Linx Mint σε UEFI χαθηκαν τα windows

Συζήτηση στην κατηγορία 'Ubuntu/Mint/Debian και παράγωγες διανομές' που ξεκίνησε ο χρήστης stoiximan, 13 Μαι 2018.

1. Καλησπερα παιδια και παλι και χρονια πολλα στις Μαμαδες μας.Λοιπον εκανα εγκατασταση του MInt σε UEFI και εχασα τα Windows 10,δε φαινονται στο μενου του Grub.Aπο οτι καταλάβα τα Windows δεν ειχαν εγκατασταθει σε UEFI και γι αυτο δε φαινονται στο Grub.Δοκιμασα το Boot-Repair αλλα τιποτα.Πως τα εμφανιζουμε τωρα χωρις να χρειαστει να κανω παλι εγκατασταση?Τα windows ειναι σε διαφορετικο δισκο.Τον τιτλο που εκανα λαθος και εγραψα Linx αντι για Linux γιατι δεν με αφηνει να επεξεργαστω?
  2. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

τον τιτλο δεν μπορεις να τον επεξεργαστεις. μονο οι διαχειριστες μπορουν, αλλα και παλι δεν το κανει κανεις, γιατι χαλανε τα feeds στην αρχικη σελιδα με την αλλαγη τιτλου (επειδη το θεωρει σαν νεο θεμα). τα παντζουρια ειναι σε αλλο δισκο? θα σε πω μια καφριλα. μην ταβλιαστεις που θα την ακουσεις :D:p ... αν δεν το χρησιμοποιεις για gaming και τετοια, βαλτο σε εξομοιωτη. εχω και εγω ενα απο δαυτο, και το εχω ετσι ακριβως. εχει ανοιξει 2 φορες απο 5 λεπτα, απλα για να δω αν ζει ακομα. μεχρι εκει εχει δουλεψει. απλα το εχω ΜΠΑΣ ΚΑΙ... αλλα @@ρια... δεν με εχει χρειαστει ποτε

θα φτιαξεις ενα νεο VM παντζουρια 10 (εστω οτι θα το ονομασεις «pantzouria10»), αλλα προς το παρον δεν θα βαλεις δισκο σε δαυτο (πατα απλα να συνεχισει χωρις δισκο)

στη συνεχεια θα φτιαξεις μια ψευτικη συντομευση για raw disk access (ενα headerακι ειναι ουσιαστικα, που «λεει» στον εξομοιωτη, οτι αυτο το πραγμα ειναι κανονικος σκληρος), καπως ετσι:.

Κώδικας:
    VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename //home/user/VirtualBox\ VMs/pantzouria10/pantzouria10.vmdk -rawdisk /dev/sdx

(sdx ειναι ο σκληρος με τα παντζουρια. τον βρισκεις ευκολα πως ακριβως αναφερεται, με μια «sudo fdisk -l». θα φανει ευκολα γιατι θα ειναι σε ntfs)

μετα πας στις ρυθμισεις αποθηκευσης του VM παντζουριου (storage), και προσθετεις το ψευτικο vmdk αρχειακι που εφτιαξες παραπανω, σαν σκληρο. παιρνεις και ενα snapshot του παντζουριου να βρισκεται (οταν δουλευεις με εξομοιωτες που ουσιαστικα ειναι περιβαλλον δοκιμων, θα πρεπει ΠΑΝΤΑ να εχεις διαθεσιμο τουλαχιστον ενα snapshot του λειτουργικου)

αφου παρεις και το snapshot, το ξεκινας. αν δεν εχει κλασει πομολα, θα πρεπει να ξεκινησει «κανονικα» (το πιθανοτερο θα βγαλει για repair γιατι αλλαξες το «hardware», αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις το περναει μια χαρα). αν δεις οτι ξεκιναει και περναει το repair κανονικα, το κλεινεις, παιρνεις ενα νεο snapshot και διαγραφεις το παλιο (πλεον δεν χρειαζεται το παλιο). αν δεν ξεκινησει φυσιολογικα, βγαλτο screenshot τι δειχνει, και ριχτο εδω να το δω, να σε πω αν μπορεις να αλλαξεις κατι, ωστε να ξεκινησει. αφου βγαλεις το screenshot καντο αμεσα επαναφορα στο snapshot, ωστε να μην ξεχαστεις μετα και το αφησεις corrupted

αν ολα εχουν παει καλα, πλεον μπορεις να σηκωνεις το παντζουρι για οτι θελεις να κανεις, και αν παθει το οτιδηποτε απλα το κανεις revert σε δευτερολεπτα. απλα προσεχε ΜΗΝ διαγραφεις το παλιο snapshot αν πρωτα πρωτα δεν εχεις παρει φρεσκο. δυστυχως εγω το εμαθα με τον δυσκολο τροπο αυτο. πολυ δυσκολο και οδυνηρο. εχασα ολοκληρη εγκατασταση που εκανε corrupt, και χωρις να εχω snapshot να την επαναφερω, την ξανακανα απο την αρχη (ολοκληρη μερα εφαγα, γιατι απλα ξεχασα να παρω snapshot)
  3. Αδυνατον να τα αποχωριστω αν και πολυ θα ηθελα γιατι τα χρησιμοποιω για μουσικη παραγωγη περαν του gaming που λατρευω επισης.Λυση να τα επαναφερω στο Grub?
  4. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

