Emerald. Ok το σακάτεψα.

Συζήτηση στην κατηγορία 'Απορίες για το Περιβάλλον Εργασίας - Εμφάνιση' που ξεκίνησε ο χρήστης Πράος, 28 Σεπ 2014.

1. Ήθελα να βάλω το emerald. Μέχρι πριν λίγο καιρό νόμιζα ότι ήταν το όνομα κάποιου θέματος εικονιδίων.
    Σήμερα κάπου πήρα μια πληροφορία ότι είναι κάτι σαν διαχειριστής παραθύρων. Αν και δεν έχω καταλάβει καλά τη διαφορά με τον όρο διακοσμητής παραθύρων που είδα για το emerald. Δε με πειράζει όμως. Νιώθω ακόμα συγκροτημένη προσωπικότητα και έχω αυτοπεποίθηση. :cool:
    Ωστόσο η πληροφορία που λέω ότι πήρα είχε να κάνει με μια ιδιότητα που είχε παλιά το compiz το να τυλίγει το παράθυρο όταν ρολάρεις τη ροδέλα του ποντικιούστην μπάρα τίτλου του παραθύρου. Όχι δεν το έκανα για εφέ . Ψέματα! Το έκανα και για εφέ. Αλλά και για λειτουργικούς λόγους. Αν ήθελα για λίγο να δω κάτω από το παράθυρο με βόλευε πολύ. Είναι πιο γρήγορο από ο να σημαδεύεις το κουμπί της ελαχιστοποίησης. Τέλος πάντων μου είπανε ότι με το emerald μπορώ να το έχω αυτό. Ακολούθησα της οδηγίες του site εδώ αλλά δεν είδα ότι είναι για μέχρι και την 13.04 έκδοση.

Εγώ έχω 14.04 με περιβάλλον mate (Σιγά μην άφηνα το unity). Το synaptic μου είπε "Μανάρι μου κάποια πακέτα δεν μπορούν να φορτωθούν ή δεν βρίσκονται ή κάτι παίζει με τη σύνδεση σου. Να προχωρήσω
    αγνοώντας αυτά τα πακέτα;" Του είπα "ναι ρε φίλε".
    Μετά έβαλα το fusion icon. Έχω θέμα όμως με την περιοχή ειδοποιήσεων. Μονο τις γλώσσες μου δείχνει.
    Τις προάλλες που έχωσα ένα usb bluetooth στικάκι δεν το έδειχνε όπως πάντα συνέβαινε σε όλες τις διανομές χρόνια τώρα. Ούτε τη σύνδεση δικτύου μου δείχνει. Έβαλα από το "Προσθήκη στον πίνακα εφαρμογών" ότι έμοιζε με tray κατάσταση αλλά δεν δουλεύει κανένα. Έβαλα και από το synaptic ότι είχε τη λέξη indicator αλλά .....τέλος πάντων τίποτα από φως.
    Είδα κάτι για το displex. Το κατέβασα πάλι από τις οδηγίες εδώ. Δεν δουλεύει. Άσε που η εντολή μετά λέγεται disper και όχι displex.Το έβαλα με make install ενώ μετά είδα ότι είναι στο synaptic. Το disper όχι το displex.

Τώρα θέλω να το καθαρίσω αλλά δεν έχει make unistall.
    Θέλω να βάλω το emerald για 14.04 (mate έχω)
    Θέλω να φαίνεται και το fusion icon στην tray περιοχή
    ή
    Να μου δουλέψει το displex
    Στρατηγικά θέλω να πετύχω το τύλιγμα παραθύρου με τη ροδέλα που είπα πριν.

Τώρα θα μου πεις ποιο είναι ακριβώς το ερώτημα.

ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΡΩΤΗΜΑ. :frog

Αν ήμουν πιο συγκεκριμένος στη ζωή μου δεν θα με αγαπούσανε γι αυτό που είμαι.
    ΄Ολα αυτά τα είπα για να πει ότι μπορεί ο καθένας για κάτι απ' όλα αυτά. Άμα γουστάρει δηλαδή να συζητήσει ένα γενικότερο θέμα. Δείτε και σαν πρόκληση ρε σεις ...
    "Πως να απσαφηνίζουμε ένα ζήτημα και να συγκεκριμενοποιούμε ερωτήματα" :D

Βοηθείστε ρε σεις ότι μπορείτε :help

(Καλησπέρα είπα; Δεν είπα ε; καλά μωρέ θα πω την άλλη φορά :rolleyes: )
    Αρέσει σε Maria Afentouli
  2. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

δεν ειπες καλησπερα?... ΔΕΝ ΕΙΠΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ???... :lolx :rolfx τεσπα... στο θεμα τωρα... οταν μπλεκεις με πακετα νεοτερων εκδοσεων, αυτο ειναι δυστυχως και το προβλημα. την επαθα και εγω με ενα πακετο που ηθελα, και μετα ειδα και επαθα να το ξεφορτωθω, και τελικα το καταφερα με τσαρλατανια, αφου μπλοκαρανε τελειως και ο synaptic και το apt-get, και ουσιαστικα αχρηστευτηκαν.

