[quick tip] Λύστε το πρόβλημα με την γάτα και τον υπολογιστή

Συζήτηση στην κατηγορία 'Γενικά' που ξεκίνησε ο χρήστης constantinos, 16 Οκτ 2013.

1. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

Έχετε γάτα; Σκοπεύετε να αποκτήσετε;
    Ιδού πως θα λύσετε το θέμα της συμβίωσής σας μπροστά στον υπολογιστή:

Αρέσει σε Χάρης και Maria Afentouli
  2. constantinos Μπουμπούκος-Κιμ Γιονγκ

Αυτό είναι ΛΑΘΟΣ:

και αυτό αποδεκτό:

Αρέσει σε Χάρης και Maria Afentouli
  3. Maria Afentouli Παιδί για τις δουλειές του Forum

Λίγα λόγια για ΤΟ boss του osarena! respect enot
    Που θα καταφέρεις να τον κοροϊδέψεις με ένα απλό αναποδογύρισμα του board game box! :p
    Αυτό το tip είναι για κοινούς γάτους, και όχι για τον Admin όλων των admins!
    Αρέσει σε Χάρης
  4. Με την περίπτωση του σαμποτάζ τι κάνουμε;
    Πώς προστατευόμαστε;

Εγώ για μήνες είχα ζήτημα με το deskjet που του χω αλλάξει την τροφοδοσία 2-3 φορές, ενώ για mouse-keyboard προτιμώ πλέον τις περιπτώσεις wireless.
  5. Hellena Παιδί για τις δουλειές του Forum

Σου έφαγε τα καλώδια η γάτα;;

Επίσης είμαι υπέρ των ασυρμάτων και με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες με usb φορτιστή.
  6. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

καλα, αν ειχα εγω γατι (και δεν το ειχα θυσιασει στον ΚΘΟΥΛΟΥ :p ) και εβαζα τιποτα γκοθομεταλ στα 150W ηχεια στο τερμα, θα σε ελεγα εγω μετα πως θα γινοταν μπουχος το γατι, οχι μονο μπροστα απο το πισι, αλλα και απο τον οροφο :D:p . το περιεργο ειναι οτι ενα γαρδελακι που ειχα, οποτε εβαζα τετοια ξεθεωνωταν στο κελαηδημα. φαινεται του αρεσανε :p :D

τα ειχα φουλαρει τα ηχεια μια μερα με τετοια (οχι για γατι, μιας που δεν εχω -- επισης συνηθως χρησιμοποιω ακουστικα). ανεβαινει η αδερφη μου με μια φιλη της επανω (μενουμε στον 1ο) και με λεει οτι τα ακουγανε αποκατω που ερχοντανε (απο το δρομο. δεν ειχαν μπει καν στην πολυκατοικια) και η φιλη της τη ρωταγε τι ειναι αυτο το πραγμα που ακουγεται ετσι :D:D
  7. Είναι ένα κόλπο το κουτί, αλλά δεν πιάνει εύκολα. Δεν πιάνει διότι το laptop είναι ζεστό, και η γάτα αποζητεί την ζεστασιά, πάει και κοιμάται στο πληκτρολόγιο του, όπως στην φωτογραφία σου. Αποτέλεσμα, να ανεβαίνει η θερμοκρασία και το ανεμιστηράκι να λειτουργεί σαν τρελό.
  8. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

το γατι, εκτος απο τα γκοθ, θα παθαινε και κρυοπαγηματα, αν καθοταν εστω και κοντα στο δικο μου μηχανημα. και αυτες οι θερμοκρασιες ειναι, με εξομοιωτη να τρεχει αλλο ενα debian μεσα με ανοιχτο το μηρυκαστικο του σε σελιδα με φλασ περιεχομενο, και στο βασικο συστημα η pulse console ανοιχτη (γιατι εχω ανοιξει και το αναλογικο, για να βαλω το κινητο σε λιγο), το rhythmbox ανοιχτο που ακουω ενα stream, το gimp που πηρα το "screenshot", το thunderbird, και το μηρυκαστικο ανοιχτο με 5 tabs ενα εκ των οποιων και ο σωληνας που εχω βαλει να παιζει ενα βιντεο (αλλα το εχω κανει mute :Ρ ):...

9. Σου έφαγε τα καλώδια η γάτα;;

Συνηθίζουν πολύ να τα τρώνε. Εμένα μου μάσησε ένα που είναι ένα καλό τροφοδοτικάκι ραδιοφώνου. Είναι επικίνδυνο, γιατί αν γίνει βραχυκύκλωμα θα αρχίσει να υπερθερμαίνεται, και η θα καεί, η δεν ξέρω τι άλλο. Ελπίζω πως αυτά τα τροφοδοτικάκια πρίζας και φορτιστές, η όπως τα λένε wallwarts, έχουν κάποιο κύκλωμα ασφαλείας. Αλλά επειδή είναι τα περισσότερα κινεζιές και ταιβανιές, φτηνιάρικα δηλαδή, ίσως και να μην έχουν.

Προσοχή στο εξής:

Τα Wallwarts, είτε τροφοδοτικάκια είτε φορτιστές, είναι δύο κατηγοριών. Η με μετασχηματιστάκι (παλιότερα μοντέλα), είτε με ένα switching κύκλωμα, χωρίς μετασχηματιστάκι (νεότερα).

