Emerald. Ok το σακάτεψα.

Συζήτηση στην κατηγορία 'Απορίες για το Περιβάλλον Εργασίας - Εμφάνιση' που ξεκίνησε ο χρήστης Πράος, 28 Σεπ 2014.

1. Τι να κλάσετε ρε γατάκια μπροστά μου; :D

Θα κάνω επανεκκίνηση να μπω λίγο kubuntu να δείτε το ghost θέμα και να μου πείτε αν σας αρέσει. Εγώ το γούσταρα τρελά αλλά μπέρδευα στον firefox τα πεδία για να γράψουμε κείμενο. Σκοτάδι το πούστικο. Λοιπόν, μισό....
  2. λοιπόν καλά πριν βάλω το γκοστ δείτε πρώτα πως το έχω τώρα.

Preview28.png

Γκοθ βολεύει πολύ. Ευκαιρία να πω για τα καυλιτσέκια που λες ότι δεν σ'αρέσουν. Δεν ξέρω αν δεν σου αρέσουν ακριβώς για το πρόβλημα οπτικής διάκρισης και σε διασπάνε ή αν είναι θέμα αισθητικής σου και γενικότερα φιλοσοφίας. Αν είναι το δεύτερο
    πληγώνομαι πάλι γιατί δεν ταιριάζουμε όπως και με τους περισσότερους που έχω γνωρίσει. Γιατί ρε γαμώτο; Καρναβάλι ρε! Τσαντίρ μαχαλάς! Εμένα μικρός μου αρέσανε τα φορτηγά με "Η παναγιά μαζί σου" "ΠΑΟ", φωτάκια, κρόσια, σπιράλ καλωδιάκια κλπ κλπ
    Οι άλλοι τα κοροϊδεύανε. Φώτα ρε .... να χάνεσαι μέσα στα στα φτηνά ερεθίσματα, στα άψυχα λαμπιόνια. Θεός Διόνυσος μωρέ!

Έχεις εδώ πολύ καλύτερο εργαλείο για τα χρώματα. Κοίτα

Preview29.png

Τα γκτζετάκια που έχω με βολεύουν. Βλέπεις τις κατατνήσεις αριστερά, επειδή έχω διαφορετικά home για κάθε λειτουργικό. Δεν το έκανα ποτέ αυτό που λένε για κοινό home. Και μία κατάτμηση για αποθήκη. Επειδή δεν έχει ημερομηνία καλή το ρολόϊ έβαλα και τη μαλακία αυτή δεξιά. Το κάτω είναι για άμεση επικόληση με το μεσαίο κλικ ξέρεις, και με πάει κατευθείαν στο αποτέλεσμα
    ο firefox. Αλλά όλα τα λεφτά είναι τα κυλιόμενα rss πάνω. Λέγεται Netnewsticker.

Ρε να μη σας αρέσουν τα τζιβιτζιλίδικα γαμώτη!

Λοιπόν το αλλάζω τώρα για να σου βάλω το ghost που είσαι και ντεθιάρης μπας και γουστάρεις.

Preview31.png
  3. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

σε σκοτεινο χωρο το εχω, γι'αυτο εχω και σκοτεινο φοντο, αλλα αυτη τη αντιθεση που βγαζει ματι στο GTK (navy bleu φοντο, με γραφικα στοιχεια σε αυτο το εντονο μωβι γκοθι που σκοτωνει), βοηθαει πολυ ακομα και αν την βαραει ο ηλιος κατευθειαν την οθονη, λογω της αντιθεσης των χρωματων. τεσπα. το μονο σιγουρο ειναι οτι ειμαστε και οι 2 πιο τυφλοι και απο μυιγα, απλα εχουμε διαφορετικη "προτιμηση" σε στραβωμαρα :lolx:rolfx (και το δικο σου υψηλης αντιθεσης θεμα ειναι ουσιαστικα, αλλα αντιθετο απο το δικο μου, εσυ εχεις ασπρο φοντο με μαυρα γραφικα στοιχεια). η αληθεια ειναι οτι οντως στο GTK τα QT φαινονται χαλια. το αντιθετο ομως (GTK σε QT / KDE) εχει ομοιομορφο αποτελεσμα. ισως οι του gnome να ειναι στην κοσμαρα τους και δεν κανουν τη δουλεια που πρεπει. δεν ειμαι μεσα στο gnome οποτε δεν το ξερω αυτο (καλα, με το gnomeshell το εμαθα. ΕΙΝΑΙ στην κοσμαρα τους)

Υ.Γ:... η γραμματοσειρα ειναι στα πλαισια του gothic theming. ετσι για να προσθεσει ενα κατι, στην ολη "εικαστικη παρεμβαση" :lolx:rolfx
  4. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

τα θελω ετσι, εγω απλα και σκουρα, και για θεμα αισθητικη / φιλοσοφιας, οπως θες το λες, και για θεμα ξεκουραστης χρησης για να ειναι ευδιακριτο. με σχεδον μαυρο φοντο (navy bleu) και γραφικα στοιχεια σε αυτο το θανατηφορα εντονο μωβι-γκοθι, βγαζει ματια απο χιλιομετρα, και το σχεδον μαυρο φοντο βοηθαει επειδη τα πολυ ανοιχτα χρωματα με κουραζουν στα ματια.

