bcmon,reaver android 5.1.1-cyanogenmod 12.1

Συζήτηση στην κατηγορία 'Internet-ADSL-Πάροχοι-Διαμοιρασμός' που ξεκίνησε ο χρήστης mikeius666p, 19 Νοε 2016.

1. Καλησπέρα! Δεν ξέρω,αν είμαι εγώ ο μοναδικός που δεν γνωρίζει πως να σπάει δίκτυα ρούτερ αλλά όταν μια ιδέα μου περάσει από το μυαλό δεν θα κάτσω να σκεφτώ αν είναι παράνομο ή όχι από την στιγμή χρειάζεται μερικές φορές να κλέψω απλά ίντερνετ στο κινητό.Μερικοί μου λένε ότι το έχουν καταφέρει αλλά δεν τους πιστεύω διότι δεν ξέρουν τι σημαίνει σπάσιμο (όχι να τους βρίσκεις έτοιμους τους κωδικούς σε εργοστασιακές ρυθμίσεις και να μου λες ότι έγινες χάκερ, λολ!).
    Έψαξα στο γόογλε το θέμα και βρήκα δύο προτιμώμενες εφαρμογές το bcmon και το reaver.Η μεν χρησιμεύει για να λειτουργήσει η εφαρμογή reaver, η δε για να σου εμφανίζει κωδικούς wifi και ζητάει πρόσβαση root (το πως δεν ξέρω διότι δεν έχω καταφέρει να την κάμω να λειτουργήσει).Το πρόβλημα ή καλύτερα το εμπόδιο πιο συγκεκριμενα είναι ότι το bcmon δεν υποστηρίζει την συσκευή μου (samgalaxyj5) και χρειάζεται μια πιο σύνθετη διαδικασία για να λειτουργήσει και εν τέλει να καταφέρω να δουλέψω το reaver.
  2. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

Βρε mike, τι έχουμε πει; ΔΕΝ αλλάζεις το ποστ σου παρά μόνον για ορθογραφικά λάθη.
    ΑΝ θέλεις να διορθώσεις κάτι, το γράφεις από κάτω σε ξεχωριστό ποστ.

Είχες ένα θέμα για το σπάσιμο wifi.
    Οι επιλογές σου είναι οι εξής 2 και είναι ξεκάθαρες (ελπίζω να μην χρειαστεί να τα ξαναπούμε επί του θέματος):

- 1η επιλογή
    Κουρτίνα Α:
    ΑΝ βρήκες την λύση, μας την λες εδώ. [Μην ξεχνάμε πως (έχοντας διαβάσει το αρχικό μας ποστ), ήδη κάποιοι μπορεί να ψάχνουν να βρουν λύση, να δοκιμάζουν διάφορα πριν μας πουν τι να κάνουμε και σε όλους αυτούς το λιγότερο που «οφείλουμε» είναι να πούμε αναλυτικά πώς λύσαμε το πρόβλημά μας.]

- 2η επιλογή
    Κουρτίνα Β:
    Αν για τον άλφα ή βήτα λόγο δεν σε ενδιαφέρει πια η λύση, τότε γράφεις ΣΕ ΝΕΟ POST, ότι είναι άκυρο το αρχικό ποστ (και αν θες, εξηγείς και το γιατί).
    Αλλά ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΠΟΣΤ.
    Οτιδήποτε θελήσεις να διορθώσεις (πέρα από ορθογραφικό λάθος), θα το γράφεις σε νέο ποστ.

Mr Ζονγκ:
    Αλλάζεις το αρχικό ποστ σου.

ΥΓ: Αν δεν θυμάσαι (ή δεν πρόλαβες) τον Mr Ζονγκ, να σου πω ότι ο Mr Ζονγκ σήμαινε ότι καιγόσουν.
  3. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

Δεν είμαστε εδώ τροχονόμοι. Είμαστε για να βοηθάμε την ομαλή λειτουργία μιας παρέας.
    Βλακείες κάνουμε όλοι μας (είθισται αυτό σε μια παρέα :)).

Απλά, θα πρέπει να σεβόμαστε τον κόπο των άλλων που έχουν διαβάσει ένα ποστ και ψάχνουν ήδη να βρουν λύση στο πρόβλημά μας. Ή που (αν για παράδειγμα το ποστ μας δεν είναι πρόβλημα, μα άποψη), έχουν ήδη προβληματιστεί και (σκέφτονται με βάση τα δικά μας λεγόμενα και) ετοιμάζονται να απαντήσουν.

Αν δεν είμαστε σίγουροι για ένα θέμα, ή αλλάζουμε γνώμη, ή οτιδήποτε, γράφουμε κάτι αναφορικά - σε νέο ποστ.
  4. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

η, στη χειροτερη βαζεις ενα edit αποκατω μετα απο καναδυο σειρες (αφηνοντας το αρχικο κειμενο απειραχτο), και γραφεις τη σενεχεια της απαντησης σου. καποιες σπανιες φορες που εχει χρειαστει και εγω να συμπληρωσω κατι, βαζω αποκατω ενα edit με κεφαλαια, και υπογραμμισμενο (σκεφτομαι να το κανω και italic αποδω και περα), ωστε να φαινεται κατευθειαν, και μετα παραθετω την συμπληρωση που θελω να κανω (που συνηθως ειναι απλα μια διευκρυνιση, μια-δυο προτασεις). και αυτο παλι το κανω, μονο αν θυμηθω αυτο που θελω να συμπληρωσω συντομα μετα τη δημοσιευση του θεματος (μεχρι κανα 5λεπτο μετα δηλαδη). αν εχει περασει ωρα δεν το κανω αυτο, αλλα βαζω νεα αναρτηση αποκατω.

οσο για το θεμα, οτι σκεφτεσαι να τα παρατησεις, μπορεις να κανεις τα πειραματα σε εξομοιωτη, ωστε να μαθαινεις οτι σε ενδιαφερει, χωρις να διακινδυνευεις τιποτα. καμια φορα πρεπει να γινει και καποιο λαθος, ωστε να μαθεις πως ΔΕΝ πρεπει να κανεις κατι. και απο τα λαθη μαθαινεις, οχι μονο απο τα σωστα. οποτε αν κανεις σε κατι λαθος, την επομενη φορα που θα το κανεις θα ξερεις τι να ΜΗΝ κανεις, και γιατι να μην το κανεις.

εγω για παραδειγμα κλωνοποιησα μεσα στον εξομοιωτη, το debian που εχω τωρα βασικο. επειδη το εκανα οσο το συστημα ηταν live, ο εξομοιωτης δεν ξεκιναγε, που να τον χτυπαγα κατω. εφτανε σε καποιο σημειο και εριχνε καθε φορα segfault και εκλεινε. με κοπηκαν τα ποδια γιατι νομιζα οτι τον εκανα ζημια. τελικα ηθελε απλα "repair" το debian-κλωνος με το gparted live, για να συνελθει και να ξεκινησει κανονικα ο εξομοιωτης. και απο αυτο εμαθα πως ΔΕΝ κανεις κλωνοποιηση ολοκληρου σκληρου, η, πως διορθωνεις το μη εκκινησιμο λειτουργικο μετα (αν κανεις κλωνοποιηση ολοκληρου σκληρου ετσι)