Popcorn time γεμάτο διαφημίσεις στην beta έκδοση (Linux Mint 18)

Συζήτηση στην κατηγορία 'Εφαρμογές [Ερωτήσεις - Απορίες]' που ξεκίνησε ο χρήστης mikeius666p, 24 Μαι 2017.

1. Καλησπέρα! Το popcorn time το πρόγραμμα το οποίο χρησιμοποιούμε για να βλέπουμε ταινίες μέσω διαδικτύου το μόνο που κάνει στο linux είναι να μου βγάζει την μία διαφήμιση επάνω στην άλλη.Μα τι χαζομάρες αυτές; ουσιαστικά το πρόγραμμα δεν φαίνεται να κάνει απολύτως τίποτα (προχειροδουλειά μου μυρίζει) ενώ στα Windows λειτουργεί κανονικά και σου βγάζει λίστα από ταινίες. Και εκτός από όλα αυτά, δεν εγκαθίσταται για κάποιο περίεργο λόγο
  2. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

εχεις κατεβασει την ιδια ακριβως εκδοση, απο την ιδια πηγη, την ιδια χρονικη στιγμη, και στο λινουκς και στα παντζουρια; αν στο λινουκς την κατεβασες αλλη στιγμη, αλλη εκδοση, η, απο αλλη πηγη, πολυ πιθανο να κατεβασες κατι αλλοιωμενο. καλυτερα για τετοια να εχεις εναν εξομοιωτη. εγω οταν θελω να δω καμια ταινια (απο πολυ σπανια, ως σχεδον ποτε. δεν ειμαι και πολυ της ταινιας), σηκωνω τον εξομοιωτη, μπαινω οπου ειναι να μπω, και αφου δω την ταινια, τον τραβαω revert μετα. σε θεμα ιντερνετς, απο το βασικο μου συστημα μπαινω ΜΟΝΟ σε 2-3 σελιδες που εμπιστευομαι (και αυτες οχι ταυτοχρονα) και για μειλ.

στο θεμα των ταινιων δυστυχως, και μετα απο ολα οσα εχουν γινει με τα acta/sopa/pipa κλπ μαλακιες, και με τα περιεργα που εχουν συμβει και με το popcorn (διασπαση της αρχικης ομαδας, παραβιασεις σελιδων, αλλοιωσεις σε downloads, κλπ), κυκλοφορει δυστυχως πολυ σκουπιδι στον τομεα αυτον και θελει πολλη προσοχη. δεν θυμαμαι τωρα που το ειναι, εχουμε ενα παλιοτερο θεμα, που συζηταμε ακριβως αυτο. για το που ειναι αξιοπιστο να κατεβαζεις το popcorn, τι να προσεξεις, κλπ, και ειχαν αλλαξει 2-3 σελιδες, σε 2 μηνες μεσα, ενω σε καποια ειχε γινει και αλλοιωση και γινοταν μια περιεργη ανακατευθυνση, σε αλλη
  3. Από έναν γνωστό μου έμαθα πρόσφατα αυτό το πρόγραμμα που το χρησιμοποιεί στα Windows και δεν αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα.Δεν ξέρω τι παίζει, εγώ σήμερα το κατέβασα από την επίσημη ιστοσελίδα του Popcorn Time και βλέπω να μου πετάει κάτι μαλακίες σαν διαφημίσεις όταν το ανοίγω
  4. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

αυτη που φαινεται και στο screenshot ειναι; το time4popcorn.eu; μισο να μπω απο τον εξομοιωτη, να το κατεβασω να δω. ισως και να ειναι μουφα, γιατι δεν θυμαμαι να την εχω δει να αναφερεται πουθενα εδωμεσα (θυμαμαι τις popcorntime.ag και popcorntime.eu, αλλα χωρις να ειναι σιγουρο οτι ειναι ακομα ασφαλεις). περιμενε παντως μπας και το δει και κανας αλλος να σε πει μια σιγουρη διευθυνση.
  5. Soulrain Falls Ο Αντμινιστράτορας

Νομίζω ότι αυτό είναι το πιο πρόσφατο σχετικό άρθρο μας.
  6. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

ναι μπραβο... αυτο ακριβως ηθελα να βαλω, αλλα δεν θυμομουν πως λεγεται
  7. πρόκειται για malware το συγκεκριμένο που κατέβασα τι φάση;
  8. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

η, ειναι malware, η, εχει καταργηθει, οπως και να'χει σε καμια απο τις 2 περιπτωσεις δεν ειναι να μεινει μεσα στο λειτουργικο. μπηκα στη σελιδα αυτη (την time4popcorn.eu) και με βγαζει αυτο:
  9. θυμάμαι στην έκδοση για Windows καθώς ήταν ανοιχτό το Popcorn Time ζητούσε να χρησιμοποιήσεις vpn προτού ξεκινήσεις να παρακολουθείς ταινία. Μα είναι παράνομο να βλέπεις ταινίες; είναι απαραίτητο το vpn σε αυτή την περίπτωση; επειδή εγώ ξέρω ότι καθυστερεί την ταχύτητα του ίντερνετ και δεν βρίσκω κάτι αξιόπιστο και δωρεάν
  10. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

για τις εταιριες "πνευματικων δικαιωματων", ναι ειναι "παρανομο", να βλεπεις κατεβασμενες ταινιες, που δεν τις δεν πληρωνεις τις παρανοικες τιμες που απαιτουν. οποτε το vpn βοηθαει να μην εντοπιζεσαι ευκολα. το vpn δεν καθυστερει και πολυ. δεν ειναι tor.
  11. Dark, ξέρεις κάποιο καλό open source vpn το οποίο να ρυθμίζεται εύκολα; έχω proxy πρόγραμμα αλλά δεν ξέρω αν κάνει αποτελεσματική δουλειά, ένα Jondo την δωρεάν έκδοση.Ψάχνω open source προγράμματα μόνο αλλά θέλω την γνώμη κάποιου εάν ξέρει κάτι.
  12. Άκυρο, νομίζω πως βρήκα το κατάλληλο πρόγραμμα.
  13. αυτή η διεύθυνση φαίνεται να είναι η σωστή αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά: :popcorn-time.is/ (δεν ήξερα πως να βάλω ανενεργό το link)
  14. και για του λόγου το αληθές[IMG]
  15. έχω μια απορία για το popcorn time, χρειάζεται να το εγκαταστήσω για να λαμβάνω τις ενημερώσεις; υπάρχει ένα αρχείο με ονομασία install και αναρωτιέμαι εγώ τώρα είναι απαραίτητη και ασφαλής η εγκατάσταση του προγράμματος; εσάς πάντως σας βλέπω επιφυλακτικούς και το ίδιο πράττω κι εγώ στην προκειμένη περίπτωση.Συγνώμη που σας ζάλισα
  16. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

μηπως αυτο το install, ειναι για source code; υποθετω οτι μπορεις να το κανεις compile και εγκατασταση και απο source code. επειδη συνηθως σε source code βρισκονται τετοιου ειδους αρχεια. αν ειναι ασφαλες, δυστυχως δεν ξερω να σε πω, γιατι κυκλοφορει πολυ μουφα οπως εχεις καταλαβει (και δεν ειμαι και πολυ της ταινιας, ωστε να παρακολουθω το θεμα). αν εχεις καλο μηχανημα, ριξε εναν εξομοιωτη επανω (τι ψυχη εχει ενας εξομοιωτης παραπανω; :p ), και δοκιμασε το εκει. εγω ετσι κανω παντα με τριτα προγραμματα (προγραμματα που δεν υπαρχουν στις επισημες πηγες).
  17. Εάν ο υπολογιστής μου δεν ήταν για τα μπάζα θα χρησιμοποιούσα κι εγώ εξομοιωτή.Αυτά όμως είναι πολυτέλειες για μερικούς.Θα αρκεστώ σε αυτό που έχω ήδη και λοιπές πληροφορίες θα τις γκουγκλάρω. Ευχαριστώ μαν!!!
  18. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

και εγω μην νομιζεις, δεν εχω κανα τουμπανο. AMD διπυρηνο στα 5.6 ειναι, με 4GB μνημη, και μια nvidia 9400gtx 512ΜΒ. φαντασου, ακομα χρησιμοποιω σκληρους IDE. αλλα δουλευει μια χαρα. αν δεν ειναι κανα ατομ, η, κανα σελερονακι (να ειναι δηλαδη αντιστοιχος επεξεργαστης με τον δικο μου τουλαχιστον), και να εχει τουλαχιστον 3GB μνημη, σηκωνει ανετα εξομοιωτη. δεν θα εχεις θεμα. αν το ζορισεις παραπανω, ισως να λαγκαρει. με 4GB μνημη ομως δεν θα εχεις κανενα θεμα. μπορεις και να κατεβασεις αχρηστα services, ωστε να μην τρωνε μνημη. εγω ας πουμε πλεον εχω παρακαμψει εντελως το gdm (σηκωνω το γραφικο απο terminal), και αν θελω να τερματισω τελειως τον εξομοιωτη, κανω logoff και σηκωνω τον ποντικοφαρμακο (ratpoison. το πιο αδειο γραφικο που εχεις δει στη ζωη σου). οποτε τρεχει μονο ο πυρηνας/κελυφος του λινουκς, και απο userspace μονο ο ποντικοφαρμακος και ο εξομοιωτης.