Manjaro....η διανομή είναι τέλεια ή εγω τη βλέπω έτσι?

Συζήτηση στην κατηγορία 'Λοιπές Διανομές' που ξεκίνησε ο χρήστης Takis, 17 Φεβ 2014.

1. καλησπέρα.

15 μέρες τώρα τρέχω στο pc το Μanjaro linux και όπως λέει και ο τίτλος έχω μείνει άφωνος σε όλα τα επίπεδα με την διανομή αυτή.
    Μια 5ετία (γεμάτη) περιπλανιέμαι σε ubuxxx διανομές λόγο "ευκολίας" και κοινότητας και γενικά δεν είχα πρόβλημα σοβαρό πουθενά σε καμία διανομή αλλά βαριόμουν το "πέρνα πάλι την καινούργια έκδοση"....ψάχνοντας rolling distro τελευταία δοκίμασα και το πάρα πολύ καλό επίσεις SolydXK (debian testing).
    Βλέποντας όμως ένα βιντεάκι στο εσύσωλήνας με έναν τύπο να εξηγεί πόσο ευκολο είναι το manjaro είπα να το δοκιμάσω...
    1ον) μέχρι τώρα δεν υπάρχει πρόγραμμα που να θέλω και να μην το έχει (yaourt rocks!).
    2ον) πανεύκολή εγκατάσταση τόσο του manjaro όσο και ότι προγράμματος θέλεις.
    3ον) δεν νομίζω να υπάρχει πιο γρήγορη διανομή σε εγκατάσταση....7-8 λεπτά σε συμβατικό δισκο,και γενικά η διανομή παει σφεντόνα.
    4ον) rolling....no comments
    5ον) rock solid (so far) ούτε κιχ πουθενά.
    Πραγματικά πιστεύω οτι αξίζει έστω να την δοκιμάσει κάποιος που θέλει για τον α ή β λόγο να ξεκολλήσει από τις ubuxxx διανομές τις οποίες φυσικά και εκτιμώ ασχέτος του ενθουσιασμού μου με το Manjaro.
    To παρακάτω κατατοπιστικότατο βιντεάκι (δεν είναι κλασσικό review) λέει πάνω κάτω αυτά που γράφω κι εγώ.

Υ.Γ. αν κάποιος με βρίσκει υπερβολικό ή βρίσκει κάποιο "ελλάτωμα" στην διανομή θα χαιρόμουν να το συζητήσουμε.
    Αρέσει σε Χάρης και apache
  2. Με το ManjaroBox desktop το έβαλες ή ΜΑΤΕ; :) Για πες εντυπώσεις αν έβαλες Manjarobox. :)
  3. KDE for the boyzz :cool
  4. Διάβασα ότι KDE, MATE, LXDE, XFCE είναι οι community editions, αυτές πως είναι rolling, νόμιζα ότι rolling θα ήταν μόνο αυτή της επίσημης ομάδας του Manjaro η Manjarobox. Θα κατάλαβα λάθος. Η γλωσσική υποστήριξη πως είναι, έχει εντάξει ελληνικά και ορθογράφους; Θέλω να πω στο Mint έχω παντού ορθογράφους και μου χρειάζονται. Μπράβο πάντως! :)
  5. Χαρη,..καθότι με πτυχίο Χάρβααρντ και σπουδές στο Μασατσούσετ :p χρησιμοποιώ την αγγλική δυστηχώς και ορθογράφο μπορεί και να μην έχω χρησιμοποιήση ποτέ (βλέπε σπουδές πιο πάνω :p) οπότε σε αυτά τα δύο δεν μπορώ να σε βοηθήσω :(
    για τα DE τώρα αφού το Arch είναι rolling και το Manjaro είναι 100% compatible άρα....KDE 4.12.1 εκδοση έχει πάντως. :)
  6. Ψάχνω μια εναλλακτική διανομή για να εγκαθιστώ σε γνωστούς/φίλους/κλπ. Εναλλακτική των Ubuntu/LinuxMint!

