εντάξει????;)

1ον π.χ πως βγάζουμε shortcut τον φάκελο music - εικόνες κτλ. ???
    2ον Στα windows όταν ήθελα να συνδεθώ σε έναν απομακρυσμένο φάκελο του δικτύου που είναι σε κοινή χρήση και ήξερα την ip του μηχανήματος πάταγα στην έναρξη και έβαζα την ip \\192.168.64.xxx και μου έβγαζε τους φακέλους. Εδώ απο πού κάνουμε κάτι αντίστοιχο??
    3ον Απο που μπορώ να κάνω έναν δικτυακό δίσκο αντιστοίχιση δίσκου δικτύου ??

Αυτά προς το παρόν
  2. Γεια χαρά!

1) Δεν είπες τι παραθυρικό έχεις βάλει (Cinnamon, KDE, XFCE; ). Στο KDE που έχω εγώ, αν σύρεις κάποιο φάκελο/αρχείο στο desktop ή σε άλλο φάκελο σού βγάζει ένα μενού για το αν θες να κάνεις μεταφορά, αντιγραφή ή συντόμευση.

2) Αντί για:
    βάζεις στη διεύθυνση τού file manager (Dolphin; εξαρτάται από το παραθυρικό πάλι:
    (πρόσεξε, είναι "/", όχι "\")

3) Αυτό είναι λίγο πιο περίπλοκο. Βασικά πιο απλό είναι (σε σχέση με τα Windows), αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι το σύστημα αρχείων τού Linux δεν έχει drive letters όπως έχουν τα Windows (C:\, D:\, κλπ). Δεν βρήκα κάποια παραπομπή ΠΟΛΥ απλοποιημένη στο OSarena (αν ξέρει κάποιος ας πει), αλλά περισσότερα μπορείς να βρεις εδώ (διαβάζεις όσο θέλεις, δε χρειάζεται να ξέρεις τι υπάρχει σε κάθε διαδρομή τού δίσκου).
    Ο πιο απλός τρόπος για να κάνεις αυτό που θες είναι να βάλεις μια συντόμευση της τοποθεσίας σου (smb://192.168.64.xxx όπως πιο πάνω) στην πλαϊνή μπάρα του file manager, αλλά αυτό εξαρτάται πάλι από το τι παραθυρικό έχεις.
  3. Αν και δεν γραφεις σε ποιο γραφικο περιβαλλον εισαι θα σου πω πως γινεται στο cinnamon και καπως ετσι θα ειναι και στα αλλα.
    Ανοιγεις τον file manager που εχεις, πας Δικτυο ή Network, βρισκεις τον δισκο και πατας να σου ανοιξει τα αρχεια. Στην αριστερη μπαρα του file manager θα υπαρχει μια εγγραφη εκει που λεει δικτυο που θα ειναι ο δισκος. Κανεις δεξι κλικ επανω και επιλεγεις αυτο που λεει "Add bookmark" ή "Προσθηκη σελιδοδεικτη". Αμεσως θα δεις το δισκο στα bookmarks του file manager.
    Ο αλλος τροπος ειναι να επεμβεις στο αρχειο /etc/fstab και να ορισεις το δισκο να προσαρταται (mount) σε καποιο συγκεκριμενο φακελο κατα την εκκινηση.
    Παραδειγμα απο το δικο μου fstab: //192.168.10.40/Media /mnt/Seagate cifs username=user,password=pass 0 0
    Τα username & password προφανως τα εχω αλλαξει αλλα εκει βαζεις τα δικα σου αν εχει ο δισκος σου. Το φακελο π.χ. /mnt/Seagate πρεπει να τον δημιουργησεις χειροκινητα οπου θελεις.
  4. Καλησπέρα σας και ευχαριστώ.
    Εχω το Cinnamon και τωρα με βάλατε σε σκέψεις να δοκιμάσω και τα άλλα KDE, XFCE για να δω διαφορές

kkatsaros η συντόμευση δεν βγαίνει έτσι, τα άλλα για το δίκτυο είναι έτσι όπως είπες εσύ και θα δοκιμάσω και τον τρόπο που λέει ο tek640
  5. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

Βαγγέλη, αφού μπήκες σε σκέψεις να δοκιμάσεις και τα άλλα περιβάλλοντα, γιατί δεν δοκιμάζεις και το περιβάλλον Mate; (λέω εγώ τώρα)
    Για παράδειγμα, για το πρώτο που ρώτησες («1ον π.χ πως βγάζουμε shortcut τον φάκελο music - εικόνες κτλ. ???»),
    για την δημιουργία συντόμευσης δηλαδή, σε Mint με περιβάλλον Mate που έχω εγώ, παρότι δεν το χρειάστηκα μέχρι τώρα, βλέποντας την απορία σου, το βρήκα αμέσως (ποια; εγώ :D):
    Αρέσει σε GrVagelis76
  6. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

Βαγγέλη, μόλις δοκίμασα :linuxman και κάτι άλλο και μου 'κατσε :eek:
    Πας πάνω στον φάκελο / αρχείο που θες να βγάλεις την συντόμευσή του και με πατημένα τα: Shift+Ctrl το παίρνεις και το σέρνεις / πας (ελληνιστί, drag and drop) εκεί που θέλεις (και, με το που το αφήνεις, τσούουουπ βγαίνει η συντόμευσή του).
    Βέβαια, είπαμε: σε Mint 17.2 με περιβάλλον Mate. Αλλά χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις; :coola
    Αρέσει σε GrVagelis76
  7. Μαρία δουλεύει και στην έκδοση που έχω το shortcut όπως είπες.;):barmy

Υ.Γ Στις επόμενες μέρες θα δοκιμάσω MATE-KDE που μόλις κατεβάζω
    Αρέσει σε Maria Afentouli
  8. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

Γιούπιιιιι! :cool

Άρα, το βρήκαμε και αυτό πώς γίνεται, Βαγγέλη :clap