θελεις δηλαδη συγκεκριμενα το roll-up στα παραθυρα. γι'αυτο δεν χρειαζεται compiz, emerald, κλπ. εγω στη θεση σου, θα πεταγα οτι εχει εκειμεσα απο compiz και emerald, θα εκανα reinstall το mate και τον marco, (τον window manager του mate), για να ειμαι σιγουρος οτι δεν εχει καποιο χτυπημενο αρχειο απο τις επεμβασεις. o marco του mate, εχει αυτη τη δυνατοτητα απο μονος του

εγω θα γραψω πως το κανεις στο παλιο κλασσικο gnome / metacity. οι αντιστοιχιες ειναι οι ιδιες, απλα αλλαζουν οι ονομασιες των προγραμματων. το mate, ειναι το παλιο καλο gnome2 και ο marco ειναι ο παλιος καλος metacity window manager του gnome, με αλλη ονομασια.

αρχικα θα ανοιξεις τον gconf-editor (στο mate τον αναφερουν, ειτε σαν mateconf-editor, ειτε σαν dconf-editor, αναλογα την εκδοση, και γενικα ειναι ενα μπερδεμα, απλα δοκιμασε ολες τις ονομασιες και καποια θα πιασει). οταν ανοιξει θα πρεπει να δεις κατι σαν αυτο:...

Screenshot-2.gif

σε αυτο θα πας apps > metacity > general> action_right_click_titlebar, θα το επιλεξεις με διπλο κλικ, να το τροποποιησεις, και θα βαλεις αυτο που βλεπεις στην εικονα παρακατω (toggle_shade). ετσι με δεξι κλικ θα "τυλιγεται" το παραθυρο προς τα πανω, ενω ξανα με δεξι κλικ θα "ξαναπεφτει"

Screenshot-3.gif

σε εσενα το πιθανοτερο ειναι να ειναι apps > marco, κλπ, κλπ, μιας που δεν εχεις τον metacity, αλλα τον marco.
    Αρέσει σε Πράος
  3. Γαμώτο!
    Βλέπω το ποστ που έκανες και με βάζω σε αυτή τη θέση. Να γράφω για να βοηθήσω. Κι ας είναι και πολλά. Παραθέσεις εικόνων και όλα αυτά. Εντάξει εμένα μου αρέσει αυτή η κατανάλωση.
    Αλλά ρε συ ... το είχα με δεξί κλικ! :(. Με τον τρόπο αυτό το έκανα, με το dconf. Απλά το ήθελα με τη ροδέλα όπως παλιά στο gnome. Το έχω και στο kde (γιατί έχω μπόλικες κατατμήσεις και πολλαπλό μπουτάρισμα). Είχα βάλει και το bodhi και το είχε κι αυτό. Προσπαθώ και εδώ στη 14.04.
    Να 'σαι καλά βρε συ.

Το emerald όταν το έβαλα με το sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8 και μπηκε το μισό
    αφού ήταν για μέχρι 13.04 μάλλον, έδωσα ένα emeralf --replace και μου δούλεψε για μια φορά. Πράγματι με τη ροδέλα το έκανα.
    καλά η μπάρα τίτλου ήταν μια ψιλή γραμμή αθλια και γκρι αλλά αυτό το έφτιαχνα. Απλά δεν μου ξαναλειτούργησε και το έκανα purge.
    Ψάχνω για την 14.04 το emerald και μάλλον θα το καταφέρω και θα το βάλω. Ψήνεσαι άμα το καταφέρω να ανανεώσουμε το άρθρο που είναι για το 12.04;

Το άλλο που λέω με το make install που έκανα από εδώ που κατέβασα εδώ

και επειδή δεν βρήκα οδηγίες μέσα, ούτε αρχείο configure πήγα κατευθείαν στο make και μετά make install.

κάτι πρέπει να έγραψε στα /usr και λοιπούς φακέλους. Χρίζει καθαρισμού; ήδη το σύστημα την έχει την εντολή disper.
    Στην κοσόλα με το tab πλήκτρο μου τη βγάζει. έλεγα μήπως να τη βάλω κυριλέ από το synaptic και να πέταγα αυτό που δεν το ένιωσα ότι μπήκε καλά;
    Να το αποσυμπιεσμένο

Στιγμιότυπο από 2014-09-28 21:38:06.png

Βλέπεις μόνο το Makefile έχει. Άσε που δεν μου άνοιξε ποτέ.
  4. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

γι'αυτο εγω δεν πεταω ποτε μεσα προγραμματα απο source code. γιατι ΑΝ καταφερει να εγκατασταθει, ολο και κατι σπαει εκειμεσα, και μετα αντε να το συμμαζεψεις.