Μιας και την τεστάρεις (οκ, και επειδή τη λες σταθερή!)... πιστεύεις πως μπορεί να αντικαταστήσει -σε ευκολίας χρήσης- τις δύο προαναφερθείσες; Ή πρέπει να έχεις κάποια εμπειρία με κάποια διανομή;
    Δεν θέλω να ανοίγω τερματικό.. το υποστηρίζει αυτό by default;
    Ο γραφικός package manager, υποστηρίζει και το AUR;

Κάποια άλλα στοιχεία που με τράβηξαν είναι ότι έχει δικά της αποθετήρια με πιο "ώριμα πακέτα" (οπότε θεωρητικά δεν είναι πλήρως συμβατή με το Arch) σε συνδυασμό με το ότι είναι Ρέουσα.

Κάποια στοιχεία που με κρατάνε στο να την εγκαθιστώ, είναι ότι δεν έχει κάποια καλαίσθητη έκδοση. Το KDE flavour σου φαίνεται καλό οπτικά;! Αν είχε κάποιο MATE (επίσημα).

Τα ελληνικά θα τα ελέγξω κι εγώ, αν προχωρήσουμε!

@ Χάρης
    Οι επίσημες γεύσεις είναι μάλλον με XFCE, OpenBox και KDE. ΟΙ community εδώ: http://sourceforge.net/projects/manjarolinux/files/community/

υγ: ένας λόγος που ίσως φαίνεται τόσο σταθερή, είναι επειδή έχει να εμφανιστεί από το Σεπτέμβρη κάποια "δύσκολη" αναβάθμιση στο Arch (βλέπε news)! Αν τους έρθει κανα πρωί να μετονομάσουν το /usr σε /Program_Files , τότε να δούμε τι θα γίνει.
  7. Σπύρο....σαν χρήστη linux με θεωρώ ακόμα γνώστη των βασικών...ψάχνοντας βρίσκω λύση στα περισότερα...έχω δοκιμάσει πολλές ub*** διανομές και ναι τη θεωρώ πολύ πιο εύκολη...θέλω ένα πρόγραμμα?ανοίγω το Octopi (σαν το synaptic) βρίσκω το πρόγραμμα που θέλω και απλά install....δεν το βρίσκω στο Octopi?σου έχει επιλογη να το ψάξεις στο yaourt....το βρίσκεις...install,και απλά απαντάς ναι στη διαδικασία...done.αν δεις το βιντεάκι είναι πολύ κατατοπιστικό.
    Το kde που με ρώτησες είναι μια χαρά εκτός του γνωστού nvidia+kde=tearing (και xfce αν θυμάμαι καλά) αλλά το διόρθωσα με ένα patch που βρήκα στο yaourt (331.38 driver).Στη μόνη διανομή που δεν είχα tearing με kde out of the box ήταν με το solydk debian testing (319.70? driver).
    Eχω ένα λάπτοπ που έχει fingerprint και χρησιμοποιώ το fingerprint-gui (δώρο θεού αν σιχαίνεσαι το typing σαν εμένα) το οποίο στο debian δεν το βρήκα...είναι ubu*** repo πράγμα...στο manjaro (yaourt) το βρήκα....σύντομα θα μπει και στο λαπιτόπι.
    ubuntu one (ναι το χρησιμοποιώ)....στο debian...xmmm...στο manjaro boom και install.....samba-config-gui....για noobάδες σαν και 'με...στο debian δεν το βρήκα....manjaro boom install....κάποιος έμπειρος χρήστης μπορεί και να τα έβαζε και σε debian αλλά όπως σου είπα με θεωρώ αρχάριο ακόμα.
    Γενικά μέχρι τώρα είμαι ενθουσιασμένος και αν έχεις βασικές γνώσεις σε λινουξ είναι παιχνιδάκι το manjaro.
    Kαι απ'ότι λένε είναι 100% συμβατή με το arch.
    Tώρα,αν αυριο αρχίσουν τα σουξου μοουξου και προβλήματα...τι να πώ....μέχρι τώρα πάντως όλα καλά....θέλω κάποια στιγμή να τη βάλω και στο λαπιτόπι και στο mediaσερβεράκο που έχω και θα ενημερώσω.
    Επειδή και εγώ βάζω σε πολλούς γνωστούς ubu*** διανομές και είναι χιλιοευχαριστημένοι να λέμε και του στραβου το δίκιο,την επόμενη φορά θα βάζω manjaro σίγουρα.Rolling respect enot.

