outernet

Συζήτηση στην κατηγορία 'Internet-ADSL-Πάροχοι-Διαμοιρασμός' που ξεκίνησε ο χρήστης itsok, 21 Φεβ 2017.

1. Aν ξερει καποιος , μαλλον καποιος hamας, τι πρεπει να κανω για να εχω δωρεαν ιντερνετ παντου μεσω outernet.
    Σκοπος ειναι να εχω ιντερνετ οπου κανω καμπιγκ αλλά και οχι μονο γιατι κριση εχουμε και η δυνατοτητα να εχεις δωρεαν ιντερνετ οπου εισαι ακουγεται πολυ καλη. Διαφορα σχετικα πραγματα που εχω διαβασει οπως αυτο http://www.rtl-sdr.com/tag/outernet/ δεν ειμαι σιγουρος οτι τα καταλαβα
  2. Δωρεάν πρόσβαση στο internet δυστυχώς δεν υπάρχει. Υπάρχουν τρόποι να αποκτήσεις πρόσβαση χωρίς να πληρώνεις αλλά και πάλι δεν είναι δωρεάν. Κάποιος άλλος πληρώνει.
    Μια λύση είναι το μητροπολιτικό δίκτυο https://wind.awmn.net/ όπου θα πρέπει να αγοράσεις εξοπλισμό, να δικτυωθείς με άλλους χρήστες και αν κάποιος από αυτούς θέλει και μπορεί, να σου παρέχει πρόσβαση στο internet από τη δική του σύνδεση (που την πληρώνει).
    Οι δορυφορικές συνδέσεις είναι αρκετά ακριβότερες, ο εξοπλισμός κοστίζει πολύ περισσότερο και έχουν πολλούς περιορισμούς. Π.χ. πολύ χαμηλό uploading. Χρησιμοποιούνται κυρίως σε πλοία-αεροπλάνα.
    Για το camping δε βλέπω άλλη λύση από τη σύνδεση με κινητό τηλέφωνο και διαμοιρασμό (tethering στο android) αν θέλεις να συνδεθείς με άλλη συσκευή μέσω wifi.
    Αλλά τελικά ΕΛΕΟΣ! Οταν πας για camping έχεις άλλα πράγματα να κάνεις από το να μπαίνεις στο internet. Κι αν χρειαστεί να δεις καιρό, να κλείσεις εισιτήρια κλπ το κάνεις και με ένα κινητό τηλέφωνο.
    Το camping ΔΕΝ είναι για όσους και όσες θέλουν να πάνε σε ξενοδοχείο αλλά δεν έχουν λεφτά. Είναι για όσους θέλουν να έρθουν σε επαφή με τη φύση. Αν θέλεις internet και room service βρες κάποιο τρόπο να μην πληρώσεις το ξενοδοχείο (ξέρω γω, πάρε κανένα περίστροφο καλύτερα). Διαφορετικά ούτε εσύ θα περάσεις καλά ούτε οι γύρω σου ούτε η χλωρίδα/πανίδα της περιοχής που θα κατασκηνώσεις.

Υ.Γ. Προσωπικά όταν πηγαίνω camping αφήνω πίσω laptops κλπ, ακόμα και το ρολόι μου. Το δε κινητό το ανοίγω 1 φορά τη βδομάδα για τυχόν πολύ έκτακτα μηνύματα. Αν έχω εκκρεμότητες που απαιτούν να παίρνω e-mails, να δέχομαι κλήσεις κλπ, πολύ απλά θα πρέπει να τις διευθετήσω ΠΡΙΝ ξεκινήσω για camping.
  3. ναι , πολυ καλα κανεις και εγω αυτο που λες θα συμβουλευα καποιον να κανει, αλλά βρε συ... 18 χρονια κανω καμπιγκ (και οχι μονο τα καλοκαιρια)... ξερω τι θελω πολυ καλα και επισης σιγουρα φροντιζω να μην ενοχλω τη χλωριδα και την πανιδα και γυρω μου δε θα υπαρχουν αλλοι για να ενοχλησω, τουλαχιστον οχι κοντα μου γιατι δε μπορω μερη με κοσμο. Τωρα που ξαναδιαβασα τι εγραψα πριν δε μου φαινεται παραξενο καποιος που δε με ξερει να με περασει για καφρο , αλλά δεν ειμαι τετοια περιπτωση , ομως δε μπορω και να το αποδειξω...
    Οποτε ας μεινουμε στο πως θα κανω το outernet να λειτουργησει για μενα και οποιον αλλο ενδιαφερεται. Επισης τωρα που το ξανακοιταγα δεν ειναι φουλ ιντερνετ αλλά ενα μικρο μερος του , δηλαδη καποια data για τον καιρο και καποια site για την επικαιροτητα. μια χαρα μου κανει αυτο
  4. Δεν το λέω για σένα ειδικά αλλά για τον καθένα που διαβάζει.
    Για τον καθένα που διαβάζει λοιπόν στο camping δεν είναι καθόλου καλά, έχει φίδια, έχει ποντίκια, έχει αράχνες, σκορπιούς, κουνούπια κι ένα σωρό ενοχλητικά ζουζούνια, κι άμα αφήνεις σκουπίδια όπου νάναι έχει και διάφορους τρελούς που θα σε σπάσουν στο ξύλο και θα στο βγάλουν ξινό. Καλύτερα να βρεί κάποιον άλλο τρόπο να περάσει τις διακοπές του τσάμπα.