δοκιμασε να περασεις τον Ε17 (enlightemnent) που εχει roll-up με τη ροδελα. και κανει και την ποζερια του, με διαφανειες, compositing, κλπ, διακριτικα, αλλα ομορφα εφε.
  5. Ναι ρε συ! Άπαιχτο ήταν που ο είδα στο bodhi. Κινούμενη επιφάνεια εργασίας (δε λέω ανιμέϊσον γιατί είμαι κομπλεξικός και προσπαθώ να μη ανακατεύω εγγλέζικες λέξεις στο λόγο ), κινούμενα εικονίδια κλπ.
    Αλλά είχε μια αστάθεια. Μια λογική σκέψη που κάνω γι αυτό είναι ότι δεν είναι βαρβάτη διανομή σαν την ubuntu αλλά μικρ'ή και άπειρη. Το E17 θα είναι πιο προσεγμένο από το μεγάλο όνομα, δεν θα είναι;

(Α! Και καλησπέρα βρε! :haha )
  6. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Να τα πάρουμε από την αρχή κι ό,τι καταλάβεις κατάλαβες. Το ppa που έχεις είναι εντάξει για 14.04. Το emerald πιθανότατα μπήκε μισό γιατί σε προειδοποίησε το synaptic ότι κάτι δε βρίσκει κι εσύ του είπες "προχώρα παλικάρι μου". Μην το ξανακάνεις αυτό, κάνει τζιζ. Τώρα, εφόσον ξαναβάλεις το emerald, σωστά αυτή τη φορά, στις ρυθμίσεις του compiz (ccsm), στην κατηγορία Εφέ, έχει κάτι για παράθυρα και πρέπει να λέει /usr/bin/gtk-decorator ή κάτι τέτοιο. Αυτό είτε θα το σβήσεις όλο και θα γράψεις emerald --replace είτε θα σβήσεις μόνο το gtk-decorator και θα γράψεις emerald σκέτο.
    Το fusion icon νομίζω είναι σπασμένο εδώ και καιρό και δε δουλεύει. Λογικά το ίδιο και το displex. Το disper είναι εντελώς άσχετο και κάνει άλλη δουλειά (αλλάζει οθόνες). Αφού δεν υπάρχει make uninstall, αναγκαστικά θα πας σε έναν-έναν όλους τους φακέλους που σου γράφει το make install και θα διαγράψεις οτιδήποτε σχετικό.

Άσχετο: στο kde έχεις compiz; Ο kwin έχει μια χαρά εφέ (και αυτό που θέλεις).
    Αρέσει σε Πράος
  7. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ασταθεια? να σε πω, δεν με εχει τυχει κατι. τον εχω τον Ε17 στο Τινυ Λινουκς (μια embedded διανομη που δεν ξερω αν την ξερει η μανα της), και εδω και 3-4 χρονια, εχει κρασαρει μονο 2 φορες, και αυτο μετα απο δικο μου λαθος. και περα απο τα εφε και την ποζερια, ειναι και παναλαφρος. το kde που εβαλα, σε 5 ωρες μεσα ειχε κρασαρει 3 φορες, ετσι απλα γιατι του'ρθε, χωρις να εχω πειραξει εγω κατι. αποκει να καταλαβεις σταθεροτητα.
  8. Έτσι σκέφτομαι να κινηθώ και χαίρομαι που με δικαιώνεις βρε συ! Έκανα ολόκληρη εγκατάσταση προγράμματος που έχει εγκαταληφθεί (Το burg) ξέρεις πως; Με αναζήτηση αρχείων. Και ότι μου έβγαλε το αντέγραφα στην αντίστοιχη θέση. Τελικά μου δούλεψε. Βέβαια μετά ενημερώθηκα πως μπορούσα και με PPA αλλά τέλος πάντων έκανα και άσκηση στη χασαπική μου που με χαρακτηρίζει γενικά.
    Το είδα αυτό με το ccsm και το "Διακόσμηση παραθύρου". Το άλλαξα σε emerald και μου δούλεψε για μία φορά.

Ναι την έχω ξανακάνει τη μαλακία να λέω "προχώρα". Μετά τη συμβουλή σου δεν το ξανακάνω (Μαθαίνουμε όσο μεγαλώνουμε)

Το kde όχι βρε. Δεν του έχω compiz. Για το kwin μιλούσα.