ότι θες και μπορώ να βοηθήσω σφύρα ;) package manager.png
  8. δεν την βλεπεις ειναι τελεια!! εγω την εχω με Gnome-shell και απλα τα σπαει παρολο που δεν μου αρεσε ποτε το gnome-shell! τωρα θα βαλω και το openbox και σιγα σιγα να την κανω απο mint και τετοια να βρω την υγεια μου!
    αντε μπορει σε ενα παρτισιον να κρατησω ενα mint για διαφορους λογους ποτε δεν ξερεις τι σου ξημερωνει!!!:p
    Αρέσει σε Takis
  9. Κι εγώ χρήστης του Manjaro σχεδόν ένα χρόνο, ή παραπάνω (δε θυμάμαι για να μαι ειλικρινής).
    Το μόνο πρόβλημα που χω με τη διανομή είναι η έλλειψη καποιων εφαρμογών απ τα repositories, που δυστυχώς δε λειτουργούν ούτε με το πακέτο για archlinux απ το AUR. Παράδειγμα, το Bluegriffon, αλλά κι άλλες πολλές
  10. προσωπικα θεωρω οτι το xfce ειναι καλο .. και ακομα ειναι σταθερο γιατι μερικα updates κανουν σχεδον 20 μερες για περαστουν
    στο xfce προτιμω να χρησιμοποιω το octopi αντι του pamcam πως στο λενε αυτο το πακετο
  11. Εγώ το χρησιμοποιώ με KDE. Πριν λίγες μέρες πήγα να βάλω το manjaro σ ένα λάπτοπ και δυστυχώς δεν μπούταρε, κάποια ασυμβατότητα hardware προκαλούσε kernel panic δυστυχώς..το λάπτοπ λειτουργησε κανονικά με debian τελικά. Ελπίζω να βελτιωθεί γενικότερα η διανομή
  12. αλλα θα πω και το εξης .. αμα θες να βαλεις κατι σαν το archlinux βαλε απλα το archlinux και οχι υποκαταστατα
    Αρέσει σε STavrosYoMafias
  13. Εγώ αντιμετώπισα πρόβλημα κατά το update (error στο να γραψει κάτι).
    Δεν εβγαλα ακρη τι error ειναι γιατί είχα περάσει το ελληνικό locale(και αυτο εχει θεματακια) και η μεταφραση στο μηνυμα λαθους ηταν χαλια (ασε που κολλησε και το PC).
    Εντάξει από την άλλη είναι ακόμα δοκιμαστικη η διανομή...θα δοκιμάσω ξανά με english locale.

@jemadux: το νοημα του να βαλεις κατι τετοιο ειναι ωστε και αρχαριοι να μπορουν να χρησιμοποιήσουν arch linux και την ταχύτητα του χωρίς όμως να χρειαστεί να ξανακάνουν format σύντομα.
    Αν ζητησεις απο αρχαριο να βαλει arch...κλάφτα.
  14. cpfotiadis Ο Αντμινιστράτορας