Τα παλιότερα με μετασχηματιστάκι ήταν πιο ασφαλή, γιατί ο μετασχηματιστής απομόνωνε τον χρήστη από το δίκτυο του ρεύματος. Για να γλυτώσουν όμως λεφτά οι εταιρίες, το γύρισαν σε switching, τα οποία είναι ελαφρύτερα, δεν έχουν μετασχηματιστή, και δεν απομονώνουν πλήρως τον χρήστη από το δίκτυο. Έτσι, αν κάτι πάει στραβά, και το τροφοδοτικό είναι της πλάκας, ο χρήστης μπορεί να πάθει ηλεκτροπληξία.

Ήδη στις εφημερίδες έχουν βγει δύο περιστατικά, χρηστών που σκοτώθηκαν από φορτιστές. Ο ένας μάλιστα ήταν με φορτιστή i-φόνι, όπου μια άσχετη εταιρία κινέζικη η ταιβανέζικη έφτιαχνε φορτιστές για i-φόνια. Ο δεύτερος ήτανε ινδός, και δεν θυμάμαι αν ήτανε Sony η Samsung, εν πάσει περιπτώσει ξένη εταιρία πάλι που έφτιαχνε τα φορτιστάκια.

Γι' αυτό, χρειάζεται όταν φορτίζεις το κινητό, αν είναι δυνατόν να μην το πιάνεις. Βλέπεις, τα φορτιστάκια αυτά δεν έχουν γείωση (σούκο), και έτσι άλλος ένας λόγος επικινδυνότητας.

Switching τροφοδοτικά είναι και των υπολογιστών. Δεν είμαστε δηλαδή απόλυτα απομονωμένοι, και έτσι, ο υπολογιστής πρέπει να είναι σε πρίζα σούκο γειωμένη. Αλλιώς ποτέ δεν ξέρεις. Στην Ελλάδα, υπήρξε στα παλιότερα χρόνια ένα θύμα ηλεκτροπληξίας από τροφοδοτικό υπολογιστή, από ότι είχα διαβάσει ένας φοιτητής ήταν. Οι λόγοι είναι πως και τα τροφοδοτικά των PC είναι πολλές φορές φτηνιάρικα και του κ...

Επίσης είμαι υπέρ των ασυρμάτων και με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες με usb φορτιστή.

Τηλεφώνων; Όχι, εγώ δεν είμαι καθόλου. Το docking station εκπέμπει πολλές παρεμβολές.

10. Laptop είναι αυτό;
  11. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

οχι, desktop :D:eek: ... και αν το αφησω ηρεμο παει ακομα πιο κατω 2-3 βαθμους

12. Σε desktop αν έχεις φτιάξει καλό σύστημα ψύξης, με καλή θερμοαγώγιμη πάστα, σχετικά μεγάλη ψήκτρα και ανεμιστήρα, καλό ανεμιστήρα κουτιού, θα είναι παγωμένος. Εξαίρεση η κάρτα γραφικών, εκτός αν την φτιάξεις και αυτήν με καμιά ψήκτρα Prolimatech. Από κει και πέρα, και Ubuntu να βάλεις, δεν μασάς.

Το πρόβλημα, εντοπίζεται στα Laptops με Linux, γιατί εκεί δεν μπορείς να παρέμβεις για να κάνεις κάποια βελτίωση. Επειδή οι οδηγοί υλικού στο Linux, δεν είναι τόσο εστιασμένοι στο energy saving όπως οι αντίστοιχοι στα παντζούρια, πολλοί έχουνε πρόβλημα, ειδικά με Laptops "designed for MS Windows".

Είχανε θίξει δύο τρεις φορές το θέμα, τώρα δεν ξέρω τι έχει γίνει, είτε υπάρχουν διανομές με προσοχή στο παραπάνω, είτε βάζεις ένα applet που ρυθμίζεις την λειτουργία της CPU (όπως είχα βάλει και εγώ μία στο MATE του Mint). Θα σε γελάσω διότι πέρασε καιρός και ίσως τα πράγματα βελτιώθηκαν στο Linux στον τομέα διαχείρισης ενέργειας. Σε εμένα φαίνεται πως ο φορητός τραβάει λίγο παραπάνω ζόρι με Linux, ειδικά σε κάτι σελίδες με flash η ΥΤ videos, και έτσι είναι υποθέτω πιο ζεστός, παρά αν είχε Win 7. Επειδή όμως είναι παλιότερο μοντέλο (όσο πιο νεότερα τόσο τα σκαρτεύουνε), δεν υπάρχει ουσιαστικά πρόβλημα. Όμως με κάτι νέα "στυλάτα" λεπτά και design, που βγαίνουν τώρα, ίσως να υπάρχει.
  13. DarkGoth Παιδί για τις δουλειές του Forum

και εδω ειναι οταν καθεται ηρεμο. με 2 ανεμιστηρια κουτιου 12ρια, που δινουν αερα προς τα μεσα, και βγαινει απο το τροφοδοτικο (για να εχω θετικη πιεση, που ειναι πολυ πιο αποτελεσματικη στην ψυξη), και ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΜΙΣΙΕΣ ψυκτρες ολα (επεξεργαστης/καρτα γραφικων). αν το γατι καθοταν στην εξοδο του τροφοδοτικου, την πνευμονια την ειχε σιγουρη :D:lolx

αυτα τα νεα «στυλατα» εμενα με τη σπανε και μονο που τα βλεπω. δεν ξερω, καπως με καθεται. δεν μπορω να το προσδιορισω γιατι ακριβως. προτιμω τον ογκολιθο το desktop, η, ενα παλιου τυπου χοντροκομμενο λαπτοπ, παρα αυτα, που με μοιαζουν σαν γκατζετακια για γουστο. που νομιζω, οτι αν βαλω καναν εξομοιωτη να τρεξει σε δαυτα, θα λειωσουν :D:lolx
    Αρέσει σε Χάρης