Σ' ευχαριστώ πολύ. :good

Σου είμαι υπόχρεος. (Καλά "κονομήσαμε" θα σκέφτεσαι τώρα αλλά εντάξει).
  9. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Να μην το ξανακάνεις. Πώς λένε για αστείο "μπορεί να σας φάει το χάμστερ και να σας κάψει το σπίτι"; Όταν κολλάει, δε βρίσκει κάποια εξάρτηση και αν συνεχίσεις θα βάλει σπασμένο πακέτο. Επίσης, σε κάποιους ανθρώπους δεν αρέσουν οι αλλαγές αλλά υπάρχει λόγος που κάποια προγράμματα εγκαταλείπονται και καλό είναι να συμβαδίζουμε.
    Στο kde μπορείς, αν θέλεις μόνο να βλέπεις από κάτω και τίποτα άλλο, να βάλεις να γίνεται το παράθυρο διάφανο με τη ροδέλα.

Τίποτα δε μου είσαι. Όταν ξανανιώσεις την επιθυμία να διαλύσεις κάτι, κάνε πρώτα μια ερώτηση εδώ μέσα. Κάποιος θα βρεθεί να βοηθήσει.
  10. Μωρέ τώρα που το θυμάμαι .... απλά με δυσκόλευε ως κάτι άγνωστο. όχι βέβαια τραγικά πράγματα. Είχα τον φάκελο desktop
    και τα εικονίδια δουλεύανε. Μετά έκανα αντιγραφή ολόκληρο φάκελο με το όνομα "Επιφάνεια εργασίας" από παλιότερη διανομή που πέταξα (το κάνω αυτό όταν βάζω κάτι καινούργιο) στον προσωπικό μου φάκελο και στην οθόνη μου πλέον δεν φαινόντουσαν τα εικονίδια από το φάκελο "Desktop" όπως στην αρχή που το εγκατέστησα, αλλά από το φάκελο τον καινούργιο που έχωσα.
    Δεν δουλεύαν κάτι σκριπτάκια που είχα εκεί. Δουλεύανε μόνο από τον φυλομετρητή αν τον άνοιγα.

Βλακείες λέω τώρα το ξέρω. Αλλά ήθελα να δω και την ubuntu την τελευταία για να την δω με mate. Πιο παλιά είχα ένα mint
    εκεί πέρα.
  11. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

soulrain, προφανως οταν βγαινει κατι πιο εξελιγμενο, κατι αλλο θα εγκαταλειφθει. αλλα αν υποθεσουμε οτι καποια προγραμματα εγκαταλειπονται για καποιο λογο, πες με τον λογο που εγκατελειψαν το gnome για το αχρηστο το unity? υπαρχει το mate που ειναι ουσιαστικα το gnome συνεχιζομενο πλεον απο αλλους προγραμματιστες.

αν δεν υπηρχε το mate, εγω που ειμαι του gnome, (θελω λιτα πραγματα, χωρις πολλα-πολλα εφε και ποζεριες, αλλα εξαιρετικα χρηστικα και με πολλες επιλογες παραμετροποιησης), θα αναγκαζομουν να υποστω το αχρηστο unity, η, να βαλω κατι απλο (π.χ. xfce που μοιαζει καπως), αλλα να χασω ολες τις δυνατοτητες και τις ευκολιες του gnome.

α! πραος, οταν νιωσεις την αναγκη να διαλυσεις κατι οπως λεει και ο soulrain, δεν χρειαζεται να το διαλυσεις κανονικα. κανεις εγκατασταση το virtualbox, κανεις ενα συστημα εγκατασταση εκειμεσα, παιρνεις ενα σημειο επαναφορας (για να μπορεις να επαναφερεις ευκολα το συστημα μεσα στο virtualbox), αμεσως μετα την εγκατασταση, και αρχιζεις να κανεις πειραματα. αν διαλυθει, δεν το κανεις στο κανονικο συστημα (και κανεις επαναφορα στο σημειο επαναφορας, για να το εχεις ετοιμο για την επομενη φορα). αν δεν διαλυθει το συστημα στο virtualbox προχωρα αφοβα.
  12. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ο Ε17, ναι, εχει καποια θεματακια σταθεροτητας, αν παρεις ρυθμισεις απο προηγουμενη εκδοση του, και τις πεταξεις στην επομενη (και αυτο ακριβως ειχα κανει εγω, τις 2 μοναδικες φορες που κρασαρε). καλυτερα να κρατας μονο τα themes, και τα wallpapers, που κατεβαζεις, καπου ξεχωριστα (αν εχεις αλλαξει και δεν εχεις αφησει τα default, για να μην τα ξανακατεβαζεις), και στη νεα εκδοση να διαγραφεις τις ρυθμισεις και να τον ξαναρυθμισεις απο την αρχη.