Τώρα, σε ότι αφορά τις δορυφορικές συνδέσεις (το outernet είναι τέτοιο), το κόστος του εξοπλισμού είναι αρκετά ψηλό. Επιπλέον χρειάζεσαι ρεύμα που δεν υπάρχει στην εξοχή. Αν είναι να κουβαλάς μπαταρίες, φωτοβολταικά και ανεμογεννήτριες άστο καλύτερα.
    Αν έχεις σκάφος ή τροχόσπιτο (που να παράγει αρκετό ρεύμα) και αρκετά χρήματα, ίσως να αξίζει. Προσωπικά περνάω αρκετούς μήνες σε ιστιοφόρο, άλλοτε για δουλειά κι άλλοτε για διακοπές και χρησιμοποιώ συνδέσεις κινητής τηλεφωνίας. Ορισμένες μαρίνες παρέχουν internet και σου δίνουν το pass του wifi όταν πληρώνεις. Στην Ελλάδα αυτές είναι 3-4. Στην Ιταλία είναι λίγο περισσότερες (Palao, Nettuno Di Angio, Lipari, Messina και μεγάλες πόλεις). Στη μεσογειακή Γαλλία έχουν όλες, όπως και στις σκανδιναβικές χώρες. Στη μεσογειακή Αφρική έχει μόνο στην Casablanca και στην Αίγυπτο. Δορυφορικές συνδέσεις έχουν τα μεγάλα πλοία και τα κότερα που δεν υπολογίζουν κόστος. Το μόνο καλό είναι ότι έχουν σύνδεση εκεί που δεν έχει σήμα το κινητό. Στην Ελλάδα μόνο ορισμένες ακατοίκητες ορεινές περιοχές δεν έχουν σήμα πλέον. Οσοι πάνε εκεί είτε δεν ενδιαφέρονται για internet είτε έχουν δορυφορικά τηλέφωνα.
  5. ως ανθρωπος που προτιμα ορεινες περιοχες για καμπιγκ αλλα και που γενικοτερα κινουμαι σχεδον αποκλειστικα σε ημιορεινες και ορεινες περιοχες , μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι ειναι πολλες οι περιοχες που δεν εχουν καλυψη και οχι μονο οι ακατοικητες αν και πριν εναμιση χρονο ηταν πολυ περισσοτερες.
    το κοστος του εξοπλισμου για το outernet αν κρινω απο το λινκ που εβαλα πιο πανω ειναι κατω απο 100 € και ηδη εχω τα μισα , οποτε δε μπορω να πω οτι θα ειναι μεγαλο. Επισης δεν ειναι βαρια και δεν πιανουν πολυ χωρο (στο σακιδιο) και για το ρευμα αρκει μονο μια powerbank. Εδω να πω οτι ειδικα για τον καιρο μπορει να χρησιμοποιηθουν και weather stations απο το δικτυο aprs αλλά και αυτοι ειναι πολυ λιγοι και δεν καλυπτεσαι γενικα.
    Επομενως το outernet φαινεται πολυ ενδιαφερον για ανθρωπους σαν και εμενα.
  6. Ενα επιπλέον πρόβλημα που έχω συναντήσει στο plotter (GPS με χάρτες) του σκάφους, είναι οι διακοπές λόγω του διαστημικού καιρού. Επειδή πολλές φορές ο καιρός στο ύψος που κινούνται οι δορυφόροι δεν συνάδει με τον καιρό της ατμόσφαιρας, έχει διακοπές που διαρκούν ώρες. Να μην αναφερθώ στη "δορυφορική σιγή" που επιβάλλουν διάφορα στρατιωτικά επιτελεία όταν διεξάγονται ασκήσεις (ή "ασκήσεις") στην ευρύτερη περιοχή.
    Το καλύτερο λοιπόν είναι να ξέρεις να δουλεύεις τον χάρτινο χάρτη, τον διπαράλληλο, την πυξίδα ή και τον εξάντα αν ταξιδεύεις σε περιοχές χωρίς γνωστά σημεία διόπτευσης. Δεν ξέρεις πότε θα σιγήσουν οι δορυφόροι κι αν στηριχτείς σ'αυτούς είναι βέβαιο ότι θάρθει στιγμή να σε προδώσουν. Στο βουνό υπάρχουν οι ανάλογες μέθοδοι με αζιμούθιο, διοπτεύσεις κορυφών κλπ. Οσο για τον καιρό, υπάρχει πάντα δελτίο καιρού στα μεσαία και το olympia radio στα VHF. Η παρατήρηση των νεφών και της συμπεριφοράς των πουλιών επίσης είναι αδιάψευστοι μετεωρολόγοι.
    Σόρυ για το άσχετο, απλά η γνώμη μου. Για το outernet δεν ξέρω περισσότερα, θα το ψάξω. Αν ξέρει κανείς ας μας διαφωτίσει.