Τις τελευταίες μέρες πέρασα και εγώ manjaro (ήθελα να ξεφύγω από τις ubuntu based διανομές), με το γραφικό περιβάλλον xfce. Πράγματι η διανομή έχει αρκετά θετικά, το καλό είναι ότι έχει και μεγάλη κοινότητα, κάτι που βοηθάει στην βελτίωση της διανομής. Σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, δεν είναι τέλεια και ποτέ δεν πρόκειται να γίνει τέλεια, ήδη έχω κατά νου κάποια πράγματα που θα ήθελα να βελτιωθούν σε αυτήν την διανομή. Επίσης πιστεύω ότι άνετα θα μπορούσε να υπάρχει μια ελληνική κοινότητα γι' αυτήν την διανομή!
  15. Μπαφιάσαμε με τις κοινότητες 5 χρηστών χωρίς κανέναν λόγο ύπαρξης.
    Αν έχεις τόσο έντονη την ανάγκη του να ανήκεις κάπου πήγαινε γράψου στους προσκόπους.
    Αρέσει σε jemadux
  16. cpfotiadis Ο Αντμινιστράτορας

Ουαου, το βρήκες, είσαι μέντιουμ, τι εκπληκτικόοοοοοο! Εμ.... ΌΧΙ..!! Την έγραψες την μ@λ@κία σου, πάνε να παίξεις με τα κουβαδάκια σου τώρα. Άντε αγόρι μου, άντε, άντε μπράβο! Που θα μου πεις εσύ τι να κάνω, συγκαμένη πατόσαυρα! Με τέτοιες π@π@ριές που γράφεις εδώ κάθε τόσο, κανονικά θα έπρεπε να μας πληρώνεις για να μπορείς να το κάνεις. Μια άλλη σκέψη είναι το να σου δίναμε την δυνατότητα να έγραφες μόνο σε ένα θέμα που έχει να κάνει με χιούμορ, αλλά ούτε χιούμορ δεν έχεις ρε κλόουν. Για block είσαι... και μετά η μόνη κοινότητα που θα συμμετέχεις θα είναι η ελληνική κοινότητα του linux mint (και καλά κοινότητα), που εκεί πράγματι συμμετέχουν 5 άτομα.
    Αρέσει σε psyxroskianapodos
  17. Έγινε Φίλιππε ό,τι πείς. Φτιάξε κοινότητα Manjaro, κοινότητα Pidgin, κοινότητα gnome chess, κοινότητα gedit, ό,τι γουστάρεις.
    Ποιός είμαι εγώ που θα σου την πώ στο κάτω-κάτω.
    Άλλος ένας εξαδάχτυλος που τραβάει για την Πόλη.
  18. cpfotiadis Ο Αντμινιστράτορας

Αγορίνα, μην μου το παίζεις θιγμένος τώρα και πικραμένη σιγανοπαπαδιά. Περίμενες και σοβαρή απάντηση επί της ουσίας δηλαδή; Αφού troll είσαι!! Προσβάλεις έτσι απλά, δίχως να σε έχουν προσβάλει. Από που και ως που ρε μπούφο;

Ότι γουστάρω θα κάνω, άμα θέλω θα φτιάξω και κοινότητα για το εικονίδιο του bluetooth που εμφανίζεται στην περιοχή ειδοποιήσεων! Λες και σου είπε κάποιος να συμμετέχεις ας πούμε σε περίπτωση που δημιουργηθεί κοινότητα! Δεν θα μου πεις εσύ τι να κάνω και τι μπορώ να καταφέρω!
    Αρέσει σε jemadux
  19. Το περισσότερο που μπορείς να καταφέρεις είναι να κάνεις καμια φούσκα με την μύξα σου. Τεσπα πάμε παρακάτω.
    Αρέσει σε jemadux
  20. cpfotiadis Ο Αντμινιστράτορας

Όχι φούσκα με μύξα, μια φούσκα με κουράδες θα κάνω και θα την πετάξω στην μάπα σου βλάκα. Άντε μου τα έκανες τετραπλάσια. Σου είπα κάτι και εσύ επαναλαμβάνεις τις ίδιες μ@λ@κίες σου, νομίζεις ότι κάτι σοβαρό λες κιόλας.