το mate ειναι ιδιο κλασσικο gnome2. δεν εχει καμια απολυτως διαφορα, απλα επειδη σαν gnome2 τερματιστηκε, για να δωσει τη θεση του στο εμετικο unity, το πηραν αλλοι προγραμματιστες, και το συνεχισαν σαν mate. μονο η ονομασια αλλαζει. κατα τα αλλα ειναι ενα gnome2 και μισο.
  13. Το ξέρω μωρέ. Αλλά είναι γενικά ζήτημα που παρατάνε διάφορα πράγματα. Θα μου πεις βαρέθηκε ο άλλο και έχει το κάθε δικαίωμα. δεν είναι εταιρεία που πουλάει προϊόν και πρέπει να το υποστηρίζει. Το burg για παράδειγμα που είναι πολύ ωραίο. Το xwinwrap που μου αρέσει εμένα. Το nohands που είναι για να παίρνει τηλέφωνο από το κινητό σου αλλά από τον υπολογιστή μέσω bluetooth. Βέβαια όλα αυτά είναι εφετζίδικα και δεν σε συγκινούν εσένα και πολύ. Αλλά εντύπωση μου κάνει πως από τους τόσες χιλιάδες χρήστες δεν βρίσκεται κάποιος να συνεχίζει. Πίκρα λέμε.
    Στο kde και στο plasmoid "folderview" υπήρχε η δυνατότητα browsing χωρίς κλικ όταν πρωτοβγήκε το 4. Μόνο με mouseover
    και σου τα έβγαζε με αναδυόμενα. Κάποια στιγμή το καταργήσανε πάλι με την ίδια νοοτροπία. Καταργώ κάτι γιατί έτσι και δεν το έχεις άλλο ρε μάγκα. Έκανα λογαριασμό και είχα ένα διάλογο με κάποιον προγραμματιστή του kde. μετά από πολύ καιρό το επαναφέρανε και ίσως να συνέβαλα κι εγώ.
    Αλλά μην καταργείς έτσι ρε φίλε!
  14. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