γαματο αυτο το ghost, αν ηταν σε μωβι θα ηταν ακομα πιο θανατος. και ενα αλλο καλο που με αρεσει σε gtk και metacityWM, επι την ευκαιρια. τα themes τους ειναι ενα απλο xml αρχειακι. το πειραζεις οπου θελεις, και το κανεις οπως θελεις (μαλον ειμαι μαζοχας και με φαινεται πιο ευκολο να πειραξω ενα xml αρχειο απο το να επιλεγω τα χρωματα απο καποιο γραφικο προγραμμα. δεν ξερω, αλλα το γραφικο προγραμμα με μπερδευει σε αυτο το θεμα). κατι που δεν εχουν τα QT / KDE, ουτε τα themes του Ε17 δυστυχως (τα οποια themes του Ε17 ειναι ακομα χειροτερα σε binary, οποτε και να το ανοιξεις, δεν ξερεις τι να πειραξεις). αυτο το ghost να υποθεσω οτι ειναι KDE με emerald? το emerald μπορεις να το πειραξεις ετσι?

θελεις τωρα να τις μετρησουμε (τις στραβωμαρες μας, τι νομιζατε οτι θα ελεγα?)? :lolx:rolfx

εγω στα σκουρα πεδια με σκουρο theme, εχω βρει αλλη λυση... style editor... βρισκω τα χρωματα στον κωδικα τις σελιδας, (ευτυχως μονο σε καναδυο εχω τετοιο θεμα), ανοιγω τον style editor, κανω αντιστροφη, και τελος.
  5. Να πω ότι το έβαλα τελικά το μπαγάσικο το emerald και μια χαρά δουλεύει. Το μύνημα που μου έβγαλε το synaptic ήταν για
    αποθετήριο του mate. Έχω μια χαρά το τύλιγμα τώρα. Αν και είναι πιο άχαρο από παλιά. Με compiz στην 11.04 έκανε τύλιγμα σαν πάπυρος, σαν χαρτοφάκελος και γενικά ρε παιδί μου είχε πολύ ωραία κίνηση. Το ρύθμιζες να το κάνει και αργάα και πολλά άλλα.
    Τώρα κάνει ένα ξερό πράγμα και την επόμενη στιγμή έχεις μόνο την μπάρα του παραθύρου. Αλλά δεν παραπονιέμαι πολύ γι αυτό. Με βολεύει και πάλι.

Οπότε λύθηκε το θέμα μου

Το ghost όχι. Δεν έχει emerald. Απλά kde. Ένα από τα θέματα εμφάνισης είναι. Το κάνεις και μωβ άμα θες. Στις εικόνες που έβαλα πιο πάνω είναι το γραφικό ρυθμιστήρι των χρωμάτων και παίζεις πολύ. Ότι θες κάνεις.
    Αλλά κι εγώ πιο πολύ γουστάρω να πειράζω αρχεία ρύθμισης. Προσθέτεις γραμμές, αλλάζεις μεταβλητές, το σκίζεις γενικά και μ' αρέσει.
  6. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Οι του Gnome δε συνεργάζονται με κανέναν απολύτως. Ξέρεις πόσοι έχουν παρατήσει τα GTK3 θέματα που έφτιαχναν γιατί δε δουλεύουν σε κάθε έκδοση; Και μετά εμπνεύστηκαν και τα τρισάθλια headerbars αντί για titlebars που δολοφονούν κάθε ελπίδα για ομοιομορφία.
    Όλα έχουν αρχείο να πειράξεις. Το KDE με qtcurve έχει ένα απλούστατο config αρχείο, το Qt έχει qml και το GTK3 έχει css. Απλά γενικά το KDE έχει πολύ περισσότερες επιλογές παραμετροποίησης στο GUI και δε χρειάζεται να πειράξεις το ίδιο το αρχείο. Σκέψου, είναι πάνω από 20 επιλογές μόνο για τα χρώματα.
    Επίσης στο emerald μπορείς να πειράξεις χρώματα και κουμπιά κλεισίματος κτλ. Στο KDE μπορείς να βάλεις κλασικό kwin decorator, emerald, QtQuick (που είναι καινούργιο στυλ και δεν έχει θέματα ακόμα) ή Aurorae που έχω εγώ.
    Αφού είσαι των dark θεμάτων, αν δεν έχεις πίστη και αφοσίωση στο μωβ, παίξε με solarized dark, που είναι ειδικά επιλεγμένα για άνετη στα μάτια αντίθεση. Η γκοθογραμματοσειρά κολλάει με το ύφος, πονάει τα μάτια όμως.
  7. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

