Msi Thunderbolt

Συζήτηση στην κατηγορία 'Hardware' που ξεκίνησε ο χρήστης blackm76, 12 Ιουλ 2017.

1. Για σας παιδιά. Σκοπεύω να αγοράσω μητρική κάρτα. Όλες οι μάρκες Asus, gigabyte, asrock έχουν είτε ενσωματωμένο είτε με κάρτα pci, Thunderbolt.
    Οι μητρικές τις msi όμως δεν έχω δει μέχρι σήμερα να έχουν... Γιατί; μήπως έχουν και δεν το ξέρω; πολλές που δεν έχουν ανεξάρτητα μάρκας λένε ότι δέχονται pci Thunderbolt αλλά οι msi δεν λένε ούτε αυτό...

Μήπως δεν είναι τόσο καλή μάρκα η msi όσο οι υπόλοιπες; το λέω γιατί και από θέμα τιμής είναι ποιο φτηνές από τις υπόλοιπες μάρκες. Ενημέρωσε. Ενημερώστε με παρακαλώ...

Και αν μπορείτε βάλτε μου σε μια σειρά από την καλύτερη προς την χειρότερη τις μάρκες των μητρικών....
  2. Καμία βοήθεια κάνεις;
  3. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

μακρια απο asrock, ειναι μαπες. εχω πεταξει 3 που ολες παρουσιασανε προβληματα στη bios σε λιγοτερο απο 3 μηνες, και καμια δεν αντεξε χρονο. καηκαν, η, εγινε corrupt η bios τους, πανω στο χρονο, χωρις εγω να εχω πειραξει τιποτα. οι asrock ειναι για τα σκουπιδια. msi και asus ειναι απο τις καλυτερες που υπαρχουν. η προηγουμενη μου ηταν msi και αντεξε μια χαρα 7-8 χρονια (καηκε απο τους χαραμοφαηδες της κωλοδεη). αυτη που εχω τωρα ειναι μια παναρχαια asus rog, στην οποια εχω κανει και bios upgrade, και τα παει μια χαρα. απο gigabyte δεν ξερω, δεν ειχα ποτε, αλλα ακουω πολυ καλα λογια και γι'αυτες.
  4. Ευχαριστώ αλλά εγώ έχω άλλη απορία...
    Οι μητρικές msi δέχονται pci thunderbolt;
    Διαβάζοντας χαρακτηριστικά δεν βρήκα σε καμία....
  5. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

μια χαρα θα λειτουργει. γιατι να μην λειτουργει; οπως θα εβαζες μια καρτα ηχου, μια καρτα γραφικων, κλπ, ετσι βαζεις και το pci thunderbolt, αν δεν εχει η μητρικη ενσωματωμενο. δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.
  6. Ναι μόνο που αν έχω μητρική msi το pci thunder θα είναι άλλης μάρκας παράδειγμα Asus. Θα είναι συμβατό;
  7. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

δεν παιζει κανενα ρολο η μαρκα. αν ειναι συμβατο με το λειτουργικο, δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.
  8. Thunderbolt είναι δυνατότητα μόνο της ιντελ έτσι...; δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα σε ryzen;
  9. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

το thunderbolt ειναι ουσιαστικα ενα "γυαλιστερο" usb της σαπιομηλιας. λιγο που το εψαξα τωρα, λενε οτι μετα τους AM3 επεξεργαστες (οι ryzen ειναι ΑΜ4), εχουν και οι AMD κανονικα υποστηριξη για thunderbolt. αρα δεν θα εχεις προβλημα με το thunderbolt, σε ryzen. απλα στον ryzen δεν θα τρεξει το μακ απευθειας. θελει μεσα σε εξομοιωτη. μεχρι στιγμης, αποσο ειδα, δεν υπαρχει υποστηριξη thunderbolt σε εξομοιωτη. αν δεν ειχες το ζητημα μακ, θα σε ελεγα με τη μια ryzen (πιο φτηνοι, με λιγοτερη καταναλωση, και το ιδιο αποδοτικοι). αλλα τωρα λογω μακ, μαλλον θα εισαι πιο "ασφαλης" με ιντελ.
  10. 1)Εγώ πάλι βλέποντας αυτό το βίντεο...

Βλέπω ότι λειτουργεί κανονικά... Και έχει και δεύτερο βίντεο...
    Που δείχνει να λειτουργεί κανονικά το macos. Αν είναι έτσι παίρνω ryzen δαγκωτό.... Και μπορεί να μην περιμένω τους threadripeer γιατί και να βγούνε θα είναι πανακριβοι νομίζω και δεν θα μπορώ να τους αγοράσω... Είχα σκοπό να τους περιμένω θα το σκεφτώ πάλι.

2)δηλαδη αν πάρω μια thunderbolt pci θα την αναγνώριση κανονικά το σύστημα μου; βασικά λειτουργεί σε οποιαδήποτε σύστημα;
    Γιατί προανεφερες ότι είναι γιαλυστερο USB της Apple... Σε windows η Linux δεν θα δουλέψει;
  11. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

δεν εχεις προβλημα, αναγνωριζεται κανονικα. σε παντζουρια λογικα θα εχει σιντακι με οδηγους, οποτε δεν σε απασχολει. στο λινουκς ειδα οτι προσθεθηκε υποστηριξη thunderbolt στον πυρηνα 3.17, οποτε παλι εισαι ενταξει. αν ειδες οτι δουλευει και το μακ σε ryzen, παρτον.

μην καθεσαι να περιμενεις τους threadripper. εκτος απο πανακριβοι, θα αργησουν λογικα και να "ωριμασουν", για να ειναι αξιοπιστοι για ευρεια χρηση. και οι ryzen τους πρωτους μηνες μεχρι να διορθωθουν, ειχαν διαφορα θεματα σταθεροτητας. τωρα πλεον ειναι ενταξει.
  12. Το βίντεο βασικά στο έδειξα φίλε μου για να δεις ότι πλέον οι ryzen γίνονται hackintosh...
    Αν έχεις χρόνο δες το και εσύ και πες μου αν είναι έτσι.
  13. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

αυτος χρησιμοποιησε καποιον τροποποιημενο πυρηνα (προφανως θα παρεχεται στο χακιντος), για να φτιαξει live usb εγκατασταση, την οποια μετα θα εγκαθιστουσε στο μηχανημα (στον πυρηνα ειναι που γινεται ολη η δουλεια). καπως ετσι γινεται και το ιντελ χακιντος, οποτε δεν βλεπω το λογο γιατι να μην λειτουργησει και στον AMD. απλα δεν ηξερα οτι πλεον εχουν βγαλει και πυρηνα για amd οι χακιντοσαδες.
  14. Είναι καλά τα νέα φίλε μου.... Με βλέπω για ryzen 7 1800x και μητρική Asus... Ίδια λεφτά με Asus x99 kai 5820k θα βγει... Σιγά σιγά όμως....