εξαρταται και τις γνωσεις. δεν εχουν ολοι γνωσεις προγραμματισμου για τοσο ογκωδη κωδικα. μπορει να ξερεις τη λειτουργια του συστηματος και τι μπορει να κανει και πως, αλλα αυτο δεν φτανει. και εγω κανω διαφορες μοντιφες με δαυτο (π.χ. εχω κανει τη webcam ανιχνευτη κινησης, εχω 2 καρτες ηχου και τις εχω κανει crosslink με κονσολα, ωστε να τρεχουν παραλληλα, κλπ τετοια), αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχω και την απαραιτητη γνωση να φτιαξω απο την αρχη ενα ολοκληρο προγραμμα, η, εστω να συνεχισω ενα προγραμμα που εμεινε στασιμο.
  15. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Μικρή διόρθωση: το Gnome δεν εγκαταλείφθηκε για το unity, απλά έγινε Gnome3. Όπως αντίστοιχα το KDE3 έγινε KDE4 και είχε γίνει ο κακός χαμός τότε. Τώρα όμως ποιος χρησιμοποιεί KDE3; Μόνο κάποιοι ιδιότροποι. Η διαφορά βέβαια είναι ότι οι του KDE έκαναν πραγματικά καλή δουλειά, ενώ οι του Gnome είναι μεθυσμένοι. Το λάθος που κάνουμε πιστεύω είναι ότι συγκρίνουμε περιβάλλοντα που είχαν δεκαετίες ύπαρξης με τα αντίστοιχα καινούργια. Ό,τι αξίζει, θα μείνει. Τα υπόλοιπα απλά θα σβήσουν. Επίσης, δεν είναι τυχαίο που φεύγουν developers από το GTK και πάνε σε Qt. To xfce ας πούμε, πόσα χρόνια έχει να βγάλει νέα έκδοση; Αυτό για μένα δεν είναι καλό. Θα πει κάποιος, αφού δουλεύει, γιατί να το αλλάξεις. Και τις νέες τεχνολογίες πώς θα τις ενσωματώσεις; Με αυτή τη λογική, η MS π.χ. θα έμενε στα Windows95. Δες και τα κινητά. Στην αρχή με την αφή, κάποιοι είχαν θέμα. Τώρα όμως είναι ελάχιστοι και συνήθως μεγάλοι σε ηλικία αυτοί που έχουν κλασικό κινητό με πλήκτρα. Επίσης, το Android μέσα σε λίγα χρόνια έχει αλλάξει 5 εκδόσεις κι αυτός είναι ένας από τους λόγους που σκίζει. Κι εγώ με Gnome2 ξεκίνησα αλλά μόλις πέθανε πέρασα σε KDE και ειλικρινά, δε θα γυρνούσα πίσω. Μου φαίνεται απίστευτα παλιό πλέον.
    Τώρα, για τα προγράμματα. Είσαι developer. Κάνεις δουλειά στον ελεύθερο χρόνο σου και δεν πληρώνεσαι. Αν το πρόγραμμά σου καταλήξει να χρησιμοποιείται μόνο από 100 άτομα παγκοσμίως, γιατί να το συνεχίσεις; Το ίδιο γίνεται και με κάποιες λειτουργίες. Αν τις χρησιμοποιούν ελάχιστοι, δεν έχει νόημα να υπάρχουν. Βλέπεις, μέχρι και ο developer του Bodhi το παρατάει κι αν δε βρεθεί άλλος να το αναλάβει, θα πεθάνει κι αυτό.
    Εντάξει, υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν συνηθίσει συγκεκριμένα πράγματα και δε θέλουν να αλλάξουν. Δικαίωμά τους. Απλά θα πρέπει να συμβιβαστούν με το γεγονός ότι δε θα δουν νέα features. Πάντως, για μένα το να αρνείσαι να εγκαταλείψεις κάτι απλά γιατί θα "ξεβολευτείς" είναι χαζό. Δες στο "απέναντι στρατόπεδο" πόσοι επιμένουν να μην αλλάζουν τα XP. Όταν κάποιος τους χακέψει και τους πάρει ό,τι έχουν και δεν έχουν μέσα στο PC, ποιος θα φταίει;
  16. Σε αυτό που λέει ο Soulrain έχει δίκιο. Απλά εγώ λέω το γαμώτο της υπόθεσης. αν κάτι είναι ωραίο για σένα είναι χοντρό σπάσιμο να εξαφανίζεται. Όχι από την άποψη του βολέματος. Αλλά από την άποψη της χρήσης.
    Εγώ έχω κάνει μια πατεντούλα σχετικά με την κάμερα που είπες, και άμα πιάσει κίνηση μπροστά της μου στέλνει μύνημα στο κινητό ότι κάποιος είναι σπίτι καθώς και email με το βίντεο που παρήγαγε από τις εικόνες που τράβηξε. Κανονικό βίντεο δηλαδή.
    Αυτό το πράγμα ξέρω ότι το πληρώνουνε κάποιοι. Έλα όμως που όταν το περιέγραψα στο ubuntu-gr το γράψανε στα παπάρια τους και ούτε ένα ποστ δεν κάνανε για απάντηση.
    Με κάνουν να αναρωτιέμαι αν είμαι ufo και μου αρέσουν άχρηστα πράγματα. Μα ρε πούστη μου βίντεο στο mail σου αυτόματα και μένεις ασυγκίνητος;
    Άλλη μια βοήθεια που είχα ζητήσει σχετικά με το qtcosmos που είναι για χρήστες cosmote και στέλνει πολύ άμεσα SMS.
    Ένα κλικ για να ανοίξει, Πληκτρολόγηση του κειμένου, ρολάρισμα για την επαφή (πιο γρήγορο δηλαδή από το να γράφεις το τηλέφωνο) και κλικ για να το στείλεις. Είναι πιο γρήγορο από το να πάρεις το κινητό στα χέρια σου; Είναι.
    Ε! Ασυγκίνητοι και σε αυτό.
    Αντίθετα βλέπω κάτι άλλα θέματα να έχουν πέραση και λέω τι γίνεται ρε;
    Αλλά είναι αυτό που λέμε για τα 100 άτομα στον κόσμο. Τελικά ναι να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα. Αλλά να προσαρμόσουμς και τις προτιμησεις μας; Να συγκινηθώ με το τάδε πρόσθετο του chrome δηλαδή επειδή το έχουν χιλιάδες; και να απαξιώσω αυτά που γούσταρα;ς ναι αναγκαστικά!
    Αλλά είναι μεγάλο γαμώτο.

Εσείς ρε παιδιά το βρίσκετε ενταλώς για τα μπάζα να έχεις για φόντο ένα κανάλι της τηλεόρασης να παίζει ζωντανά; Να αχνοφαίνεται και να μην επηρεάζει τα εικονίδια της επ. εργασίας σου. Δηλαδή να ακούς τις ειδήσεις σου ή την εκπομπή που θες και να τρέχεις και τον firefox ταυτόχρονα
    http://www.adslgr.com/forum/threads/19590-Unix-Linux-Desktop-Screenshot?p=5491448#post5491448

Αυτή την απάντηση έδωσα εδώ και την γράψανε.

Εντάξει ρε παιδί μου δικαίωμά τους να γουστάρουνε ότι θέλουνε οι άνθρωποι και να μην συγκινούνται με τα δικά σου.
    Αλλά ας υπήρχε ένας τρόπος να στηριχτείς κι εσύ και τα γούστα σου.
  17. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

σε θεμα δυνατοτητων, προφανως και θα πας σε πιο καινουρια περιβαλλοντα... το unity αποδειχτηκε αχρηστο, το gnome το παρατησανε (το gnomeshell / gnome3 δεν το θεωρω καν επιτυχια, ο προγονος του μπαζο-unity. λιγοτερο σκατα, αλλα και παλι σκατα) και συνεχιζει να αναπτυσσεται σαν mate αντι για gnome. το kde συνεχιζει επισης να αναπτυσεται. ο Ε17 που και αυτος αναπτυσεται, αλλα ουσιαστικα ειναι μονο WM, δεν αποτελει ολοκληρωμενο γραφικο. τα xfce, lxde, fluxbox, κλπ δεν τα αναφερω καν, γιατι ειναι τοσο ελλειπη, που γινονται πιο δυσχρηστα και απο commandline.