με τον ηλιθιο grub2 δεν εχω ασχοληθει καθολου (ηλιθιος, γιατι τον εχουν κανει περιττα περιπλοκο και πολυ «ευθραυστο»). τον πεταξα σχεδον απο την εγκατασταση του debian μου, και τον αντικατεστησα με τον extlinux (και δεν το εχω μετανιωσει ΚΑΘΟΛΟΥ). δεν κοιτας για chainloading; με chainloading λογικα θα κανεις δουλεια
  5. Οκ τελικά πατώντας f11 κατά την εκκίνηση και επιλέγοντας τον δισκο που ειναι τα windows bootαρανε.Το θεμα είναι οτι πρεπει να κανω αυτο καθε φορα που θελω να μπω στα windows αλλα τι να κανουμε δε πειραζει.Αντε να δουμε ποτε θα μπορω να τρεχω τα μουσικα μου προγραμματα στο λινουξ να απαλλαγώ απο τον κατασκοπο μιας και απο gaming καλα παμε.
  6. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

α, εχει η bios boot menu; ειναι πολυ βολικο αυτο
    Αρέσει σε stoiximan
  7. Βασικα σταθηκα τυχερος που εχω 2 δισκους γιατι αν ειχα μονο εναν χωρισμενω στη μεση με τα 2 λειοτουργικα πανω θα ειχα πολυ δουλεια να ανακτησω τα windows.Βλεπω παντος οτι γινεται πολυ καλη δουλεια με το winehq και συντομα θα αποχαιρετισω τα win.Περιμενω οπου ναναι να βγει ο kernel 17 να βαλω το αγαπημενο Manjaro γιατι ακομα o amd 2200g που εχω δεν υποστηριζεται.Linux baby και ξερο ψωμι!!Δε μου λες ποτε θα ειναι ετοιμο το καινουργιο σαιτ?
  8. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

με το winehq εγω ποτε δεν εμεινα ευχαριστημενος. βλεπω πολλους να «πινουν κρασι» στο ονομα του, αλλα ποτε δεν καταφερε να λειτουργησει κανενα προγραμμα σωστα σε εμενα. φαντασου ουτε βλακειουλες τυπου «media player classic» δεν δουλευαν. ποσο μαλλον βαρια προγραμματα και παιχνιδια. γι'αυτο πεταξα και το παντζουρι στον εξομοιωτη. λεω, αφου τον εχω που τον εχω ας πεταξω και ενα παντζουρι εκειμεσα, ΑΝ τυχον ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ισως χρειαστει (spoiler alert:. δεν με εχει χρειαστει ποτε :p )

ακριβεις λεπτομερειες για τα «εσωτερικα» της νεας σελιδας (ποτε θα βγει, που θα βγει, και τετοια) δεν ξερω ποτε και πως, γιατι εγω απλα βοηθαω στα πιο απλα «εξωτερικα» (δοκιμες συμβατοτητας, «stresstests», «beta testing», τετοια). ειναι που εχει γινει μπαχαλο και η ηδη υπαρχουσα (η drupal), και αυτο οσο'να'ναι δυσκολευει αρκετα τη μεταβαση
    Αρέσει σε stoiximan
  9. Το wine ειναι τρομερο φιλε αφου να φανταστεις εχω τρεξει παιχνιδια και εφαρμογες απο το partition του windows χωρις να τα εχω κανει εγκατασταση στο wine.Και μιλαω για βαρεια παιχνιδια και εφαρμογες.Απλα πας στην σελιδα του wine και εχει αναλυτικα ολα τα αποτελεσματα και τι πρεπει να κανεις αν αντιμετωπισεις προβλημα η στην σελιδα του play on linux.
  10. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

εμ γι'αυτο. οταν εχεις ηδη εγκατεστημενο το προγραμμα σε κανονικο partition παντζουριωνε, δεν εχεις προβλημα γιατι το wine απλα το εκτελει. δεν χρειαζεται να παρεμβει καπου αλλου, αφου το προγραμμα εχει ολα οσα χρειαζεται για να τρεξει. οταν ομως πας να βαλεις το προγραμμα ΜΕΣΑ στο wine. εκει οντως μονο κατα τυχη θα το κανεις να δουλεψει