αυτα τα solarized dark themes που τα βρισκω? σε σελιδες, gnome-look, kde-look, κλπ? η γκοθογραμματοσειρα, εχει ενα θεμα ειναι η αληθεια με τα κεφαλαια, που οντως ειναι δυσαναγνωστα απο τις πολλες περικοκλαδες. αλλα επειδη δεν εχω βρει πουθενα κειμενο να ειναι ολοκληρο γραμμενο με κεφαλαια, το προβλημα αυτο ειναι πρακτικα ασημαντο. τα μικρα δεν εχουν τετοιο θεμα. δεν ξεχωριζουν τοσο ευκολα οσο τα απλουστατα monospace για παραδειγμα, αλλα δεν εχουν και την τραγικη διαφορα στην αναγνωση.
  8. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Υπάρχει στο deviantart ένα θέμα. Δε χρειάζεται καν να το κατεβάσεις, έχει τα χρώματα σε screenshot: http://bitterologist.deviantart.com/art/Numix-Solarized-417575928. Εγώ τα χρησιμοποιώ σε τερματικό και text editor.
    Με τα ελληνικά δε σε χαλάει που σπάει η γκοθιά; Εγώ έχω κόλλημα. Έχω βάλει το infinality και το έχω ρυθμίσει ώστε και τα sites να χρησιμοποιούν τα ίδια fonts με το desktop.
  9. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

η συγκεκριμενη γραμματοσειρα δεν εχει υποστηριξη για ελληνικους χαρακτηρες, αλλιως θα το ειχα ηδη κανει. εχω μια αλλη, την romance fatal goth, που εχει και ελληνικους χαρακτηρες, αλλα ειναι πολυ αστα'να'παν. περικοκλαδα μεχρι αηδιας. εκεινη ειναι μονο για εμφανιση. κοιτα τι διαφορα εχει απο αυτη που ηδη εχω:...
    Screenshot-3.gif καμια σχεση με την γραμματοσειρα που ηδη εχω. οχι ματια βγαζει ετσι που ειναι. στραβωνει ακομα και ηδη γκαβο :rolfx
  10. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Γι' αυτό το είπα. Είναι ελάχιστες οι γραμματοσειρές με ελληνικούς χαρακτήρες. Περικοκλάδες λες; Εγώ δε μπορώ ούτε τις απλές serif γραμματοσειρές. Με ενοχλούν γιατρέ, δεν ξέρω γιατί. Άκρες, μύτες κτλ. Θέλω στρογγυλάδα. Sans και πάλι sans.
  11. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

για δες μια και αυτην εδω (την εχω στο Τινυ με κατι χαϊτεκιες themes):... http://www.dafont.com/monofur.font
    εχει και ελληνικα κανονικα, και ειναι απλη και στρογυλλεμενη.
  12. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Προς το παρόν έχω βρει την υγειά μου με τα Roboto. Την έχω όμως, όπως και την Comfortaa που είναι παρόμοια γιατί κάθε τόσο βαριέμαι τη στασιμότητα και αλλάζω.
  13. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

πηγα να σε πω και για την ubuntu γραμματοσειρα (ειναι ετσι και αυτη, απλουστατη και στρογγυλεμενη), αλλα δεν εχει ουτε αυτη ελληνικα. τελικα ειμαστε τελειως αντιθετοι απ'οτι βλεπω. εγω εχω στραβωμαρα με τα ανοιχτα χρωματα, εσυ με τα σκουρα. εγω το εχω ετσι απ'οταν το εγκατεστησα (το ιδιο theme, με τον ιδιο χρωματισμο, το ιδιο φοντο, κλπ), εσυ τα βαριεσαι και τα αλλαζεις καθε τοσο. στο μονο που συμφωνουμε, ειναι οτι εχουμε και οι 2 λινουκς.

Υ.Γ:... μονο μην με πεις οτι εισαι ΕΜΟ (το ακριβως αντιθετο απο εναν γκοθα). οτιδηποτε αλλο εκτος απο αυτο :lolx:rolfx:lolx:rolfx