οποτε μενουμε με σιγουρα τα KDE (qt) και mate (gtk). μπορει πλεον πολα προγραμματα να αρχιζουν να περνανε σε qt, γιατι ειναι πιο ελαφρυ απο το gtk και για διαφορους αλλους λογους. αλλα ας φροντιζουν να εχουν μια ομοιομορφη εμφανιση αλλα να ειναι και ξεκουραστη στο ματι. τωρα εχεις π.χ. mate και εχεις ενα συγκεκριμενο theme. οι εφαρμογες kde ομως ειναι τελειως αταιριαστες με το mate και φαινεται κακασχημο. πες οτι εγω δεν θελω να βαλω kde (δεν θελω να βαλω kde γιατι δεν με αρεσει καθολου οπτικα και με κουραζει στα ματια, οτι χρωματα και αν εχω βαλει, γιατι δεν εχει αντιθεσεις). εχω το Qcad, και εχω προσπαθησει οτι υπαρχει, να το κανω ομοιομορφο με το gnome, και συνεχιζει να μην βλεπεται, θα εχω εφαρμογες που θα ειναι οι μισες ετσι, οι αλλες μισες αλλιως.

αν δεις και τα screenshots απο το συστημα μου, θα καταλαβεις. δεν ειναι οτι δεν θελω νεες δυνατοτητες απο το γραφικο, ειναι οτι θελω να το φτιαχνω, για να εχω οπτικη ομοιομορφια μεταξυ των εφαρμογων, και ξεκουραστη χρηση. το gnome που εχω τωρα, το εχω κανει οσο πιο λιτο γινεται οπτικα. ουτε 3d εφε, ουτε τιποτα. τοσο απλο που μπορει καποιος να μην το περασει καν για γραφικο, αλλα για κατι σαν dos. στο qt αυτο δεν το εχω πετυχει σο και αν προσπαθησω. και επειδη εχω και θεμα στραβωμαρας με τα ματια (ειμαι ολιγον τι μυιγα), εχω πειραξει το high contrast που ειχε το gnome για να εχει ακομα πιο εντονη αντιθεση, ωστε να το βλεπω ακομα και απο μακρια. το qt δεν μπορει να γινει ετσι σε καμια περιπτωση, οποτε εμενα μονο δυσκολια θα με φερνει στον χειρισμο.

αυτο λεω και λιγο παραπανω. τι να το κανω αν λενε οτι το qt ειναι καλυτερο γραφικο, αν δεν μπορω να το φτιαξω ετσι που να το χρησιμοποιω ξεκουραστα, οπως το gtk (gnome / mate πλεον)? για'μενα το qt ειναι εξαιρετικα κουραστικο για τα ματια μου, γιατι εχει πολυ αχνα χρωματα χωρις αντιθεσεις, και μετα απο καμια ωρα αρχιζουν να πονανε τα ματια μου οταν καθομαι στο qcad (που ειναι σε qt). το gnome (mate) που το εχω ρυθμισει σε υψηλη αντιθεση με πειραγμενο theme, το εχω ανετα για ολοκληρη μερα (το qt δεν μπορει να γινει ετσι με καμια δυναμη). καθομαι στο gimp και φτιαχνω φωτογραφιες για ωρες και ωρες, και δεν καταλαβαινω τιποτα απο κουραση. θελεις να τα περασεις τα προγραμματα σου σε qt? ωραια, καντο, αλλα φροντιστε πρωτα το qt να μπορει να ρυθμιστει και για τετοιες περιπτωσεις.
  18. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Το Unity δεν είναι άχρηστο, απλά δεν αρέσει σε σένα και σε μένα, όπως σε άλλους δεν αρέσει το , το KDE κτλ. Παρένθεση: κάποτε κατηγορούσαμε τα παράθυρα ότι κλέβουν ιδέες από το KDE και ταυτόχρονα σε κάποιους δεν αρέσει το KDE επειδή "μοιάζει" με τα παράθυρα. Άβυσσος. Το Gnome3 πάλι εσύ κι εγώ δεν το θεωρούμε επιτυχία (δε μπορείς όμως να μην του αναγνωρίσεις τις καινοτομίες) και δεν είναι πρόγονος του Unity. Για την ακρίβεια, είναι πιο καινούργια τεχνολογία γιατί το Unity είναι απλά ένα plugin του ημι-ψόφιου compiz. Γι' αυτό και το Unity 8 θα είναι σε Qt. Το MATE περισσότερο συντηρείται θα έλεγα παρά αναπτύσσεται. Δεν έχει κάποια τρανταχτή προσθήκη σε σχέση με το Gnome2.