εγω ποτε δεν ειχα μαζι παντζουρια με λινουκς, ειχα για λιγο το wubi με ουμπουντου (εγκαθιστουσε το ουμπουντου σαν εφαρμογη «ψευτοdualboot» μεσα στα παντζουρια). οταν εβαλα λινουκς κανονικα, ΕΒΑΛΑ ΛΙΝΟΥΚΣ... ΤΕΛΟΣ... πλεον ΜΟΝΟ λινουκς σε κανονικη εγκατασταση. το παντζουρι ηταν μεσα στον εξομοιωτη ξεχωριστο, σε ψευτικο partition
  11. Στο wine φιλε τρεχουνε πολλα προγραμματα απλα φαινεται δεν το εχεις ψαξει αρκετα.Στη σελιδα του play on linux και στου wine θα βρεις χιλιαδες εφαρμογες που τρεχουν τελεια.Αυτη την στιγμη τρεχω μεσα στο wine το fl studio και Reaper επαγγελματικα προγραμματα μουσικης επισης απο παιχνιδια εχω to Dead space-Crysis-Crysis Warhead-Crysis 2-FEAR 1-FEAR 3-Broforce και αλλα πολλα
  12. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ναι, τα εχω δει ολα αυτα. εχει λιστες με οτι προγραμματα λεει οτι τρεχουν, με κατηγοριες, ρυθμισεις, εκδοση wine που τρεχει πιο καλα, κλπ. και εχω ασχοληθει οχι μια φορα μονο, αλλα επανειλημενες και για πολλες ωρες (και με το playonlinux). ειδικα οταν περασα στο λινουκς απο τα ΧΡ που ειχα για λιγο, το εψαχνα παρα πολυ για να τρεξω καναδυο προγραμματακια (wavelab studio και φωτοτσοπ. «σπασμενα» δυστυχως, το ομολογω). αφου παλευα για 3 μερες να τα κανω να δουλεψουν, το φωτοτσοπ «εγκατασταθηκε» αλλα ποτε δεν ετρεξε, και το wavelab studio ανοιγε μεν αλλα η αναλυση ηχου που «εβλεπε» ηταν 44100ΗΖ 16bit. απλα για γελια σε σχεση με τα 96000ΗΖ 24bit floating point που πιανει η καλη καρτα ηχου μου (και ηταν και τα 2 προγραμματα στην platinum list υποτιθεται). το wine το κρατησα μπας και το ξαναχρειαζομανε, η, αν καταφερνα να το κανω να δουλεψει ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ

στο μεταξυ βρηκα το gimp και το audacity, οποτε ξεχαστηκε το wine προς το παρον. αργοτερα ηθελα να δοκιμασω το google earth (η εκδοση για λινουκς δεν με δουλεψε ποτε ικανοποιητικα). λεω τοτε ας το δοκιμασω και στο wine (ουμπουντου 9.04 πλεον) μπας και... αλλα @@ρια... εδειχνε να εχει εγκατασταθει αλλα δεν φαινοταν να ειναι πουθενα στο συστημα (ουτε μεσα στον φακελο του wine). διαγραφη το φακελο του wine (μηπως ειχε κανει κανα corrupt καπου) και ξανα προσπαθεια. τη δευτερη φορα εγκατασταθηκε με τα χιλια ζορια, και δεν προλαβα να το χρησιμοποιησω για πανω απο 5 λεπτα και κρασαρε (και δεν ξανανοιξε «wine has crashed : (». ξαναματαδιαγραφη το φακελο του wine, και ξαναεγκατασταση). το παρατησα να ηρεμησω και αμεσως θυμηθηκα τον εξομοιωτη. κατεβασμα/εγκατασταση εξομοιωτη, εγκατασταση παντζουριου, εγκατασταση google earth, συνολικα 2 ωρες

οπως ημανε με τον εξομοιωτη ανοιχτο και το μηχανημα να λαγκαρει χειροτερα και απο τον θανατο, (γιατι ειχα παρασηκωσει τη ram σε δαυτον και το συστημα ειχε ξεσκιστει στο swap), παω στο terminal και «sudo apt-get --auto-remove purge wine && sudo apt-get --auto-remove purge», και αντε γεια. ποτε μεχρι τοτε δεν ειχα νιωσει μεγαλυτερη ευχαριστηση απο μια εντολη σε terminal (ναι, ΤΟΣΑ νευρα ειχα, γιατι ειχα στο μεταξυ ξαναθυμηθει και τις προηγουμενες αποπειρες μου με το wine. τοσο πολυ δεν ειχα εκνευριστει ουτε οταν το gnome-shell με ψοφαγε καθε 5 λεπτα απο τα ελαττωματικα extensions)
  13. Τα εχω περασει και γω ολα αυτα φιλε μου και σε καταλαβαινω ομως απο τοτε μεχρι σημερα εχουν αλλαξει πολλα με το wine.Αυτα που σου ανεφερα παραπανω τα εβαλα κατευθειαν χωρις να κανω τιποτα κανονικη εγκατασταση οπως και στα windows και ειναι ολα σπασμενα επισης.Το μονο που θα κανεις εξαρχης ειναι με το winetricks θα εγκαταστησεις τις απαραιτητες βιβλιοθηκες και fonts.Ξεχνα το playonlinux, ουτε σε μενα δουλευε σωστα, εγκατεστησε κατευθειαν wine.