mdm κόλλησε το θέμα

Συζήτηση στην κατηγορία 'Απορίες για το Περιβάλλον Εργασίας - Εμφάνιση' που ξεκίνησε ο χρήστης Πράος, 25 Νοε 2014.

1. Έβαλα mint 16 σε ένα παιδί που κάνω μάθημα. Όλα καλά, του αρέσει. Τελευταία ανακάλυψα ότι ο
    ντισπλέης μάνατζερ mdm (να πω εδώ για όποιον διαβάζει και δεν ξέρει, display manager είναι αυτό το πράγμα που βγαίνει και σου ζητάει να βάλεις το όνομα χρήστη και τον κωδικό σου για να κάνεις είσοδο στο λειτουργικό
    σου σύστημα, να κάνεις login αγγλιστί. Είναι λογκινιστήρι με άλλα λόγια),
    έχει ωραία θεματάκια html. Είναι κινούμενα ως εικόνες, γραναζάκια που γυρνάνε, αεροπλανάκια που πετάνε
    και φυσικά τα γούσταρα πολύ. Αν είχα για παράδειγμα νταλίκα είμαι από τους τύπους που θα έβαζα εκτός από πόστερ με μια γυμνή, φωτάκια, μπαμπά μην τρέχεις, σπιράλ καλωδιάκια κρεμαστάρια και τέτοια.
    Έχει κάτι το γοητευτικό για μένα οποιαδήποτε καρναβαλοκατάσταση.
    Και βεβαίως αφού είμαι από θέση εξουσίας με το παιδί ... θα του περάσω και την αισθητική μου εννοείται.
    Πήγα να του βάλω ένα θεματάκι όπως έχω εγώ στο κομπιούτερ μου.
    Αντί όμως ο μαλάκας να το κάνω με τον σωστό τρόπο, δηλαδή

sudo add-apt-repository ppa:noobslab/mint
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install mdm mdm-themes
    http://www.noobslab.com/2014/04/mdm-display-manager-and-mdm-themes-for.html

είχα την έξυπνη ιδέα να αντιγράψω το φάκελο /usr/share/mdm/html-themes
    σε usbάκι και να τα κολλήσω στο /usr/share/mdm του παιδιού (που με αγαπάει κιόλας).
    Όταν τα αντέγραφα στο usbάκι μου είχε βγάλει μήνυμα ότι δεν μπορεί να αντιγράψει όλα τα αρχεία και μάλιστα ότι δεν υποστηίζει συμβολικούς δεσμούς το σύστημα αρχείων.
    fat 32 είναι βέβαια το usbάκι. Το αγνόησα το μήνυμα ελαφρά τη καρδία (εντάξει το μυαλό. Όχι τη καρδία) και τα αντέγραψα τα θέματα τα σφαγμένα. Επέλεξα και από μενού
    Διαχείρηση συστήματος -> Παράθυρο είσοδου ένα τζιβιτζιλίδικο τέτοιο θέμα και πήγα να κάνω επανεκκίνηση.
    Πήρα πανυγηρικά τους αδένες μου.
    "Το θέμα τάδε δεν μπορεί να φορτωθεί"

Έλα όμως που ο gdm κάποτε αν αντιμετώπιζε τέτοιο πρόβλημα σου πέταγε άλλο θέμα πιο απλό και έκανες την είσοδό σου μια χαρά!
    Εμείς σήμερα κολλήσαμε εκεί όμως με τον mdm και δεν μπορούμε να προχωρήσουμε.
    Έμπαινα σε κονόλα με CTRL+ALT+F1 και με το nano την έπεφτα σε αρχεία που νόμιζα ότι θα βρω κάτι σαν
    theme = paparakia_poy_xorevoyn
    ώστε να το αλλάξω σε αυτό της μαμάς του. Δεν κατάφερα τίποτα.
    Απλά δεν μπορούμε να κάνουμε login. Θα ξαναπάω την επόμενη φορά με live usb
    για να δω τουλάχιστον γραφικά τους φακέλους και να κάνω βόλτα γιατί το nano με έσκισε - έχω και στραβομάρα.
    Α! Σκέφτηκα να κάνω και εγκατάσταση τον ldm και να αλλάξω το αρχείο default-display-manager στο φάκελο /etc/X11 (ξέρετε).
    Όμως το mint 16 έχει ένα θέμα με τα αποθετήρια που έχει από μαμάς. Κάποιο δεν υπάρχει! Θυμάμαι κι εδώ που μου έβγαζε 404 και το είχα διαγράψει. Αλλά δεν μπορώ χωρίς γραφικό.
    Ότι πείτε θα είναι βοήθεια. Αλλά θυμήστε μου κιόλας ρε σεις.... το nano σώζει με
    Ctrl + O ;
  2. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Γιατί δεν ρίχνεις μια διαγραφή στα θέματα και να κάνεις μετά κανονικά αυτό που έπρεπε να κάνεις με το ppa και δεν έκανες; Εεεεεεεεε; Αν έχουν αντιγραφεί όλα πετσοκομμένα, πώς να φορτώσει κάποιο το κακόμοιρο; Το nano σώζει με Ctrl+O και με Ctrl+X βγαίνει (τα λέει και κάτω-κάτω).
    Αν δε σε βολεύει, χώσε ένα ldm ή ένα slim για να μπεις και κάνε δουλειά σου. Για το 404, μπορείς κι από nano να ανοίξεις το sources.list και να δεις τι παίζει.
  3. Σωστός. Έτσι σκέφτηκα να κινηθώ. Απλά κάτω κάτω που λες τα βγάζει αλαμπουρνέζικα και δεν διαβάζονται. Καλά το θυμόνουν λοιπόν.
    Πάω και βάζω δίεση λοιπόν στη γραμμή archive-ubuntu-κλπ-κλπ και καθαρίζω το apt. Αλλά δεν θα βάλω το ldm. Θα διαγράψω κατευθείαν τα φάκελα και θα εγκαταστήσω τα καθαρά.

Είσαι μάστορας. :D
  4. Το mint 16 είναι ληγμένο γιατί δεν βάζεις το 17lts του παιδιού που σε λίγο καιρό θα μεγαλώσει και δεν θα έχει τον δάσκαλο να του χαλάει το pc ? :)
  5. Να σου πω μόλις χθες το κατεβάσαμε με σκοπό να φτιάχναμε live usb. Λες μωρέ; Τι ρωτάω; Αυτό θα κάνω ρε φίλε.
    ;)
  6. Έβαλα στο μανάρι μου το 17. Μια αρά όλα. Τελικά ούτε με PPA ήταν τα θέματα που είχα. Ένα deb ήτανε που τα είχε όλα μέσα. Έτσι τα είχα βάλει και στο δικό μου αλλά το είχα ξεχάσει.
    Πάντως καλό θα ήταν να κάνουνε κάτι ώστε άμα βρεθεί κι άλλος κοκορόμυαλος και κολλήσει το λογκινιστήρι να βρίσκεται αυτόματα τρόπος να μπορείς να κάνεις είσοδο. Να μπαίνει ένα προεπιλεγμένο θέμα ρε παιδί μου άμα σου κολλάει το άλλο.
    Με τον gdm αυτό γινότανε.
    Πως να τους το πω; Μπαίνω στην κοινότητα του mint και απλά το λέω περιμένοντας να το δουν οι ντιβέλοπερς;
    (ο mdm του mint δουλειά δεν είναι;