Το Qt δεν είναι απαραίτητα πιο ελαφρύ από το GTK, είναι όμως πιο σύγχρονο και με περισσότερες δυνατότητες, ειδικά με το Qt Quick. Ακόμα και τα μισητά παντζούρια έχουν Qt. Όσο για την εμφάνιση, είναι παλιά ιστορία και φταίνε οι του GTK. Στο KDE έχουν φτιάξει ολόκληρο qtcurve που κάνει σχεδόν όμοια την εμφάνιση σε GTK προγράμματα. Διάολε, μέχρι και το oxygen που έχει default το KDE είχαν μετατρέψει σε GTK. Και κάποιος είχε κάνει την αρχή να φτιάξει qtcurve για το GTK3 αλλά είναι αδύνατο γιατί μέχρι και τα GTK θέματα σπάνε με κάθε αναβάθμιση.

Για την αντίθεση τώρα, δεν ισχύει αυτό που λες. Το KDE έχει πολύ περισσότερες επιλογές σε χρώματα κτλ. Εσύ είσαι στραβός και σου φαίνονται αχνά. Εγώ είμαι επίσης στραβός και τα έχω αχνέψει μόνος μου και μειώνω και τη φωτεινότητα γιατί μου φαίνονται πολύ έντονα. Θέμα ματιών είναι. Εσύ έχεις προσαρμόσει το MATE σου για να σε βολεύει στα μάτια κι εγώ έχω προσαρμόσει το KDE μου για τον ίδιο λόγο.

Και κάτι λίγο άσχετο. Αρέσει, δεν αρέσει, το KDE είχε διαφορετικά περιβάλλοντα για desktop, netbook και tablet πολύ πριν αυτό γίνει μόδα. Για την ακρίβεια, είναι οι μόνοι που το έχουν πιάσει σωστά το νόημα και δεν πάνε να μας αναγκάσουν σε ένα περιβάλλον για όλα. Επίσης, τώρα με τη μετάβαση σε KDE 5, υπάρχει ολόκληρη ομάδα που επικοινωνεί με την κοινότητα και μαζί αποφασίζουμε την εμφάνιση, τα θέματα, νέες εφαρμογές ή ανανέωση σε παλιές. Αυτή είναι η έμπρακτη απόδειξη ότι ενδιαφέρονται για τους χρήστες.
  19. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

εχω δοκιμασει και το qtcurve, και το qtsettings με ποσους συνδυασμους. το καλυτερο που εχω καταφερει ειναι αυτο:...
    Screenshot-2.gif μπροστα φαινεται ο ναυτιλος (gnome / mate (gtk)) με το πειραγμενο high contrast theme. πισω ειναι το qcad (qt). το χρωμα φοντου το εχω και εγω επιτηδες σκουρο navy bleu με οσο το δυνατον μειωμενη φωτεινοτητα, γιατι τα ανοιχτα και φωτεινα χρωματα και εμενα με κουραζουν. βλεπεις ομως τι τεραστια διαφορα εχουν και ποσο πιο ευδιακριτο ειναι το gtk σε χαμηλη φωτεινοτητα. στον ναυτιλο, βλεπω τα παντα ακομα και απο τα 2 μετρα μακρια. στο ρημαδι το qcad πρεπει να φτασω στους 30 ποντους απο την οθονη για να δω.
  20. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Επειδή είμαστε και οι δύο τυφλοί, ας τα πάρουμε από την αρχή με τη λογική αυτών που βλέπουν. Έχεις χρώματα που ενδείκνυνται μόνο για σκοτεινό χώρο. Έχεις και γραμματοσειρά που τυφλώνει, ακόμα και σε βιβλίο. Παρόλα αυτά, τα δικά μου μάτια δε βλέπουν κάποια χοντρή διαφορά.
    Δες κι εμένα, που δεν έχω σκούρα χρώματα. Το Angry Scanner είναι γραμμένο σε java κανονικά, το qbittorrent είναι Qt, το fwbackups είναι python+GTK, το bleachbit είναι GTK και ο dolphin Qt με βιβλιοθήκες KDE. Βλέπεις ομοιομορφία όμως; Στο KDE τα GTK γίνεται να μοιάζουν με KDE γιατί υπάρχει δουλειά από πίσω. Στο Gnome όμως τα KDE και Qt φαίνονται άσχημα γιατί δεν έχουν κανει την ανάλογη δουλειά οι του Gnome. Ρώτα έναν KDE developer και θα σου εξηγήσει τι φταίει. Δε δέχονται να συνεργαστούν οι Gnome. Μετά είναι και θέμα developer. Κάποιοι επιλέγουν να φτιάξουν μια εφαρμογή σε GTK ή Qt και δεν τους ενδιαφέρει η άλλη πλευρά.

Συνημμένα Αρχεία: