BSD λειτουργικά

Συζήτηση στην κατηγορία 'Ιδέες - Προτάσεις - Ανακοινώσεις osarena' που ξεκίνησε ο χρήστης Pragma_linux, 15 Μαι 2016.

1. Χαιρετώ την κοινότητα!
    Έχω πολύ καιρό πρόβλημα να κάνω χρήση του site καθώς τελικά στα μηχανάκια μου με ελεύθερο λογισμικό δεν φαίνεται να δουλεύει όπως πρέπει. Τώρα γράφω από ένα internet cafe σε windows μηχάνημα.
    Έχουν τα BSD λειτουργικά χώρο στην ιστοσελίδα? Υπάρχουν χρήστες έτοιμοι να μοιραστούν εμπειρία και γνώση?
    Κάποιες οδηγίες που να κάνουν την ιστοσελίδα να δουλεύει σε linux, bsd μηχανάκια?
  2. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

Για γίνε πιο σαφής, τι εννοείς, όταν λες πως δεν δείχνει καλά η σελίδα σε linux και bsd; Αυτό είναι θέμα browser και όχι λειτουργικού.
    Πόσο μάλλον σελίδες που δεν έχουν flash και άλλα τέτοια.

Mε μαι αναζήτηση στο blog και μετά με τα ανάλογα tags θα βρεις σχετικό υλικό http://osarena.net/search/node/Bsd

Forum για το bsd υπάρχει ήδη http://forum.osarena.net/forums/freebsd.63
    βέβαια είναι ένα "σπορ" για λίγους, μα αν εννοείς πως αν κάποια στιγμή χρειαστεί κάποια βοήθεια, ναι, υπάρχουν άνθρωποι εδώ την ελληνική κοινότητά του freebsd που θα μπορούσαν να βοηθήσουν.

Αν εννοείς κάτι άλλο, πρόβλημα να ανοιχτεί ένα νέο forum δεν υπάρχει και ας μην έχει πολλή συμμετοχή.
  3. Κωσταντίνε ευχαριστώ για την απάντηση!
    Χρησιμοποιώ firefox, polipo, ublocker kai "privacy settings" σε διάφορα linux kai bsd μηχανάκια άλλα έχω πρόβλημα ακόμα και όταν τα απενεργοποιώ για χρήση της ιστοσελίδας, νομίζω το μόνο που δεν απενεργοποιώ είναι το πειραγμένο .hosts.
    Μήπως πρέπει να αλλάξω φυλλομετρητή? Τα λέμε.
    Τα συγχαρητήριά μου πάλι για τη συμβολή σου στο ελέυθερο λογισμικό!
  4. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

Δεν είμαι φαν των proxy, προτιμώ καθαρό vpn, μα στα υπόλοιπα τα ίδια έχουμε.
    Όσο είδα το ublock σταματάει τα Google fonts και το Cloudflare.
    Δεν έχω κανένα ειδικό φίλτρο πάντως στο osarena. Όπως αντιμετωπίζω τις άλλες ιστοσελίδες έτσι και αυτό και μια χαρά δείχνει.
    Η αλήθεια είναι πως για κάποιον ηλίθιο λόγο, τα διάφορα *block, έχουν ένα ζόρι με τους sliders.
    Βάλε κάνα screenshot να καταλάβω καλύτερα.
  5. Βάλε στο κουτάκι της αναζήτησης στην κορυφή της σελίδας τη λέξη bsd και θα βρεις κάποια πολύ ωραία άρθρα που είχα κάνει μεταφράσεις. Μερικά από αυτά είναι και συναρπαστικές ιστορίες, όπως εκείνη του drafonfly bsd.
    Αρέσει σε Pragma_linux
  6. OK! Επιτέλους τα κατάφερα! Το πρόβλημα ήταν δικό μου και όχι στην ιστοσελίδα. Πάντα κάνω μετατροπές ασφαλείας στο about:config και παντού αλλάζω το .hosts. Έκανα "refresh" στον firefox και τώρα όλα δουλεύουν.
    Ευχαριστώ Χάρη! Σόρυ για την ενόχληση Κωσταντίνε.
    Πριν που είχα πρόβλημα δεν δούλευε ούτε η αναζήτηση σωστά καθώς και πολλά άλλα. Μάλλον το παρακάνω με την ασφάλεια πάντα.
    Ερώτηση : Επειδή συνήθως γράφω βιαστικά από ένα λαπτοπάκι στα γόνατά μου στη δουλιά μου. Αργά το βράδυ αν βρω λίγο χρόνο. Αναρωτιόμουν αν μπορώ να χρησιμοποιήσω httrack στην ιστοσελίδα. Μάλιστα το ξεκίνησα μια φορά αλλά το σταμάτησα και σκέφτηκα να ζητήσω άδεια. Γιατί οι περισσότεροι εδώ είναι καλοί στα κομπιούτερ και θεώρησα οτι μπορεί να θεωρηθεί σαν πολύ επιθετικό - πολλοί το χρησιμοποιούν με κακό τρόπο. Εγώ απλώς επειδή δουλεύω όλη μέρα έτσι ίσως μπορώ να διαβάζω πιο πολλά άρθρα από εδώ.
  7. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

No probl. Ελεύθερα, ούτε καν τα ρωτάνε αυτά.
    Παίζει και αυτό πάντως: http://osarena.net/hacks-guides/katevaste-websites-quick-tip.html