MovieMagnet: Μηχανή αναζήτησης για torrent ταινίες που θα σας εντυπωσιάσει

Συζήτηση στην κατηγορία 'Διάφορες Web & Desktop Eφαρμογές [παρουσιάσεις]' που ξεκίνησε ο χρήστης Evi, 17 Ιουν 2014.

1. Evi

Επειδή θέλω να βρίσκω κάποιες ταινίες που ξεφεύγουν από το συνηθισμένο mainstream, αυτό αναγκαστικά γίνεται μέσω torrents. Δεν είμαι και καμία γκουρού του είδους και έτσι το ζητούμενο μου ήταν να μπορώ να εντοπίζω αυτά που ψάχνω άμεσα. Δοκίμασα πολλές μηχανές αναζήτησης για torrents μα τις περισσότερες φορές τα αποτελέσματα που μου έδιναν ήταν απογοητευτικά.

Μέχρι που βρήκα την MovieMagnet. Μια μηχανή αναζήτησης για ταινίες (multimedia υλικό γενικότερα) κάθε είδους και απαίτησης που όμως πηγαίνει και ψάχνει πολύ πιο βαθειά από κάθε άλλη αντίστοιχη μηχανή. Συνδυάζει μια μινιμαλιστική και κομψή διεπαφή με όλες τις λειτουργίες που χρειάζεστε για να βρείτε και να συλλέξετε τις καλύτερες ταινίες ή αυτό που ακριβώς αναζητάτε.

Απλά βάλτε στο κουτάκι το όνομα της ταινίας που θέλετε να βρείτε και πατήστε Enter, αν και τα αποτελέσματα αρχίζουν να εμφανίζονται σε πραγματικό χρόνο με το που αρχίζετε να γράφετε κάτι. Είναι σίγουρο πως θα σας ικανοποιήσει απόλυτα με τα αποτελέσματα που θα επιστρέφει.

Από εκεί μπορείτε να επιλέξτε το download αρχείο/magnet link που δίνει και να την κατεβάσετε μέσω της torrent εφαρμογής που χρησιμοποιείτε.

- Η ιστοσελίδα της Movie Magnet
  2. the machine?
    το είχα εντοπίσει αλλά από την άλλη έχω βαρεθεί το σενάριο του terminator (μηχανές που γυρίζουν εναντίον των ανθρώπων) να βρίσκεται στο 50% των sc-fi.
    έλεγε τίποτα;

Ωραία η σελίδα όντως. Βολικό που δίνει και λινκ για τους υποτιτλους δίπλα.
  3. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

Και εγώ έτσι νόμιζα, μα δεν έχει καμία σχέση με Terminator αυτή. Ίσως έχει στοιχεία από το Blade Runner.

Αν και η ταινία εκδηλώνει τις προθέσεις της και την κατάληξη της ιστορίας της, ήδη μέσα από το τρέιλερ, και παρότι περιέχει αρκετές δόσεις δράσης, βίας και ψυχολογικού θρίλερ, δε θέλει ούτε να σοκάρει, ούτε να καταλήξει σε πομπώδη σενάρια Αποκάλυψης, όπως κάνει στην κυριολεξία το Terminator. Ούτε καν αγγίζει κοινωνικές πτυχές, όπως το παλιό Robocop του 1987.
    Η Αποκάλυψη έρχεται εδώ με ένα αφαιρετικό και υπονοούμενο τρόπο, σιωπηρό και όχι μέσα από όλεθρο και πάταγο. Κι αυτό περισσότερο τονίζει το αναπόφευκτο του πράγματος, το ότι δηλαδή, ο Δημιουργός, τελικά θα υποκύψει στο ανώτερο Δημιούργημά του.

Η Μηχανή κουβαλάει έντονες τις επιρροές από το Blade Runner, τόσο μέσα από κεντρικές έννοιες, αλλά και συγκεκριμένες σκηνές, σκιαγραφήσεις χαρακτήρων, ιδέες αλλά και οπτικές εντυπώσεις. Θα μπορούσαμε με κάποια ανοχή να αντιστοιχίζαμε το ζευγάρι Deckard – Rachel με τους Vincent – Ava/Machine, αν και στην τελευταία περίπτωση η σύνδεση που αναπτύσσεται, παραμένει πάντα υπόγεια και ουδέποτε εκφέρεται ερωτικά. Σε κάθε περίπτωση, μάλλον ο Vincent έλκεται όλο και περισσότερο προς τη Μηχανή, έχοντας να διαχειριστεί μια σχιζοφρενική κατάσταση που ορίζεται από τη σύγκρουση μεταξύ του αυθόρμητου πόθου και της επίγνωσης ότι, απέναντί του, κάτω από το θελκτικό γυναικείο κορμί, κρύβεται ένας ρομποτικός σκελετός.

δες ένα review της στο unregistered: http://unregistered.gr/2014/05/featured/the-machine-2013-movie-review

και εδώ την ταινία: http://osarena.net/tainies-kai-seires-gia-tin-tehniti-noimosyni
    Αρέσει σε Alternatina
  4. Δεν ξέρω τι λέει η ταινία αλλά η συγκεκριμένη σελίδα φαίνεται άκρως ενδιαφέρουσα !!!