  7. καθολου ασχετο δεν το θεωρω το σχολιο , ισα ισα το βρισκω to the point.
    Σωστο αυτο για το διαστημικο καιρο και τις ηλιακες καταιγιδες, το να εχεις κανονικο χαρτη μαζι σου και πυξιδα ειναι απαραιτητο θα ελεγα ειδικα οταν κινεισαι σε πεδιο με πυκνη βλαστηση σε μονοπατι οχι και τοσο ξεκαθαρο. Ομως επειδη μπορει ο χαρτης να μη βολευει να τον χρησιμοποιησεις πχ να τον στησεις , να βρεις μοιρες κλπ ή μπορει να σου κρυβουν το οπτικο πεδιο δασικα δεντρα (και τη θέα) πχ μαυροπευκα , ελατα , βελανιδιες , ρομπολα και αρα να μη μπορεις να στοχευσεις με την πυξιδα για να βρεις αζιμουθια κλπ καλο ειναι να εχεις και καποιον αλλο τροπο να πλοηγηθεις. Επισης οι χαρτες για off the road διαδρομες πχ πεζοπορικες , ειναι σε μεγαλη κλιμακα γιατι ενας πιο γενικος χαρτης δε σε καλυπτει σε τετοια περιπτωση και αρα να τυχει να μην εχεις το χαρτη της συγκεκριμενης περιοχης (κοστιζουν αυτα).
    για τον καιρο στα vhf μπορεις να τσεκαρεις (για ελλαδα) στο aprs.fi τους σταθμους με την ενδειξη wx.
    για τον καιρο στα μεσαια δεν το ηξερα (ή το ειχα ξεχασει) , θενξ.
    εσυ debianass που κινεισαι με ιστιοφορο πιθανον θα σε ενδιαφερει να αποκωδικοποιεις σηματα ais και αυτο μπορεις να το κανεις και με τον ιδιο εξοπλισμο που λεμε και για το outernet , για ριξε μια ματια εδω http://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-tutorial-cheap-ais-ship-tracking/
  8. Πράγματι, ο δέκτης rtl-sdr μπορεί να στοιχίζει ελάχιστα. Χρησιμοποίησα ένα stick για tv με το τσιπάκι rtl2832u και μου φέρνει καλή εικόνα. Και μου στοίχισε 16 ευρω. Δε μπορώ να πω το ίδιο όμως και για την κεραία που ξεπερνάει τα 100 και καλώδιο για το άλμπουρο άλλα τόσα. Μόνο για δοκιμές το χρησιμοποιώ σε κεραία tv. Εδώ ένας παλιότερος οδηγός για λήψη/αποκωδικοποίηση με gnuradio και fidigi στο ubuntu: https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=25403
    To AISmon είναι πολύ πιο σύγχρονο.
    Αλλά και στο βουνό, που δε μπορείς να στήνεις κεραίες, ένα rubberάκι, πάνω κάτω τα ίδια στοιχίζει.
  9. δεδομενου οτι αρκετοι ραδιοερασιτεχνες στηνουν τις κερειες τους σε δεντρα ακομα και με απλο συρμα θεωρω οτι ειναι σχετικα ευκολο και πολυ πιο φτηνο απο την παραπανω λυση να το κανεις στο βουνο αλλά επειδη μου λειπει αρκετη γνωση περι κεραιων ας το επιβεβαιωσει καποιος αλλος αυτο. Εγω ειμαι πιο πολυ του στυλ plug and play. Το μονο σιγουρο ειναι οτι χρειαζεται προσοχη με τους κεραυνους
  10. Νομίζω ότι θα πρέπει να λειτουργεί η κεραία όσο κινείσαι, οπότε το rubber είναι μονόδρομος στην περίπτωσή σου. Αλλά δεν είναι πάντα φτηνή λύση. Πολλές κεραίες rubber είναι πολύ πιο ακριβές από τις ογκώδεις κρεβατίνες ή μαστίγια.

Υ.Γ. Πολλές φορές, ένα αυτοσχέδιο δίπολο προσαρμοσμένο σε ομπρέλα ή ακόμα και χαρταετό (τόχω κάνει:) ) μπορεί να συναγωνιστεί μια ακριβή κεραία. Αλλά θα πρέπει να μετρήσει κανείς σχολαστικά με μια γέφυρα τι στάσιμα φορτία αναπτύσσονται, να ρυθμίσει μήκος καλωδίου και γενικά να παρακολουθήσει τη συμπεριφορά της για να μην του καεί ο εξοπλισμός από φαινόμενα αυτεπαγωγής.